نام آورترین زنان فوتبالیست جهان را بشناسید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. ورزشی

نام آورترین زنان فوتبالیست جهان را بشناسید

ایمناخبرگزاری ایمنا |
زنان فوتبالیست در سراسر جهان با تکیه بر استعداد و توانایی های خود کوشیده اند تا فوتبال بانوان را به سطح مطلوبی برسانند.

به گزارش ایمنا فوتبال زنان طی سال‌های گذشته شاهد پیشرفت‌های بسیاری بوده که برخی از آن‌ها مدیون حضور چهره هایی است که در زمین فوتبال یا درون جامعه باعث بیشتر دیده شدن این رشته است. در ادامه برخی از چهره‌های نام آشنای این حوزه را معرفی می‌کنیم:لوئیزا نسیب

کشور: فرانسه

پست: هافبک

سالهای بازی: از ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۶

تیم ها: کلیرفونتین (۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶)، تیم ملی زنان فرانسه (۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶)، مونپلیه (۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷)، لیون (۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶)

آمارهای شاخص: تمام ستاره‌های جام جهانی زنان فیفا. بازیکن زن سال فرانسه. ۱۷۴ بازی ملی

مطبوعات فرانسه به لوئیزا نسیب لقب «زیدان فوتبال بانوان» داده‌اند. او یک بازیکن توانمند بود که در دو جام جهانی زنان و المپیک تابستانی فرانسه به میدان رفت. بزرگترین شاخصه لوئیزا توانایی او در بازی کردن در پست‌های مختلف و مهارت‌های فوق العاده او بود. لوئیزا به عنوان یک هافبک مرکزی یا هافبک نفوذی بیشترین بازی را برای تیم ملی زنان فرانسه انجام داد. به جز دستاوردهای او در سطح بازی‌های بین المللی، نسیب در سطح باشگاهی هم موفق بود و در سه تیم در جام یوفا بازی کرد.

برایانا اسکور

کشور: آمریکا

پست: دروازه بان

سالهای بازی: از ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۰

تیم ها: تیم فوتبال دانشگاه ماساچوست (۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳)، تیم ملی زنان ایالات متحده (۱۹۹۴-۲۰۰۸)، آتلانتا بیت (۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳)، واشنگتن آزادی (۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰)

آمارهای شاخص: قهرمانی در جام جهانی زنان. دو مدال طلای المپیک. ۱۷۳ بازی ملی برای تیم فوتبال زنان ایالات متحده آمریکا

برایانا اسکور در سال ۱۹۹۳ به عنوان دروازه بان سال به دانشگاه ماساچوست معرفی شد و سال بعد به تیم ملی زنان آمریکا دعوت شد. اسکور ۱۵۹ بار در ۱۷۳ بازی در ترکیب اصلی تیم ملی قرار گرفت. بزرگترین درخخش او در قفس توری ایالات متحده آمریکا در جریان پیروزی افسانه‌ای تیمش در جام جهانی ۱۹۹۹ بود، جایی که برایانا موفق به مهار چهار پنالتی در آن بازی شد.

چند سال بعد اسکور فوتبال را ترک کرد تا در بسکتبال به زندگی ورزشی خود ادامه دهد. او همیشه اظهار کرده بود که بسکتبال اولین عشق او به رشد در مینسوتا بود.

کریستی پیرس

کشور: آمریکا

پست: دفاع

سالهای بازی: از ۱۹۹۳ تا ۲۰۱۷

تیم ها: دانشگاه مونوث (۹۳-۹۶)، تیم ملی زنان ایالات متحده (۱۹۹۷-۲۰۱۵)، جرسی اسپلش مرکزی (۱۹۹۷)، بوفالو فیلیز (۱۹۹۸)، نیویورک لیدی استالینز (۱۹۹۸)، نیویورک پاور (۲۰۰۱-۰۳)، تیم فوتبال آسمان آبی (۲۰۰۹-۱۰)، مجیک جک (۲۰۱۱)

آمارهای شاخص: دو بار قهرمانی در جام جهانی زنان. سه مدال طلای المپیک. ۳۱۱ بازی ملی برای تیم ایالات متحده آمریکا

کریستی پیرس به عنوان یک ستاره در سه رشته ورزشی در دانشگاه مونوث یعنی بسکتبال، فوتبال و لاکروز شروع به افتخارآفرینی کرد. او در پنج جام جهانی زنان و چهار المپیک تابستانی برای تیم ملی زنان آمریکا بازی کرد. رکورد مسن‌ترین بفوتبالیست زنان جهان در دست اوست. پیرس در سال ۲۰۱۵ در فینال جام جهانی زنان با سن ۴۰ سال و ۱۱ روز بازی کرد و رکورد بی نظیری از خود برجای گذاشت. پیرس به ویژه تیم «آسمان آبی» را به مسابقات قهرمانی سال ۲۰۰۹ رساند و عنوان برترین بانوی ورزشکار سال ۲۰۰۹ را به خود اختصاص داد. او بعدها فاش کرد که وی در طی کل بازیهای پلی آف مسابقات، سه ماهه باردار بود.

ببنت نوردبی

کشور: نروژ

پست: دروازه بان

سالهای بازی: از ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۷

تیم ها: تیم ملی نروژ (۱۹۹۱-۲۰۰۷)، اسپرینت-ژلو (۱۹۹۵)، آتنه ماس (۲۰۰۰-۲۰۰۰)، کارولینای شجاعت (۲۰۰۱)، سن دیگو روت (۲۰۰۱)، کلبوتون ایل (۲۰۰۲-۰۴)، آسکر FK (۲۰۰۵)، Djurgardens (۲۰۰۶-۰۷)، Olympique Lyonnais (۲۰۰۸-۰۹)

آمارهای شاخص: قهرمانی در جام جهانی زنان. مدال طلای المپیک. ۱۷۲ بازی ملی برای تیم ملی فوتبال زنان نروژ

بنت نوردبی به همراه کریستین لیلی از امریکا هر کدام با ۵ بار حضور در ادوار جام جهانی، رکوردار بیشترین حضور در این جام هستند. نوردبی نقش بسزایی در عملکرد نروژ در جام جهانی زنان ۱۹۹۵ داشت و مدال طلای بازی‌های تابستانی المپیک ۲۰۰۰ را بدست آورد. در سال ۲۰۰۷، که اتفاقا آخرین فصل او بود، عنوان برتری دروازه بان سال ۲۰۰۷ سوئد را به خود اختصاص داد. او همچنین چهار بار در سال‌های ۲۰۰۱، ۲۰۰۴، ۲۰۰۵ و ۲۰۰۷ به عنوان بازیکن سال جهان معرفی شد.

جو فاوکت

نام آورترین زنان فوتبالیست جهان را بشناسید - 31

کشور: آمریکا

پست: دفاع

سالهای بازی: از ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۴

تیم ها: تیم ملی بانوان ایالات متحده (۱۹۸۷-۲۰۰۴)، دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (۱۹۸۹-۹۱)، سن دیگو روح (۲۰۰۱-۰۳)

آمارهای شاخص: دو بار قهرمانی در جام جهانی زنان. مدال طلای المپیک. ۲۴۱ بازی ملی برای تیم ایالات متحده آمریکا

شاید بزرگترین مدافع تاریخ تیم ملی بانوان ایالات متحده جوی فاوت بود که فقط دو سال پس از شروع بازی حرفه‌ای در سال ۱۹۸۷ به تیم ملی فوتبال زنان ایالات متحده آمریکا دعوت شد.

جو نقش به سزایی در اولین قهرمانی تیم ملی آمریکا در جام جهانی بانوان در ۱۹۹۱ داشت و از آن پس در تمام دیدارهای جام جهانی زنان در ۱۹۹۵، در سال ۱۹۹۹ و در سال ۲۰۰۳ در ترکیب آمریکا بود. او همچنین در بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۹۶ و ۲۰۰۰ بازی کرد. جو همچنین مادر سه فرزند است و بین سال‌های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۷ سرمربی تیم دانشگاه لس آنجلس بود.

تیفنی میلبرت

کشور: آمریکا

پست: مهاجم

سالهای بازی: از ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰

تیم ها: دانشگاه پورتلند (۹۴ - ۱۹۹۰)، تیم ملی زنان آمریکا (۲۰۰۶-۲۰۰۶)، شیروکی F. C. سرنا (۱۹۹۵-۹۷)، نیویورک پاور (۲۰۰۱-۰۳)، سونانا SK (۲۰۰۵)، ونکوور وایتکاپس (۲۰۰۶-۰۸)، لینکوپینگز FC (۲۰۰۶-۰۷)، FC Gold Pride (۲۰۰۹-۱۰)، Bay Area Breeze (۲۰۱۱)

آمارهای شاخص: قهرمانی در جام جهانی زنان. دارنده مدال طلای المپیک. ۲۰۶ بازی ملی برای تیم ایالات متحده آمریکا

تیفنی میلبرت برای مدت طولانی در تیم ملی فوتبال زنان آمریکا حضور داشت. تیفنی کار خود را از دانشگاه پورتلند آغاز کرد و با ۱۰۳ گل زده رکورد این دانشگاه را به خود اختصاص داد. او برندهٔ مدال طلا در رقابتهای المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا و مدال نقره در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی است. تیفنی یکی از پنج مهاجم برتر در تمامی ادوار در تیم ایالات متحده است.

میلبرت گل پیروزی بخش آمریکا را در فینال المپیک سال ۱۹۹۶ و بازی مسابقات جهانی زنان در سال ۱۹۹۹ را به ثمر رساند. او همچنین با ارزش‌ترین بازیکن WUSA در سال ۲۰۰۱ شد و یکی از معدود بازیکنانی بود که ۱۰۰ گل در مسابقات بین المللی زده است.

جولی فلیتینگ

کشور: اسکاتلند

پست: مهاجم

سالهای بازی: از ۱۹۹۶ تا امروز

تیم ها: تیم ملی اسکاتلند (۱۹۹۶- تا امروز)، تیم زنان آیر یونایتد (۱۹۹۶-۲۰۰۲)، سن دیگو (۲۰۰۲-۰۳)، راس کانتی (۲۰۰۳)، بانوان آرسنال (۱۲-۱۲-۲۰۰۴)، والور (۲۰۰۶)، کیلوینگ (۲۰۱۳)، سلتیک (۲۰۱۳-۱۵)، گلاسگو (۲۰۱۵- تا امروز)

آمارهای شاخص: قهرمان جام زنان یوفا. ورود به تالار مشاهیر فوتبال اسکاتلند. ۱۲۱ بازی ملی برای تیم ملی اسکاتلند

جولی فلیتینگ از یک خانواده فوتبالی بود. پدر و عمویش هر دو از بازیکنان آماتور و یا حرفه‌ای بودند. تا سن ۱۲ سالگی و تا موقعی که بازی کردن در تیم‌های مختلط امکان پذیر بود, با پسران بازی می‌کرد. او در طول ۲۳ سال بازی برای تیم ملی فوتبال اسکاتلند, رکورد باورنکردنی ۱۰۶ گل به ازای ۱۲۱ بازی را برجای گذاشت و همچنین به دلیل اینکه هر توپ موجود در هوا در طول بازی را صاحب می‌شد به اسکاتلند هوایی معروف گردید. در سال ۲۰۰۸, شاهزاده چارلز فلیتینگ را به عنوان عضوی از پادشاهی بریتانیا منصوب کرد و در سال ۲۰۱۸ به تالار نام‌آوران فوتبال اسکاتلند راه یافت.

جولی فودی

کشور: آمریکا

پست: هافبک

سالهای بازی: از ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۴

تیم ها: تیم ملی زنان ایالات متحده آمریکا (۱۹۸۷-۲۰۰۴)، دانشگاه استنفورد (۱۹۸۹-۹۲)، طوفان ساکرامنتو (۱۹۹۳، ۱۹۹۵-۹۸)، تیرسو اف اف (۱۹۹۴)، سن دیگو اسپریت (۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳)

آمارهای شاخص: دو قهرمانی در جام جهانی زنان. دارنده دو مدال طلای المپیک. ۲۰۶ بازی ملی برای تیم ملی ایالات متحده آمریکا

جولی فولی از اهالی سن دیگو هنگامی که ۱۶ ساله بود به تیم ملی فوتبال زنان آمریکا پیوست و پشت سر هم تمام افتخارات آمریکایی‌ها را کسب کرد. او در سال ۱۹۹۱ به عنوان بازیکن سال فوتبال آمریکا شناخته شد. در همان سال به تیم ملی فوتبال زنان آمریکا کمک کرد تا در افتتاحیه کاپ قهرمانی زنان جهان پیروز گردد. فودی ۱۴ فصل از ۱۸ فصلی که برای تیم ملی فوتبال زنان آمریکا بازی کرد یا کاپیتان بود یا کاپیتان دوم. از سال ۲۰۰۶, او تحلیل‌گر اصلی برنامه‌های پخش فوتبال زنان بود.

کریستین لیلی

کشور: آمریکا

پست: هافبک مهاجم

سالهای بازی: از ۱۹۸۷ تا ۲۰۱۱

تیم ها: تیم ملی بانوان ایالات متحده (۱۹۸۷-۲۰۱۰)، دانشگاه کارولینای شمالی (۱۹۸۹-۹۲)، تیرسو اف اف (۱۹۹۴)، واشنگتن وارتوگس (۱۹۹۵)، دلاور جنز (۱۹۹۸)، بوستون شکن (۲۰۰۱-۰۳، ۲۰۰۹-۱۱)، کیف اوربرو دی اف اف (۲۰۰۵)

آمارهای شاخص: دو قهرمانی در جام جهانی زنان. دارنده دو مدال طلای المپیک. ۳۵۴ بازی ملی برای تیم ملی ایالات متحده آمریکا

کریستین لیلی هنگامی که در دبیرستان بود به تیم فوتبال زنان آمریکا پیوست و به مدت ۲۴ سال در فهرست تیم بود به طوری که بیشترین سابقه بازی را بین بازیکنان تیم فوتبال مردان و زنان دارد. لیلی همچنین ۴ بار قهرمانی NCAA را زمانی که در دانشگاه کارولینای شمالی بود, به دست آورد. او همچنین یکی از بازی‌های خاطره‌انگیز در تاریخ کاپ قهرمانی را رقم زد زمانی که او در بازی فینال مقابل چین, توپ را هنگامی که بالای سر دروازه بان برایان اسکووری بود ربود و آن را به بیرون شوت کرد که موجب پیروزی آمریکا در یک نمایش دراماتیک گردید.

لوتا شلین

کشور: سوئد

پست: مهاجم

سالهای بازی: از ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۸

تیم ها: گوتبورگ (۲۰۰۱-۲۰۰۸)، تیم ملی سوئد (۲۰۱۸-۲۰۰۴)، المپیک لیون (۲۰۱۶)، اف سی روزنگارد (۲۰۱۶-۲۰۱۸)

آمارهای شاخص: ۱۸۵ بازی ملی برای تیم ملی سوئد

خانم گل سوئدی ‌ها, لوتا شلین ۸۸ گل در ۱۸۵ بازی ملی به ثمر رساند. او در دوران کودکی بازی فوتبال را شروع کرد و اگر چه با وجود مشکلات بوجود آمده در ستون فقرات و توصیه‌ها مبنی بر بازی نکردن, به کار خود ادامه داد. او برای مداوای مشکل ستون فقرات خود تحت درمان قرار گرفت و بعد از آن بود که خانم گل لیون با ۱۴۳ گل در ۱۳۸ بازی شد. شلین در سه دوره قهرمانی فوتبال زنان جهان و ۴ دوره المپیک تابستانی برای تیم سوئد به میدان رفت که بهترین عمکردش مربوط می‌شود به المپیک تابستانی ۲۰۱۶ که مدال نقره را به دست آورد. او در سال ۲۰۱۸ به دلیل درد دائمی سر و گردن بازنشسته شد.

الکس مورگان

کشور: آمریکا

پست: مهاجم

سالهای بازی: از ۲۰۰۷ تا اکنون

تیم ها: دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (۲۰۰۷-۱۰)، اف سی وست وست (۲۰۰۸-۰۹)، تیم ملی زنان ایالات متحده (۲۰۱۰ - حال)، طوفان کالیفرنیا (۲۰۱۰)، پالی بلوز (۲۰۱۰)، فلش نیویورک غربی (۲۰۱۱)، سیتل ساندرز (۲۰۱۲)، پورتلند اف سی (۲۰۱۳-۱۵)، اورنالدو پراید (۲۰۱۶-حاضر)، لیون (۲۰۱۷)

آمارهای شاخص: قهرمانی در جام جهانی زنان. دارنده مدال طلای المپیک. دو بار کسب عنوان ورزشکار برتر سال آمریکا، ۱۰۶ بازی ملی برای تیم ملی ایالات متحده آمریکا

به نظر می‌رسد که الکس مورگان جای میا هام را به عنوان شناخته شده‌ترین و گرانرترین بازیکن فوتبال زنان در نسل فعلی گرفته است و هواداران زیادی دارد. مورگان کار خود را در کالیفرنیا شروع کرد و در سال ۲۰۱۰ به تیم ملی فوتبال زنان ایالات متحده آمریکا پیوست. او در ۱۶۰بازی, ۱۰۰ گل به ثمر رسانده است. او در سال ۲۰۱۵ در بخش‌هایی از سیمپسون‌ها همراه چند نفرازهم تیمی هایش ظاهرشد. او همچنین برنده کاپ قهرمانی زنان جهان و مدای طلای المپیک است. مورگان همچنین نویسنده کتاب «The kicks» از سری کتاب‌های مخصوص نوجوانان است که توسط آمازون منتشر شده است.

هوپ سولو

نام آورترین زنان فوتبالیست جهان را بشناسید - 83

کشور: آمریکا

پست: دروازه بان

سالهای بازی: از ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۶

تیم ها: تیم‌ها: دانشگاه واشنگتن (۱۹۹۹-۲۰۰۲)، تیم ملی زنان ایالات متحده (۲۰۰۰-۱۶)، فیلادلفیا شارژ (۲۰۰۳)، کوپاربرگ / گوتبورگ (۲۰۰۴)، المپیک لیون (۲۰۰۵)، سن لوئیس اتلتیکا (۲۰۰۵، ۲۰۰۹-۱۰)، آتلانتا بیت (۲۰۱۰)، magicJack (۲۰۱۱)، سیتل ساندرز (۲۰۱۲)، سیتل رین (۲۰۱۳-۱۶)

آمارهای شاخص: قهرمان جام جهانی زنان فیفا. دو بار برنده دستکش طلایی جام جهانی بانوان FIFA. دو مدال طلای المپیک.

هوپ سولو در ابتدا در مدرسه تمام آمریکایی پارادی بود و بعد از اینکه به دانشگاه واشنگتن رفت به عنوان دروازه بان شروع به فعالیت کرد. وی اولین دروازه‌بان سال تیمش شد. سولو برترین و مهم‌ترین دروازه بان تیم ملی فوتبال زنان آمریکا بود و همچنین در مسابقات قهرمانی زنان دنیا در سال ۲۰۱۵ و المپیک‌های متوالی ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ موجب قهرمانی تیم شد. سولو یکی از شناخته شده‌ترین ورزشکاران زن در تاریخ آمریکا است که یک بیوگرافی از خود با عنوان «سولو: یک شرح واقعی ازامید» نوشت که در جایگاه سوم لیست پرفروش‌های نیویورک تایمز قرار گرفت.

کریستیان

کشور: برزیل

پست: مهاجم

سالهای بازی: از ۲۰۰۳ تا امروز

تیم ها: تیم‌ها: تیم ملی برزیل (۲۰۰۳ کنونی)، توربین پوستدام (۲۰۰۵-۰۶)، ولسبورگ (۲۰۰۶-۰۷)، لینک پینگز (۲۰۰۸)، کورتیانز (۲۰۰۸)، ستارگان سرخ (۲۰۰۹-۱۰)، سانتوس (۲۰۰۹-۱۱)، روسیوانکا (۲۰۱۱-۱۲)، سائو جوز (۲۰۱۲)، دایکیو (۲۰۱۳)، المپیک مرکزی (۲۰۱۳-۱۵)، ساینت جرمین (۲۰۱۵-۱۷)، چانگچون (۲۰۱۷- ۱۹)، سائو پائولو (۲۰۱۹-حال)

آمارهای شاخص: دارنده دو مدال طلای المپیک. ۱۱۷ بازی ملی برای تیم ملی برزیل

در سایت خبری بخوانید: اخبار آنلاین ورزشی در ایران و جهان

وقتی صحبت از فوتبال زنان برزیل است، صحبت از کریستیان، اسکات پیپن و مارتا است. کریستیان برترین گلزن تاریح المپیک است. کریستین یکی از سه زنی (همراه با کریستین سینکلر و بیرگیت پرینز) است که در بازی‌های المپیک هت تریک کرد. او ۸۳ گل در بازی‌های ملی به ثمر رساند و در ۴ کاپ قهرمانی و در ۴ المپیک تابستانی برای برزیل بازی کرده است. او همچنین در اعتراض به اقدام فدراسیون برزیل مبنی بر استخدام مربی امیلی لیما در سال ۲۰۱۷ موقتا از بازی کردن کنار رفت.

کیلی اسمیت

کشور: انگلستان

پست: مهاجم

سالهای بازی: از ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۷

تیم ها: تیم‌ها: ومبلی (۱۹۹۴-۹۶)، تیم ملی انگلیس (۱۹۹۵-۲۰۱۴)، آرسنال (۱۹۹۶-۹۷، ۲۰۱۲-۱۷)، دانشگاه ستون هال (۱۹۹۷-۹۹)، استادیون لیدی نیوجرسی (۲۰۰۰)، فیلادرفیلا (۲۰۰۱-۰۳)، نیوجرسی ویلدکت (۲۰۰۴)، آرسنال خانمها (۲۰۰۵-۰۹)، بوستون Breakers (۲۰۰۹-۱۲)، تیم ملی انگلیس (۲۰۱۲)

آمارهای شاخص: کسب دو بار عنوان برترین بازیکن سال. ۱۱۷ بازی ملی برای تیم ملی فوتبال زنان انگلیس

کلی اسمیت, بهترین بازیکن فوتبال زنان در تاریخ انگلیس و اولین بازیکن از انگلیس بود که در صحنه‌های بین المللی تاثیر به سزایی داشت. اسمیت در دو دوره کاپ قهرمانی زنان جهان و المپیک ۲۰۱۲ برای انگلیس حضور داشت و با ۴۶ گل یکی از برترین گلزنان این کشور در بازیهای بین المللی است. ۴ مرتبه در رده پنج نظرسنجی بهترین بازیکن سال فوتبال زنان جهان قرار گرفت و به طور شگفت آوری ۲۰فصل در رقابت‌های بیم المللی بازی کرد.

میشل آکرز

کشور: آمریکا

پست: هافبک / مهاجم / مدافع

سالهای بازی: از ۱۹۸۵ تا ۲۰۰۰

تیم ها: تیم ملی زنان ایالات متحده (۲۰۰۰ تا ۱۹۸۵)، دانشگاه فلوریدا مرکزی (۸۸- ۱۹۸۵)، تیرسو اف اف (۱۹۹۰، ۱۹۹۲، ۱۹۹۴)، شیرهای اورلاندو (۱۹۹۲)

آمارهای شاخص: برترین بازیکن قرن، دو بار قهرمانی جام جهانی زنان فیفا. دارنده مدال طلای المپیک. ۱۵۳ بازی ملی برای تیم ملی زنان آمریکا

مایکل آکر در یک دبیرستان در حومه سیاتل بزرگ شد و از شروع درخشش خود در سال ۱۹۸۵ درصدر تیم ملی زنان آمریکا قرار گرفت. او به منظور ایجاد یک سبک بازی از سایز بدن و ورزشکاری خود استفاده کرد که بی نتیجه هم نبود- بعد از بردن کفش طلا در تیم ۱۹۹۱ آمریکا که بازی افتتاحیه قهرمانی زنان جهان را برد, او به منظور دفاع کردن و همچنین کاهش درد در زانو و سردرد از نقش فوروارد به میانه‌های زمین منتقل شد. او کار خود را با ۱۰۵ گل در ۱۵۳ حضور بین المللی پایان داد که از این لحاظ سومین بازیکن کم حضور (تاثیرگذار) بود که توانست ۱۰۰ گل بزند.

نادین انگرر

کشور: آلمان

پست: دروازه بان

سالهای بازی: از ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۵

تیم ها: نورمبرگ (۱۹۹۵-۹۶)، تیم ملی آلمان (۱۹۹۶-۲۰۱۵)، اف سی واکر مونیخ (۱۹۹۶-۹۹)، اف سی بایرن مونیخ (۱۹۹۹-۲۰۰۱)، اف سی توربین پوستدام (۲۰۰۱-۰۷)، دجیگاردونس (۲۰۰۸)، اف سی فرانکفورت (۲۰۱۳-۱۳)، بریسبان (۲۰۱۳-۱۴)، اف سی پورتلند (۲۰۱۴-۱۵)

آمارهای شاخص: برترین بازیکن زن سال فیفا. دو بار قهرمانی جام جهانی زنان. دو بار قهرمانی جام یوفا. ۱۴۶ بازی ملی برای تیم ملی زنان آلمان

نادین انگرر آلمانی به مدت ۱۰ سال در تیم ملی شاگرد دروازه‌بان افسانه‌ای سیلک راتنبرگ بود و قبل از بازی‌های جهانی سال ۲۰۰۷ کار خود را شروع کرد. در سال ۲۰۱۳, او اولین دروازه‌بان بود (چه مرد و یا زن) که بازیکن سال فیفا شد. بعد از بازنشستگی در سال ۲۰۱۵ مربی دروازه‌بان‌های Portland Thorns FC شده است.

هگ ریز

کشور: نروژ

پست: هافبک

سالهای بازی: از ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۶

تیم ها: تیم ملی نروژ (۱۹۹۰-۲۰۰۶)، ستسکوگ هلند (۱۹۹۵-۱۹۹۲، ۱۹۹۷-۲۰۰۰)، خانمهای رویایی نیکون (۱۹۹۵-۱۹۹۷)، آسکر FK اسلو (۲۰۰۰)، کارولینای شجاعت (۲۰۰۰-۰۵)، تیم استرومن (۲۰۰۵-۰۶)

آمارهای شاخص: قهرمانی جام جهانی زنان فیفا. قهرمانی یورو زنان. مدال آور طلای المپیک. ۱۸۸ بازی ملی برای تیم فوتبال زنان نروژ

هگ ریز در نروژ رشد کرد و به در هندبال و اسکی شناخته شده بود اما به دلیل نبود تیم‌های فوتبال دختران, تا ۱۴ سالگی مجبور بود با پسران فوتبال بازی کند. ریز یکی از بزرگترین قهرمانان در تاریخ ورزش است نه تنها به خاطر فوتبال زنان, بلکه یکی از سه زنی است که مدال طلای قهرمانی جهان, قهرمانی اتحادیه اروپا و المپیک را به دست آورد. او همچنین با تیم Carolina Courage دو بار قهرمانی به دست آورد و دوسال به عنوان با ارزش‌ترین بازیکن تیم شناخته شد. ریز در سال ۲۰۰۶ بازنشسته شد و در سال ۲۰۰۹ مربی تیم ملی زنان آمریکا شد.

کارلی لیولد

کشور: آمریکا

پست: هافبک

سالهای بازی: از ۱۹۹۹ تا امروز

تیم ها: سنترال جرسی اسپلش (۱۹۹۹)، نیو بروئنزویک (۲۰۰۰)، ساوت جرسی بانشیز (۲۰۰۱)، دانشگاه روتگرز (۲۰۰۱-۰۴)، نیوجرسی ویلدکت (۲۰۰۴)، تیم ملی بانوان ایالات متحده (۲۰۰۵ - حال)، شیکاگو رد ستاره‌ها (۲۰۰۹)، آسمان آبی FC (۲۰۱۰)، آتلانتا بیت (۲۰۱۱)، فلش نیویورک غربی (۲۰۱۳-۱۴)، هیوستون داش (۲۰۱۵-۱۷)، منچسترسیتی (۲۰۱۷)، آسمان آبی (۲۰۱۸- تا امروز)

آمارهای شاخص: دو بار برترین بازیکن سال فیفا. قهرمانی جام جهانی زنان. دو مدال طلای المپیک. ۲۷۱ بازی ملی برای ایالات متحده آمریکا

کارلی لیولد بعد از پایان دبیرستان خود در نیوجرسی وارد دانشگاه راجرز شد و بعد از اینکه یکسال برای تیم اسکارلت نایتز بازی کرد, عضو تیم ملی فوتبال زنان آمریکا شد. می‌توان ادعا کرد که لیولد یکی از بانفوذترین بازیکنان در تاریخ فوتبال زنان است. او در بازیهای المپیک تابستانی ۲۰۰۸, ۲۰۱۲ مدال طلا گرفت و اولین زنی بود که درفینال قهرمانی جهان زنان در سال ۲۰۰۵ هت تریک کرد و با نتیجه ۵-۲ بر تیم ژاپن غلبه کردند. او همچنین یکی از برترین بازیکنان فعال اقتصادی تا به امروز می‌باشد, به طوری که قراردادهایی با نایکی ,ویزا, هینکین و بیتز بای دری و دیگر کمپانی‌ها دارد.

کریستین سینکلیر

کشور: کانادا

پست: هافبک / مهاجم

سالهای بازی: از ۲۰۰۰ تا امروز

تیم ها: تیم ملی کانادا (۲۰۰۰ نفر حاضر)، دانشگاه پورتلند (۲۰۰۱-۰۵)، ونکوور برکرز (۲۰۰۱-۰۲)، ونکوور وایتکاپ (۲۰۰۶-۰۸)، اف سی گولد پراید (۲۰۰۹-۱۰)، فلش نیویورک غربی (۲۰۱۱-۱۲)، اف سی پورتلند (۲۰۱۳- تا امروز)

آمارهای شاخص: ۲۸۱ بازی ملی برای تیم ملی زنان کانادا

کریستین سینکلیر از یک خانواده فوتبالی برخاست. پدرش و دوتا از عموهایش فوتبال را به صورت حرفه‌ای بازی می‌کردند. کریستین زمانی که ۴ ساله بود در تیم‌های زیر ۷ سال بازی می‌کرد. سینکلیر در رده دوم گلزنان در رده ملی با ۱۸۱ گل قرار دارد و هنوز با رکورد استثنایی ۱۸۴ گل ابی وامباخ فاصله دارد. او در دانشگاه نشان فوتبالی از خود برجای گذاشت به طوری که دو لقب ملی در دانشگاه پرتلند را از آن خود کرد. با این اوضاع, کانادا چقدر به سینکلر علاقه دارد؟ آنها برای او تمبر ساختند و همچنین به عنوان یک کارمند سفارشی او را منصوب کردند.

سان ون

کشور: چین

پست: مهاجم

سالهای بازی: از ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۶

تیم ها: شانگهای (۱۹۸۹-۲۰۰۰)، تیم ملی چین (۱۹۹۰-۲۰۰۶)، شانگهای اس وی ای (۲۰۰۳، ۲۰۰۶)

آمارهای شاخص: بازیکنقرن فیقا در بخش زنان. برنده توپ طلای جام جهانی. برنده کفش طلای جام جهانی. ۱۵۶ بازی ملی برای تیم ملی فوتبال زنان چین

یکی از برجسته‌ترین بازیکنان فوتبال زنان برای همه‌ی زمان‌ها , سان ون است. او هنگامی که کوچک بود همراه پدرش فوتبال بازی میکرد و در ۴ دوره کاپ قهرمانی زنان و دو المپیک حضور داشت و در ۱۵۶ بازی ملی, ۱۰۶ گل را به ثمر رساند. در جام جهانی زنان ۱۹۹۹, سان ون توپ طلا را به عنوان بهترین بازیکن جام برد و همچنین کفش طلا را به خاطر تعداد گل زیاد دریافت کرد. در بازیهای افتتاحیه سال ۲۰۰۱, او اولین زنی بود که از طرف کنفدراسیون فوتبال آسیا نامزد بهترین بازیکن سال شد.

ابی وامباخ

کشور: آمریکا

پست: مهاجم

سالهای بازی: از ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۵

تیم ها: دانشگاه فلوریدا (۱۹۹۸-۲۰۰۱)، تیم ملی زنان ایالات متحده (۲۰۰۱-۱۵)، واشنگتن آزادی (۲۰۰۲-۰۳)، زنان آژاکس آمریکایی (۲۰۰۵)، واشنگتن آزادی (۲۰۰۹-۱۰)، جادو جک (۲۰۱۰-۱۱)، فلش نیویورک غربی (۲۰۱۳-۱۴)

آمارهای شاخص: برترین بازیکن سال FIFA در سال ۲۰۱۲. قهرمان جام جهانی زنان و مدال آور طلای المپیک. ۲۵۶ بازی ملی برای تیم فوتبال زنان یالات متحده آمریکا

ابی وامباخ در سال ۱۹۹۷ در آمریکا از بهترن بازیکنان فوتبال دختران در دبیرستان بود که بعد از ورود به دانشگاه فلوریدا باعث شد که این دانشگاه اولین قهرمانی NCAA در فوتبال زنان را در سال ۱۹۹۸ کسب کند. او در سال ۲۰۰۱ عضو تیم ملی شد اما فقط در سال ۲۰۱۵ که آخرین حضور او در مسابقات بین المللی بود توانست جام قهرمانی را به دست آورد. وامباخ کار خود را با ۱۸۴ گل به عنوان برترین گلزن بین المللی زنان تمام کرد. گل دقیقه آخر او در بازی المپیک ۲۰۰۴ یکی از بهترین گل‌ها تا به الان بوده است.

هومار ساوا

کشور: ژاپن

پست: هافبک

سالهای بازی: از ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۵

تیم ها: ان تی وی بلیزا (۱۹۹۱-۹۹)، تیم ملی ژاپن (۲۰۱۵-۲۰۱۳)، دنور الماس (۲۰۰۰-۲۰۰۰)، آتلانتا بیت (۲۰۰۱-۰۳)، نیپون تی وی بلزا (۲۰۰۴-۱۰)، واشنگتن آزادی (۲۰۰۹-۱۰)، کوبی لئونسا (۲۰۱۱-۱۵)

آمارهای شاخص: بازیکن جهانی سال فیفا. قهرمانی جام جهانی زنان فیفا. مدال آور نقره المپیک. ۲۰۱ بازی ملی برای تیم فوتبال زنان ژاپن

هومار ساوا هنگامی که ۶ ساله بود در تیم برادر بزرگترش دعوت به بازی شد و به مدت ۱۵ سال برای ژاپن در رقابت‌های بین المللی حضور یافت. هومار رکورد قابل توجهی در تاریخ فوتبال به جای گذاشت. حضوردر ۶ جام قهرمانی و ۴ المپیک طی ۲۲ فصل. او پس از برد ژاپن مقابل آمریکا و بردن توپ طلا و کفش طلایی در سال ۲۰۱۲ از طرف فدراسیون بین المللی فوتبال یکی از کاندیدهای بازیکن سال شد.

بیرگیت پرینز

کشور: آلمان

پست: مهاجم

سالهای بازی: از ۱۹۹۳ تا ۲۰۱۱

تیم ها: تیم‌ها: اف اس وی فرانکفورت (۱۹۹۳-۱۹۹۸)، تیم ملی آلمان (۱۹۹۴-۲۰۱۱)، اف اف سی فرانکفورت (۱۹۹۸-۲۰۰۲، ۲۰۰۳-۲۰۱۱)، کارولینای شجاعت (۲۰۰۲-۲۰۰۳)

آمارهای شاخص: سه بار بازیکن سال فیفا. دو بار قهرمان جام جهانی زنان. سه مدال برنز المپیک.

بیرگیت پرینز در سن ۱۶ سالگی اولین تجربه حضور بین المللی را برای تیم آلمان داشت و در دقیقه ۸۹ گل پیروزی‌بخش را به ثمر رساند. بزرگترین بازیکن فوتبال زنان آلمان دو جام قهرمانی را به دست آورد و ۱۲۸ گل در مسابقات بین المللی به ثمر رسانید. او در مسابقات باشگاهی ۲۸۲ گل به ثمر رسانیدو سه بار نامزد بازیکن سال فوتبال زنان توسط فدراسیون بین المللی فوتبال شد. بعد از بازنشستگی در سال ۲۰۱۱ در ۳۴ سالگی, پرینز کار خود را با روانشناسی ورزشی برای تیم‌های ورزشی مردان و زنان در بوندس لیگا, بالاترین سطح فعالیت بعد از فوتبالی, شروع کرد.

مارتا

نام آورترین زنان فوتبالیست جهان را بشناسید - 169

کشور: برزیل

پست: مهاجم

سالهای بازی: از ۲۰۰۰ تا امروز

تیم ها: تیم‌ها: تیم ملی بانوان برزیل (۲۰۰۲-حال)، واسکو دی گاما (۲۰۰۰-۰۲)، سانتا کروز (۲۰۰۲-۰۴)، یوما آی کی (۲۰۰۴-۰۸)، لس آنجلس سول (۲۰۰۹)، سانتوس (۲۰۰۹-۱۰)، اف سی گولد پراید (۲۰۱۰)، سانتوس (۲۰۱۱)، وسترن نیویورک فلش (۲۰۱۱)، تیرسو اف اف (۲۰۱۲-۱۴)، اف سی روزنبرگ (۲۰۱۴-۱۷)، اورلاندو پراید (۲۰۱۷-حاضر)

آمارهای شاخص: شش بار بازیکن جهان سال فیفا. توپ طلا و کفش طلایی جام جهانی زنان در سال ۲۰۰۷. ۱۲۰ بازی ملی برای تیم زنان برزیل

مارتا ویرا دا سیلوا تنها بازیکن فوتبال در بین مردان و زنان بود که ۶ مرتبه کاندید بازیکن سال شد و ۵ بار از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ برنده شد. به دلیل ممنوعیت از بازی فوتبال با پسران, بهترین بازیکن قهرمانی زنان دنیا از پاکت‌های قدیمی بقالی توپ می‌ساخت تا مهارت هایش را پرورش دهد. با وجود همه‌ی دستاوردهایش, مارتا هنوز یک جام معتبر با در مسابقات بین المللی را با تیم برزیل نبرده است. بهترین عملکردش در بازی‌های سال۲۰۰۷ قهرمانی جهان بود. برزیل در المپیک سال ۲۰۰۴ و ۲۰۰۸ مدال نقره را به دست آورد.

میا هام

کشور: آمریکا

پست: هافبک مهاجم

سالهای بازی: از ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۴

تیم ها: تیم ملی زنان ایالات متحده (۲۰۰۴-۲۰۰۴)، دانشگاه کارولینای شمالی (۱۹۸۹-۱۹۹۳)، واشنگتن آزادی (۲۰۰۱-۲۰۰۳)

آمارهای شاخص: دو بار بازیکن جهان سال فیفا. دو بار قهرمان جام جهانی زنان و مدال آور طلای المپیک. ۲۷۶ بازی ملی برای یالات متحده آمریکا

میا هام با پای کج متولد شد و مجبور بود که کفش متناسب با شرایطش بپوشد اما او با این وضعیت، جوانترین بازیکن تاریخ تیم ملی زنان آمریکا بود به طوری که در ۱۵ سالگی در سال ۱۹۸۷ وارد میدان بازی شد. تیم فوتبال آمریکا همراه با میا هام که به مدت ۲ دهه چهره پوستری تیم بود بسیار موفق شد. او یکی از بهترین بازیکنان در تاریخ فوتبال بود که در سال ۲۰۰۴ به عنوان برترین گلزن در مسابقات بین المللی با ۱۵۸ گل بازنشسته شد. در طول دوران بازیگریش, او یکی از ورزشکاران زن فعال در حوزه تجاری بود که قراردادهایی با شرکت‌های گاتورید, نایکی, پاوربار و دیگران داشت. هام در سال ۲۰۰۳ با نام نومار گارسیاپارا، مدافع میانی سابق بوستون رد سوکس ازدواج کرد و یک زوج قدرتمند ورزشی را ایجاد کرد. آنها سه فرزند دارند، دو دختر دوقلو و یک پسر. کد خبر ۳۹۶۵۶۹

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لیگ برتر والیبال بانوان

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری شدا و سیما؛ در پایان این هفته تیم باریج اسناس کاشان سایپا و اکسون تهران با نتایج مشابه ۳ بر صفر حریفان خود را شکست دادند. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

عذرخواهی فرودگاه مهرآباد از اقدام صورت گرفته با دیاباته +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ساعت قبل
به گزارش مشرق، روابط عمومی فرودگاه بین‌المللی مهرآباد با اشاره به رفتار صورت گرفته با شیخ دیاباته، مهاجم اهل کشور مالی استقلال، اطلاعیه‌ای به شرح زیر صادر کرد: «ضمن پوزش از بازیکنان تیم استقلال و آرزوی پیروزی در بازی پیش رو، فرودگاه مهرآباد رفتار نادرست کارگر خدماتی با مهاجم استقلال را پیگیری می‌کند. پس از اینکه شیخ دیاباته، مهاجم سرشناس تیم فوتبال استقلال در فرودگاه مهرآباد از رفتار یک کارگر خدماتی متعجب و قدری آزرده شد، با شرکت پیمانکار مرتبط صحبت شد تا ضمن انجام اقدامات لازم، به ایشان و تمامی کارگران تحت استخدام خود یادآوری کند که آنها موظف به رعایت احترام کامل به تمامی مسافران فرودگاه بوده و صرفا مجاز به انجام امور محوله هستند». فیلم رفتار ناشایست خدمه فرودگاه با شیخ دیاباته را در زیر ببینید:

حرکت عجیب نظافتچی فرودگاه مهرآباد با بازیکن استقلال (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، یکی از کارکنان فرودگاه مهرآباد به شیخ دیاباته پشت پا انداخت و فیلم این رفتار ناشایست در فضای مجازی و رسانه‌ای دست به دست شد. بازیکنان استقلال که شاهد رفتار ناشایست هموطن خود نسبت به یک بازیکن خارجی بودند، از دیاباته دل‌جویی کردند و با صحبت‌های خود، اتفاق رخ داده را از دلش در آوردند. این در حالی است که هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که ما چنین درخواستی از کنفدراسیون فوتبال آسیا داشته باشیم. کنفدراسیون فوتبال آسیا هنوز زمان بازی بعدی استقلال در آسیا را اعلام نکرده، اما شنیده می‌شود به احتمال زیاد، این بازی چهارشنبه آینده یعنی ۹ بهمن‌ماه در قطر برنامه‌ریزی شود. بیشتر بخوانید: باشگاه استقلال به دنبال برخورد با فرد خاطی فرودگاه مهرآبادانتهای پیام/

همایش دو همگانی

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
امروز خیابانهای پایتخت میزبان علاقمندان به ورزش بود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ حضور دونده المپیکی کشورمان رنگ و بوی دیگری به این مسابقات داده بود.
فوتبالیفوتبالی11 ساعت قبل
پایگاه خبری فوتبالی- خوزه ماریا گوتیرز ملقب به گوتی، بازیکن سابق رئال مادرید که در حال حاضر هدایت آلمریا را برعهده دارد در صحبت هایی به تمجید از لیونل مسی ستاره آرژانتینی باشگاه بارسلونا پرداخته است. » و در ادامه صحبتهایش به تمجید از لیونل مسی پرداخت و گفت: «من فقط یک بازیکن می‌شناسم که دقت عملکردش در تمام بازیها حیرت آور است؛ او کسی نیست جز لیونل مسی. سایر بازیکنان فراز و نشیب‌های زیادی دارند.» گوتی همچنین به نحوه جدایی اش از رئال مادرید اشاره کرد و از مدیران این تیم گله کرد. این اتفاق برای بسیاری از بازیکنان سابق رئال مادرید رخ داد. چرا از رئال رفتم؟ چون احساس ذلگی می‌کردم و صبرم به سر آمده بود.» گوتی ۱۵ فصل برای تیم اصلی رئال مادرید بازی می‌کرد و از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۰ پیراهن این تیم را می‌پوشید و مجموعا در ۵۴۲ بازی برای این تیم به میدان رفت و ۷۷ گل برای این تیم زد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

وزیرخارجه جدید کره شمالی به طور رسمی معرفی شد

ایرنا9 دقیقه قبل

ترامپ از چین برای کنترل ویروس کرونا تشکر کرد

ایرنا12 دقیقه قبل

توصیف فضای ماوراء جو با زبان مشترک «آهنگ کیهانی» + فیلم

ایسنا13 دقیقه قبل

خروچ از NPT می‌تواند کشورهای هسته‌ای را به زانو درآورد

ایسنا15 دقیقه قبل

ملی‌پوش واترپلو: ‌ امیدوارم شگفتی‌سازی در جاکارتا را در قزاقستان تکرار کنیم

ایسنا15 دقیقه قبل

نشست محرمانه مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا با سنا درباره ایران

مهر18 دقیقه قبل

امنیت امروز ایران ماحصل اقدامات مجاهدان نیروی قدس سپاه و رزمندگان جبهه مقاومت است

میزان‌آنلاین18 دقیقه قبل