برنامه‌هایی که برای کتاب و کتاب خوانی برگزار می‌شوند هیچ خروجی ندارند/برای افزایش سرانه مطالعه در کشور یک هفته فعالیت کافی نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. فرهنگ

برنامه‌هایی که برای کتاب و کتاب خوانی برگزار می‌شوند هیچ خروجی ندارند/برای افزایش سرانه مطالعه در کشور یک هفته فعالیت کافی نیست

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- نویسنده کتاب «حافظ هفت» گفت: برنامه‌های خوبی در نظر گرفته شده و برای پیوستن جامعه به فرهنگ کتاب و کتابخوانی در هفته کتاب برگزار می‌شود اما این برنامه‌ها زمانی موثر هستند که بتوانند در جامعه تاثیرگذار و قابل لمس باشند. تاریخ انتشار: 08:37 - 22 آبان 1398 - کد خبر: ۵۶۷۰۹۵

اکبر صحرایی نویسنده کتاب «حافظ هفت» در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، پیرامون برگزاری برنامه‌های گوناگون در «هفته کتاب» گفت: برگزاری برنامه‌ها حول محور افزایش فرهنگ کتاب و کتابخوانی کاری بس ارزشمند است، اما اگر این برنامه‌ها در قالب بخش‌های راهبردی و در دراز مدت برگزار نگردد نمی‌تواند تاثیر مهم و قابل لمسی را بر جامعه بر جای بگذارد.

بیشتر بخوانید:آخرین خبرهای مربوط به هفته کتاب را اینجا بخوانید.

وی در همین رابطه ادامه داد: سالانه برنامه‌های مختلفی برای تشویق جامعه به سوی کتاب و کتابخوانی برگزار می‌شود، اما از آنجا که این برنامه‌ها نقشه راه مشخص و معینی را دنبال نمی‌کنند نمی‌توانند تاثیر قابل توجهی را در جامعه بر جا بگذارند.

برنامه‌هایی که برای کتاب و کتاب خوانی برگزار می‌شوند هیچ خروجی ندارند/برای افزایش سرانه مطالعه در کشور یک هفته فعالیت کافی نیست - 4

صحرایی برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها را برای مدتی کوتاه را ناکافی دانست و اظهار کرد: طی سال‎های گذشته برگزاری هفته کتاب، نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها هیچ‌گونه خروجی مناسبی را برای عرصه ادبیات نداشته و عملا نشان داده است که صرف هزینه‌ای بیهوده بوده است.

وی برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های کوتاه مدت را آفتی برای توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی دانست و ابراز کرد: هنگامی که جشنواره‌ها و یا نمایشگاه‌ها به مدت یک هفته برگزار می‌شود خروجی قابل توجهی نخواهد داشت همین امر سبب رکود بیشتر در حوزه نشر می‌شود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

وی با اشاره به برنامه‌هایی که در هفته کتاب از سوی برخی موسسات برگزار می‌شود بیان و تصریح کرد: برنامه‌های خوبی در نظر گرفته شده و برای پیوستن جامعه به فرهنگ کتاب و کتابخوانی در هفته کتاب برگزار می‌شود اما این برنامه‌ها زمانی موثر هستند که بتوانند در جامعه تاثیرگذار و قابل لمس باشند بررسی‌ها نشان داده است که جوانان و نوجوانان بیشترین زمان خود را در فضای مجازی می‌گذرانند.

برنامه‌هایی که برای کتاب و کتاب خوانی برگزار می‌شوند هیچ خروجی ندارند/برای افزایش سرانه مطالعه در کشور یک هفته فعالیت کافی نیست - 9

این نویسنده کتاب پیرامون برنامه ریزی برای زمان مطالعه بیشتر را مهم دانست و ابراز کرد: اگر همین میزان زمان به خواندن کتاب تعلق بگیرد قطعا رویکردی ارزشمند در جامعه خواهیم داشت، اما تدوین برنامه‌هایی که جامعه را تشویق کند تا از همین فضای مجازی استفاده بهینه کنند و کتاب‌ها را از این فضا استخراج کنند و مطالعه نمایند بی‌شک می‌توانیم بگوییم برنامه‌های در نظر گرفته شده برای هفته کتاب رویکردی ارزشمند بوده است.

گلدوست پیرامون برپایی پویش‌هایی مردمی که بتواند به فرهنگ کتاب و کتابخوانی منتهی شود خاطرنشان کرد: پویش‌هایی که بتواند جامعه را با خود همراه کند و استفاده بهینه از زمان و فضای مجازی در بستر آنلاین برای فرهنگ کتاب و کتابخوانی مهیا کند فعالیت ارزشمند و برنامه‌ای کاربردی به شمار می‌رود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر