کینوا خاویار گیاهان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
کینوا خاویار گیاهان

کینوا خاویار گیاهان

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/فارس کینوا که به خاویار گیاهان شهرت یافته، طی سال‌های اخیر و به دلیل ویژگی‌هایش، نظر کشاورزان و تولیدکنندگان محصولات کشاورزی را به خود جلب کرده است.

کینوا گیاهی است که کمتر کسی نام آن را شنیده و یا حتی دیده است. کینوا، گیاه بومی آمریکای جنوبی است اما طی چند سال گذشته استقبال در کشت آن به دلیل خواص و مزایایش نسبت غلات رایج گسترش یافته است؛ به طوری که بر اساس آمار در بیش از ۸۰ کشور جهان کار کشت بذر کینوا آغاز شده است؛ ایران هم از این شرایط مستثنا نیست.

گیاه کینوا به غلات شبیه است اما از آن به عنوان شبه غله یاد می‌شود. در واقع کینوا به خانواده تاج خروسیان تعلق دارد. خواص کینوا و قابلیت مصرف انسانی و دامی آن سبب شده است تا توجه‌ها به سوی کشت این گیاه برود. کینوا به خاویرا گیاهی نیز شهرت دارد.

پروتئین، منیزیم، فیبر، پتاسیم، آهن، کلسیم، فسفر، ویتامین‌های گروه ب و ای و انتی اکسیدان‌ها از جمله مواردی هستند که به وفور در دانه‌های این گیاه یافت می‌شود. کینوا یکی از معدود گیاهان خوراکی است که همه ۹ آمینو اسید ضروری بدن را داراست.

کشت کینوا در فارس از سال ۹۶ با دو هزار متر مربع آغاز شد و تا سال ۹۷ به ۱۲۲ هکتار رسید؛ تا به امروز اما مقدار کشت کینوا تا به فرا‌تر از ۱۹۰ هکتار رسیده است؛ البته باید یادآور شد که این مقدار با توجه بر قابلیت کشت کینوا در سه زمان از سال است.

در کشور‌های بومی کینوا یعنی بولیوی، پرو، شیلی و اکوادور انواع متفاوت کینوا، سفید، سیاه و قرمز، کشت می‌شود اما در ایران و استان فارس هم اکنون تنها کینوای قرمز است که زیر کشت قرار می‌گیرد.

علاوه بر فارس، استان‌های قم، اصفهان، خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان و گلستان کشت کینوا را در مزارع خود آغاز کردند اما با این تفاوت که مقدار کشت کینوا در فارس به تنهایی بخش قابل توجهی را در بر می‌گیرد؛ به طوری که برآوردها حاکی از سهم ۴۰ تا ۵۰ درصدی از تولیدات کشور است.

یک کارشناس زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس در گفت و گو با ایسنا، می‌گوید: کشت گیاه کینوا ابتدا از سیستان و بلوچستان آغاز شد؛ فارس اما سال ۹۶ اقدام به کشت ان کرد و هم اکنون با توسعه‌ی سطح زیر کشت آن بیشترین مقدار تولید کینوا در کشور را به خود اختصاص داده است.

حسین زارعی خاطرنشان کرد: ۱۶ شهرستان همچون خرامه، سروستان، مرودشت، شیراز، فسا، فیروز آباد، لارستان، ممسنی، لار، جهرم، زرین دشت، داراب، سپیدان و به تازگی خرمبید و گراش به جمع تولید کنندگان کینوا ی استان پیوستند.

وی از کینوا و شرایط کشت ان می‌گوید: در حالت کلی در تمام فارس قابلیت کشت کینوا وجود دارد؛ اما دو مشخصه‌ی اصلی در کشت ان مطرح است؛ دمای کمتر از ۳۰ درجه در زمان گل دهی و دمای بیشتر از منفی دو درجه در زمان کشت باید‌های کینواست.

زارعی درباره‌ی مزایا و قابلیت کشت کینوا می‌گوید: کینوا مقاوم به شوری اب است (EC بالا ی ده هزار) و نیاز ابی کمتری نسبت به غلات رایج چون ذرت و برنج دارد؛ چراکه بازه‌ی زمانی رشد ان در بعضی مناطق کمتر است؛ بنابراین نیاز آبی کمتری دارد. محصول دهی کینوا از ابتدای کاشت بسته به عواملی چون نوع، منطقه و شرایط اب و هوایی دارد؛ اما به طور کل بازه‌ی صد تا ۱۷۰ روز زمان محصول دهی کینواست.

او خاطرنشان کرد: به رغم رشد قابل توجه تولید کینوا هنوز میزان تولیدات به آن اندازه نیست که امکان صادرات وجود داشته باشد؛ از ابتدای سال جاری تاکنون صد تن کینوا تولید شده است که با توجه امار سال گذشته یعنی ۷۰ تن کینوا، پیشرفت حاصل شده است. باید توجه داشت که برای مصرف انسانی کینوا نیاز است پیش از عرضه‌ی ان به بازار فراوری (پوست گیری) شود.

کارشناس زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس در این باره می‌گوید: تا پیش از این برای پوست گیری دانه‌های کینوا کارخانه‌ای فعالیت نداشت؛ اما مدتیست که در فارس یک کارخانه برای فراوری محصولات کشاورزان اعلام آمادگی کرده است. این کارخانه قادر است در شبانه روز نزدیک به ۳۰ تن کینوا را پوست گیری کند. این امکان وجود دارد که تمام تولیدات کینوای کشور برای فراوری به فارس منتقل و پس از ان به بازار عرضه شود.

زارعی با تاکید بر اینکه تا پیش از این آگاهی اندکی در بین عموم از گیاه کینوا وجود داشت گفت: سازمان جهاد کشاورزی فارس تاکنون در ۱۷ شهرستان دوره‌های آموزشی برای کارشناسان حوزه‌ی کشاورزی و کشاورزان علاقه مند به کشت کینوا برگزار کرد. علاقه مندان به فعالیت در این عرصه می‌توانند از مشاوره‌ها و راهنمایی‌های سازمان بهرمند شوند.

زارعی در جواب اینکه آیا کینوا قابل کشت در گلخانه هست؟ توضیح داد: گیاه کینوا را می‌توان در گلخانه کشت داد اما توجیح اقتصادی ندارد؛ بهتر این است بعضی از مراحل رشد بذر کینوا را برای صرفه جویی زمان در گلخانه‌ها کشت داد.

این کارشناس با تشریح اینکه محصولات کینوای موجود در بازار وارداتیست ابراز امیدواری کرد تا با توسعه‌ی سطح زیر کشت در استان بتوان در کاهش قیمت ان در بازار و ترویج مصرف ان پیشرفت داشت.

حسین زارعی در پیروی چشم انداز تولیدات داخلی کینوا تشریح کرد: روند توسعه کشت کینوا در استان فارس روند بسیار خوبی است؛ یک کمیته فنی در جهاد کشاورزی راه اندازی شده است تا تمام جوانب کار کارشناسی شود و با دقت کافی به توسعه کشت اقدام کرد. امید است در سال‌های آینده سطح زیر کشت به ۳ هزار هکتار رسد؛ در حال حاضر سطح زیر کشت کینوا ۱۹۸ هکتار است؛ این احتمال وجود دارد تا با معرفی انواع دیگری از کینوا به کشاورزان، امکان کشت کینوا در مناطق دیم هم برقرار شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | پلیس: اراذل اوباش سابقه‌دار در مسعودیه تیراندازی کردند، یک راننده اسنپ بی‌گناه کشته شد

خبرآنلاینخبرآنلاین14 ساعت قبل
استان گیلان دیر زمانی است که جزء مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان در جریان است، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است.

خودکشی همزمان ۲ دختر در ایستگاه متروی شهرری / ظهر امروز رخ داد+ فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، رئیس پلیس مترو پایتخت گفت: با بررسی‌های بیشتر مشاهده می‌شود که هنگامی که این دو خانم خودشان را به سمت ریل پرت می‌کنند قطار با آنها برخورد کرده و بر اثر شدت ضربه وارده درجا فوت می‌کنند. وی افزود: در تحقیقات اولیه مشخص می‌شود که این دو خانم با هم نسبت فامیلی دارند و دختر عمه، دختر دایی هستند، شب گذشته دعوایی بین این دختران و خانواده انها حاصل می‌شود که صبح امروز ساعت ۱۰ دختر عمه، از منزل خارج و به خانه دختر دایی اش مراجعه می‌کند. رئیس پلیس مترو پایتخت گفت: حدود ساعت ۱۰ این دو دختر از خانه خارج می‌شوند و بعد در ایستگاه مترو شهرری چنین اتفاقی برایشان رخ می‌دهد. وی در پایان گفت: تحقیقات پلیس برای روشن شدن ابعاد بیشتری از این ماجرا ادامه دارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فارس ویدئویی از آتش زدن‌ها و تخریب‌ها منتشر کرد | لیدرهای عملیاتی

همشهریهمشهری1 روز قبل

خلاصه بازی استقلال و پدیده/ پدیده قربانی بعدی غول آبی

مهرمهر1 روز قبل
استقلال و پدیده در قالب هفته سیزدهم لیگ برتر به مصاف همدیگر رفتند که این بازی با تک گل شیخ دیاباته به سود استقلالی‌ها به پایان رسید. در این فیلم خلاصه بازی را مشاهده می‌کنید.

(ویدئو) دوچرخه سواری که تریلی را واژگون کرد!

فراروفرارو2 روز قبل
یک دوچرخه سوار در جنوب چین با ورود به خیابان باعث واژگونی یک تریلی شد. این حادثه در شهر پونینگ رخ داده است و دوچرخه سوار با ورود ناگهانی به خیابان باعث چپ شدن کامیون شد. در لحظه واژگونی تریلی قسمت انتهای آن به سر دوچرخه سوار برخورد کرد که باعث جراحت جزئی در سر دوچرخه سوار ۱۷ ساله گردید.

عاقبت روشن ماندن خودرو حین زدن بنزین + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک خودرو در ریاض پایتخت عربستان سعودی به دلیل خاموش نکردن خودرو حین زدن بنزین با آتش گرفتن خودرویش مواجه شد. این حادثه تلفات جانی نداشت. بیشتر بخوانید: سرعت عمل دیدنی آتش نشانان در خاموش کردن آتش در پمپ بنزین + فیلمانتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر