ماکرون: ملی‌گرایی یعنی جنگ!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. بین‌المللی
ماکرون: ملی‌گرایی یعنی جنگ!

ماکرون: ملی‌گرایی یعنی جنگ!

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رئیس جمهور فرانسه در سخنرانی در "مجمع صلح پاریس" گفت، کشورهای جهان نیاز به راه‌های جدیدی برای همکاری و تشکیل ائتلاف‌های جدید دارند.

به گزارش ایسنا، به نوشته خبرگزاری دویچه‌وله، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه میزبان اجلاس موسوم به مجمع صلح پاریس در کشورش است که با غیبت قابل توجه اعضای دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برگزار شده است.

رئیس جمهور فرانسه در سخنرانی خود نسبت به بالاگرفتن بحرانی بی سابقه در صحنه بین المللی هشدار داد. ماکرون گفت: ما در حال تجربه یک بحران بی‌سابقه در نظام بین‌المللی خود هستیم. او در ادامه در عین حال نسبت به بروز «نابرابری‌های جدید میان مردمان و کشورها» اظهار تاسف کرد.

به گفته ماکرون، این اتفاقات باعث ظهور چالش ملی‌گرایی حتی در میان «آنهایی که به عنوان آخرین نگهبانان نظام بین‌المللی در نظر گرفته می‌شوند» شده است.

بالغ بر ۳۰ تن از سران دولت‌های کشورها به همراه مقامات ارشد کشورهای دیگر و رهبران ۱۰ سازمان بین المللی و صدها فعال و کارآفرین در این نشست در پاریس حضور پیدا کردند؛ نشستی که به دنبال راه‌هایی برای مقابله با چالش‌های جهانی نظیر تروریسم و تغییرات آب و هوایی است.

وانگ کیشان، معاون رئیس جمهور چین نیز در این اجلاس شرکت کرده است. علاوه بر او سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و هایکو ماس همتای آلمانی او به همراه اورسولا فون درلاین رئیس آتی کمیسیون اروپا و سران چند کشور آفریقایی از جمله دیگر شرکت کنندگان این اجلاس هستند.

به این حال آمریکا هیچ یک از مقامات دولت خود را برای شرکت در این اجلاس اعزام نکرد.

رئیس جمهور فرانسه در سخنرانی خود در افتتاحیه در عین حال از رویکرد «چند جانبه‌گرایی و همکاری متعادل شده میان کشورها» حمایت کرد.

ماکرون با اشاره مشخص به سیاست‌های دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت: این وسوسه که تنها به خودمان اهمیت بدهیم امری بسیار پرخطر است.

وی ادامه داد: ما در گذشته این گزینه را امتحان کردیم. و منجر به جنگ شد. ملی گرایی برابر است با جنگ.

ماکرون در ادامه خاطر نشان کرد: نباید زمانی که کارکردهای نهادهای بین المللی نظیر سازمان ملل را زیر سوال می‌بریم هیچ گونه احساس انزجار یا ریاکاری وجود داشته باشد.

وانگ کیشان معاون رئیس جمهور چین هم گفت: ما امیدوار هستیم که کشورها بتوانند همکاری داشته باشند تا پیوند صلح میان خود از جمله با تشویق گفتگو میان تمدن‌ها را تقویت کنند.

اورسولا فون درلاین نیز اظهار کرد: این رویکرد همکاری‌های چندجانبه بود که سبب شد یک اروپای آکنده از صلح و اتحاد به وجود بیاید و اختلافات دور میزها حل شود نه در میان چاله‌های جبهه‌های جنگ.

وی ادامه داد: ما نباید فراموش کنیم که به کجا رسیده‌ایم و چطور به اینجا رسیده‌ایم.

وی همچنین به توضیح دیدگاهش در باره «اروپایی که به آشتی در میان طرفهای اختلاف‌زده‌ کمک کند» پرداخت و گفت: لازم است روابطی مسئولانه و پایدار وجود داشته باشد.

در عین حال هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان گفت: تضعیف ناتو اشتباه است و اروپا برای دفاع از خود به آمریکا نیاز دارد.

وی با این حال اظهار کرد: باید میان کشورهای ناتو و دیگر کشورها همکاری وجود داشته باشد و این خوب است که مشکلات آزادانه مورد بحث قرار می‌گیرند.

سرگئی لاوروف، همتای روسیه‌ای او نیز خواستار همکاری‌های بیشتر شد اما از فرصت برای انتقاد از سیاست‌های آمریکا در خاورمیانه استفاده کرد.

او در عین حال از آمریکا به خاطر ایجاد زیر ساخت در مناطقی از سوریه با هدف آشکار جداسازی آن بخش‌های سوریه و در کنترل گرفتن میادین نفتی انتقاد کرد.

او در پاسخ به این سوال که روسیه چطور خودش را برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا آماده می‌کند به شوخی اظهار کرد: شما نگران نباشید ما این مشکل را حل خواهیم کرد!

او در عین حال آمریکا را از بابت تشدید تنش‌ها بر سر ایران و عراق و همچنین در فلسطین و اراضی اشغالی مقصر دانست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین15 ساعت قبل
خبرگزاری رسمی سوریه از حمله عناصر ناشناس به پایگاه آمریکایی در میدان نفتی العمر در حومه شمالی شرقی دیر الزور خبر داد. اعتمادآنلاین| خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، امروز- جمعه- نوشت که عناصر ناشناس به پایگاه غیرقانونی آمریکا در میدان نفتی «العمر» در حومه شمال شرقی دیرالزور حمله کردند. سانا تصریح کرد، این حمله همزمان با ورود کاروانی از کامیون‌های حامل تجهیزات نظامی و لجستیکی انجام شد. به نوشته سانا، نیروهای آمریکایی با شلیک توپخانه‌ای به این حمله پاسخ دادند. در اکتبر گذشته «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا با اعلام این‌که نیروهای کشورش از منطقه عملیات نظامی ترکیه موسوم به «چشمه صلح» خارج می‌شوند، در عین حال تأکید کرد که واشنگتن درصدد است بخشی از نیروهایش را در میادین نفتی سوریه حفظ کند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز17 ساعت قبل
اما عرضه سهام آرامکو که اواخر ماه میلادی جاری در بازار بورس ریاض انجام می‌گیرد با شروع پرشکوهی که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در نظر داشت، بسیار فاصله دارد. قیمت گذاری سهام آرامکو با نشست رسمی اوپک برای تصمیم گیری درباره سیاست تولید و توافق کاهش تولید نفت همزمان شد. بانکهای سعودی برای شهروندان این کشور وامهای ارزان برای خرید سهام آرامکو عرضه کردند. عرضه اولیه سهام علی بابا در هنگ کنگ ۴۰ برابر سهام عرضه شده، پیشنهاد خرید داشت. شهروندان سعودی ۰٫۵ درصد یا حدود یک سوم از سهام عرضه شده آرامکو را می‌توانند خریداری کنند که در مقایسه با رویدادهای قبلی عرضه اولیه عمومی سهام در عربستان سعودی، کم سابقه است.
الفالف19 ساعت قبل
اما امسال عربستان برای نخستین بار در تاریخ خود، رسما درهای خود را به سوی گردشگران گشود. زنان سعودی به منصب دادستانی عمومی رسیدنددر ماه آگوست، عربستان ۵۰ زن را به عنوان محقق دادستان عمومی منصوب کرد. ۶- میزبانی گروه موسیقیدر اکتبر گذشته گروه معروف «بی تی اس» از کره جنوبی، نخستین هنرمندان خارجی بودند که در عربستان برنامه اجرا کردند. میزبانی مسابقات کشتی زناندر ۳۱ اکتبر برای نخستین بار مسابقات جهانی کشتی زنان در عربستان برگزار شد. یک سال پیش از آن اداره ورزش عربستان به مردم اجازه داده بود مسابقات را به صورت زنده تماشا کنند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین8 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| کلی کرافت در نشست خبری خود که برای ارائه برنامه‌های شورای امنیت در ماه دسامبر که ریاست آن بر عهده آمریکا است، این مطلب را مطرح کرد و مدعی شد: سیاست فشارحداکثری علیه ایران را ادامه می‌دهیم. او با تکرار اتهامات خود ساخته علیه ایران افزود: ایران به طور مداوم امنیت و ثبات خاورمیانه را تهدید می‌کند اما ما علاوه بر فشار حداکثری، ابزارهای دیگری برای مقابله با این تهدیدها در اختیار داریم. منبع: ایرنا
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 ساعت قبل
وزیر امور آب تاجیکستان نیز پیشنهاد میزبانی شورای حکام سال آینده را مطرح کرد که این موضوع با موافقت اعضای شورای حکام به تصویب رسید. رضا اردکانیان، وزیر نیرو کشورمان در این گردهمایی با بیان اینکه به‌دنبال افزایش سطح همکاری‌های آبی در منطقه هستیم، از برنامه‌های پیشنهادی ایران در جهت افزایش عرضه خدمات فنی‌ومهندسی متخصصان ایرانی در کشورهای منطقه خبر داد. رئیس مرکز منطقه‌ای یونسکو نیز در این مراسم گفت: موضوع آب یک چالش جهانی است و باید با همکاری و شبکه‌سازی آن را حل کرد. مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور هم از ارائه چهار پیشنهاد از سوی این شرکت به اعضای شورای حکام آب مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری خبر داد. حمیدرضا جانباز در حاشیه این گردهمایی گفت: در زمینه ارتقای کیفیت آب شرب کشورهای منطقه پیشنهاد شد تا ایجاد شبکه آموزشی و ظرفیت‌سازی نیروهای متخصص بخش کیفی آب را داشته باشیم.
تسنیمتسنیم17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، وزرای دارایی اتحادیه اروپا در روز پنجشنبه توافق کردند تا زمانی که خطرات مربوط به ارزهای مجازی برطرف نشود، نباید به ارزهای دیجیتال خصوصی مثل لیبرای فیسبوک مجوز بدهند. وزرای دارایی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای مشترک گفتند: «هیچ پول با ثبات جهانی در اتحادیه اروپا عملکرد خود را آغاز نمی‌کند تا زمانی که چالش‌ها و خطرات قانونی و نظارتی مربوط به آن کاملا شناسایی و برطرف شوند». وزرای اتحادیه اروپا گفتند قوانینی برای نظارت بر سرمایه‌های مجازی و پول‌های باثبات به عنوان بخشی از یک طرح جهانی در نظر می‌گیرند. والدیس دامبرووسکیس، کمیسر مالی اتحادیه اروپا در یک جلسه عمومی در بروکسل به وزرای دارایی گفت کمیسیون اتحادیه اروپا در حال کار بر روی این قوانین جدید است. این وزرا همچنین بانک مرکزی اروپا را برای کار بر روی یک ارز دیجیتال عمومی تحسین کردند.

نظرها

اخبار بیشتر