نمایندگان مردمی ضد توسعه‌ترین نمایندگان هستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. سیاسی
نمایندگان مردمی ضد توسعه‌ترین نمایندگان هستند

نمایندگان مردمی ضد توسعه‌ترین نمایندگان هستند

ایمناخبرگزاری ایمنا |
نخستین مناظره از سلسه مناظرات "سمفونی یازدهم" شامگاه گذشته _سه شنبه_ به همت حزب ندای ایرانیان منطقه اصفهان با موضوع مجلس و مطالبات خرد و کلان، با حضور احسان امینی، عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان شعبه اصفهان و احمد فروز بخش، عضو شورای مرکزی و مسئول کمیته سیاسی جبهه پیشرفت و عدالت اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، در ابتدای این برنامه احمد فروز بخش، عضو شورای مرکزی و مسئول کمیته سیاسی جبهه پیشرفت و عدالت اسلامی باتوجه به بیم‌ها و امیدهای جامعه کنونی اظهار کرد: جمع شدن جوانان در کنار هم حول یک حزب سیاسی بسیار نوید بخش است. جامعه سیاسی ایران دچار نوعی پیری از لحاظ سنی و رویکردهای عمومی و ساختارها شده است. به این دلیل که چرخش نخبگان در جامعه به درستی صورت نمی‌گیرد و این موضوع یکی از عمده‌ترین مشکلات دو طیف اصلاح طلب و اصولگرا به شمار می‌رود. یکی از عوامل مهم این رویکرد قدرت و نفوذ افراد با سابقه است که مانع دسترسی جوانان به نردبان‌های پیشرفت می‌شود. انتخابات مجلس امسال از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا مردم و احزاب متدهای قدیمی را نمی‌پذیرند و مجلس یازدهم نیز نیازمند ساختاری متفاوت است.

وی افزود: مانیفست و لیست مشخص از واجبات یک حزب است که باید با نگاهی از پایین به بالا بررسی شود. در گذشته لیستی با چانه زنی‌های افراد بسته می‌شد و حمایت یک روحانی کافی بود تا مردم آن لیست را به عنوان لیست منتخب خود انتخاب کنند. امروز نیز در احزاب اصلاح طلب لیست‌ها به همین شیوه بسته می‌شود که باعث از بین رفتن چرخه نخبگان جامعه است.

در ادامه احسان امینی، عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان شعبه اصفهان با توجه به بیم و امیدهای جامعه کنونی اظهار کرد: بزرگ‌ترین بیم در جامعه ناکارآمدی در عرصه مدیریتی کشور است که در مجلس شورای اسلامی به وفور دیده می‌شود. دلیل این نوع رویکرد، سیکل بسته مدیران و مسئولان است که باید شکسته شود. یکی از راهکارهایی که می‌تواند راهگشای مشکلات امروز کشور باشد، جوانگرایی است.

نمایندگان مردمی ضد توسعه‌ترین نمایندگان هستند - 4

وی افزود: یکی از تئوری‌های مبنایی و اصولی در حقوق سیاسی، مبحث تفکیک قوا است و جزو مباحثی به شمار می‌رود که بسیاری از سیاستمداران و مسئولان ارشد کشور با آن ناآشنا هستند و ضرورت دارد که احزاب بیشتر به این مسئله بپردازند.

عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان شعبه اصفهان ادامه داد: مبحث تفکیک قوا از زمان ارسطو وجود داشت و به نوعی فضای جامعه را تفکیک کرده است؛ اما این نظریه از قرن ۱۸ به طور جدی مطرح شد. این نظریه سه شان تقویتی، اجرایی و قضایی برای حاکمیت قائل شده است. فلسفه نظریه تفکیک قوا جلوگیری از خودکامگی و استبداد سیاسی است و این قاعده در اکثر کشورها به جز کشور‌های کمونیستی و فاشیستی اجرایی شده است.

در ادامه مجری برنامه از سخنرانان پرسید "به نظر شما دلایل کمرنگ شدن جایگاه کلان مجلس و حرکت نمایندگان به سمت مطالبات خرد چیست آسیب شناسی شما از وضعیت فعلی به چه صورتی است؟" که احمد فروز بخش، عضو شورای مرکزی و مسئول کمیته سیاسی جبهه پیشرفت و عدالت اسلامی در پاسخ به این سوال اظهار کرد: وظایف نمایندگان به سه دسته خصوصی، استانی و ملی و بین المللی تقسیم می‌شود و نماینده‌ای که تعادل را بین وظایف خود حفظ کند موفق است. در برخی مواقع وظیفه شهری و استانی نمایندگان به وظایف ملی تبدیل می‌شود. مانند آب زاینده رود که مسئله‌ای استانی است، اما اهمیت ملی نیز دارد. دلایل کمرنگ شدن جایگاه کلان مجلس عدم تعادل وظایف نمایندگان است زیرا مردم از نمایندگان خود انتظار دارند وظایفشان در تمامی زمینه‌ها را به نحو مطلوب انجام دهد و فعال باشند.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

احسان امینی، عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان شعبه اصفهان نیز در پاسخ به سوال مطرح شده اظهار کرد: عوامل زیادی باعث تقلیل جایگاه مجلس شده است که برخی از آن‌ها عبارت است از نظام انتخاباتی و ساختار مجلس، آسیب‌ها و معایب بودجه ریزی، توزیع ناعادلانه منابع، عوام زدگی و سیاست زدگی نمایندگان. در وضعیت فعلی نمایندگان بیش از حد معقول به آرا مردم متکی هستند و بعد از انتخابات نیز سعی می‌کنند سبد رای خود را حفظ کنند. در شهرهای کوچک افرادی که از رانت اقتصادی برخوردار هستند به راحتی می‌توانند به مجلس راه یابند. برای رفع این عیب طرحی با عنوان استانی شدن انتخابات در مجلس ارائه شد که شورای نگهبان با آن مخالفت کرد. این طرح استفاده از رفتارهای پوپولیستی برای ورود به مجلس را غیرممکن می‌کرد. عامل بعدی که باعث تقلیل جایگاه مجلس می‌شود، تبدیل نمایندگان ملی به نماینده محلی است. در حال حاضر مردم به دلیل نداشتن آگاهی از وظایف مسئولان، نمایندگان ملی را به نمایندگان محلی تبدیل می‌کنند و از وی انتظار دارند تنها به بررسی مشکلات حوزه انتخابیه خود بپردازد. عامل دیگر عوام زدگی است که نمایندگان استان اصفهان در این بخش برند هستند.

نمایندگان مردمی ضد توسعه‌ترین نمایندگان هستند - 10

در ادامه برنامه سوالی با عنوان "قوانین حاکم بر نظام انتخاباتی و سازوکار های اختیاری مجلس را چگونه می بینید؟" مطرح شد و احمد فروز بخش،مسئول کمیته سیاسی جبهه پیشرفت و عدالت اسلامی در پاسخ به آن اظهار کرد: نظام انتخاباتی در ایران از نقاط قوت و ضعف بسیاری برخوردار است. یکی از مهم‌ترین نقاط ضعف ساختار انتخاباتی کشور این است که ساختار جمهوریت باید بر احزاب سوار شود و به دلیل نبود احزاب قدرتمند، گروه‌های سیاسی و افراد این کار را بر عهده گرفته‌اند که باعث ایجاد مشکل در نظام انتخاباتی کشور شده است. شاید اگر مجلسی مانند مجلس سنا به ساختار نظام اضافه شود بتوان وظایف ملی و بین المللی را به آن محول کرد.

احسان امینی نیز در پاسخ به این سوال گفت: در ایران یک بلاتکلیفی در نظام سیاسی وجود دارد و آن این است که نظام ما نیمه ریاستی و نیمه پارلمانی است. نمایندگان نباید تنها برای حوزه انتخابیه خود فعالیت کرده و به عنوان کاتالیزور برای حوزه انتخابی خود منابع و بودجه جذب کنند. عنوان نماینده مردمی شعار است و در هیچ کجای قانون و اخلاق سیاسی تاکید نشده که نماینده تمام روز در مراسم ختم و شادی شهروندان شرکت کند. اگر نماینده به وظایف کلان مقرر شده در قانون اساسی عمل کند، مسائل خرد نیز برطرف می‌شود. سال هاست درگیر شعار زدگی شده‌ایم و نمایندگان مردمی ضد توسعه‌ترین نمایندگان برای استان و شهر خود هستند.

عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان شعبه اصفهان خاطرنشان کرد: عوام زدگی یعنی سیاستمداران رضایت مردم را بر مصالح مردم ترجیح دهند. اگر بخواهیم عوام زدگی در مجلس را بررسی کنیم، عوام زده‌ترین دوره‌های مجلس زمانی بوده که اصولگریان بر آن حاکم بوده‌اند و عوام زدگی مجلس هشتم هنوز در مجلس به ارث مانده است. قانون هدفمندی یارانه‌ها و پرداخت یارانه نقدی که با اهداف سیاسی اجرا شد تبعات خود را در انتخابات سال ۸۸ به خوبی نشان داد اما دولت بعدی نیز برای از دست ندادن رای خود پرداخت یارانه‌های نقدی را متوقف نکرد.

نمایندگان مردمی ضد توسعه‌ترین نمایندگان هستند - 14

کد خبر ۳۹۶۶۴۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | نطق جنجالی پروانه سلحشوری که به درگیری ختم شد | جز اقلیتی برخوردار مابقی مردم را رها کرده‌ایم

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، در آغاز این جنجال نمایندگان اصولگرا، ابتدا حاجی دلیگانی و علیرضا سلیمی شروع به انتقاد کردند بعد سامری از مجمع نماینگان خوزستان هم شروع به فریاد زدن کرد و خواستار خاموش شدن میکروفون سلحشوری شد. گزارش این جنجال را هم از اینجا بخوانید. فیلم کامل نطق پروانه سلحشوری را ببینید:

فیلم| مجادله یک دانشجو با رئیسی درباره رهبر انقلاب

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

فیلم/دوربین مخفی: فست فود با سس بنزین!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم | رئیس جمهور: قدرت نقد نشود احتمال انحراف دارد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در نزدیکی و در فاصله‌ی حدود ۴۰ متری از شهرستان شهرکرد، شهری قرار دارد که کوه‌های استان، آن را احاطه کرده‌اند. نام این شهر جونقاه است. در این شهر جاذبه تاریخی وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است. قلعه جونقان یکی از بناهای تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است که در شهر کوچک جونقان قرار دارد و در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم این قلعه را که نقش مهمی در تاریخ سرزمینمان داشته، به شما معرفی کنیم، پس همراهمان باشید.

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه این سازمان، امسال تا پایان آبان، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده را شناسایی و معرفی کرده است، گفت: سازمان امور مالیاتی هم برای این مالیات‌ها، برگ تشخیص صادر کرده که حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است. وی اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و رویکرد‌های مهم سازمان بازرسی کشور‏، پیگیری و شناسایی بستر‌های فسادزا و اصلاح آن است که بخش قابل توجهی از این بستر‌ها باید توسط قوه مجریه‏، اصلاح شود. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: بخشی از این بستر‌ها هم ناشی از قوانین و مقررات است که باید اصلاح شود. وی تاکید کرد: فساد، خط قرمز سازمان بازرسی و دستگاه قضایی است و بدون هیچ اغماضی با آن برخورد می‌کنیم. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور هم تخلفی انجام شود حتما برخورد می‌کنیم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز13 ساعت قبل
اصولگرایان می‌گویند آرای قشر مذهبی تماما متعلق به آنهاست و قشر غیرمذهبی متعلق به اصلاح‌طلبان! اصولگرایان می‌گویند آرای قشر فرودست جامعه متعلق به آنهاست و آرای قشر ثروتمند - یا به تعبیر آن‌ها اشراف‌زاده و مرفهین بی‌درد - متعلق به اصلاح‌طلبان. در ثانی اگر چنانچه گفته شد او در تشخیص خود در مورد پایگاه و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان اشتباه بوده باشد، در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که آن بخش از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان که در طبقه مذهبی و حاشیه‌نشین قرار می‌گیرند، رای خود را از اصلاح‌طلبان دریغ خواهند کرد. ماجرا فقط این نیست؛ افزایش قیمت بنزین غالب بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان را از این جریان ناامید خواهد کرد؛ چراکه دست‌کم این نوع اجرای طرح بنزینی و نیز در تقابل با وعده‌های اصلاح‌طلبان در مورد شفافیت است. از طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان از عملکرد این جریان است.

نظرها

اخبار بیشتر