مفاهیم و کارکردهای اجتماعی مرتبط با کتابخانه‌های عمومی بررسی شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. اجتماعی
مفاهیم و کارکردهای اجتماعی مرتبط با کتابخانه‌های عمومی بررسی شد

مفاهیم و کارکردهای اجتماعی مرتبط با کتابخانه‌های عمومی بررسی شد

نشست «مفاهیم اجتماعی مرتبط با کتابخانه های عمومی» به میزبانی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی، نشست «مفاهیم اجتماعی مرتبط با کتابخانه‌های عمومی» از سلسله نشست‌های «ژورنال‌کلاب» که به کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی می‌پردازد، با حضور اعضای هیأت‌ مدیره انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران، برخی از اعضای هیأت علمی و مدرسان علم اطلاعات و دانش‌ شناسی دانشگاه‌های آذربایجان شرقی و جمعی از کتابداران استان، در تالار نخجوانی کتابخانه مرکزی تبریز برگزار شد.

مفاهیم و کارکردهای اجتماعی مرتبط با کتابخانه‌های عمومی بررسی شد - 2

در تحلیل نقش جدید، کتابخانه‌ها به عنوان «مکان ملاقات» حائز اهمیت اند

در این نشست لیلا پرتوی مقدم، کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی و کتابدار کتابخانۀ عمومی مرکزی تبریز، به ارائه مقالۀ «بررسی نقش کتابخانه‌ها در سرمایه اجتماعی جامعه» نوشتۀ کاترین ای- جانسون پرداخت. وی در این باره گفت: از اواسط قرن نوزدهم، کتابخانه‌های عمومی آمریکای شمالی نقش‌های اجتماعی مهمی را ایفا کرده‌اند و اغلب به‌عنوان نماد رشد اجتماعی و غرور مدنی در خدمت جامعه بوده‌اند. امروزه، هیچ سکونتگاه انسانی اعم از شهر و روستا کامل نخواهد بود، مگر اینکه یک کتابخانه در مرکز آن قرار داشته باشد. کتابخانه به‌ عنوان یک مکان امن برای بچه‌ها، یک مرکز اطلاعاتی و نیز مرکز دسترسی به اینترنت و مکانی برای بزرگ‌سالان که در آن می‌توان آموزش فردی و مطالعه آزاد را دنبال کرد، در نظر گرفته می‌شود.

مفاهیم و کارکردهای اجتماعی مرتبط با کتابخانه‌های عمومی بررسی شد - 5

پرتوی مقدم افزود: کتابخانه‌ها فارغ از سن، جنس، درآمد، نژاد، یا جهت‏ گیری سیاسی و مذهبی به روی همه باز است. این ویژگی کتابخانه باعث می‌شود تا این مراکز، مکان‌های ایده‌آلی برای اجتماع مردم شوند؛ در کتابخانه‌ها مردم به منابع اطلاعاتی مورد نیاز خود دست می‌یابند و هم زمان با سایر مردم و عقاید مختلف در ارتباط هستند. این امر نشان می‌دهد که کتابخانه‌ها مکانی مهم برای ایجاد ارتباط اجتماعی و اعتماد در جامعه هستند.

کتابدار کتابخانه مرکزی تبریز ادامه داد: کاترین ای جانسون در این تحقیق با استفاده از پرسشنامه محقق ساخته شده نظرات کاربران کتابخانه‌ی سه شعبه‌ی منطقه‌ای در شهری واقع در میانه‌ی غرب آمریکا را مورد پایش قرار داده و یک رابطه‌ی سببی بین کاربرد کتابخانه و سرمایه‌ی اجتماعی را نشان می‌دهد.

مفاهیم و کارکردهای اجتماعی مرتبط با کتابخانه‌های عمومی بررسی شد - 8

کتابخانه‌های عمومی عامل افزایش اعتماد میان فردی و افزایش سرمایه اجتماعی

هاشم عطاپور، عضو هیات علمی گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه تبریز و عضو پنل علمی این نشست، هدف از برگزاری ژورنال کلاب را ایجاد ارتباط بیشتر میان یافته‌های دانشگاهی با مباحث عملی حوزه کتابخانه‌های عمومی به عنوان سازمانی که رسالت آن افزایش مطالعه و ترویج خواندن در جامعه است، دانست و گفت: امروزه در کنار سرمایه‌های رایج موجود مانند سرمایه‌های انسانی، اقتصادی و … سرمایه‌ای که علاج دردهای جوامع، مخصوصا جوامع در حال توسعه و چند فرهنگی است، سرمایه اجتماعی است. یعنی روابط میان افراد در یک جامعه و دیدگاه افراد نسبت به ساختارها و کنشگران آن جامعه. در متون نظری مورد مطالعه مسئله‌ای نیست که تقویت سرمایه اجتماعی باعث بهبود شرایط آن در جامعه نشود؛ مسایلی از قبیل بهداشت، سلامت روان، سلامت جسمی، کاهش آسیب‌های اجتماعی و ….

عطاپور افزود: در عصری زندگی می‌کنیم که که ابزار مجازی برای برقراری تعامل میان افراد به شدت در حال گسترش است اما این ابزار تاثیری در بهبود کیفیت زندگی افراد نمی‌گذارد. بنابراین نیاز است افراد در محیط هایی باهم در تعامل باشند که باعث افزایش اعتماد میان فردی و افزایش سرمایه اجتماعی شود، که کتابخانه عمومی به عنوان مرکز اجتماع یکی از مکان‌های عمومی بالقوه برای این هدف است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

عضو هیأت علمی دانشگاه تبریز نیاز به انجام پژوهش‌های کیفی در حوزه کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی را مورد تاکید قرار داد و گفت: پژوهش هایی که انجام می‌گیرد باید به گونه‌ای باشد که چگونگی عملکرد کتابخانه‌های عمومی در راستای افزایش سرمایه اجتماعی را نشان دهد.

وی ادامه داد: به لحاظ فیزیکی و نیروی انسانی پیشرفت ­های گسترده‌ای در حوزه کتابخانه‌های عمومی مشهود است، اما مسئله مخاطب و دور بودن مخاطب از کتابخانه موضوعی است که همچنان با آن مواجه هستیم و نهاد کتابخانه‌های عمومی باید در زمینه ارتباط با مشتری، جذب مخاطب، بازاریابی خدمات و افزایش وفاداری کاربران برنامه ریزی مناسبی داشته باشد.

مفاهیم و کارکردهای اجتماعی مرتبط با کتابخانه‌های عمومی بررسی شد - 15

سرمایه اجتماعی برای تشکیل جامعه مدرن نقش زیربنایی دارد

روح الله ساعی، دکترای جامعه شناسی و مسئول بخش نابینایان کتابخانه مرکزی تبریز و عضو پنل این نشست، در باره مقاله ارائه شده در ژورنال کلاب، گفت: مقوله سرمایه اجتماعی ابتدا در حوزه علم اقتصاد مطرح شد ولی با توجه به عملکرد مناسب سریعا به حوزه‌های دیگر نظیر علوم اجتماعی، علوم سیاسی و علوم فرهنگی وارد شد.

ساعی با اشاره به نقش سرمایه اجتماعی در کاهش آسیب‌های اجتماعی مانند جرم، جنایت و حتی مهاجرت، گفت: امروزه بسیاری از نظریه پردازان و جامعه شناسان معتقدند که سرمایه اجتماعی برای تشکیل جامعه مدرن نقش زیربنایی دارد.

وی ادامه داد: سه مولفه اصلی در سرمایه اجتماعی دخیل هستند که در پژوهش ارائه شده فقط دو مورد مورد بررسی قرار گرفت که عبارتند از اعتماد اجتماعی و مشارکت اجتماعی و مولفه سوم همبستگی اجتماعی است که در این مقاله نادیده گرفته شده است.

وی نقد اساسی وارد شده به مقاله ارائه شده را بحث جامعه پژوهشی این مقاله دانست و افزود: در پژوهش انجام شده تعداد کم نمونه آماری با توجه به جمعیت، اعتبار و پایایی پژوهش را با اشکال رو به رو می‌کند.

رویکردهای انتقادی و پیشنهادهای کاربردی

ادامه این نشست به بحث و تبادل نظر دانشگاهیان و فعالان حوزه کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی درباره کتابخانه‌های عمومی ایران و کارکردهای اجتماعی آن‌ها اختصاص داشت. حاضران دیدگاه‌ انتقادی خود را در موضوعاتی چون نقش کتابخانه‌های عمومی در افزایش سرمایه اجتماعی، مشارکت اجتماعی، عدالت اجتماعی، و بهبود کیفیت زندگی مطرح کردند. حاضران در نشست بر مواردی چون تبدیل کتابخانه‌های عمومی به نمادهای مشارکت اجتماعی، نیاز به باز تعریف نقش‌های جدید برای کتابخانه و کتابدار، لزوم تغییر نگرش به کتابخانه‌ها به عنوان محل اجتماع افراد دارای هنجارمندی‌های مشترک، توسعه فعالیت‌های داوطلبانه و … را مورد تاکید قرار دادند.

گفتنی است نشست‌های ژورنال‌کلاب نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در راستای محورهای همایش کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی برنامه‌ریزی شده است که در فروردین سال ۱۳۹۹ در شهر اهواز برگزار خواهد شد. نخستین نشست از این جلسات مقاله‌خوانی با همت اداره کل استان همدان با موضوع «نقش کتابخانه‌های عمومی در توسعه اقتصادی» در ۱۲ شهریور سال جاری و دومین نشست از این جلسات به همت اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان با موضوع «نقش کتابخانه‌های عمومی در مشارکت اجتماعی شهروندان» ۲ آبان امسال در شهر زنجان برگزار شد.

مفاهیم و کارکردهای اجتماعی مرتبط با کتابخانه‌های عمومی بررسی شد - 24مفاهیم و کارکردهای اجتماعی مرتبط با کتابخانه‌های عمومی بررسی شد - 25مفاهیم و کارکردهای اجتماعی مرتبط با کتابخانه‌های عمومی بررسی شد - 26مفاهیم و کارکردهای اجتماعی مرتبط با کتابخانه‌های عمومی بررسی شد - 27

گفتنی است، با توجه به برگزاری همایش کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی، در این نشست پیشنهاد شد کتابخانه عمومی شهر جدید سهند به عنوان کتابخانه پایلوت جهت تعریف و اجرای کارکردهایی اجتماعی بررسی شود و نتایج این تحقیق در همایش مذکور ارائه گردد.

مفاهیم و کارکردهای اجتماعی مرتبط با کتابخانه‌های عمومی بررسی شد - 29مفاهیم و کارکردهای اجتماعی مرتبط با کتابخانه‌های عمومی بررسی شد - 30مفاهیم و کارکردهای اجتماعی مرتبط با کتابخانه‌های عمومی بررسی شد - 31مفاهیم و کارکردهای اجتماعی مرتبط با کتابخانه‌های عمومی بررسی شد - 32مفاهیم و کارکردهای اجتماعی مرتبط با کتابخانه‌های عمومی بررسی شد - 33مفاهیم و کارکردهای اجتماعی مرتبط با کتابخانه‌های عمومی بررسی شد - 34

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برف و باران در راه است

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: این سامانه بارشی برای پنج شنبه و جمعه در بیشتر مناطق به شکل برف و باران و برای مناطق جنوبی کشور به شکل رعد و برق پیش بینی می‌شود. وی با اشاره به آغاز بارش‌ها از نیمه غربی کشور، افزود: این سامانه به تدریج به بخش‌هایی از مرکز، جنوب و شمال کشور خواهد رسید. احمدی افزود: این سامانه به سمت شرق کشور حرکت می‌کند و برای ابتدای هفته آینده بخش‌هایی از شرق و شمال شرق، شاهد بارندگی خواهند بود. همچنین افزایش تدریجی دما در حد یک تا دو درجه در سایر مناطق دور از انتظار نیست. کارشناس هواشناسی ادامه داد: امروز سامانه بارشی در بخش‌هایی از غرب و جنوب غرب دامنه زاگرس فعال است.

تعقیب و گریز قاچاقچیان در اتوبان قم

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ماموران عملیاتی مبارزه با مواد مخدر پس از تعقیب و گریز با پژو ۴۵۰ که حامل ۳۹۰ کیلو گرم مواد مخدر بود، در اتوبان قم شناسایی و دستگیر کردند. همچنین در چند روز گذشته ۱۷ نفر قاچاقچی و ۶۸۶خرده فروش دستگیر شدند. قاچاقچیان هر ترفند و شگردی را اجرا کنند باز هم از پلیس عقب ترند.

افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی با هدف شناسایی درگاه‌های جعلی پرداخت اینترنتی و آگاه ساختن سرویس گیرنده وب ساخته شده است. پلیس فتا می‌گوید: در فضای سایبری، ۶۷ درصد جرائم مربوط به کلاهبرداری‌های مالی است و پیش بینی می‌شود با استفاده از افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی، این آمار کاهش چشمگیری داشته باشد.

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه این سازمان، امسال تا پایان آبان، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده را شناسایی و معرفی کرده است، گفت: سازمان امور مالیاتی هم برای این مالیات‌ها، برگ تشخیص صادر کرده که حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است. وی اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و رویکرد‌های مهم سازمان بازرسی کشور‏، پیگیری و شناسایی بستر‌های فسادزا و اصلاح آن است که بخش قابل توجهی از این بستر‌ها باید توسط قوه مجریه‏، اصلاح شود. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: بخشی از این بستر‌ها هم ناشی از قوانین و مقررات است که باید اصلاح شود. وی تاکید کرد: فساد، خط قرمز سازمان بازرسی و دستگاه قضایی است و بدون هیچ اغماضی با آن برخورد می‌کنیم. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور هم تخلفی انجام شود حتما برخورد می‌کنیم.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین23 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- مصطفی سالاری اجرای نظرات ریاست جمهوری درباره خروج این سازمان از بنگاه‌داری را مورد تأکید قرار داد و گفت: این امر قطعا به نفع جامعه کارگری و اقشار تحت پوشش تأمین اجتماعی است و پیگیری می‌شود. وی تأکید کرد: خروج از بنگاه داری قطعا به نفع سازمان تأمین اجتماعی است و البته این کار با حفظ اموال کارگران انجام می‌شود و سازمان تأمین اجتماعی در چند حوزه درآمدزای مشخص و به صورت غیر مدیریتی سرمایه گذاری خواهد کرد. مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در ادامه با اظهار خوش‌بینی نسبت به تعادل منابع و مصارف سازمان تأمین اجتماعی گفت: مجموع هزینه‌های سازمان تأمین اجتماعی ماهیانه ۹۶۰۰ میلیارد تومان است و منابع نقدی حق بیمه دریافتی این سازمان نیز ماهیانه به حدود ۸۶۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. سالاری درباره هلدینگ درمان تأمین اجتماعی نیز گفت: تمامی بیمارستان‌های تأمین اجتماعی سراسر کشور تحت نظر معاونت درمان سازمان و مدیران درمان استانی مدیریت می‌شوند و هیأت مدیره‌ای بودن بیمارستان به معنای عدم پاسخگویی به مدیران درمان نیست. وی افزود: سازمان تأمین اجتماعی آماده هر نوع همکاری و حتی مشارکت در تأمین منابع برای اجرای برنامه پرونده الکترونیک در وزارت بهداشت است.
انتخابانتخاب1 روز قبل
شکوری راد نگرانی از ریزش رای اصلاح طلبان در انتخابات به دلیل اعتراضات بنزینی را منتفی دانسته بود. تحلیل اشتباهبعید است تحلیل شکوری راد از عدم ریزش رای اصلاح طلبان مورد تایید تحلیلگر دیگری باشد. مجالی برای حضور قشر خاکستری نماندهاز طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح طلبان از عملکرد این جریان است. شهروند درجه دو؟ گویا شکوری راد حتی شعار‌های اصلاح طلبان که از خرداد ۷۶ به مرور گسترش یافته و در مانیفست نانوشته اصلاح طلبان جای گرفتند را نیز فرموش کرده. لگرایان می‌گویند به قدری با خواسته‌های بدنه اجتماعی اصلاح طلبان متفاوت است که نمی‌توان تصور کرد رای اصلاح طلبان به سبد اصولگرایان خواهد رفت.

نظرها

اخبار بیشتر