پرونده جنگل‌کاری چپقلی اراک بسته می‌شود/دود بی‌پولی در چشم نهالستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
پرونده جنگل‌کاری چپقلی اراک بسته می‌شود/دود بی‌پولی در چشم نهالستان

پرونده جنگل‌کاری چپقلی اراک بسته می‌شود/دود بی‌پولی در چشم نهالستان

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/مرکزی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: پرونده جنگل‌کاری چپقلی اراک امسال بسته می‌شود.

عبدالحسین محمدی در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: اراک در مسیر وزش باد از سمت غرب قرار دارد و استقرار صنایع بزرگ همچون پتروشیمی، پالایشگاه و نیروگاه در غرب اراک نیز باعث حرکت آلودگی به سمت اراک می‌شود، به همین دلیل در سال‌های گذشته کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک مصوب کرد که اطراف اراک جنگل‌کاری شود.

وی با اشاره به تعیین چند نقطه جهت جنگل‌کاری در اراک که تحویل شهرداری شد، افزود: محدوده چپقلی به دلیل اینکه خارج از محدوده شهری قرار داشت، جهت جنگل‌کاری در اختیار منابع طبیعی قرار گرفت.

محمدی با بیان اینکه مساحت کل منطقه چپقلی اراک ۲۰۰۰ هکتار است، گفت: در سال‌های گذشته ۱۴۰ هکتار جنگل‌کاری در منطقه صورت گرفت، در سال گذشته ۱۳۰۰ هکتار جنگل‌کاری انجام شد و در واقع تا پایان ۹۷ این جنگل‌کاری در محدوده چپقلی به ۱۴۴۵ هکتار رسید.

وی اضافه کرد: در سال جاری ۲۰۰ هکتار جنگل‌کاری در منطقه در برنامه کاری است که پیمانکار آن انتخاب شده و با ادامه این روند و اتمام کار، جنگل‌کاری در محدوده چپقلی اراک به پایان می‌رسد. در نقاطی که امکان کاشت درخت وجود ندارد نیز بذرکاری انجام می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با تاکید بر اینکه برای آبیاری این منطقه به هیچ عنوان از منابع آب‌های زیرزمینی استفاده نخواهد شد، گفت: برای آبیاری منطقه مخزنی با ظرفیت ۵۲ هزار مترمکعب تعبیه شد که با تجمیع روان‌آب‌های منطقه در فصول غیرزراعی، آبیاری درختان انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه گونه‌های کاشته شده در منطقه همچون سنجد، گونه‌های کم‌آب‌بر هستند و از نظر اقتصادی نیز صرفه خواهد داشت، افزود: در سال جاری در کنار اتمام کار جنگل‌کاری در چپقلی، پروژه جنگلانه شازند و هزار هکتار جنگل‌کاری مصوب شده است که نقشه‌های لازم در این زمینه تهیه و به سازمان ارسال شده است که با تصویب آن فاز عملیاتی آغاز می‌شود تا با کمک درختکاری و کاشت گونه‌های بیولوژیک در اطراف اراک و شازند که درگیر آلودگی هوا هستند آلودگی کاسته و هوا تلطیف شود.

محمدی با اشاره به تولید سالانه دو میلیون اصله در نهالستان منابع طبیعی استان که نهال را رایگان در اختیار مردم قرار می‌دهد، گفت: در سال‌های گذشته فعالیت نهالستان مقداری کمرنگ شد، اما امسال مجددا بازیابی شده و در سال آینده مجددا به تولید دو میلیون اصله نهال خواهیم رسید، البته در امر اعتبارات نهالستان با مشکلاتی روبرو هستیم.

مدیرکل منابع طبیعی استان مرکزی بیان کرد: اعتبار اختصاص یافته به نهالستان از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور برای سال جاری حدود ۱۰۰ میلیون تومان است در حالی که برای تولید سالانه دو میلیون اصله نهال چیزی در حدود ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است، قیمت نهاده‌ها بسیار بالا رفته و به همین دلیل هزینه تولید نیز افزایش می‌یابد. این کاهش اعتبار، بهره‌برداری از نهالستان برای سال آینده را تحت تاثیر قرار می‌دهد، البته درخواست افزایش اعتبار داده شده و استاندار مرکزی نیز با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی رایزنی‌ داشته‌ تا مشکل رفع شود چراکه نباید اجازه داد که بهره‌برداری از نهالستان استان کاهش یابد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

یادواره شهدای بسیج

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، امروز مراسم یادواره شهدای بسیجی در سالن ۱۲ هزار نفری برگزار شد که در آن بسیجیانی از همه قشر‌ها حضور داشتند. این مراسم اختتامیه کنگره ملی تقدیر از مقام شامخ ۹۲ هزار بسیجی شهید دفاع مقدس بود. یکی از نکات جالب این همایش حضور همه اقوام ایرانی بود. در این مراسم از کتاب یادبود ۹۲ هزار شهید بسیجی و تمبر گنگره رونمایی شد.

بخش خبری ۲۰:۳۰ مورخ ۱۳ آذر ۹۸ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، بخش خبری ۲۰:۳۰ به موضوعات مختلف و سوژه‌های متنوعی چون بازداشت مدیرعامل معتاد، حمایت رهبر انقلاب از جوانان مومن، سخنرانی رئیس جمهور و … پرداخته است. انتهای پیام/

خودکشی همزمان ۲ دختر در ایستگاه متروی شهرری / ظهر امروز رخ داد+ فیلم

رکنارکنا6 ساعت قبل
به گزارش رکنا، رئیس پلیس مترو پایتخت گفت: با بررسی‌های بیشتر مشاهده می‌شود که هنگامی که این دو خانم خودشان را به سمت ریل پرت می‌کنند قطار با آنها برخورد کرده و بر اثر شدت ضربه وارده درجا فوت می‌کنند. وی افزود: در تحقیقات اولیه مشخص می‌شود که این دو خانم با هم نسبت فامیلی دارند و دختر عمه، دختر دایی هستند، شب گذشته دعوایی بین این دختران و خانواده انها حاصل می‌شود که صبح امروز ساعت ۱۰ دختر عمه، از منزل خارج و به خانه دختر دایی اش مراجعه می‌کند. رئیس پلیس مترو پایتخت گفت: حدود ساعت ۱۰ این دو دختر از خانه خارج می‌شوند و بعد در ایستگاه مترو شهرری چنین اتفاقی برایشان رخ می‌دهد. وی در پایان گفت: تحقیقات پلیس برای روشن شدن ابعاد بیشتری از این ماجرا ادامه دارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

(ویدئو) دوچرخه سواری که تریلی را واژگون کرد!

فراروفرارو1 روز قبل
یک دوچرخه سوار در جنوب چین با ورود به خیابان باعث واژگونی یک تریلی شد. این حادثه در شهر پونینگ رخ داده است و دوچرخه سوار با ورود ناگهانی به خیابان باعث چپ شدن کامیون شد. در لحظه واژگونی تریلی قسمت انتهای آن به سر دوچرخه سوار برخورد کرد که باعث جراحت جزئی در سر دوچرخه سوار ۱۷ ساله گردید.

فارس ویدئویی از آتش زدن‌ها و تخریب‌ها منتشر کرد | لیدرهای عملیاتی

همشهریهمشهری10 ساعت قبل

هنرنمایی‌های استثنایی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آثاری که در گزارش به تصویر کشیده شده هنر دست افرادی است که درتوان یابی منحصر به فردند و موفقیت شان را هنرمندانه نمایش دادند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، شما هم به نشانی فرهنگستان هنر، تقاطع طالقانی ولی عصر تهران مراجعه کنید و تماشای هنرهای شان باشید.

نظرها

اخبار بیشتر