۲۰ گونه پرنده مهاجر سیبری و آسیای میانه وارد آبگیرهای گچساران شدند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اجتماعی
۲۰ گونه پرنده مهاجر سیبری و آسیای میانه وارد آبگیرهای گچساران شدند

۲۰ گونه پرنده مهاجر سیبری و آسیای میانه وارد آبگیرهای گچساران شدند

فارسخبرگزاری فارس |
رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران گفت: با سرد شدن هوا 20 گونه پرنده مهاجر سیبری و آسیای میانه در آبگیرها و سواحل رودخانه‌های گچساران فرود آمدند.

به گزارش خبرگزاری فارس از گچساران، ولی رمضانی رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران اظهار کرد: شهرستان گچساران به دلیل داشتن آب و هوای مناسب جایگاهی برای مهاجرت پرندگان خارج از کشور است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران با اشاره به اینکه با کاهش دمای برخی از مناطق خارج کشور، ایران جایگاهی مناسب برای زندگی پرندگان مهاجر است، گفت: شهرستان گچساران به دلیل داشتن سد و آبگیرهای مختلف پذیرای پرندگان مهاجراست.

رمضانی ادامه داد: در حال حاضر هر جایی که آبگیر و برکه‌ای وجود دارد دسته‌ای از پرندگان مهاجر در آن جا سکونت دارند.

رمضانی با بیان اینکه پرندگان مهاجر آسیایی از گونه‌های انواع لک‌لک، حواصیل خاکستری و سفید و مرغابی سار، چنگر، کاکانی، پرستوی دریایی، گیلانشاه و بالکان هستند، اذعان کرد: تعداد پرندگان مهاجر وارد شده به شهرستان گچساران ۲هزار قطعه در ۲۰ گونه مختلف است.

این مسوول ابراز کرد: پرندگان شکاری همچون عقاب شاهی، عقاب صحرایی، سنقرها، سارگپه‌ها و کورکورها نیز در آبگیرها و سواحل رودخانه‌های این شهرستان کوچ کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون این تعداد پرندگان در سواحل دریاچه سد کوثر، رودخانه خیرآباد و زهره فرود آمده‌اند، افزود: در حال حاضر سد کوثر میزبان بیشترین تعداد این پرندگان است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران خاطرنشان کرد: این پرندگان تا نیمه نخست اسفند در منطقه خواهند ماند و با فرا رسیدن فصل بهار و گرم شدن هوا به مناطق خود باز خواهند گشت.

وی با بیان اینکه با مهاجرت این پرندگان احتمال بروز بیماری آنفلوانزای مرغی وجود دارد، اذعان کرد: شیوع این بیماری خطرناک از کشور خارجه شروع شده و با مهاجرت این پرندگان به کشورهایی که دارای آب و هوای مناسب برای زندگی است مهاجرت کرده و موجب انتقال این بیماری خطرناک شده‌اند.

رمضانی بیان کرد: شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان یک بیماری مشترک بین انسان و دام است و اداره حفاظت محیط زیست از یک ماه قبل شکار پرندگان را در مناطق محیط زیست ممنوع اعلام کرده است.

وی خاطرنشان کرد: شهروندان از خرید و فروش دام و طیور زنده و همچنین شکار پرندگان در کنار آبگیرها و برکه‌ها جدا خودداری کنند.

این مسوول افزود: با متخلفین و کسانی که پرندگان مهاجر را شکار می‌کنند برخورد قانونی و به مراجع قانون ارجاع داده می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) ماجرای نوزاد رها شده در یکی از خیابان‌های شهرضا

فراروفرارو2 روز قبل
مدیرکل روابط عمومی اداره بهزیستی اصفهان گفت: نوزاد رها شده در یکی از خیابان‌های شهرستان شهرضا هم‌اکنون در شیرخوارگاه این شهر تحت مراقبت قرار دارد. به گزارش برنا؛ محمدرضا عسکریان‌زاده، افزود: این نوزاد در وضعیت سالم و مطلوب قرار دارد و تمامی اقدامات موردنیاز درباره او در حال انجام است. وی از دادن هر گونه اطلاعات بیشتر در این زمینه خودداری کرد و آن را بسته به اعلام مسوولان عنوان کرد. روز گذشته کلیپی مبنی بر رهاشدن یک نوزاد در یکی خیابان‌های شهرضا در جنوب اصفهان منتشر شد. براساس روال قانونی نوزادانی که در سطح معابر و خیابان‌ها رها می‌شوند پس از دریافت حکم قضایی و طی شدن یک دوره زمانی و مطمئن شدن از عدم بازگشت والدین، به خانواده‌هایی که تائید صلاحیت شوند و نوزاد امنیت جانی و روانی داشته باشد، سپرده می‌شوند.

فیلم | دانشجوی دکترای اقتصاد است، پول نداشت کولبری می‌کند

همشهریهمشهری1 روز قبل
وی بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد، موفق به قبولی در رشته دکترای این رشته شد اما اکنون کولبر استدریافت ۳ MB کد خبر ۴۶۹۶۵۸

یه سوال از بچه‌های بالاشهر و پایین‌شهر: آرزوتون چیه؟

مهرمهر1 روز قبل

بارندگی‌ها تا پایان امشب ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
آقای مرتضی ضرابی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در آخرین ساعات دیشب یک سامانه بارشی از نوار غربی وارد کشور شد و نخستین بارش‌ها به شکل برف از ارومیه، سردشت آذربایجان غربی و سقز کردستان گزارش شد. وی افزود: همچنین از دیشب تا صبح امروز در بندر ماهشهر، ایلام، آبادان، بوشهر، شیراز و بروجرد گزارش بارندگی شده است. کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: در مناطق مرتفع و سردسیر، چون مراغه، سردشت، پیرانشهر، ارومیه و زنجان بارش برف گزارش شده است. آقای ضرابی گفت: مناطق مرکزی کشور و بخش‌هایی از استان‌های مرکزی و همدان در دامنه‌های زاگرس نیز تحت تأثیر این بارندگی‌ها قرار گرفتند. آقای ضرابی گفت: از بعدازظهر دوشنبه هفته آینده یک سامانه بارشی از سمت غرب و جنوب غربی وارد کشور می‌شود و از نیمه دوم هفته آینده شاهد فعالیت بارشی این سامانه خواهیم بود.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل

فیلم | آتش دوباره به جان پلاسکو افتاد

همشهریهمشهری1 روز قبل
وی با تاکید بر اینکه محل حادثه در ضلع شرقی پلاسکو قدیم واقع شده بود گفت: ساختمان محل آتش سوزی در گذشته گاراژ بوده و مغازه‌هایی در کنار آن وجود داشت. در طبقه بالایی این ساختمان که بیش از ١٠٠٠ متر وسعت داشت، چندین باب مغازه دچار اتش سوزی شده که انبارها و مغازهها کاربری تولید و نگهداری لباس داشتند و وسعت آتش سوزی حدود ٢٥٠متر بود. سخنگوی سازمان آتش نشانی ادامه داد: در ابتدا شعله زیادی از پنجره‌ها بیرون می‌زد اما بعد از مدتی با تلاش آتش نشانان شدت آن کاهش یافت. در ادامه نیز با توجه به اینکه آتش به شیروانی‌ها هم سرایت کرده بود عملیات را ادامه دادند تا آتش به طور کامل اطفاء شود. به گفته وی این عملیات مصدومی نداشته است.

نظرها

اخبار بیشتر