نشست نقد کتاب «سر سبیل هایت را نجو» در کتابخانه امام جعفرصادق (ع) پاکدشت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. اجتماعی
نشست نقد کتاب «سر سبیل هایت را نجو» در کتابخانه امام جعفرصادق (ع) پاکدشت

نشست نقد کتاب «سر سبیل هایت را نجو» در کتابخانه امام جعفرصادق (ع) پاکدشت

نشست نقد و بررسی کتاب «سر سبیل هایت را نجو» نوشته فرحناز علیزاده با حضور نویسنده اثر در کتابخانه عمومی امام جعفر صادق (ع) شهرستان پاکدشت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، نشست نقد و بررسی کتاب «سر سبیل هایت را نجو» نوشته فرحناز علیزاده، با حضور نویسنده؛ اسدالله امرایی، منتقد؛ محمد کارخانه، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی پاکدشت؛ حمید محسنوند، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ فرامرز مولایی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری پاکدشت؛ کتابداران، نویسندگان و شاعران بومی، اعضای کتابخانه‌های عمومی شهرستان و دوستداران کتاب و کتابخوانی در کتابخانه عمومی امام جعفر صادق (ع) شهرستان پاکدشت برگزار شد.

در ابتدای نشست فرحناز علیزاده، نویسنده کتاب «سر سبیل‌هایت را نجو» درباره این اثر گفت: این اثر شامل ۱۴ داستان است که در ۱۰۷ صفحه با شمارگان ۵۵۰ نسخه از سوی نشر مروارید در بهار ۹۶ منتشر شد. منتشر شده است. یکی از دغدغه‌های من گنجاندن لحن‌های متفاوت در این مجموعه داستان بود؛ از این‌رو راوی داستان‌ها، مردان و زنانی با سنین و تحصیلات مختلف هستند. این مجموعه شامل ۳۵ داستان بود که به ۱۴ داستان تقلیل یافت.

نشست نقد کتاب «سر سبیل هایت را نجو» در کتابخانه امام جعفرصادق (ع) پاکدشت - 3

علیزاه اظهار داشت: در این مجموعه درگیر یک سری از تکنیک‌ها بوده‌ام که یک زورآزمایی ادبی برای شخص خودم محسوب می‌شد. تلاش کردم نشان دهم که اگر بخواهیم، می‌توانیم جهان را از دریچه چشم فرد دیگری نگاه کنیم. این کتاب گرایشات فمینیستی ندارد و آنچه شما خوانده‌اید در حقیقت درد‌های بخشی از زنان جامعه است. برخی از داستان‌ها با مرگ شخصیت‌ها پایان می‌یابد. به نظر من انسان‌ها با مرگ تمام نمی‌شوند، مرگ بعد دیگری از زیستن ما است. در آن سوی مرگ حقیقتی وجود دارد که ما هنوز در کشف آن ناتوانیم.

نویسنده کتاب در ادامه افزود: داستان‌های کتاب‌های من با محوریت مسائل اجتماعی هستند، چون دغدغه من نیز مسائل اجتماعی است. شایسته است که یک نویسنده از چیزهایی بگوید که نویسنده دیگری یا آن‌ها را نگفته و اگر قبلا به آن‌ها پرداخته شده از جنبه دیگری به موضوع نگاه کند. آنچنان که در کتاب «سر سبیل هایت را نجو» تقابل عشق و مرگ را می‌بینید. بعضی از داستان‌های این کتاب تا حدی پیچیده و مختص مخاطب خاص است. این اتفاق به سبب این است که شخصا در حال تجربه زبان‌ها و لحن‌های متعدد بوده‌ام.

در ادامه اسدالله امرایی، روزنامه نگار، مترجم و منتقد ادبی، بیان کرد: به عنوان خواننده داستان، باید این نکته را به یاد داشته باشیم که داستان‌ها در نقطه مقابل واقعیت قرار دارند. متاسفانهعده‌ای فکر می‌کنند شخصیت‌های داستان، نشان دهنده شخصیت نویسنده داستان نیز هست. در حالی که نویسنده‌ها برای پالایش جامعه، داستان هایی با موضوعاتی چون دزدی، اعتیاد و قتل را در سبک‌های مختلفی می‌نویسند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان | اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

نشست نقد کتاب «سر سبیل هایت را نجو» در کتابخانه امام جعفرصادق (ع) پاکدشت - 8

وی افزود: نویسنده کتاب «سر سبیل هایت را نجو» داستان‌ها را طوری روایت می‌کند که هم زشتی کار شخصیت‌ها و هم استیصال خانواده‌ها را نشان می‌دهد. ژوزه ساراماگو در کتاب «در ستایش مرگ» داستان شهری را می‌گوید که تمام مردمان شهر پیر و فرتوت شده‌اند، اما هیچ کدامشان نمی‌میرند. در نتیجه تمام سامان آن شهر به هم میریزد. به این مسئله مهم توجه داشته باشیم که گاهی اوقات مرگ هم برای جامعه و هم برای فرد نعمت است.

اسدالله امرایی در ادامه اظهار داشت: ما نمی‌توانیم در ذهن افراد برویم و افکارشان را ببینیم، اما داستان نویس یک موهبت خدادادی دارد که می‌تواند به ذهن شخصیت‌ها برود، به جای شخصیت‌ها فکر کند، از زبان شخصیت‌ها حرف بزند، در نهایت شخصیت‌ها را بسازد و اعمال و رفتار آن‌ها را گاهی تا انتهای زندگی به جلو ببرد.

فرامرز مولایی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری پاکدشت و مجری- کارشناس نشست نیز در مورد محتوای کتاب مورد بررسی، گفت: داستان‌های کتاب «سر سبیل هایت را نجو» باعث می‌شود که ما با دردهایی مواجه شویم که شاید خودمان هم از برخورد با آنها متنفر باشیم، اما شجاعت نویسنده در پرداختن به این دست مشکلات خاص و پنهان جامعه ستودنی است. استفاده از لحن‌های مختلف و پرداخت شخصیت‌های خاص از لایه‌های مختلف اجتماع، به کارگیری مناسب تکنیک‌های داستان نویسی مدرن و نگاه متفاوت به تقابل عشق و مرگ، عریان کردن دردهای مزمن و پنهان جامعه از جمله مسائلی است که این کتاب را قابل تامل و تحسین می‌سازد. نویسنده در دام مصلحت اندیشی‌ها گرفتار نشده و از رویارویی تضادها در جامعه تصویر می‌دهد. تضادهایی که در ذات همه جوامع وجود دارد. نویسنده رسالت خود را آن می‌داند که این تضادها را نشان دهد.

گفتنی است، «سرسبیل‌هایت را نجو» شامل ۱۴ داستان است که عمدتا در فضایی واقع‌گرا اتفاق می‌افتد و نکته مشترک همه داستان‌ها تلاش برای ایجاد لحن و خلق شخصیت‌های متفاوت است که از نمونه‌های واقعی جامعه گرفته‌شده‌اند. نویسنده در این مجموعه با نگاهی جسورانه از مرز داستان‌های زنانه عبور کرده و دست به تجربه نگارش راوی غیر هم‌جنس و حتی داستان‌هایی به‌ظاهر مردانه زده است.

«داستان مکاشفه» و «آقای قاضی چه حکمی می‌دهید؟» از دیگر آثار این نویسنده است که در جشنواره‌های متعدد ادبی تقدیر شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازگشت دکتر سلیمانی به وطن

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل

بهره برداری از بزرگراه شهید نجفی رستگار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مرحله‌ی نخست این طرح بزرگراه امام رضا را به آزادگان متصل و بار ترافیکی مناطق ۱۵ و ۲۰ را روان می‌کند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرحله دوم این بزرگراه به مسافت چهارکیلومتر پایان امسال به بهره برداری می‌رسد.

گفتگوی صریح دانشجویان با رئیس دستگاه قضا

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رئیس قوه قضائیه همچنین تاکید کرد که جریان دانشجویی همواره باید دلداده نظام و انقلاب باشد و در زمینه هر اشکالی در کشور احساس مسئولیت کند.

فیلم | بدل میوه فروش موذن زاده اردبیلی، این بار درحال فروختن کدو تنبل

خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
پیرمرد میوه فروش اردبیلی که پیشتر با ویدئویی در حال فروختن سیب که صدایش شباهت زیادی به موذن زاده اردبیلی داشت، معروف شده بود این بار با ویدئویی جدید در شبکه‌های اجتماعی وایرال شده است. او مشغول فروش کدو تنبل است. او با صدای زیبایش دارد بورانی‌هایش _ {آذری‌ها به کدو تنبل می‌گویند بورانی} را با عسل مقایسه می‌کند و سعی می‌کند آنها را بفروشد.

اکثر نقاط کشور بارانی شد

مازن آنلاینمازن آنلاین1 روز قبل
وضعیت آب و هوا ۱۶ آذر؛ پیام مازند - طبق پیش بینی کارشناس هواشناسی امروز اکثر نقاط کشور شاهد بارش باران هستیم که در ارتفاعات به صورت برف خواهد بود و این سامانه ار فردا به سمت شرق کشور می‌رود. دریافت ۱۹ MB

در همین نزدیکی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر