چهلمین کتابخانه روستایی خوزستان افتتاح شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
چهلمین کتابخانه روستایی خوزستان افتتاح شد

چهلمین کتابخانه روستایی خوزستان افتتاح شد

همزمان با بیست و هفتمین دوره هفته کتاب، کتابخانه عمومی شهدای روستای دهکده شهرستان حمیدیه به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خوزستان، آیین افتتاح کتابخانه عمومی روستایی «شهدای دهکده» واقع در روستای دهکده شهرستان حمیدیه با حضور منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان؛ شاهین هاشمی، فرماندار شهرستان حمیدیه؛ حجت الاسلام شهاب الدین طباطبایی، مدیرکل حوزه هنری خوزستان؛ سعید رضوانی، مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خوزستان؛ وحید کیانی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان، مسئولان استانی و شهرستان و اصحاب رسانه برگزار شد.

منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه عمومی خوزستان در این مراسم اظهار داشت: کتابخانه‌های عمومی در تمام جوامع با هدف ارائه خدمات متنوع به منظور کمک رسانی به جامعه و توسعه و بهبود زندگی فردی ایجاد شده‌اند. تردیدی نیست که خدمات کتابخانه‌ای و اطلاع رسانی برای بخش صنعت و آموزش و پرورش شهرها نیازی اساسی است.

چهلمین کتابخانه روستایی خوزستان افتتاح شد - 3

رستمی با اشاره به تعریف کتابخانه روستایی، یادآور شد: کتابخانه روستایی، کتابخانه‌ای عمومی در روستا است که می‌تواند با تاثیر بر زندگی مردم روستا نقش مهمی در توسعه روستا داشته باشد. اگر فرد ساکن روستا به استفاده فعال از کتابخانه در مراحل مختلف زندگی خویش عادت پیدا کند آنگاه کتابخانه توانسته است با تغذیه معنوی او، سهم خود را در پیشرفت آموزش ادا کند. در این صورت رشد کتابخانه‌ها با رشد آموزش در جامعه روستایی نسبت مستقیمی خواهد داشت و از این رو بین ایجاد نظام کتابخانه‌ای مناسب با پیشرفت آموزش و پرورش و رشد و توسعه اقتصادی- اجتماعی روستا رابطه‌ای نزدیک و بهم پیوسته به وجود خواهد آمد. کتابخانه روستایی پشتیبان امر سواد آموزی به ویژه برای کم سوادان و دانش آموزان است.

وی افزود: کتابخانه‌های روستایی با مدیریت درست می‌توانند عامل رشد و بالندگی اقتصاد روستا باشند.

کوهی رستمی ادامه داد: کتابخانه روستایی می‌تواند از طریق ارتباط با جامعه روستایی، نیازهای آنان را شناسایی و مشکلات آنان را رفع کند. کتابخانه روستایی با سه دسته مخاطب سر و کار دارد. دانش آموزان که به فرصت‌های آموزشی اعم از منابع و کلاس‌های آموزشی نیازمندند؛ مردان که به دلیل کار کشاورزی و دامداری نیازمند آموزش‌ها و منابع خاص هستند و زنان خانه دار روستایی که به دلیل داشتن فرصت مناسب، امکان بهره گیری از خدمات و برنامه‌های کتابخانه را دارند. کتابخانه روستایی می‌تواند برنامه هایی برای همه اقشار ساکن در روستا داشته باشد و نقش پر رنگی در بهبود کیفیت زندگی مردم روستا داشته باشد.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان افزود: از سوی دیگر کتابداران روستایی می‌توانند به عنوان مشاور اطلاعاتی برای بخش تولیدی روستا عمل کرده و با در اختیار قرار دادن اطلاعات مناسب به چرخه بهتر تولید در روستا کمک کنند.

چهلمین کتابخانه روستایی خوزستان افتتاح شد - 9

وی ادامه داد: عملیات احداث کتابخانه عمومی شهدای دهکده شهرستان حمیدیه با مساحت ۷۸۰ مترمربع و زیربنای ۲۸۰ مترمربع در سال ۱۳۹۳ با اعتبار ۸ میلیارد و ۵۴۸ میلیون ریال از محل اعتبارات تملک دارایی و دو درصد نفت، آغاز شد و در روز سه شنبه ۲۱ آبان ماه با حضور مسئولان استان به بهره برداری رسید. این کتابخانه دارای بخش‌های مختلف از جمله سالن‌های مطالعه خواهران و برداران، بخش‌های مرجع، مخزن، نشریات، کافی نت، کودک و نوجوانان است.

در ادامه سعید رضوانی، مدیرکل روابط عمومی و اموربین الملل استانداری خوزستان، اظهار داشت: یکی از ابزارهایی که به شتاب توسعه کمک می‌کند، توجه به فرهنگ و مسائل فرهنگی به ویژه کتاب است. هرکجا مساله کتاب و کتابخوانی ورود کرد، جهل و تاریکی و گمراهی از بین می‌رود. هدف گذاری در این موضوع مهم، برای جامعه سالم ارزشمند است.

رضوانی ادامه داد: کتابخانه‌های عمومی بسترهای توسعه پایدار را در جامعه فراهم می‌کنند. توجه به کودکان و نوجوانان در بحث کتاب و کتابخوانی به ویژه در مدارس می‌تواند آینده‌ای روشن را برای جامعه رقم بزند.

رضوانی گفت: با توجه به دور بودن و صعب العبور بودن برخی مناطق حمیدیه شایسته است از ظرفیت کتابخانه‌های سیار برای توسعه فرهنگ کتابخوانی استفاده شود.

شاهین هاشمی، فرماندار حمیدیه در آیین گشایش کتابخانه عمومی شهدای روستای دهکده حمیدیه، اظهار داشت: کتابخانه‌ها به عنوان محل آموزش و یادگیری دانش آموزان و نسل جوان، نقش مهمی در توسعه علم و دانش دارند.

وی افزود: اعتقاد دارم ساخت یک کتابخانه مهم‌تر از ساخت جاده، آسفالت کردن خیابان‌ها و … است؛ چراکه کتابخانه مکانی است که باعث می‌شود نوجوانان و جوانان یک روستا یا شهر به کسب علم و دانش بپردازند و با دنیای جدیدی آشنا شوند.

هاشمی گفت: از شهرداری‌ها و شوراهای روستایی و شهری انتظار دارم فضاهایی را برای احداث کتابخانه در حمیدیه آماده و فراهم کنند و از آموزش و پرورش و معلمان انتظار می‌رود که ارتباط دانش آموزان را با این کتابخانه بیشتر کنند.

چهلمین کتابخانه روستایی خوزستان افتتاح شد - 17

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فن آوری در دانشگاه امیر کبیر

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل

جشنواره فیلم و موسیقی فجر

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
بسته این هفته کلاکت به جشنواره فیلم فجر و سرود قسم به خون سلیمانی میپردازد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ کلاکت این هفته به موضوعاتی چون جشنواره فیلم تئاتر و موسیقی فجر و سرود قسم به خون سلیمانی پرداخته است.

اعجوبه‌های کوچولو، شیرینی پز‌های حرفه‌ای تهران/ کیک می‌پزیم تا لگو، خانه و ماشین بخریم + فیلم

رکنارکنا17 ساعت قبل
از هنر موسیقی گرفته تا کیک پزی. کم کم ابراز تمایل کرد که او هم کیک پختن یاد بگیرد و من هم به او یاد دادم. وقتی برادرانش متوجه کیک پزی او شدند آنها نیز خواستن که یاد بگیرند. در ازای هر کاری بنا به سختی کار حقوق می‌گیرند. البته باید تاکید کنم، بچه‌ها الان به صورت حرفه‌ای کیک پزی می‌کنند نه اینکه ما از آنها بخواهیم بلکه آنقدر حرفه‌ای شدند که خودشان تصمیم گرفتند که برای کافه‌ها کیک پزی کنند.

نمایشواره کوچه‌های بنی هاشم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ دهمین نمایشواره کوچه‌های بنی هاشم از ۲۰ دی تا ۱۰ بهمن اجرا می‌شود و مردم به طور رایگان می‌توانند از آن بازدید کنند. تعداد بازدید: ۷ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

پاییز پنجاه سالگی

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ کتاب پاییز پنجاه سالگی از مجموعه کتب خاطرات همسران شهدای مدافع حرم در سیصدو دهمین مراسم شب خاطره، با یاد و خاطره سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و با حضور جمعی از فرماندهان جبهه مقاومت، مسئولان کشوری و لشکری در تالار اندیشه حوزه هنری رونمایی شد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

زندگی به رنگ امید

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

فیش‌های حقوقی رو نشد؛ نوبت به اطلاعات کارکنان رسید!

ایسنا11 دقیقه قبل

محجوب: مشارکت در انتخابات آینده با چالش روبرو نیست

ایسنا21 دقیقه قبل

گله سرمربی تیم ملی بسکتبال باویلچر از اعزام نشدن به پارالمپیک

ایسنا25 دقیقه قبل

کوهنورد مفقود شده در کوهستان‌های شهرستان جم نجات یافت

مهر29 دقیقه قبل

تخریب خانه‌های اطراف فرودگاه ابیجان در ساحل عاج

صدا و سیما32 دقیقه قبل

صف طولانی برای کاشت حلزون شنوایی / تحریم؛ سدی مقابل درمان ناشنوایی کودکان

ایسنا34 دقیقه قبل

تکلیف به مسئولان مربوطه برای ساماندهی تخلیه نخاله در جهت پیشگیری از ورود فاضلاب به رودخانه‌های میانه

میزان‌آنلاین36 دقیقه قبل