تمرکز کشت برنج در استان‎های شمالی تا سه سال آینده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
تمرکز کشت برنج در استان‎های شمالی تا سه سال آینده

تمرکز کشت برنج در استان‎های شمالی تا سه سال آینده

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
رضا اردکانیان، وزیر نیرو به تصویب طرحی سه ساله در ارتباط با سازگاری با کم آبی اشاره کرد و گفت: در این طرح قرار است به گونه‌ای رفتار شود تا کشت برنج تنها در استان‌های شمالی متمرکز شود.

اعتمادآنلاین| رضا اردکانیان امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دولت مصوبه‌ای در ارتباط با الگوی کشت که وزارت جهاد کشاورزی دارد و به دنبال اجرای آن است، ‌ ادامه داد: یک برنامه ۳ ساله در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی تصویب شد که استانداران موظف به همکاری برای اجرای آن هستند تا در ۳ سال علاوه بر تامین معیشت کشاورزان بحث امنیت غذایی نیز مورد توجه قرار گیرد.

اردکانیان با اشاره به اینکه پیش‌بینی هواشناسی برای بارش‌ها در فصل پاییز نرمال است، ‌ گفت: بارش‌ها در این فصل، معادل متوسط بلند مدت ۳۵ ساله خواهد بود و حجم خالی مخازن سدها نیز مناسب است.

وی تاکید کرد: هواشناسی برای زمستان شرایط کم بارش‌تری نسبت به نرمال پیش‌بینی کرده البته هر مقدار که جلوتر برویم می‌توان با دقت بیشتری پیش‌بینی‌ها را انجام داد.

وزیر نیرو ادامه داد: علاوه بر آنکه آمادگی‌ها را فراهم می‌کنیم، بحث لایروبی‌ها و آزادسازی حریم و بسترها نیز مهم است.

به گفته اردکانیان، حدود ۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر رودخانه‌های اصلی داخل کشور در اولویت قرار دارد از همین رو منابع مالی قابل توجهی مورد نیاز است.

وی اولویت اول را شامل هزار و ۱۰۰ کلیومتر دانست و گفت: حجم قابل توجهی از این میزان انجام شده است. همچنین امروز در هیات دولت توانستیم اعتبار ۱۷۰ میلیارد تومانی برای سرعت دادن به تکمیل سد «نرم‌آب» در گلستان اختصاص دهیم.

اردکانیان افزود: به مدار آمدن این سد و طرح‌های مشابه آن حجم کنترل سیلاب را افزایش می‌دهد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی به استقرار ستادی در شرکت مدیریت منابع آب اشاره کرد و گفت: این ستاد شرایط بارندگی و رودخانه‌های کشور را روزانه پایش می‌کند.

وزیر نیرو تاکید کرد: دیروز و امروز در خوزستان همایشی تحت عنوان «سیلاب ۹۷-۹۸ اگر تکرار شود؟» بر گزار شد و برای مقابله با سیلاب از ظرفیت‌های فنی، علمی و تجربی کشور استفاده خواهیم کرد.

وی ادامه داد: همانطور که مقام معظم رهبری نیز تاکید کرده، سیلاب باید برای ما منفعت باشد و خساراتی نداشته باشیم و یا خسارات حداقلی باشد.

اردکانیان با اشاره به اینکه درس‌های سیلاب گذشته مورد توجه است، افزود: همچنین کسانی که تعرض به حریم و بستر رودخانه‌ها دارند باید سطح همکاری خود را با دستگاه‌های محلی بالا ببرند تا از این بابت خسارتی ایجاد نشود.

وی در پاسخ به ایرنا نیز گفت: بررسی اثر بارش‌ها بر روی حجم ذخایر زیر زمینی، نیازمند زمان است با این حال هر چقدر پوشش سطح خاک بیشتر باشد، زمان نفوذ روان آب‌ها در زمین بیشتر شده، ‌ خاک شسته نمی‌شود و سیلابی اتفاق نخواهد افتاد بنابراین این موضوع کاری چند وجهی است.

وزیر نیرو ادامه داد: کمپین #هرهفته_الف_ب_ایران وظیفه دارد وعده‌ای که کرده عمل کند و هر هفته در یکی از استان‌ها طرح بزرگی را افتتاح کند. برنامه‌ریزی‌های آینده نیز افتتاح طرح‌هایی در استان سمنان و بعد از آن استان کرمانشاه است.

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رمز یک بار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی از اول دی اجبار کرده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ در کشور روزانه بیش از ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی در حال انجام است که نیاز به تدابیر خاص امنیتی دارد و در همین راستا بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی اجبار کرده است.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رئیس کل بانک مرکزی هشدار داد؛ مردم دارایی‌های خود را در معرض ریسک خرید و فروش ارز قرار ندهند. بازار ارزبازار ارز هفته گذشته را با نوسان پشت سر گذاشت و قیمت دلار در پایان هفته به ۱۳ هزار تومان رسید. بازار بورس بازار بورس برخلاف بازار‌های موازی هفته پر رونقی را پشت سر گذاشت و نقدینگی قابل توجهی به این بازار وارد شد. بازار سکه و طلابازار سکه و طلا نیز به دلیل نوسانات بازار ارز هفته گذشته با نوسان زیادی همراه بود و قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

همتی: سال آینده دغدغه علما درباره بانک‌ها برطرف می‌شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در جمع خبرنگاران گفت: قانون بانکداری بدون ربا از ابتدای سال آینده اجرایی می‌شود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: لایحه اصلاح نظام بانکی مورد تأیید علما و فقها قرار گرفته است و از سال آینده تمام جرایم و سودها بر مبنای بانکداری بدون ربا خواهد بود. همتی با اشاره به مشکلات بانک‌ها در گذشته، اظهار کرد: دریافت سود و نحوه محاسبه آن همیشه مورد انتقاد بوده است اما با اجرای این قانون دیگر مشکلی نداریم و همه چیز شرعی خواهد بود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانک‌ها به‌دلیل داشتن سپرده‌گذاران بلندمدت ممکن است با مشکل مواجه شوند که لازم است سپرده‌گذاری‌های خود را اصلاح کنند. وی ادامه داد: بر اساس نظر شورای فقهی بانک مرکزی و مصوبه شورای پول و اعتبار مصوبه بانکداری اسلامی تصویب شد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
وی با عنوان اینکه حبوبات و غلات در استان حدود پنج درصد افزایش قیمت داشته گفت: برنج ایرانی و خارجی ۴ درصد، لوبیا چیتی ۱۱ درصد و لپه ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته و از ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان به ۱۵ هزار تومان به ازای هر کیلو رسیده است. مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان با بیان اینکه آهن‌آلات پنج درصد و در کابل و سیم ۱۶ درصد رشد قیمت در استان کرمان داشتیم افزود: میوه تقریبا افزایش قیمت نداشته و در بعضی اقلام میوه ۱۴ درصد افزایش قیمت داشتیم. محمدعلی دهقان سرپرست معاونت اقتصادی استانداری کرمان نیز در این جلسه با بیان اینکه کرمان استان پهناوری است و حمل کالا و کرایه به نقاط مختلف استان سبب افزایش قیمت کالا می‌شود گفت: شرکت‌های پخش کالا در استان کرمان به‌دلیل عدم تخصیص سهمیه بنزین، پخش خود را تعطیل کردند و باید برای آنها سهمیه در نظر گرفت. وی با بیان اینکه روز گذشته انباشت خیارسبزه در جنوب کرمان را داشتیم گفت: اگر فکری برای حل این مشکل نشود کشاورزان ما در جنوب استان کرمان ضرر می‌کنند. مدیرکل صنعت، معدن و تجارت جنوب استان کرمان با اشاره به اینکه در شهرستان‌های جنوبی جایگاه سوخت CNG نداریم و بخشی از افزایش کرایه‌ها به‌همین دلیل است افزود: شش شهرستان جنوبی استان کرمان نیروی بازرسی ندارد و همان رئیس اداره بازرسی را هم انجام می‌دهد.
ایسناایسنا1 روز قبل
عملیات اجرایی پروژه آبرسانی سد ماملو به پیشوا با حضور استاندار تهران آغاز شد. به گزارش ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی ظهر پنجشنبه در سفری یک روزه به شهرستان پیشوا و پس از حضور در جلسه شورای اداری این شهرستان، با حضور عباسی فرماندار پیشوا، امام‌جمعه، قائم‌مقام مدیرعامل و مسئولان آبفای استان تهران و مدیران شهرستان پیشوا، عملیات اجرایی پروژه آبرسانی سد ماملو به این شهرستان را آغاز کرد. بر اساس این گزارش فاز اول این پروژه به طول ۱۰ کیلومتر با لوله‌گذاری ۶۰۰ میلیمتری چدن داکتیل و با اعتبار ۳۷ میلیارد تومان اجرا می‌ شود. گفتنی است که فاز دوم پروژه نیز شامل احداث ۲ مخزن ۱۰ هزار مترمکعبی ذخیره آب با هزینه ۱۵ میلیارد تومان است. این پروژه که با هدف بهبود کیفی آب شرب منطقه، افزایش رضایتمندی مشترکین و افزایش ضریب ایمنی شبکه اجرا می‌گردد و پایان اردیبهشت ماه سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

نظرها

اخبار بیشتر