اطلاع رسانی؛ حلقه گم شده در شمشیربازی!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. ورزشی

اطلاع رسانی؛ حلقه گم شده در شمشیربازی!

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |

فدراسیون شمشیربازی در سال‌های اخیر با وجود پیشرفت ورزشکارانش در بخش اطلاع رسانی ضعیف‌ترین عملکرد را داشته است.

نام شمشیربازی ایران بعد از درخشش «مجتبی عابدینی» در المپیک ۲۰۱۶ ریو بر سر زبان‌ها افتاد، با این وجود توجه به این رشته و موفقیت‌های آن در سال‌های اخیر در سایه برنامه ریزی ضعیف مسئولان در بخش اطلاع رسانی کمرنگ شد.

یکی از ضعیف‌ترین فدراسیون‌های المپیکی ایران در بخش انعکاس اخبار داخلی و رویداد‌های بین المللی، فدراسیون شمشیربازی است زیرا بخش اطلاع رسانی و ارتباط آن‌ها با رسانه، هم سطح افتخارات و مدال آوری‌های ورزشکارانش نیست.

از تیم ملی چه خبر؟

این در حالی است که با نزدیک شدن به المپیک ۲۰۲۰ توکیو مسئولان از مدال آوری شمشیربازان سابر ایران در این بازی‌ها صحبت می‌کنند، اما مشخص نیست شرایط رسیدگی به این رشته در چه حدی است. حتی خبری از اردو‌های آماده سازی، مسابقه‌های اعزامی و برنامه‌های دیگر این رشته روی خروجی پایگاه اطلاع رسانی این فدراسیون دیده نمی‌شود و شاید هم فدراسیون شمشیربازی تمایلی برای درج اخبار تیم‌های ملی، قهرمانان و سایر برنامه‌هایش ندارد و ترجیح می‌دهد در سکوت رسانه‌ای مثل برخی دیگر از فدراسیون‌های ورزشی به فعالیتش ادامه دهد!

وقتی کاپیتان فراموش می‌شود

توجه نکردن به ملی پوشان شمشیربازی در داخل کشور حتی در چند مورد صدای آن‌ها را هم درآورده است. وقتی که کاپیتان تیم ملی، شمشیربازی ایران را جهانی می‌کند و نخستین مدال ایران در رقابت‌های جهانی را کسب می‌کند، اما بازتاب خبری آن در حد صفر است و حتی زمان بازگشت این قهرمان فراموش می‌شود تا کسی از وزارتخانه به استقبال کاپیتان نیاید!

انتشار نادرست اخبار

کمترین میزان اطلاع رسانی، برگزار نشدن حتی یک نشست رسانه‌ای و از آن مهمتر پاسخگو نبودن مسئولان فدراسیون، سبب شده است حضور این رشته در اخبار ورزشی رسانه‌ها کمرنگ شود. در مواردی دیده شده است اخبار ورزشکاران این فدراسیون در رویداد‌های بین المللی با اهمیت، پس از آغاز مسابقات در پایگاه اطلاع رسانی فدراسیون درج می‌شود؛ آن هم به صورت کوتاه و مختصر و فقط از پیروزی‌ها نام برده می‌شود و خبری از انتشار درست اخبار شکست‌ها نیست.

خبری: جدیدترین اخبار ورزشی روز دنیا

فدراسیون مشکل مالی دارد؟

در حالی که بیشتر فدراسیون‌ها تلاش می‌کنند، خبر موفقیت‌هایشان در رسانه‌ها انعکاس بیشتری داشته باشد تا بتوانند از این طریق به جذب حامیان مالی و بودجه بیشتر اقدام کنند، اما این عزم در فدراسیون شمشیربازی دیده نمی‌شود و شاید هم شمشیربازی مشکل مالی ندارد و به اصطلاح پشتش به برخی منابع گرم است!

اما شمشیربازان یکی از مظلوم‌ترین قشر‌های ورزشی کشور هستند که اندک خبر‌های موجود در رسانه‌ها هم به واسطه رابطه خوب خبرنگاران با برخی چهره‌ها حاصل می‌شود. در بسیاری از موارد حتی رسانه‌ها از اعزام تیم ملی به رقابت‌های معتبر هم باخبر نمی‌شوند، مگر اینکه در صفحه‌های مجازی بازیکنان و مربیان تیم ملی عکس یا فیلمی منتشر شود.

البته چند ماه است مدیر روابط عمومی فدراسیون با قبول مدیریت در فدراسیون کشتی دوشغله محسوب می‌شود و این بی توجهی به شمشیربازی با وجود مشغله‌های زیاد در کشتی بیش از گذشته در این رشته به چشم می‌آید.

غیرحرفه‌ای مثل شمشیربازی

نگاه غیرحرفه‌ای مسئولان فدراسیون شمشیربازی به اطلاع رسانی در این برهه و در سال نزدیک به المپیک، پیشرفت‌های چند سال اخیر آن‌ها را زیرسوال برده است، در حالی که از این رشته به عنوان یکی از شانس‌های مدال آوری در المپیک آینده یاد می‌شود، اما مسئولانش کمترین توجه به انگیزه ورزشکاران ولو در حد اطلاع رسانی از برنامه هایشان نمی‌کنند.

  مرتضی ایزدپناهخبرنگار تحریریه ورزشی خبرگزاری صدا و سیما

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آتش استراماچونی در خرمن وزیر/ آینده نامعلوم استقلال (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
آندره آ استراماچونی اعلام کرده از هیچ تیمی پیشنهاد ندارد و اگر مطالباتش پرداخت شود، فردا به استقلال برمی گردد. عصرایران؛ بهنام اکبری - آندره‌آ استراماچونی، سرمربی استقلال به دلیل برخی مشکلات مالی و هم‌چنین بلوکه شدن حساب‌هایش قراردادش را به صورت یک طرفه فسخ و ایران را ترک کرد. به دنبال این اتفاق هواداران استقلال امروز مقابل باشگاه استقلال تجمع کردند و علیه مدیرعامل و وزیر ورزش شعار دادند. بیشتر ببینید:

فیلم / درخواست هواداران از بازیکنان استقلال: با پیکان بازی نکنید!

ایلناایلنا1 روز قبل

بیرانوند: برانکو بهترین گزینه برای تیم ملی است (ویدیو)

ایلناایلنا2 روز قبل

زرینچه: از فردوسی پور گله دارم / به عشق استقلال به کارم ادامه می‌دهم (فیلم)

ایلناایلنا22 ساعت قبل
سرپرست تیم استقلال تهران که پیش از دیدار مقابل پیکان تهران با هجمه‌های زیادی رو به رو شده بود در میکسدزون ورزشگاه آزادی احساساتی شد و درباره موضوعات مختلف صحبت کرد. سرپرست تیم فوتبال استقلال ادامه داد: من از جزئیات قرارداد استراماچونی اطلاع ندارم. من در آن لحظه اعلام کردم که خسته شده‌ام و نمی‌توانم به بازی ادامه دهم. بعد از بازی از باشگاه استقلال نظری‌جویباری، منزوی، فتح‌الله و … با من تماس گرفتند و خواستند که آخر شب به باشگاه بروم. من از ناصرخان رخصت گرفتم و اولین تمرین را بعد از آن اتفاق در زمین پیکان برگزار کردیم.

هجوم هواداران خشمگین به باشگاه استقلال/در پارکنیک شکسته شد؛ معاون باشگاه کتک خورد/ شعار علیه وزارت ورزش/شایعه مدیرعامل استقلال استعفا کرد+فیلم و عکس

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
هواداران ناراضی باشگاه استقلال علیه مدیرعامل این باشگاه و نیز وزارت ورزش و جوانان شعارهایی سر دادند. همچنین یکی از کارمندان باشگاه استقلال به هواداران ناراضی گفت که استراماچونی هنوز ایران را ترک نکرده است! بعضی از هواداران خشمگین استقلال، ‌ در پارکینگ باشگاه استقلال را شکستند. مشاهده فیلم حمله هواداران استقلال به باشگاهجدیدترین اخبار از باشگاه استقلال تهران پس از استعفای استراماچونی* دیدار استقلال و پیکان از شهر قدس به آزادی منتقل شد. مدیر روابط عمومی باشگاه استقلال: تا این لحظه هیچ‌کدام از اعضای هیات مدیره و هم‌چنین مدیرعامل باشگاه استعفا نکرده‌اند و خبر هیچ‌ استعفایی تایید نمی‌شوند.

فیلم/ وضعیت قرمز در استقلال

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر