اجرای ۸۳۱ برنامه فرهنگی ترویجی در کتابخانه‌های عمومی استان تهران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
اجرای ۸۳۱ برنامه فرهنگی ترویجی در کتابخانه‌های عمومی استان تهران

اجرای ۸۳۱ برنامه فرهنگی ترویجی در کتابخانه‌های عمومی استان تهران

محمد هادی ناصری، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران با اشاره به برگزاری ۸۳۱ برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان تهران به مناسبت روز کتاب، کتابخوان و کتابدار، به تشریح مهم‌ترین برنامه‌های پیش‌بینی شده برای این ایام پرداخت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، محمد هادی ناصری، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران طی گفت‌وگویی به مناسبت گرامیداشت روز کتاب، کتاب‌خوانی، کتابدار عنوان کرد: کتابخانه‌های عمومی استان تهران در ایام هفته کتاب و در بازه زمانی ۱۸ الی ۳۰ آبان ماه با برنامه‌ریزی منسجم و منظم، با برگزاری ۸۳۱ برنامه فرهنگی، آماده پذیرایی از علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی هستند. بر اساس برنامه‌های ریزی صورت گرفته ۲۲ نشست نقد و بررسی کتاب در پایگاه‌های دائمی نقد استان و سایر کتابخانه‌ها با حضور نویسندگان ملی و بومی در سطح استان برگزار خواهد شد.

وی افزود: از جمله این نشست‌ها چهارشنبه ۲۹ آبان ماه نشست ویژه نقد و بررسی کتاب «یک محسن عزیز» که روایتی مستند از زندگی شهید محسن وزوایی به قلم فائضه غفار حدادی است، و همچنین سه‌شنبه ۲۸ آبان و نشست نقد و بررسی کتاب «طیب» که شامل خاطراتی از زندگی طیب حاج رضایی است، به میزبانی کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار می‌شود.

برگزاری ۱۴۸ نشست کتابخوان با محوریت کتابخانه‌های عمومی استان

ناصری با اشاره به برگزاری ۱۴۸ نشست کتابخوان با محوریت کتابخانه‌های عموی استان تهران در این ایام، گفت: نشست‌های کتابخوان که همواره از برنامه‌های مستمر و پرمخاطب کتابخانه‌های عمومی استان تهران در سال‌های اخیر بوده بخش دیگری از برنامه‌های هفته کتاب استان را به خود اختصاص داد که بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ۱۴۸ نشست کتابخوان شامل ۲ نشست کتاب‌خوان تخصصی، ۹۳ نشست کتابخانه‌ای و ۵۵ نشست مدرسه‌ای در این ایام برگزار خواهد شد که طی این نشست‌ها جمعا ۹۰۰ کتاب به اشتراک گذاشته می‌شود.

وی افزود: در ادامه برگزاری این نشست‌ها روز دوشنبه ۲۷ آبان، از ساعت ۱۵ نشست کتابخوان با موضوع پیامبر اعظم (ص) برگزار خواهد شد. این نشست که با هدف تقارن هفته کتاب با هفته وحدت برنامه ریزی شده، با حضور چهره‌های ملی و بین‌المللی به میزبانی کتابخانه مرکزی پارک شهر اجرا می‌شود. همچنین در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه نیز شاهد برگزاری نشست کتابخوان با حضور دو نویسنده برتر حوزه کودک و نوجوان، یعنی سرکار خانم فهیمه شانه و سرکار خانم پروانه عروج نیا در مدرسه شاهد دخترانه منطقه ۱۶ تهران خواهیم بود.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران درباره سایر برنامه‌های پیش بینی شده در این ایام گفت: در این ایام ۵۰ دوره کلاس‌های متنوع فرهنگی شامل روان خوانی قرآن کریم، سیری در نهج البلاغه، قصه‌های قرآنی، مثنوی خوانی، حافظ خوانی، شاهنامه خوانی، داستان نویسی، خوشنویسی، خلاقیت، مهارت‌های زندگی، مشاوره و … نیزدر کتابخانه‌های عمومی استان تهران برگزار می‌شود. همچنین در طول ایام هفته کتاب برنامه‌های متنوع دیگری نظیر قصه گویی، معرفی کتاب، مسابقات کتابخوانی، نقاشی، روزنامه دیواری و شعر خوانی در کتابخانه‌های عمومی سراسر استان برگزار خواهد شد.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

تجدید میثاق کتابداران با آرمان‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران

ناصری با اشاره به سنت هرساله آغاز برنامه‌های هفته کتاب گفت: خانواده کتابداران استان تهران روز سه شنبه ۲۱ آبان ماه امسال نیز به رسم هرساله در آیین تجدید میثاق کتابداران، کارکنان و مسئولان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با آرمان‌های حضرت امام خمینی (ره) شرکت کردند و کتابداران استان پس از شرکت در این مراسم با حضور در مزار شهدا با اهدای شاخه گل، یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس و مدافعان حرم را گرامی داشتند.

وی با اشاره به برگزاری مراسم تجلیل روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان تهران در روز چهارشنبه ۲۹ آبان ماه گفت: در این روز سالن آمفی تئاتر کتابخانه مرکزی پارک شهر میزبان جمعی از کتابداران استان است که به نمایندگی از تمامی کتابداران شهرستان‌ها و روستاهای استان تهران در مراسم روز بزرگداشت کتابداران حضور پیدا می‌کنند. این مراسم با حضور مسئولان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، استان و نمایندگان مجلس و مسئولان فرهنگی کشور برگزار خواهد شد که طی آن از کتابداران برگزیده، کتاب خوانان برتر کودک، نوجوان و بزرگسال کتابخانه‌های عمومی استان تهران تقدیر می‌شود.

ویژه برنامه‌های هفته کتاب در کتابخانه مرکزی پارک شهر

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران در ادامه به ویژه برنامه‌های پیش‌بینی شده در کتابخانه مرکزی پارک‌شهر پرداخت و گفت: کتابخانه مرکزی پارک شهر یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های استان تهران است که پس از انجام عملیات بازسازی در تاریخ سه شنبه ۵ شهریور به روی علاقمندان به کتاب و کتابخوانی بازگشایی شد. همزمان با گرامیداشت روز کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار، ویژه برنامه‌های متنوعی برای تمام رده‌های سنی در این کتابخانه اجرا خواهد شد. بر این اساس روز جمعه ۲۴ آبان ماه برنامه‌ای ویژه رده سنی کودک، در بخش کودک کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار می‌شود که حضور در این برنامه برای همه علاقمندان خردسال آزاد است.

محمد هادی ناصری یادآور شد: کتابخانه‌های عمومی سراسر استان علاوه بر اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی، روز ۲۵ آبان ماه میزبان مراجعین جهت عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی خواهند بود. همچنین در این روز جریمه دیرکرد در بازگردان کتاب به کتابخانه، به شرط بازگرداندن کتاب‌ها نیز بخشیده می‌شود.

گفتنی است استان تهران دارای ۱۵۵ باب کتابخانه نهادی، ۱۵۱ باب کتابخانه مشارکتی و ۳ باب کتابخانه مستقل است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این برنامه سید محمد جواد شوشتری رییس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور به موضوع «پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی» می پردازد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، آقای جواد نصیری در ارتباط زنده با شبکه قرآن و معارف سیما افزود: مرکز تولیدات چند رسانه‌ای قرآنی جهاد دانشگاهی، نخستین دوره جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه‌ای مبین را در تهران برگزار می‌کند که دبیرخانه آن از خرداد فعالیت خود را آغاز کرد و براساس فراخوان ارسال آثار تا ۳۱ شهریر امسال به دبیرخانه این جشنواره ادامه داشت. وی گفت: این جشنواره در چهار بخش؛ فیلمسازی با تلفن همراه، فیلمسازی حرفه‌ای، بخش جنبی با موضوع تربیت فرزند و انتخاب مردمی برگزار می‌شود. وی گفت: ۲۲۴ اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است که بعد از مرحله نخست داوری و شورای سیاست گذاری ۴۸ اثر به مرحله نهایی راه پیدا کرده‌اند که در مراسم اختتامیه از نفرات برگزیده تقدیر خواهد شد. نصیری افزود: برای برگزاری مراسم اختتامیه در روز دهم ماه دی برنامه ریزی کرده‌ایم. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت mobinmedia. com مراجعه کنند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور افزود: طبق آخرین اطلاعاتی که داریم حدود ۳۰ هزار پایان نامه قرآنی داریم که در مرحله فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه‌های کشور کار شده است که عمدتا نگاه ما به دکتری است. وی افزود: از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ در حوزه قرآن ۲۹۹ مدرک علمی در دنیا تولید شده که از این تعداد تنها ۱۵ مدرک مربوط به ایران است، ۶۱ مدرک مربوط به امریکا و ۲۴ مدرک نیز مربوط به انگلستان است. رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور گفت: در کشور‌های اسلامی عربستان جایگاه اول، ایران دوم و مصر نیز جایگاه سوم را دارد. وی ادامه داد: اگر به قرآن نگاه کنیم چیزی نمانده که درباره آن نظر نداده باشد و از نظر علمی مفتاح العلوم قرآن کریم است. آقای شوشتری افزود: اکنون وضعیت فقرا را در جامعه ببینید آیا ما با استفاده از زکات، خمس و صدقه چگونه توانستیم وضعیت جامعه را حل کنیم.

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این آزمون با حضور ۶۵ هزار و ۷۷۰ داوطلب در ۳۱ استان کشور و ۵ گروه امتحانی برگزار شد. ۵۳ درصد داوطلبان خانم و ۴۷ درصد آقا هستند. آقای محمدرضا زمانی رییس دانشگاه پیام نور در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: انتظار داریم نتایج این آزمون در اوایل بهمن اعلام شود و ۲۷ هزار پذیرفته شده در این آزمون بتوانند در ترم دوم امسال تحصیل خود را در این مقطع شروع کنند. تمهیداتی برای اشتغالزایی دانش آموختگان تحصیلات تکمیلیبمنظور اشتغالزایی دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی از سال قبل تمهیداتی برای مهارت آموزی دانشجویان دانشگاه پیام نور در نظر گرفته شده است. رییس دانشگاه پیام نور گفت: نیاز کشور به نیروی متخصص در بسیاری از رشته‌ها به حد اشباع رسیده است و بنابراین باید این ظرفیت به سمتی هدایت شود که کشور به آن نیاز دارد.

نظرها

اخبار بیشتر