پل‌ها، راه‌ها و ریل‌های راه آهن در معرض خطر فرونشست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
پل‌ها، راه‌ها و ریل‌های راه آهن در معرض خطر فرونشست

پل‌ها، راه‌ها و ریل‌های راه آهن در معرض خطر فرونشست

مهرخبرگزاری مهر |
عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه فرونشست باید در دسته بحرانهای عاجل و فوری قرار بگیردگفت: در معرض خطر قرارگرفتن پلها و راهها، ریل راه آهن و... به دلیل فرونشست زمین مساله ای جدی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، زهرا نژاد بهرام عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران، در نشست کاهش خطرپذیری پدیده فرونشست ناشی از تغییرات آب زیرزمینی در شهر تهران، گفت: به اندازه‌ای که زلزله و سیلاب در بحثهای تخصصی مطرح و مورد مطالعه قرار می‌گیرند، به فرونشست زمین توجه نمی‌شود.

زهرا نژادبهرام که بارها بر وجود سه خطر بحرانی زلزله سیلاب و فرونشست زمین در تهران تاکید داشته، گفت: جغرافیای شهر تهران بگونه‌ای است که زلزله و سیلابها به تجارب تاریخی تبدیل شدند اما در دو سه دهه گذشته شاهد فرونشست زمین بودیم و با تجمع بیش از ۱۲ میلیون نفر در محدوده ۷۰۰ کیلومتر مربعی شهر تهران، مصرف آبهای زیرزمینی و خشکسالی، عمق مساله بیشتر می‌شود.

به گفته عضو شورای شهر تهران، مطالعات مختلفی در جهان صورت گرفته و شهر تهران را جزو اولین‌ها با ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر فرونشست قرار داده است.

نژادبهرام، در معرض خطر قرارگرفتن پلها و راهها، ریل راه آهن و … به دلیل فرونشست زمین را مساله‌ای جدی دانست که به حساسیت بالا نیاز دارد.

او تاکید کرد که مصوبات حقوقی و قانونی در این زمینه شاید به تعداد انگشتان دست هم نرسد؛ اصل ۵ قانون اساسی به مسایلی که خطر جانی دارند تاکید دارد اما این مسائل کمتر دیده شده و بیشتر کلی هستند.

نژادبهرام، گام اول را حساس سازی اجتماعی دانست که برای دستیابی به راهکارهای ارائه شده، امری ضروریست و گفت: نشستهایی از این دست می‌تواند در افزایش حساسیت مهم باشند.

خبری: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

او گام دوم را این دانست که بتوانیم مفاد قانونی لازم را فراهم کنیم و خروجی آن باید به لایحه‌ای تبدیل شود که در شورای شهر مصوبه‌اش اخذ شود.

نژادبهرام به مدیریت رفتارها پیش، هنگام و پس از فرونشست اشاره کرد و گفت: فرونشست باید در دسته بحرانهای عاجل و فوری شهر تهران قرار بگیرد.

وی در ادامه سخنانش به مدیریت رفتارها در حوزه سازه هم اشاره کرد و گفت که در این حوزه احتیاج به تمرکز بیشتر سازمان نظام مهندسی در زمینه زیرساختها و ساختمانهای سکونتی و اداری، داریم.

نژادبهرام به ۵ سد در اطراف تهران اشاره کرد و گفت: ما خاک را محدود کردیم. در سطح شهر هم نفوذپذیری به حداقل و دشت تهران سیراب نمی‌شود و قنات و راه آبها در جریان توسعه شهر منحرف شده و زمین نتوانسته تغذیه کند و اینها بحثهای قابل رسیدگی پیش از فرونشست است.

به گفته عضو شورای شهر تهران ارائه طرح‌های پیشنهادی در قالب تبدیل به مفاد قانونی از وظایف شورای شهر است.

او از ریاست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران خواست به عنوان پیشگام، ورود پیدا کند.

نژادبهرام تاکید کرد: از ظرفیتهای مهندسی ساختمان باید استفاده کنیم. لوله‌های گاز، خطوط مترو، خطوط آب و فاضلاب و … همه می‌تواند در معرض خطر در زمینه فرونشست قرار بگیرند.

او با اشاره به حوادث محلات شهران و مولوی و … گفت: شهر زیرزمینی ما در معرض خطر است؛ شهری که می‌تواند آینده توسعه تهران را بسازد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چگونه از سرایت آنفولاآنزا در خانه پیشگیری کنیم (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

باران پاییزی و هوای پاک

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، باران، هدیه امروز ابر‌های آسمان به مردم شهر بود. امروز بعضی‌ها به رسم مهربانی، کنار هم زیر باران رفتند. امروز هوای باران خورده شهر حسابی صاف بود. البته ترافیک سنگین در خیابان‌ها هم سریال تکراری روز‌های بارانی پایتخت بود. خلاصه اینکه پس از چند روز آلودگی هوا، مردم شهر یک روز پاییزی خوب را پشت سر گذاشتند.

افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی با هدف شناسایی درگاه‌های جعلی پرداخت اینترنتی و آگاه ساختن سرویس گیرنده وب ساخته شده است. پلیس فتا می‌گوید: در فضای سایبری، ۶۷ درصد جرائم مربوط به کلاهبرداری‌های مالی است و پیش بینی می‌شود با استفاده از افزونه ضد فیشینگ درگاه بانکی، این آمار کاهش چشمگیری داشته باشد.
ایلناایلنا1 روز قبل
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس گفت: متاسفانه شرکت‌های دولتی از همه در گران کردن کالاها و خدمات سبقت گرفته‌اند و ما می‌بینیم که ملت در این رابطه خون دل می‌خورد؛ بنابراین باید این موارد پیگیری شود. نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی افزود: آقای روحانی در نشست امروز مطالبی را یکطرفه بیان کرد که ما اصلا باورمان نمی‌شود که چنین سخنانی علمیاتی شود. ما در گذشته هم سخنان عمل نشده‌ ایشان را دیده‌ایم لذا عموما حرف‌هایی که از رئیس جمهور می‌شنویم را باور نمی‌کنیم مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. وی با اشاره به اجرای طرح افزایش قیمت بنزین بیان کرد: ما که در جریان نبودیم قرار است کالاها گران شود و یا بنزین افزایش قیمت داشته باشد، اما متاسفانه در شرایط کنونی کالاها در حال گران شدن است و هیچ کس کاری برای جلوگیری از این روند انجام نمی‌دهد. این نماینده مردم در مجلس افزود: متاسفانه شرکت‌های دولتی از همه در گران کردن کالاها و خدمات سبقت گرفته‌اند و ما می‌بینیم که ملت در این رابطه خون دل می‌خورد؛ بنابراین باید این موارد پیگیری شود.

تعقیب و گریز قاچاقچیان در اتوبان قم

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ماموران عملیاتی مبارزه با مواد مخدر پس از تعقیب و گریز با پژو ۴۵۰ که حامل ۳۹۰ کیلو گرم مواد مخدر بود، در اتوبان قم شناسایی و دستگیر کردند. همچنین در چند روز گذشته ۱۷ نفر قاچاقچی و ۶۸۶خرده فروش دستگیر شدند. قاچاقچیان هر ترفند و شگردی را اجرا کنند باز هم از پلیس عقب ترند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
شکوری راد نگرانی از ریزش رای اصلاح طلبان در انتخابات به دلیل اعتراضات بنزینی را منتفی دانسته بود. تحلیل اشتباهبعید است تحلیل شکوری راد از عدم ریزش رای اصلاح طلبان مورد تایید تحلیلگر دیگری باشد. مجالی برای حضور قشر خاکستری نماندهاز طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح طلبان از عملکرد این جریان است. شهروند درجه دو؟ گویا شکوری راد حتی شعار‌های اصلاح طلبان که از خرداد ۷۶ به مرور گسترش یافته و در مانیفست نانوشته اصلاح طلبان جای گرفتند را نیز فرموش کرده. لگرایان می‌گویند به قدری با خواسته‌های بدنه اجتماعی اصلاح طلبان متفاوت است که نمی‌توان تصور کرد رای اصلاح طلبان به سبد اصولگرایان خواهد رفت.

نظرها

اخبار بیشتر