قدردانی از واقفان کتاب و دانش، سرآغاز برنامه‌های هفته کتاب فارس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
قدردانی از واقفان کتاب و دانش، سرآغاز برنامه‌های هفته کتاب فارس

قدردانی از واقفان کتاب و دانش، سرآغاز برنامه‌های هفته کتاب فارس

سومین همایش خیرین کتابخانه ساز استان فارس همزمان با هفته کتاب در شهرستان آباده و با محوریت تجلیل از خیرین کتابخانه ساز شمال فارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، همایش تجلیل از خیرین کتابخانه ساز شمال فارس در شهر آباده ۲۰ آبان ماه، با حضور روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس؛ زین العابدین نیک مرام، فرماندار شهرستان آباده و مسئولان و خیران برجسته چهار شهرستان آباده اقلید، بوانات و خرم‌بید برگزار شد. در این مراسم از ۱۸ خیر و سازمان کتابخانه یار برجسته منطقه شمال فارس که با اهدای کتاب، زمین و وجوه نقدی از کتابخانه‌های عمومی این چهار شهرستان حمایت کرده بودند، قدردانی شد.

روح الله منوچهری در این برنامه سخن خود را با اهمیت کار خیر در فرهنگ ایرانی و ادبیات فارسی آغاز کرد و گفت: حافظ در اشعار خود بارها از اهمیت کار نیک یاد کرده است و در ستایش آن می‌گوید «ده روزه مهر گردون افسانه هست و افسون/ نیکی به جای یاران فرصت شمار یارا» که این بیت، مصداق بارز نیت خیر نیک اندیشان حوزه فرهنگی است.

وی با اعلام اینکه امسال آغاز و حسن ختام برنامه‌های هفته کتاب فارس، قدردانی از خدمات خیرین کتابخانه ساز استانی است، اضافه کرد: خیرین کتابخانه ساز استان فارس بازوی توانمند کتابخانه‌های عمومی استان هستند. دین و اندیشه اسلامی و فرهنگ ایرانی همواره ما را به کار نیک تشویق کرده است اما خیراندیشی در حوزه دانایی از هر اقدامی مهم‌تر و تأثیرگذارتر است.

قدردانی از واقفان کتاب و دانش، سرآغاز برنامه‌های هفته کتاب فارس - 4

منوچهری با تصریح اینکه کمک خیرین فقط در حوزه مالی نیست، بیان کرد: اندیشه و نیت خیر خیرین به کار ما برکت می‌دهد و خیلی از پروژه‌ها را به ثمر می‌رساند. تاکنون هرجا از خیرین کمک گرفته‌ایم، کار پیشرفت کرده و بخشی از اهداف محقق شده است.

وی کمک‌های خیرین شمال فارس از سال ۹۵ تاکنون را قریب به چهار میلیارد و هشتصد و هفتاد میلیون ریال دانست و گفت: در شهرستان آباده قریب به سه میلیارد و هشتصد میلیون ریال، در شهرستان اقلید هشتصد میلیون ریال، در خرم‌بید یکصد و هشتاد میلیون ریال کمک شده و سهم شهرستان بوانات نیز نود میلیون ریال کمک‌های نقدی و غیر نقدی بوده است.

خبری: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس اظهار داشت: وضعیت کتابخانه‌های عمومی شمال فارس به ویژه شهرستان آباده در حوزه زیربنا، عضویت و منابع از میانگین استانی بهتر است. این نشان می‌دهد که نیت خیرین در کنار تلاش‌های کتابداران قابل توجه بوده و به ثمر رسیده است.

وی به تفاهم نامه وزارت ارشاد و استانداری فارس در خصوص تکمیل و ساخت ۱۷ کتابخانه عمومی در استان اشاره و تصریح کرد: در این تفاهم نامه سهم شهرستان آباده دو کتابخانه عمومی است و اعتباراتی برای تکمیل کتابخانه مرکزی آباده و پروژه توسعه کتابخانه ایزدخواست اختصاص داده شده است.

فرماندار شهرستان آباده نیز در ادامه این همایش، آباده را دروازه تمدن فارس نامید و با اشاره به سابقه تمدنی این شهرستان، گفت: آباده به عنوان شهر فرهنگ و هنر شناخته می‌شود و نشان آن، عمر یکصد ساله آموزش و پرورش و وجود کتابخانه عمومی بیش از ۵۰ سال پیش در این شهرستان است.

زین العابدین نیک مرام با تصریح اینکه قریب به ۵۰ درصد کتابخانه‌های عمومی این شهرستان خیرساز هستند، گفت: تقدیم کتاب به کتابخانه از دیگر اقدامات خیرین این شهرستان است.

قدردانی از واقفان کتاب و دانش، سرآغاز برنامه‌های هفته کتاب فارس - 12

وی با بیان اینکه افزایش سطح فرهنگ عمومی نیاز جامعه امروز است که با بهبود زیرساخت‌های کتابخانه‌ای میسر می‌شود، خاطرنشان کرد: در آباده یازده کتابخانه عمومی با مساحت بیش از ۳۲۰۰ متر وجود دارد و یک کتابخانه نیز امروز در این شهرستان افتتاح می‌شود. همچنین ۱۶۶۰۰ نفر عضو کتابخانه‌های عمومی این شهرستان هستند.

فرماندار آباده خواستار توسعه زیرساخت‌های کتابخانه‌های عمومی شد و خاطرنشان کرد: این مهم باید با همکاری فرمانداری و مجموعه کتابخانه‌های عمومی صورت گیرد.

در حاشیه این همایش فرم‌های «همت عالی» توزیع شد و عموم مردم با تکمیل این فرم و کمک‌های نقدی و غیر نقدی از کتابخانه‌های عمومی حمایت کردند.

قدردانی از واقفان کتاب و دانش، سرآغاز برنامه‌های هفته کتاب فارس - 16قدردانی از واقفان کتاب و دانش، سرآغاز برنامه‌های هفته کتاب فارس - 17قدردانی از واقفان کتاب و دانش، سرآغاز برنامه‌های هفته کتاب فارس - 18قدردانی از واقفان کتاب و دانش، سرآغاز برنامه‌های هفته کتاب فارس - 19

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تقدیر از پژوهشگران دانشگاه آزاد

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
تسنیمتسنیم6 ساعت قبل
به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، متقاضیان شرکت در بخش «مسابقه تبلیغات سینمای ایران» از فردا ثبت‌نام کنند. این بخش با هدف تشویق، تقویت و به‌کارگیری روش‌های خلاقانه و مؤثر در عرصه بازاریابی و پخش آثار سینمایی و جذب حداکثری مخاطبین برگزار می‌‌شود. سی‌‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر در جهت اعتلای سینمای ایران و ارتقای سطح کیفی تبلیغات و اطلاع‌رسانی و همچنین ترغیب و تشویق هنرمندان این عرصه، اقدام به برگزاری مسابقه در بخش‌های عکس، پوستر، آنونس و تیزر فیلم‌های سینمایی ایرانی می‌کند. متقاضیان می‌توانند جهت شرکت در بخش مسابقه تبلیغات سینمای ایران از ۲۰ آذرماه تا ۱۰ دی‌ماه ۱۳۹۸ از طریق مراجعه به سایت رسمی جشنواره به آدرس fajrfilmfestival. com نسبت به ثبت‌نام و تکمیل فرم شرکت و بارگذاری نمونه‌های آثار خود مطابق بند شرایط اختصاصی مقررات اقدام کنند. شروع ثبت‌نام و ارسال آثار از تاریخ ۲۰ آذرماه و آخرین مهلت ۱۰ دی‌ماه است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، بیان و حرکات متناسب طنز یا استندآپ کمدی در خور شأن، زیبنده پخش از رسانه‌ملی است و ساخت سریال‌ها و برنامه‌های طنز برای تلویزیون لازم و ضروری است. در این بین شاید خالق استندآپ کمدی خود رامبد جوان باشد که در جریان «خنداننده‌شو» ها و یا استفاده از طنزهای کوتاه در برنامه، این روش خنداندن مخاطب را به تلویزیون آورد. استندآپ کمدی حالا به شبکه امید هم آمده و آیتمی به نام «شادشو» روی آنتن می‌رود؛ طنازان جوان و حتی نوجوانی که در مدارس برنامه اجرا می‌کنند و مخاطب شب‌ها از این شبکه می‌بیند. وی افزود: به هر حال رسالت ما القای شادی و نشاط به جامعه است و نوجوانان باید سریال‌ها و فیلم‌هایی در تلویزیون خصوصا شبکه امید ببینند که برایشان مفرح و شاد باشد. وی در پایان خاطرنشان کرد: آن بیان و حرکت‌ها در زمان استندآپ کمدی، متناسب نبوده است و هم به کمدین و هم تهیه‌کننده‌اش، تذکر داده می‌شود.
سینماپرسسینماپرس10 ساعت قبل
سینماپرس: مستند «سینما چهارباغ» به کارگردانی علیرضا منصوری روایتگر زندگی اصغر الواری است که جانباز شیمیایی است اما به سینما علاقه دارد. به گزارش سینماپرس، علیرضا منصوری کارگردان مستند «سینما چهارباغ» که در بخش مستندهای نیمه‌بلند سیزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» قرار دارد، درباره این اثر به مهر گفت: این فیلم ۴۸ دقیقه‌ای درباره یک آپاراتچی در سینما چهارباغ اصفهان به نام اصغر الواری است که اتفاقا جانباز شیمیایی جنگ است اما به سینما علاقه دارد. در این فیلم می‌بینیم با تغییر در مدیریت این سینما به‌ناگاه یک جدایی بین اصغر الواری و سینما رخ می‌دهد. وی در پایان با اشاره به جشنواره «سینماحقیقت» گفت: یکی از بزرگ‌ترین معضل‌های جشنواره «سینماحقیقت» این است که پخش و اکران محدودی دارد در حالی که تعداد مخاطبان خیلی بیشتر از ظرفیت سالن‌ها هستند. باید بپذیریم که سینمای مستند مخاطبان خودش را دارد و باید تمهیدی برای آن بیندشیم.
همشهریهمشهری1 روز قبل
اگر جامعه‌ ایران از همان آغاز دوره‌ معاصرش تاکنون کتاب و خواندن را جدی گرفته و گسترش داده بود، بدون تردید دچار «نفرین محیط‌زیستی» و «بلای جمعی اعتیاد» و نفرین‌ها و «معضل‌های شوم جمعی» دیگر نمی‌شد. در این حالت کتاب‌هایی که موضوعات اجتماعی، اقتصادی یا سیاسی دارند، دورنمای ممکنی که می‌توان برای شرایط فعلی قائل شد را ترسیم می‌کنند. چنان‌که وقتی از انقلاب فرانسه حرف می‌زنیم، نمی‌توانیم تسلایی که ویکتور هوگو در کتاب بینوایان به مردم کشورش داد را نادیده بگیریم. زمانی که روبه‌رو به نظر دیوار می‌آید، کتاب‌ها می‌توانند، دریچه نوری از میان سنگ و سیمان و پولاد، پیدا کنند و روشنی را به درون زندگی انسانی بیاورند. کتاب‌ها، راه فردا را نشان می‌دهند و حتی در بدترین شرایط اجتماعی، کتاب راهی به رهایی می‌گشاید.
خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
دبیر اجرایی دوازدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» با اعلام این خبر گفت: اعضای هیات داوران بخش رمان و داستان بلند جایزه «جلال» در جریان بررسی آثار این بخش، کتاب «پس از بیست سال» نوشته «سلمان کدیور» را به خاطر کوشش موثر در زمینه دراماتیک کردن تاریخ و وقایع دینی و هویتی، شایسته تحسین دانسته و پیشنهاد تجلیل از این نویسنده و اثر ادبی او را به دبیرخانه این جایزه ارائه دادند. رمان «پس از بیست سال» روایتی است تاریخی در صدر اسلام که از دوران امام علی (ع) آغاز و به پس از حادثه عاشورا ختم می‌شود. مراسم پایانی دوازدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» ساعت ۱۵ شنبه، ۲۳ آذرماه در تالار قلم کتابخانه ملی ایران با معرفی برگزیدگان این دوره برگزار خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر