گزارش| نقطه‌زنی مطالبات مردم توسط حاکمیت عراق در همه سطوح
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. بین‌المللی
گزارش| نقطه‌زنی مطالبات مردم توسط حاکمیت عراق در همه سطوح

گزارش| نقطه‌زنی مطالبات مردم توسط حاکمیت عراق در همه سطوح

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مجموعه حاکمیت عراق با اقداماتی که برای رسیدگی خاص به مطالبات مطرح شده در تظاهرات عراق انجام داده است، نشان داد که به دنبال تغییراتی اساسی در روند اداره کشور است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بیش از یک ماه از اعتراضات در عراق می‌گذرد. اعتراضاتی که از میدان تحریر بغداد شروع شد و به سرعت همه شهرهای مرکزی و جنوبی عراق را در برگرفت.

تفاوت این دوره از اعتراضات با گذشته

تفاوت این دوره از اعتراضات با دوره‌های گذشته در این بود که اولا در فصل گرم سال یعنی تابستان و بر مبنای کمبود آب و برق نبود، دوما در اکثر شهرهای شیعی شکل گرفت و دنبال شد و سوم اینکه تا امروز که بیش از ۴۰ روز گذشته (از اول اکتبر) ادامه دارد.

مثل گذشته نیز برخی جریانات و گروهها از آن حمایت کردند اما بر خلاف دوره‌های گذشته مرجعیت نوک پیکان انتقاد خود را نه متوجه دولت بلکه متوجه گروههای سیاسی، پارلمان و قوه قضائیه کرد که به وظایف خود به درستی عمل نکردند و از دولت نیز خواست که به خواسته‌های مردم توجه کرده و روند اصلاحات را با جدیت دنبال کنند.

۴ بسته اصلاحات؛ پاسخ دولت به اعتراضات مردمی

دولت عبدالمهدی نیز بلافاصله ضمن اعلام توجه به خواسته‌های مشروع معترضان، بسته‌های اصلاحاتی خود را ارائه داد.

اولین بسته اصلاحاتی دولت بلافاصله صادر شد که بر اساس آن:

عبدالمهدی در اولین گام عملی خود دستور اخراج ۱۰۰۰ کارمند فاسد را صادر کرد.

وزارت دارایی عراق موظف به تأمین مبالغ لازم در صندوق اسکان ملی برای افزایش وام‌های بدون بهره جهت ساخت مسکن در زمین هایی شد که میان شهروندان توزیع می‌شود.

هیئت وزیران عراق نیز تصویب کرد که میان ۱۵۰ هزار سرپرست خانوار که فاقد شغل هستند به ازای هر فرد خانواده ۱۷۵ هزار دینار (معادل ۱۵۰ دلار) پرداخت شود و طی سه ماه واحدهای تجاری پیش ساخته در مناطق تجاری شهرهای عراق در اختیارشان قرار بگیرد به این شرط که در این واحدها دست کم ۲ فرد دیگر به کار گرفته شوند و به این ترتیب ۴۵۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شود.

وزارتخانه‌های دفاع و کشور موظف به آغاز استخدام افراد میان ۱۸-۲۵ سال و تجدید نظر در قراردادهای فسخ شده و همچنین وزارت کشاورزی موظف به بخشودن اجاره زمین‌های کشاورزی و وزارت آموزش موظف به قطعی کردن قراردادهای نیروهای پیمانی شدند.

شناسایی ۶۰۰ هزار خانوار کم بضاعت برای پرداخت کمک‌های مالی به آنان در دستور کار قرار گرفت.

وزارت بهداشت موظف شد که همه آسیب دیدگان در اعتراضات اخیر اعم از مردم یا نیروهای امنیتی را به صورت رایگان درمان و کشته شدگان را مشمول قوانین شهدا قرار دهد.

همچنین ۸ روز پس از اعتراضات نیز دومین بسته اصلاحات عبدالمهدی ارائه شد که بخشی از آن عبارتند از:

تشکیل کمیته عالی توزیع اراضی مسکونی میان مستحقان، اعمال طرحی در وزارتخانه‌ها برای ایجاد شغل به تعداد بالا، به کارگیری جوانان بیکار در وزارت برق، توزیع اراضی کشاورزی، ایجاد شغل برای افراد بیکار بر اساس تخصص و تحصیلات و توزیع غذا میان افراد بیکار.

۲۱ روز پس از اعتراضات نیز سومین بسته اصلاحاتی دولت رونمایی شد.

این بسته شامل آموزش افراد بیکاری است که مدارک تحصیلی تا مقطع دیپلم و دیپلم فنی دارند و در وزارت کار و امور اجتماعی به‌عنوان بیکار ثبت‌نام کرده‌اند.

و سرانجام چهارمین بسته اصلاحاتی، ۳۵ روز پس از اعتراضات ارائه شد که در آن آمده است:

به وزیر نفت این اختیار داده شد که فارغ‌التحصیلان مؤسسات و دانشکده‌های نفت بین سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ را در وزارت نفت و شرکت‌های سودآور آن به کار بگیرد و این مؤسسات زیر مجموعه وزارت نفت قرار بگیرد.

همچنین به وزارت کار و امور اجتماعی این اختیار داده شد که ۱۰۰۰ نفر را تا ۲۰۲۰ بازنشست کند و به جای آنها نیرو جایگزین کند.

همچنین نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که در راستای سفارش مرجعیت دینی، دولت دستور تشکیل کمیته عالی تحقیقات شامل وزارتخانه‌های متخصص، دستگاه‌های امنیتی و نمایندگان شورای عالی قضایی، پارلمان و کمیته حقوق بشر را داده تا بتواند به نتایج کاربردی و تأیید شده برای ارجاع خرابکاران در جریان تظاهرات اخیر به دستگاه قضایی دست یابد و آن‌ها به مجازات عادلانه برسند و در پیگرد، بازداشت و محاکمه عاملان کوتاهی صورت نگیرد.

علاوه بر دولت، سایر دستگاه‌های حاکمیتی عراق نظیر ریاست جمهوری و پارلمان نیز در راستای پاسخ به خواست معترضان حرکت کردند.

واکنش سریع پارلمان و طرح ابتکار ملی

پارلمان عراق در این خصوص بلافاصله اقدام به دعوت نمایندگان گروههای معترض مردمی و گفتگو با آنها در سطح هیئت رئیسه کرده و قول داد تا این مطالبات را پیگیری کند.

همچنین با پیگیری استیضاح چند وزیر در پارلمان و نیز تشکیل کمیته تحقیق درباره مسئولان کشور، خواسته معترضان برای مبارزه با فساد را جامه عمل پوشاند.

در آخرین مورد از اقدامات پارلمان نیز الحلبوسی در جلسه هفته گذشته پارلمان با اشاره به ابتکار ملی پارلمان برای خروج از وضعیت موجود، اظهار داشت: «پارلمان ابتکاری ملی ارائه خواهد کرد که در آن با حضور روسای سه‌گانه، دانشگاهیان، مراجع دینی، گروه‌های اجتماعی و مشارکت سازمان ملل به رایزنی و بررسی حقوق و مطالبات مردمی، اقدامات واجب الاجرا برای مقامات بر اساس زمانبندی مشخص پرداخته خواهد شد.»

ریاست جمهوری و تعدیل قانون انتخابات عراق

ریاست جمهوری نیز به نوبه خود اقداماتی را دنبال کرد که از جمله آنها بررسی تعدیل قانون انتخابات عراق و انتشار پیش نویس آن بود.

همچنین احزاب و گروههای سیاسی نیز در نشستی در دفتر جریان حکمت ملی، ضمن مخالفت با انتخابات زودهنگام و تغییر قانون اساسی، بر اصلاحات ریشه‌ای، عمیق و فوری برای تقویت نهادهای دولتی، نظام سیاسی و پاسخگویی به مطالبات مردم تاکید کردند.

مرجعیت؛ همراه با مردم و حمایت از اقدامات اصلاحی دولت

مرجعیت عالی عراق نیز در این مسیر ضمن اعلام حمایت از اصلاحات و توجه به خواسته مردم، بر تعیین جدول زمانی برای ایجاد تغییرات تاکید داشته تا مانع از فراموشی یا انحراف مسیر اصلاحات شود.

مجموعه موارد ذکر شده در بالا که اقدام برای اصلاح را در سطوح دولت، پارلمان، قوه قضائیه، گروههای سیاسی و مرجعیت نمایان می‌سازد حاکی از آن است که حاکمیت عراق ضمن شنیدن صدای معترضان و توجه جدی به خواسته‌های آنان، بدنبال تغییرات اساسی در وضعیت کنونی اداره کشور است که مصادیق عینی این توجه حاکمیت باعث شد تا بخش اعظم معترضان یا خواسته‌های خود را در چارچوب مسالمت آمیز و قانونی دنبال کنند یا از شدت تظاهرات خود کاسته و در انتظار محقق شدن گامهای اصلاحی باشند.

اصلاحاتی که اگر محقق شود می‌تواند تاثیراتی عمیق بر روند سیاسی، اجتماعی و اقتصادی عراق داشته باشد و این کشور را به سرعت به سمت بازسازی سوق دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
مردی که در این عکس‌ها دیده می‌شود زهیر مخلوف، یکی از نمایندگان جدید پارلمان تونس است. عکس‌های مردی که گفته می‌شود در اتومبیلی بیرون یک دبیرستان در تونس «خودارضایی» می‌کرده باعث موجی از افشاگری‌های زنان تونسی شده از تجربه‌شان از آزار و سوء استفاده جنسی. مردی که در این عکس‌ها دیده می‌شود زهیر مخلوف، یکی از نمایندگان جدید پارلمان تونس است. اوایل ماه جاری میلادی، زمانی که نمایندگان پارلمان تونس سوگند می‌خوردند، زنانی که بر لباسشان نوشته بود «من هم»، بیرون ساختمان پارلمان اعتراض کردند و خواستار تحقیق در این باره شده بودند. سازمان «ندای زنان» در تونس با ابراز خشم و اعتراض، در فیسبوک گروهی به نام «من هم» راه انداخته که در آن زنان زیادی از تجربه آزار جنسی در زندگیشان حکایت کرده‌اند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، المیادین از ارسال سه هواپیمای حامل سلاح امارات به اقلیم کردستان به دنبال سفر مقامات این اقلیم به ابوظبی خبر داد. منابع آگاه عراقی به المیادین اعلام کردند: سلاحی که با هواپیما به اقلیم کردستان عراق رسیده است بغداد از آن بی اطلاع است. مشخص نیست که چه طرفی از این سلاح بهره می‌برد و اینکه اقلیم کردستان عراق از آن استفاده خواهد کرد یا نیروهای قسد. این منابع بیان کردند: ارسال سلاح به مثابه دخالت امارات در پروندی کردی-عراقی است. اگر سلاح برای اقلیم کردستان است چرا بدون اطلاع بغداد رخ داده است؟ این همه سلاح برای چیست؟ آیا به منظور زمینه سازی مرحله‌ای از برخورد و جنگ است؟ شایان ذکر است که نچیروان بارزانی رئیس و مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق، روز یکشنبه در سفری یک روزه، بنا به دعوت شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی و برای شرکت در تماشای مسابقات اتومبیل رانی فرمول به ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی, سفر کرده بودند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
«کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی برای بار دوم طی کمتر از ۲ ماه گذشته به کوهستان زادگاه جد پدری خود (کیم ایل سونگ= بنیانگذار حکومت کمونیستی کره شمالی) رفت. به گزارش عصرایران، در تصاویر جدیدی که خبرگزاری رسمی کره شمالی از اسب‌سواری رهبر کره شمالی و همسرش (ری سول جو) در کوهستان «پکتو» منتشر کرده، رهبر کره شمالی و همسرش و جمعی دیگر از ملازمان سوار بر اسب سفید در حال اسب سواری دیده می‌شوند. در تبلیغات رسمی – حکومتی در کره شمالی کوهستان «پکتو» در شمال کره شمالی به دلیل اینکه زادگاه بنیانگذار حکومت کمونیستی کره شمالی است، مقدس توصیف می‌شود. رهبر کره شمالی در هفته آخر مهر ماه سال جاری نیز سوار بر اسب سفید در این کوهستان دیده شده بود. اسب سفید در خاندان حاکم بر کره شمالی یک نماد است و گفته می‌شود «کیم ایل سونگ» پدر بزرگ رهبر فعلی کره شمالی و بنیانگذار حکومت کمونیستی کره شمالی هم به هنگام رهبری جنبش مبارزه با استعمار ژاپن، سوار بر اسب سفید می‌شد.
مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، رای الیوم در مطلبی با اشاره به رزمایش نظامی میان ایران، چین و روسیه آورده است: این رزمایش نقطه تحول واقعی در تامین کشتیرانی در خلیج فارس و تنگه هرمز و اقیانوس هند و سرآغازی برای پایان هیمنه آمریکا و به ویژه ناوگان پنجم آن در بحرین محسوب می‌شود. این رسانه می‌نویسد: ایران از رزمایشی از ۲۷ دسامبر جاری میان سه کشور در آبهای اقیانوس هند در نزدیکی ورودی خلیج فارس خبر داده است و این نقطه تحولی است زیرا اولین رزمایش نظامی میان سه کشور است. این رزمایش در قاموس نظامی در چارچوب سناریوهای روسی-ایرانی-چینی برای مقابله با هر قدرت خارجی که به دنبال سیطره در تنگه هرمز باشد، رخ می‌دهد. رای الیوم نوشت: این از آن جهت هم اهمیت دارد که واشنگتن از ماهها قبل به دنبال تشکیل ائتلاف دریایی برای تاکید حضور در خلیج فارس و اقیانوس هند است و در جذب کشورهای اروپایی بزرگ شکست خورده است و به کشورهای کوچکی مانند بحرین، عربستان و برخی کشورهای دارای بنیه نظامی قوی مانند استرالیا و نیز رژیم صهیونیستی بسنده کرده است. این رسانه آورده است: دعوت آمریکا برای تشکیل ائتلاف نظامی برای تضمین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس پس از حملات به نفتکش‌ها در تابستان گذشته، با شکستی که طی دهه‌های اخیر بی سابقه بوده، روبرو شده است.
مهرمهر20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، دبیرکل جنبش «عصائب اهل الحق» در عراق طی سخنانی گفت که عربستان سعودی و امارات برای نفوذ به عراق طرح و نقشه دارند. «قیس الخزعلی» در اشاره به حمله به زندان الحوت در استان ذی قار که ۱۱ هزار تروریست در آن زندانی هستند، افزود: تظاهرات و حمله به زندان الحوت که هزاران نفر از عناصر داعش در آن زندانی هستند چه ربطی با یکدیگر دارند. وی همچنین تاکید کرد که بقایای خاموش تروریست‌های داعش همچنان در عراق حضور دارند. الخزعلی همچنین اظهار داشت که داعش اغتشاشگران را به جمع تظاهرات مسالمت آمیز در عراق می‌فرستد.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
خبرگزاری فارس: به دنبال اعلام انجام رزمایش دریایی مشترک ایران با نیروی دریایی روسیه و چین در دی ماه، یک رسانه صهیونیستی آن‌را گامی ازسوی ایران در به چالش کشاندن نیروی دریایی برخی کشورهای غربی حاضر در منطقه برشمرد. بر اساس این گزارش، دریادار «حسین خانزادی» فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پس از دیدار با سپهبد «شائو یوئان مینگ» معاون روابط بین‌الملل ارتش چین با اشاره به رزمایش مشترک ایران، چین و روسیه، ‌ گفت: «رزمایش پیش رو با نام کمربند امنیت دریایی ششم دی ماه سال جاری (۲۷ دسامبر ۲۰۱۹) برگزار خواهد شد.» روزنامه «جروزالم پست» چهارشنبه در تحلیلی در این باره نوشت، بعد از ائتلاف دریایی آمریکا و فرانسه در خلیج فارس، ایران قصد قدرت‌نمایی دارد. این رسانه صهیونیستی یکی از نقاط برتری نیروی دریایی ایران را وجود قایق‌های تندرو خطاب کرد که باعث آزار و اذیت واقعی نیروهای دریایی حاضر در منطقه می‌شود. با این‌که بدنه نیروی دریایی ایران قدیمی است، اما این کشور پهپادها و فناوری‌های جدیدی را برای کشتی‌های خود فراهم آورده است. انجام این رزمایش مشترک پیروزی برای ایران در مقابله با فشارهای حداکثری از جانب آمریکاست. جروزالم پست در خاتمه با اشاره به ناوشکن نسبتا جدید «سهند» و چند کشتی بزرگ دیگر در نیروی دریایی ایران نوشت، موضع دریایی ایران صرفا بیانگر این است که می‌تواند با وجود فشارهای آمریکا رزمایش دریایی مشترک برگزار کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری1 روز قبل

پنجمین روز ثبت‌نام انتخابات مجلس یازدهم - مشهد

ایسنا1 ساعت قبل

دخیا: رشفورد تمام کننده خیلی خوبی است؛ اگر مثل بازی با تاتنهام کار کنیم، می‌توانیم منچسترسیتی را شکست بدهیم

طرفداری1 ساعت قبل

پیش بازی اینتر-آ اس رم؛ زورآزمایی کونته و فونسکا با لشکری از مصدومان (به همراه نظرسنجی)

طرفداری1 ساعت قبل

ویدیو؛ گل روز باشگاه یوونتوس - الساندرو دل پیرو به لاتزیو (۱۹۹۴)

طرفداری1 ساعت قبل

راهبرد فرهنگی سند دانشگاه آزاد ارتقای فرهنگ قرآن و عترت بین دانشگاهیان است

ایسنا1 ساعت قبل

اعضای هیئت اجرایی انتخابات در قم معرفی شدند

مهر1 ساعت قبل

قلعه‌نویی: بیشترین ضربه را ما از داوری‌ها خورده‌ایم/ از جیب خودم و دوستانم برای نساجی خرج کردم

ایسنا1 ساعت قبل