کنترل و ریشه‌کنی بیماری تب مالت نیازمند همکاریهای گسترده بین بخشی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
کنترل و ریشه‌کنی بیماری تب مالت نیازمند همکاریهای گسترده بین بخشی است

کنترل و ریشه‌کنی بیماری تب مالت نیازمند همکاریهای گسترده بین بخشی است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه آمار متفاوتی در رابطه با شیوع بروسلوز در جهان وجود دارد، گفت: سالانه ۵۰۰ هزار مورد ابتلای جدید انسانی به بیماری  بروسلوز یا تب مالت در جهان گزارش می‌شود ولی میزان ابتلای واقعی در جهان بین ۵ میلیون تا ۱۲.۵ میلیون نفر در سال است.

به گزارش ایسنا، علی نوبخت حقیقی در چهارمین کنگره بین‌المللی و هشتمین همایش کشوری بروسلوز در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به همه گیرشناسی و اپیدمولوژی بروسلوز در ایران، گفت: در سال ۶۸، ۹۰ هزار ابتلا به بروسلوز در کشور گزارش شد یعنی ۱۷۰ نفر از هر ۱۰۰ هزار نفر که این آمار در سال ۹۷ به ۱۶ هزار نفر یعنی ۲۰ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر کاهش یافته است که البته بازهم نیازمند تلاش بیشتر برای کاهش و پیشگیری از بروز آن هستیم.

وی با اشاره به دشواری کنترل بیماری تب مالت به خاطر اشتراک آن بین دام و انسان، تصریح کرد: کنترل و ریشه کنی بیماری تب مالت نیازمند همکاریهای گسترده بین بخشی بین وزارت بهداشت با جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی است.

وی با اشاره به اهمیت بروسلوز از لحاظ سلامت عمومی در انسان، گفت: ایجاد عوارض جسمی و روحی متعدد و معلولیت در انسان، هزینه‌های سنگین خدمات تشخیص، درمانی و بازتوانی، زیان‌های اقتصادی ناشی از کارافتادگی و غیبت از کار در بیماران برخی از موارد مورد توجه در مهار این بیماری است.

در خبری بخوانید: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

نوبخت در ادامه با اشاره به مساله پزشک خانواده و طرح ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت به عنوان مهمترین مسایل در تشخیص به موقع بیماری‌ها، گفت: در این رابطه ۲ سال به وزارت بهداشت مهلت داده شده بود که پایان آن سال ۹۷ بود ولی برخی تغییرات مانع تحقق آن در موعد مقرر شد.

وی با اشاره به جلوگیری از مصرف بی رویه دارو و مصارف آزمایشگاهی و همچنین مراجعات گسترده سرپایی با اجرای طرح ارجاع، گفت: از تیرماه امسال نهادینه شدن طرح پرونده الکترونیک سلامت کلید خورد.

وی موضوع با اهمیت بعدی را ضرورت بیمه اجباری افراد در جامعه بیان کرد و گفت: بر اساس آخرین آمار هنوز ۱۱ میلیون نفر در کشور دفترچه بیمه ندارند که برای کاهش هزینه‌ها و افزایش سطح سلامت جامعه باید در زمینه بیمه افراد آگاه سازی شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴13 ساعت قبل
ساعت ۲۴-رسیدن به لاغری و کاهش وزن کار مشکلی نیست اگر کمی در غذاهایی که مصرف می‌کنید رعایت کنید، برای کاهش وزن از این ۱۰ مورد غذایی حتما دوری کنید. ۱- سیب زمینی سرخ شدهسیب زمینی یک غذای سالم و غنی است اما سیب زمینی سرخ شده و چیپس اینگونه نیستند. ۴- با مصرف آب نبات به لاغری نخواهید رسیدآب نبات‌ها بسیار ناسالم هستند، آنها سرشار از شکر و روغن‌های اضافی هستند. ۱۰- غذاهایی با شکر افزوده شدهشکر افزوده شده، احتمالا بدترین چیز در رژیم مدرن هستند و مقدار زیاد آن باعث ایجاد بسیاری از بیماری‌های جدی میشود. غذاهایی با شکر اضافه، معمولا کالری زیادی دارند، اما پر کننده نیستند نمونه هایی از آنها میتواند، غلات صبحانه شیرین، یا ماست‌های کم چرب باشد.
ایسناایسنا18 ساعت قبل
بررسی‌های آزمایشگاهی از سوی گروهی از متخصصان علوم پزشکی در آمریکا نشان می‌دهد که میزان ترکیب شیمیایی «بیسفنول آ» (BPA) در بدن انسان بیش از مقداری است که در گذشته برآورد شده‌ است. به گزارش ایسنا، این محققان با بیان اینکه میزان ترکیب بیسفنول آ در بدن افراد بیش از مقداری است که در گذشته تصور می‌شد، اظهار داشتند: برای اندازه‌گیری مقدار این ترکیب در بدن به روش دقیق‌تری دست پیدا کرده‌ایم. ترکیب پرمصرف بیسفنول آ در بسیاری از محصولات پلاستیکی از جمله بسته‌بندی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها مورد استفاده دارد و بررسی روی نمونه‌های حیوانی نشان می‌دهد که این ترکیب می‌تواند عملکرد هورمون‌های بدن را مختل سازد. همچنین قرار گرفتن جنین در معرض این ترکیب با بروز مشکلاتی در فرایند رشد و سوخت و ساز و همچنین خطر ابتلا به سرطان مرتبط است. به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، محققان آمریکایی اظهار داشتند: یافته‌های بدست آمده نشان‌دهنده ضرورت دقت هر چه بیشتر در مورد میزان خطرناک بودن این ترکیب شیمیایی است.

ویروسی که قرن‌هاست «جان» می‌گیرد + فیلم

ایسناایسنا18 ساعت قبل
مهم‌ترین علائم آنفلوآنزاصالحی با اشاره به مهم‌ترین علائم بیماری آنفلوآنزا، اظهار کرد: آنفلوآنزا طیفی از علائم را شامل می‌شود. طول دوره بیماری آنفلوآنزا سه تا پنج روز است و فرد باید استراحت کند. در عین حال اگر به این بیماری مبتلا شدند به مراکز درمانی مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرند. البته اگر بیمار دچار علائم تنفسی شده باشد، بیمار به اورژانس می‌آید و تحت مراقبت قرار می‌گیرد. اما اگر بیماری علائم تنفسی داشته و به درمان‌های خاص نیاز داشته باشد، تحت نظر قرار می‌گیرند.
الفالف20 ساعت قبل
خیلی از کشورهای پیشرفته نتوانستند این طرح تحول سلامت را اجرا کنند ولی طرح تحول را حتی در این شرایط بسیار سخت اجرا کردیم. اما طرح تحول سلامت چه بود و چه پیامدهایی داشت. آنان اعلام کردند که مهمترین برنامه دولت در حوزه سلامت اجرای طرح تحول سلامت است و برنامه پزشک خانواده به نوعی به حاشیه رفت. وی افزود: مشکل تاریخی که نظام سلامت همیشه داشته، این است که رشد بودجه بخش سلامت از متوسط نرخ تورم کمتر بوده و هست. اکنون با گذشت حدود پنچ سال از شروع اجرای طرح تحول سلامت کمتر کارشناسی در حوزه سلامت از این طرح پر سر و صدا دفاع می‌کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز13 ساعت قبل
این در حالی است که مصرف ویتامین سی منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش طول دوره این بیماری‌ها می‌شود. در زمستان می‌توانید ویتامین سی مورد نیاز خود را از طریق مصرف مرکبات، سبزیجات تیره رنگ و مکمل‌های این ویتامین دریافت کنید. ویتامین دی: اگرچه مصرف ویتامین دی در تمام طول سال مورد نیاز است، اما در فصل زمستان و با مایل شدن نور خورشید، نیاز شما به این ویتامین بیشتر می‌شود. ویتامین ب کمپلکس: تمام ویتامین‌های گروه ب را در زمستان به میزان کافی مصرف کنید. به همین دلیل است که با مصرف ویتامین ب به ویژه ویتامین ب ۱۲ افسردگی و اضطراب ناشی از کوتاه شدن روزها در زمستان را کاهش می‌یابد.
انتخابانتخاب17 ساعت قبل
دستگاه لیزر نوری را تولید می‌کند که شبیه نور خورشید است، ولی در طول موج مخصوصی و این نور با یک فیبر نوری ظریف به داخل دیسک هدایت می‌شود. هسته دیسک مقدار قابل توجهی آب دارد که در اثر تابش نور تبخیر می‌شود و نتیجه کار جمع شدن قسمت داخلی دیسک و به داخل رفتن قسمت بیرون‌زده دیسک است. نکته مهم در انجام عمل دیسک با لیزر وارد کردن این فیبر نوری به داخل قسمت میانی دیسک است آن هم با دقت چند میلی‌متر. عمل دیسک با لیزر در اتاق عمل کلینیک درد که مجهز به دستگاه فلورسکوپ برای تصویر‌برداری است انجام می‌شود. در کمتر از ۲۰ دقیقه با شروع به کار دستگاه لیزر هسته دیسک تبخیر شده و با خارج کردن سوزن عمل به پایان می‌رسد.

نظرها

اخبار بیشتر