برخی شهرداری‌های استان بوشهر سهم کتابخانه‌ها را نمی‌پردازند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
برخی شهرداری‌های استان بوشهر سهم کتابخانه‌ها را نمی‌پردازند

برخی شهرداری‌های استان بوشهر سهم کتابخانه‌ها را نمی‌پردازند

مهرخبرگزاری مهر |
بوشهر- مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر گفت: اکثر شهرداری‌ها سهم کامل نیم درصدی خود را به کتابخانه‌ها پرداخت نمی‌کنند و در این رابطه با مشکلاتی روبرو هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، سید علی هاشمی ظهر چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت هفته کتاب، اظهار داشت: تعدادی از شهرداری‌ها سهم نیم درصدی خود را به کتابخانه‌ها به خوبی پرداخت می‌کنند.

سهم ۵۵ درصدی بانوان از اعضای کتابخانه‌ها

وی با بیان اینکه بانوان ۵۵ درصد اعضای کتابخانه‌های استان بوشهر را تشکیل می‌دهند تصریح کرد: در حال حاضر ۳۹ هزار ۸۴۷ نفر عضو کتابخانه‌های نهادی و مشارکتی هستند.

هاشمی اضافه کرد: با توجه به جمعیت یک‌میلیون و ۳۰۰ هزارنفری استان بوشهر، باید به ازای هر نفر ۴ جلد کتاب وجود داشته باشد، درصورتی‌که به ازای هر نفر یک کتاب هم وجود ندارد.

عوامل ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر یادآور شد: خانواده با استفاده از خلاقیت، مؤثرتر از هر سیستم دیگری در ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی جامعه و فرزندان نقش داشته و دارد.

وی تصریح کرد: برخی نویسندگان و کتابدارها از عدم فروش کتاب‌های خود گلایه دارند اگر کتاب‌ها بر اساس نیاز جامعه و ذائقه افراد نوشته شود، به خوبی به فروش می‌رسد.

استفاده از ظرفیت گروه‌های جهادی

هاشمی اضافه کرد: گروه‌های جهادی با معرفی و هدیه کتاب و ایجاد کتابخانه در مناطق روستایی، نقش تأثیرگذاری در کم کردن هزینه‌ها در مناطق کم برخوردار و محروم ایفا می‌کنند که باید بیشتر از ظرفیت این گروه‌ها استفاده کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر گفت: در سال جاری مبلغ ۷۲۰ میلیون تومان برای تملک کتابخانه‌ها در نظر گرفته‌شده که از این مبلغ، ۴۷۰ میلیون تومان هزینه تعمیرات و ۲۵۰ میلیون تومان هزینه تجهیزات شده است.

وی ادامه داد: کتاب‌های رمان و ادبیات بیشترین استقبال را در میان کتاب‌خوان‌ها داشته و کتاب‌های حوزه دین و روانشناسی و تاریخ در رده‌های بعدی قرار دارند.

هاشمی با بیان اینکه ۱۳۵ کتابدار در استان بوشهر فعالیت دارند، ابراز کرد: از ۲۳ تا ۳۰ آبان به نام هفته کتاب، کتاب‌خوانی و کتابداری نام‌گذاری شده است که این هفته بهانه‌ای برای شکوفایی استعدادها و تجلیل از فعالان حوزه کتاب است.

برگزاری ۴۴۰ برنامه به مناسب هفته کتاب در استان بوشهر

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر با اشاره به برگزاری ۴۴۰ برنامه گفت: به مناسب هفته کتاب در استان بوشهر، برنامه‌هایی همچون زنگ کتاب در مدرسه سعادت، دیدار با خانواده شهید احمدی جوان، دیدار با نویسنده مطرح کشور در روستای چهار روستایی، برگزاری نشست تخصصی کتاب با موضوعات مهدویت و کودک، دیدار کتابدارها با ائمه جمعه و ۸۵ نشست تخصصی کتاب برگزار خواهد شد.

هاشمی از وجود ۷۷ کتابخانه عمومی نهادی و مشارکتی در شهرهای بوشهر خبر داد و گفت: شهرهای بوشکان، بادوله و دوراهک تنها شهرهایی هستند که فاقد کتابخانه هستند اما با پیگیری‌های صورت گرفته در آینده نسبت به احداث کتابخانه در این شهرها اقدام خواهیم کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر خاطرنشان کرد: در شش ماه اخیر بالغ بر ۱۱ هزار جلد کتاب به کتابخانه‌ها اهداشده است و بیش از ۹۰۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه‌های بوشهر موجود است و ۶۶ کتابخانه عمومی نهادی و ۱۰ کتابخانه عمومی مشارکتی بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازگشت دکتر سلیمانی به وطن

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل

درددل کریم پدر عروس نگون بخت سقزی / مرگ ۱۱ میهمان عروسی چگونه رقم خورد! + عکس

رکنارکنا15 ساعت قبل
عروس سقزی از همان شب در خانه پدرش ماندگار شده و هنوز هم باور ندارد چه بر سرشان آمده است. حالا عروس ٢٧ساله در خانه پدر غصه می‌خورد و لحظات مرگ میهمانانش را مرور می‌کند. عروس نگون بخت در خانه پدری مانده استاز همان شب دخترم به خانه ما آمد و دامادم با پای شکسته پیگیر حادثه. غیر از این نیست که مالک تالار این بلا را سر ما آورده. حالا مالک تالار فراری است.

بهره برداری از بزرگراه شهید نجفی رستگار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مرحله‌ی نخست این طرح بزرگراه امام رضا را به آزادگان متصل و بار ترافیکی مناطق ۱۵ و ۲۰ را روان می‌کند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرحله دوم این بزرگراه به مسافت چهارکیلومتر پایان امسال به بهره برداری می‌رسد.

ویروسی که قرن‌هاست «جان» می‌گیرد + فیلم

ایسناایسنا18 ساعت قبل
مهم‌ترین علائم آنفلوآنزاصالحی با اشاره به مهم‌ترین علائم بیماری آنفلوآنزا، اظهار کرد: آنفلوآنزا طیفی از علائم را شامل می‌شود. طول دوره بیماری آنفلوآنزا سه تا پنج روز است و فرد باید استراحت کند. در عین حال اگر به این بیماری مبتلا شدند به مراکز درمانی مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرند. البته اگر بیمار دچار علائم تنفسی شده باشد، بیمار به اورژانس می‌آید و تحت مراقبت قرار می‌گیرد. اما اگر بیماری علائم تنفسی داشته و به درمان‌های خاص نیاز داشته باشد، تحت نظر قرار می‌گیرند.

گفتگوی صریح دانشجویان با رئیس دستگاه قضا

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رئیس قوه قضائیه همچنین تاکید کرد که جریان دانشجویی همواره باید دلداده نظام و انقلاب باشد و در زمینه هر اشکالی در کشور احساس مسئولیت کند.

لحظه تصادف اتوبوس با مأمور پلیس رانندگی! + فیلم / هند

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، ایستادن یک مأمور رانندگی در محل نامناسب یک تقاطع شلوغ موجب شد تا او دچار حادثه شود. این مأمور پلیس که هویتش «کولدیپ سینگ» اعلام شده در وسط یک تقاطع شلوغ ایستاده بود که ناگهان یک اتوبوس با او برخورد کرد. این ویدئو نشان می‌دهد در حالی که سینگ پشت به اتوبوس ایستاده است پس از برخورد اتوبوس، چند متر جلوتر پرتاب می‌شود. خوشبختانه راننده اتوبوس موفق به کنترل خودرو شد و پس از برخورد توانست اتوبوس را متوقف کند. این مأمور رانندگی شکایتی را علیه راننده اتوبوس مطرح کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر