صادرات ۱۰ میلیون تن محصولات گلخانه‌ای در افق ۱۴۰۴/کشت ۱۰۰ محصول
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
صادرات ۱۰ میلیون تن محصولات گلخانه‌ای در افق ۱۴۰۴/کشت ۱۰۰ محصول

صادرات ۱۰ میلیون تن محصولات گلخانه‌ای در افق ۱۴۰۴/کشت ۱۰۰ محصول

مهرخبرگزاری مهر |
بیرجند- مجری طرح توسعه گلخانه ای کشور از افزایش صادرات محصولات گلخانه ای به ۱۰ میلیون تن در افق ۱۴۰۴ خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، ولی الله بنی عامری ظهر چهارشنبه در حاشیه بازدید از مجتمع‌های گلخانه‌ای بیرجند در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برنامه توسعه گلخانه‌های کشور به مدت ۱۰ سال از سال ۹۵ تا پایان ۱۴۰۴ در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در این برنامه ایجاد ۴۸ هزار و ۳۵۵ هکتار در تمام استان‌های کشور احداث می‌شود، بیان کرد: از این سطح حدود ۲۱ میلیون تن محصول تولیدم شود که تا پایان برنامه باید از این میزان ۱۰ میلیون تن به ارزش ۱۲ میلیارد دلار صادر شود

مجری طرح توسعه گلخانه‌ای کشور با بیان اینکه میزان صادرات این محصولات در سال گذشته حدود ۵۰۰ میلیون دلار بوده است، عنوان داشت: پیش بینی می‌کنیم امسال یک میلیون دلار صادرات انواع محصولات گلخانه‌ای را داشته باشیم و خراسان رضوی، افغانستان و بازار روسیه بازارهای هدف این صادرات هستند.

موفقیت ۹۵ درصدی طرح نهضت گلخانه‌ای

بنی عامری با اشاره به اینکه امسال در سال چهارم این برنامه هستیم و این توسعه با موفقیت ۹۵ درصد در حال اجرا است، افزود: در روند اجرای این برنامه متوجه شدیم برخی از استان‌ها به دلیل کمبود منابع آبی وتنش‌های محیطی نیاز به شتاب بیشتری در این توسعه دارند.

وی اضافه کرد: در همین راستا طبق تفاهم نامه ایجاد شده در خراسان جنوبی هزار هکتار شهرک‌های هکتاری احداث می‌شود که از این میزان ۷۰۰ هکتار به احداث گلخانه‌ها و سایبان اختصاص یافته است.

به گفته وی احداث این گلخانه‌ها به صورت مستقیم برای هشت هزار نفر اشتغال در استان ایجاد خواهد کرد و همچنین ۱٫۵ تا دو برابر آن نیز اشتغال غیرمستقیم ایجاد می‌شود.

مجری طرح توسعه گلخانه‌ای کشور یادآور شد: برای کسانی که قبلا در این طرح ثبت نامه کرده‌اند در نقاط مرزی تسهیلات اشتغال روستایی با نرخ چهار درصد و در سایر مناطق با نرخ شش درصد پرداخت می‌شود.

عامری اضافه کرد: در امسال نیز از محل تبصره ۱۸ تسهیلات به اجرای این طرح‌ها پرداخت می‌شود و متقاضیان باید از طریق سامانه سیتا برای دریافت این تسهیلات با نرخ هفت و ۹ درصد ثبت نام کنند که این رقم در خراسان جنوبی هفت درصد خواهد بود.

وی با بیان اینکه سقفی برای میزان تسهیلات در نظر گرفته نشده و بر اساس میزان تقاضا و سطح خواهد بود، بیان کرد: ۲۰ درصد هزینه‌ها آورده خود متقاضی و مباقی نیز از طریق تسهیلات پرداخت می‌شود.

افزایش لیست محصولات گلخانه‌ای همچنان ادامه دارد

مجری طرح توسعه گلخانه‌ای کشور با بیان اینکه تنوع بخشی محصولات گلخانه‌ای در دستور کار است، بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۱۰۰ نوع محصول در گلخانه‌ها تعریف شده و این لیست همچنان ادامه دارد.

عامری افزود: به عنوان مثال در حال حاضر لیمو ترش در گلخانه‌ها کشت می‌شود و ارقام جدید توت‌ها، تمشک‌ها، سبزی‌های معطر و سبزی‌های لوکس به این لیست در حال اضافه شدن است.

در خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

وی با اشاره به اینکه در طی برنامه توسعه نیاز به مراکز مهارت آموزی برای تربیت کارگر ماهر و نیاز به تربیت مربی داریم، بیان داشت: در همین راستا مصوب شد مرکز مهارت آموزی برای تربیت کارگر ماهر و مربیان آموزشی، ناظرین پروژه‌های گلخانه‌ای و در کنار آن مرکز ارائه نوآوری‌های گلخانه‌ای در خراسان جنوبی احداث شود.

راه اندازی پایانه محصولات گلخانه‌ای در استان

مجری طرح توسعه گلخانه‌ای کشور اضافه کرد: به همین منظور فضایی به مساحت حدود دو هکتار در اختیار برای راه اندازی مرکز مهارت و مرکز نوآوری‌های گلخانه‌ای اختصاص داده شده است.

عامری همچنین از راه اندازی پایانه محصولات گلخانه‌ای در استان خبر داد و گفت: با احداث این دیگر گلخانه داران نگرانی در زمینه بسته بندی، بازاریابی و صادرات نخواهند داشت که این مرکز به مرور زمان احداث می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین تلاش می‌کنیم مرکز تهیه و توزیع نهاده‌های مصرفی گلخانه‌ها را در استان راه اندازی کنیم تا تولید کنندگان بتوانند در قالب تعاونی‌های خود این نهاده‌ها را به صورت متمرکز تأمین کنند.

مجری طرح توسعه گلخانه‌ای کشور با بیان اینکه در هر مسیر توسعه مزیت نسبی منطقه بسیار مهم است، افزود: بزرگترین مزیت نسبی خراسان جنوبی اختلاف شب و روز است که برای کشت گل‌های پیازی و گل رز یک مزیت بسیار مهم محسوب می‌شود.

عامری همچنین به وجود ۷۰ یا ۸۰ هزار هکتار باغ در استان اشاره کرد و گفت: احداث سایبان‌ها مهمترین عامل کاهش تبخیر و تنظیم شدت نور خورشید است که پایلوت آن در استان اجرا می‌شود.

اجرای طرح پایلوت آب شیرین کن خورشیدی

وی با بیان اینکه در بخش گلخانه‌های کوچک مقیاس تثبیت جمعیت به خصوص در نواحی مرزی جزء اولویت‌ها است، بیان کرد: همچنین احداث گلخانه‌های الگویی خورشیدی در دستور کار است.

مجری طرح توسعه گلخانه‌ای کشور ادامه داد: در این طرح با آب بسیار کم گلخانه‌های کوچک مقیاس حتی در خانه‌ها احداث و دولت نیز با تسهیل روند دریافت تسهیلات و ارائه کمک‌های فنی و مهندسی به متقاضیان کمک خواهد کرد.

عامری اضافه کرد: در طرح نهضت گلخانه‌ای بیش از ۱۰ نوع تیپ گلخانه کوچک مقیاس در استان تعریف شده که مأموریت این‌ها تأمین معیشت یک خانوار است و هر محصولی مد نظر افراد باشد می‌توان در آن کشت کرد.

وی با اشاره به افزایش شوری آب در استان، گفت: در این راستا نیز برنامه پایلوت آب شیرین کن خورشیدی در دستور کار داریم که امیداوریم با تأمین اعتبارات مورد نیاز این طرح در طول برنامه نهضت گلخانه‌ای اجرا شود.

مجری طرح توسعه گلخانه‌ای کشور با بیان اینکه راه اندازی این دستگاه‌ها به صورت پایلوت حدود پنج میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، افزود: این دستگاه با شیرین سازی آب چاه‌های کشاورزی شور آب مورد نیاز گلخانه‌ها را فراهم خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جدیدترین جگوار کوپه با برچسب قیمت ۶۱ هزار دلاری! (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران- جگوار اف-تایپ کوپه در مدل ۲۰۲۱ محصولی است که از همان ابتدا نظر کارشناسان و متخصصان دنیای خودرو را به خود جلب کرده است. چراغ هایی ابرویی کشیده با گرافیک جذاب روی دماغه اف-تایپ کوپه خودنمایی می‌کنند. هودلاین‌های (خطوط روی درپوش موتور) کمانی و دو ورودی هوای معکوس روی درپوش موتور بر زیبایی‌های این محصول افزوده است. همچنین موتور ۶ سیلندر ۳ لیتری سوپرشارژ ۳۸۰ اسب بخاری و مجهز به سامانه تمام چرخ محرک یکی دیگر از گزینه‌ها محسوب می‌شود. قیمت مدل پایه در بازار انگلیس ۵۴۰۶۰ پوند و در بازار آمریکا احتمالا ۶۱۶۰۰ دلار خواهد بود.

رونمایی از مدیر عامل کارتن خواب

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده اخلال ارزی متهمان شرکت طرح و نقشه پناهی در دادگاه ویژه جرایم اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در این جلسه از مدیر عامل اجاره‌ای که قبلا کارتن خواب بوده است رونمایی شد. این فرد مدیر عامل شرکتی سوری بوده است که تاسیس کنندگان آن ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار ارز دولتی را برای واردات گرفتند و در بازار آزاد فروختند. وی امروز به عنوان مطلع به دادگاه آمد تا از پشت پرده تاسیس شرکت‌های سوری بگوید. متهم علی زرنانی با سوء استفاده از یک معتاد و کارت ملی وی، ارز دولتی گرفته است. در این جلسه دادگاه، متهم عظیم علی اشرفی به جایگاه دفاع آمد، ​متهمی که برای فرار از قانون اموالش را به نام دیگران ثبت کرده است. این پرونده ۵ متهم داردکه با اخذ آخرین دفاعیات متهمان و وکلای آنها، ​حکم قاضی در مهلت قانونی صادر می‌شود.

نگاهی به ساختار صنعت بیمه کشور

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
آقای محمدرضا فرهی کارشناس صنعت بیمه کشور نیز در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: حدود ۴۰٪ صنعت بیمه کشور معطوف به بیمه شخص ثالث و ۸٪ مختص بیمه بدنه خودرو و ۵۰ ٪ باقیمانده صنعت بیمه معطوف به ۲۳ بخش گوناگون تحت پوشش بیمه است. این کارشناس تخصیص ۵۰٪ صنعت بیمه به بخش خودرویی را یک ضعف و اشکال عنوان کرد و گفت: با این اتفاق، دیگر نمی‌توان بدنبال افزایش تولید ناخالص داخلی در صنعت بیمه بود، زیرا به این واسطه، در کشور همه چیز مشروط به خرید خودرو می‌شود و تا زمانی که مردم خودرو بخرند ۵۰٪ صنعت بیمه کشور در گردش و جریان خواهد بود. آقای غدیر مهدوی کارشناس صنعت بیمه کشور در ارتباط تلفنی با این برنامه سرعت انتقال دانش بیمه‌ای به کشور در سال‌های اخیر را بسیار کند بیان کرد. آقای سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص قرارداد بیمه دی با جانبازان و ایثارگران گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران هر ساله خدمات بیمه تکمیلی را میان شرکت‌های بیمه به مناقصه می‌گذارد و بیمه دی دو سال متوالی در این مناقصه برنده می‌شود. وی تصریح کرد: طبق بررسی‌ها میزان خدمت دهی بیمه دی مناسب‌تر شده و این بیانگر رضایتمندی بیمه شدگان است اگر بنیاد شهید و امور ایثارگران هزینه‌های بیمه دی را پرداخت نمایند مشکل ریزش پزشکان طرف قرارداد با بیمه دی رفع خواهد شد.

ایجاد خط هوایی ایران و قرقیزستان؛ به​زودی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستانبررسی طرح ایجاد خط راه آهن چین - قرقیزستان و ازبکستانبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، امروز تفاهمنامه دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان با حضور محمد اسلامی و جانان بیش اوف وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستان امضا شد. در مراسم اختتامیه این کمیسیون، محمد اسلامی گفت: این تفاهم نامه در حوزه‌های انرژی، حمل و نقل و ارتباطات، گمرک، بازرگانی و سرمایه گذاری، صنعتی، معدن، کشاورزی، علوم جوی، نقشه برداری و خدمات فنی و‌ مهندسی، گردشگری و مسائل مربوط به بیمه و بانک امضا شد. وی افزود: در بخش حمل و‌ نقل مهمترین اقدام، ایجاد خط هوایی بین دو کشور است و در صورت افزایش متقاضی پرواز‌ها افزایش می‌یابد. آقای اسلامی بیان کرد: در زمینه گردشگری، گردشگری سلامت، فرهنگ، هنر و آموزش همکاری‌های دانشگاهی تفاهم صورت گرفت. وی با اشاره به اینکه در حوزه نفت‏، گاز و پتروشیمی نیز تفاهم همکاری صورت گرفت، گفت: تامین قیر قرقیزستان و اعلام آمادگی قرقیزستان برای تامین گوشت قرمز از جمله توافقاتی بود که صورت گرفت. در ادامه جانان بیش اوف وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستان گفت: استفاده از ظرفیت ترانزیت ایران برای کشور قرقیزستان بسیار حائز اهمیت است در این رابطه جلساتی خصوصی با آقای اسلامی داشتیم در حال حاضر در حال بررسی طرح ایجاد خط راه آهن چین -قرقیزستان و ازبکستان هستیم که برای ایران هم فرصت خوبی است تا کالا‌های خود را به آسیای مرکزی صادر کند. وی افزود: ایجاد خطوط هوایی زمینه خوبی برای توسعه گردشگری خواهد داشت. وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستان گفت: برای کشور ما افزایش همکاری و توسعه روابط با ایران بسیار اهمیت دارد. وی افزود: در زمینه آموزش، بیمه‏، مناطق آزاد تجاری، استاندارد، علوم و فرهنگ تفاهم کردیم. آقای جانان بیش اوف تصریح کرد: در حوزه روابط اقتصادی بین دو کشور همکاری در حوزه کشاورزی از اولویت‌های ما است.

سیتروئن کارین و رکورد حضور دکمه در خودرو! (+تصاویر)

10+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

کدام موسیقی دانان در سال ۲۰۱۹ بیشترین درآمد را داشتند؟ + عکس

8+
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری1 روز قبل

پنجمین روز ثبت‌نام انتخابات مجلس یازدهم - مشهد

ایسنا1 ساعت قبل

دخیا: رشفورد تمام کننده خیلی خوبی است؛ اگر مثل بازی با تاتنهام کار کنیم، می‌توانیم منچسترسیتی را شکست بدهیم

طرفداری1 ساعت قبل

پیش بازی اینتر-آ اس رم؛ زورآزمایی کونته و فونسکا با لشکری از مصدومان (به همراه نظرسنجی)

طرفداری1 ساعت قبل

ویدیو؛ گل روز باشگاه یوونتوس - الساندرو دل پیرو به لاتزیو (۱۹۹۴)

طرفداری1 ساعت قبل

راهبرد فرهنگی سند دانشگاه آزاد ارتقای فرهنگ قرآن و عترت بین دانشگاهیان است

ایسنا1 ساعت قبل

اعضای هیئت اجرایی انتخابات در قم معرفی شدند

مهر1 ساعت قبل

قلعه‌نویی: بیشترین ضربه را ما از داوری‌ها خورده‌ایم/ از جیب خودم و دوستانم برای نساجی خرج کردم

ایسنا1 ساعت قبل