پاسداشت محمدرضا درویشی در جشنواره موسیقی صبا / بخش پژوهش پررنگ می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
پاسداشت محمدرضا درویشی در جشنواره موسیقی صبا / بخش پژوهش پررنگ می‌شود

پاسداشت محمدرضا درویشی در جشنواره موسیقی صبا / بخش پژوهش پررنگ می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
دومین جشنواره موسیقی صبا با پاسداشت محمدرضا درویشی و با پررنگ کردن بخش پژوهش برگزار می‌شود.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری دومین جشنواره موسیقی دانشگاهی «صبا» صبح امروز چهارشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۹۸ در پردیس باغ ملی دانشگاه هنر تهران برگزار شد.

پوریا رمضانیان دبیر جشنواره، محمدهادی مجیدی دبیر اجرایی، محمدرضا تفضلی مشاور هنری و محمدرضا آزاده‌فرد معاون پژوهشی دانشگاه هنر و مدرس دانشگاه در این نشست حضور داشتند و به بیان نکاتی درباره دومین جشنواره موسیقی دانشگاهی «صبا» پرداختند.

در ادامه متن صحبت‌های هر کدام از حاضران در این نشست را می‌خوانید:

پاسداشت محمدرضا درویشی

محمدرضا تفضلی مشاور هنری جشنواره موسیقی صبا: تجلیل از استاد محمدرضا درویشی یکی از برنامه‌هایی است که ما در این دوره از جشنواره برگزار خواهیم کرد و معتقدیم پاسداشت بزرگان موسیقی ایران باید در زمان حیاتشان صورت بگیرد.

پررنگ بودن بخش پژوهش/ حضور بزرگان در جشنواره

محمدرضا آزاده فرد معاون پژوهشی دانشگاه هنر و مدرس دانشگاه: من این سعادت را داشتم که در بخش پژوهشی با جشنواره موسیقی صبا همکاری کنم و بسیار خوشحالم که بخش پژوهشی بسیار پررنگ‌تر از دوره‌های قبل است. به هر حال این جشنواره محملی را ایجاد می‌کند که گروه‌های موسیقی در حوزه دانشگاهی و دانشجویی به حیات خود ادامه بدهند. کما اینکه اکنون در شرایطی واقعیم که حتی گروه‌های حرفه‌ای موسیقی نیز در کشورمان چندان عمری نداشته و به نوعی آسیب پذیرند. بنابراین می‌توان گفت بخش پژوهشی جشنواره از نظر ما و انرژی که برای این حوزه گذاشته شده با این امیدواری بوده است که این رویداد محملی برای حضور دانشجویان جهت عرضه آثار موسیقایی باشد.

مطالعه آثار رسیده نشان می‌دهد که از نظر کیفی در بخش پژوهش هنوز به ایده‌آل نرسیده‌ایم اما برخی از آثار بودند که امیدواری‌های بسیار خوبی در این شرایط برای ما ایجاد کردند و من امیدوارم به کمک شما اهالی رسانه این یافته‌های علمی نیز در رسانه‌ها منعکس شوند. چرا که همه می‌دانیم ما در این حوزه به شدت فقیریم. به هر حال آن چیزی که دربرگزاری این جشنواره به ما کمک می‌کند و می‌تواند متفاوت‌تر از رویدادهای دیگر مورد توجه قرار بگیرد، حضور بزرگان و هنرمندانی است که بالاتر از آنها را در پیکره موسیقی کشور پیدا نمی‌کنید. نکته دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد حضور این جشنواره در چرخه فعالیت‌های موسیقایی کشور است که می‌تواند به عنوان نقطه عطف و امیدی به حساب بیاید و چراغ موسیقی جدی را روشن نگه دارد.

جایزه احمد پژمان برگزار می‌شود/ حمایت‌های دولتی زیادی داشتیم

پوریا رمضانیان دبیر دومین جشنواره موسیقی دانشجویی صبا: جشنواره موسیقی صبا جشنواره دانشجویی است که تلاش می‌کند که از فرم دانشجویی خود خارج شده و در فضای حرفه‌ای موسیقی کشور حضور فعال‌تری داشته باشد. ما امسال مانند دوره قبلی در چهار رشته پژوهش، آهنگسازی، موسیقی کلاسیک و موسیقی ایرانی در جشنواره به فعالیت خود ادامه می‌دهیم. این در حالی است که دومین جایزه استاد احمد پژمان نیز در حین برگزاری بخش‌های دیگر جشنواره پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد. ما در بخش جنبی نیز شاهد برگزاری کارگاه‌های آموزشی با حضور هنرمندان ایرانی، اتریشی و ارمنستانی خواهیم بود که در طول جشنواره کنار ما خواهند بود.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

چون دانشکده موسیقی ما در کرج واقع شده است بنابراین برخی از بخش‌های جشنواره و بخش مروری بر آثار استاد درویشی در آنجا برگزار می‌شود. در حوزه کنسرت‌ها نیز عمده برنامه‌های ما در تالار رودکی، تالار وحدت، تالار اندیشه حوزه هنری و عمارت روبه‌رو برگزار می‌شود.

من از زمانی که پذیرفتم دبیر جشنواره باشم هر نوع مسئولیتی را قبول کرده‌ام. من قطعا می‌دانم که جشنواره با مشکلاتی روبه‌رو است. حتی امسال ما بودجه‌ای که برایمان در نظر گرفته شده ۲۵ میلیون تومان است. اما خوشبختانه بنیاد رودکی و کمپانی «آبسال» در سال دوم برگزاری جشنواره حمایت‌های خوبی کردند که مبلغ بودجه ما را افزایش داد. در عین حال طی روزهای گذشته با جلساتی که با آقای اله‌یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد داشتیم قرار بر این شد که بخش جداگانه‌ای برای جشنواره موسیقی دانشجویی صبا در جشنواره موسیقی فجر داشته باشیم.

ما امسال با حمایت بنیاد رودکی، مؤسسه توسعه هنرهای معاصر و دفتر موسیقی وزارت ارشاد شرایطی را فراهم کردیم که گروه‌های شرکت‌کننده از فضای بهتر و با کیفیت‌تری برای اجرای آثارشان برخوردار باشند.

این جشنواره یک آب‌باریکه است

محمد هادی مجیدی دبیراجرایی جشنواره موسیقی دانشجویی صبا: یکی از اقدامات مهمی که در راستای برگزاری جشنواره موسیقی دانشجویی صبا شده همکاری بنیاد رودکی و ارکستر ملی با ستاد جشنواره برای برگزاری مراسم یادبود برای استاد پرویز مشکاتیان در آیین اختتامیه است که به زودی جزئیات آن اعلام می‌شود و فکر می‌کنم این اجرا اولین همکاری ستاد جشنواره در حوزه موسیقی حرفه‌ای است که می‌تواند دربرگیرنده اتفاقات خوبی باشد.

شرایط کشور ما به‌ویژه شرایط دانشجویان موسیقی به‌گونه‌ای است که ما این جشنواره را به‌عنوان آب باریکه می‌نگریم. به هر حال خودتان می‌دانید برای برگزاری این رویداد چه شرایط عجیب و غریبی پیش روی ما است. اما ما با تمام این اوضاع کوشیدیم تا جشنواره را با تمام کمبود امکانات برگزار کنیم. درباره حمایت‌های مالی باید بگویم که این نیست که حمایت‌های مالی وجود ندارد. به هر حال این جشنواره در دوره اول با حمایت مؤسسه فرهنگی هنری راد نو اندیش برگزار شد اما ما اعتقاد داریم به هر حال باید این رویداد دربرگیرنده حمایت‌های بیشتری باشد.

دومین جشنواره موسیقی دانشجویی صبا با میزبانی دانشگاه هنر از روز اول تا نهم آذر ۱۳۹۸ میزبان گروه‌ها و هنرمندان موسیقی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین14 ساعت قبل
ابلاغ نظام رتبه‌بندی معلمانپس از تصویب نظام رتبه‌بندی معلمان در هیات وزیران، این طرح برای اجرا به آموزش‌وپرورش ابلاغ شد. معلمان با ۲ سال سابقه کار و بالاتر شامل این طرح می‌شوند و معلمان باسابقه بیش از ۲۴ سال در این طرح به‌صورت ویژه‌ای دیده خواهند شد. در طرح رتبه‌بندی دریافتی معلمان ابتدایی به دلیل تمام‌وقتی و سختی کار ۱۰ درصد بیشتر خواهد بود. در این طرح معلمان در ۵ رتبه و با سنوات ۲-۶-۱۲-۱۸-۲۴ سال خدمت رتبه‌بندی خواهند شد. اعتبار طرح رتبه‌بندی فرهنگیان ۲۰۰۰ میلیارد تومان است و از ابتدای مهرماه ۹۸در احکام فرهنگیان لحاظ خواهد شد.

نمایشگاه جوان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
«دل» مجموعهٔ نمایشی به کارگردانی منوچهر هادی و به تهیه کنندگی جواد فرحانی، محصول سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ در شبکه نمایش خانگی است. این سریال در ۲۸ قسمت به قلم بابک کایدان و میثم کایدان نگاشته شده‌است. نمایی از این سریال را مشاهده می‌کنید.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین22 ساعت قبل
به گزارشگروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، رضا درستکار عضو هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر گفت: جشنواره فیلم فجر این فرصت را بوجود می‌آورد تا یک نگاه کلی و عمیق به محصولات سالانه سینما داشته باشیم. این منتقد با سابقه سینما درباره پیش بینی اش از فیلم‌های جشنواره سی و هشتم با بیان اینکه اسامی مهمی در میان داوطلبان به چشم می‌خورد اظهار کرد: اما باید بگویم شخصا اسم‌باز نیستم و فیلم‌ها را بدون هیچ حاشیه‌ای تماشا می‌کنم. از وجود پیشکسوتان بسیار خوشحال هستم، اما باید دید جوانان چه کردند، امید من بیشتر به جوانان است. بیشتر بخوانید: برای آشنایی با ۳۵ فیلمی که راهی جشنواره فیلم فجر می‌شوند اینجا کلیک کنیدانتهای پیام/
ایسناایسنا19 ساعت قبل
کارگاه نیم‌روزه «بازنمایی شهر در رمان‌های حسین‌سناپور» برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا، این کارگاه روز شنبه (۲۳ آذر ۱۳۹۸) از ساعت ۱۳:۳۰ تا ۱۷ در سالن اجتماعات دانشکده‌ علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی به نشانی انتهای غربی بزرگراه همت، دهکده‌ المپیک، پردیس دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می‌شود. حسین پاینده (منتقد ادبی و استاد دانشگاه)، اسماعیل عالی‌زاد (از گروه جامعه‌شناسی دانشگاه علامه) و حسین سناپور (نویسنده) مدرسان این کارگاه هستند. شرکت در این کارگاه که طی دو جلسه‌ یک‌ساعت‌ونیمه برگزار خواهد شد، برای علاقه‌مندان آزاد و رایگان است. انتهای پیام

نظرها

اخبار بیشتر