روند مصرف بنزین ما را نیازمند واردات خواهد کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

روند مصرف بنزین ما را نیازمند واردات خواهد کرد

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
مدیر برنامه ریزی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی: اگر روند مصرف بنزین با شتاب فعلی ادامه پیدا کند در آینده نزدیک یا باید پالایشگاه‌های جدیدی بسازیم یا نیازمند واردات بنزین خواهیم شد.
روند مصرف بنزین ما را نیازمند واردات خواهد کرد - 0

آقای شهرام رضایی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: آمار و اطلاعات حدود یازده سال استفاده از سامانه هوشمند سوخت نشان می‌دهد ما تقریبا به ازای هر خودرو یک لیتر بیشتر از استاندار‌دهای جهانی بنزین مصرف می‌کنیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۱۶ میلیون خودرو و ۷ میلیون موتورسیکلت از بنزین مصرف می‌کند، گفت: اگر این تعداد خودرو و موتورسیکلت در هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش یک لیتر بیشتر از استاندارد جهانی بنزین مصرف کند این یعنی اینکه ما روزانه به میزان تولید یک پالایشگاه ۲۰ میلیون لیتری بیشتر از میانگین جهانی بنزین مصرف می‌کنیم.

آقای رضایی با بیان اینکه این روند مصرف، روند مناسبی نیست، گفت: البته دلیل مصرف بالای بنزین در کشور به دلایلی نظیر مصرف بالای خودرو‌های داخلی، ​نبود خودرو‌های کم مصرف و اصلاح نشده الگوی مصرف است.

وی با بیان اینکه هم اکنون همه ظرفیت پالایشگاهی کشور برای تولید بنزین در داخل مصرف می‌شود، گفت: اگر روند مصرف بیشتر از این شود این شائبه پیش خواهد آمد که یا باید مثل قبل وابسته به واردات شویم یا اینکه پالایشگاه جدیدی بسازیم که در شرایط فعلی هیچ کدام از این‌ها امکان پذیر نیست.

وی بهترین راه برای کاهش مصرف بنزین را بهینه کردن مصرف در بخش حمل و نقل عنوان کرد و افزود: هم اکنون به دلیل مسئله گرمایش زمین استفاده از سوخت‌های فسیلی در جهان رو به کاهش است و ما نیز تعهد داریم تا سال ۲۰۴۰ انتشار گاز مونواکسید کربن و گاز‌های گلخانه‌ای را کاهش دهیم.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | بهترین اخبارعلمی و تکنولوژی از سراسر وب

مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه گذشته از مسائل زیست محیطی و تعهدات بین المللی، بنزین یک کالای راهبردی است که باید در مصرف آن دقت کنیم، گفت: این منابع که امروز در اختیار ماست متعلق به نسل‌های آینده نیز است و ما باید در امانت داری کوشا باشیم.

وی تولید خودرو‌های کم مصرف و اصلاح مصرف در بخش حمل و نقل را از راهکار‌های بهینه سازی مصرف سوخت عنوان کرد و افزود: با استفاده از فناوری ارتباطات می‌توان از سفر‌های غیر ضروری مردم کاست تا بدین ترتیب شاهد کاهش مصرف در بخش حمل و نقل عمومی باشیم.

وی با بیان اینکه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تمامی زیرساخت‌های لازم برای تامین سوخت مورد نیاز مردم را فراهم کرده و می‌کند، گفت: با این حال باید تلاش کرد تا برای اینکه نیاز نباشد در آینده واردات سوخت انجام دهیم و یا پالایشگاه‌های جدیدی بسازیم بهتر آن است که در مصرف منابع صرفه جویی کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

راهکار‌های فعالان اقتصادی برای رونق تولید

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
او گفت: بدخواهان کشور می‌خواهند ما را منزوی کنند، اما کشور ما در عین حالی که قدرت خود را در تولید بالا می‌برد تعامل خود را با دنیا گسترش می‌دهد و تولیدات خود را به بازار‌هایی صادرات می‌کند. زکایی ادامه داد: در بسیاری مواقع تصمیم گیری‌های عجولانه و قوانین اداری سخت و بروکراسی‌ها، شرایط را برای ما پیچیده‌تر کرده و ناخواسته ما را همسو با محدودیت‌ها و تحریم‌ها قرار می‌دهد. سیروس تالاری تولیدکننده تجهیزات صنعت نفت دیگر میهمان برنامه با بیان اینکه در کشورما منابع خدادادی عظیمی از نفت و گاز وجود دارد گفت: دولت با بهره برداری از ان‌ها و تبدیل به فراورده‌های اقتصاد ملی باید بتواند برای مردم رفاه ایجاد کند. او گفت: تبدیل این موارد به منافع اقتصادی نیاز به ابزار‌هایی دارد که نیاز ملی است و این یکی از مهمترین زیست بوم‌ها به شمار می‌آید. او افزود: در همین زمینه ظرفیت عظیمی از منابع انسانی هم به وجود امده که این نیرو نیز در همین کشور متخصص شده‌اند و ظرفیت ملی در صنایع نفت و گاز کشور را تولید می‌کنند. تالاری ادامه داد: ما صاحب هر دو زیست بوم مورد نیاز برای اعتلای کشور هستیم که باید از این مواهب به طور مناسبی بهره گیری کنیم.

نقد و بررسی پورشه کیمن ۷۱۸ مدل ۲۰۱۷

تابناکتابناک1 روز قبل
«پورشه کیمن ۷۱۸ / Porsche ۷۱۸ Cayman» نسل جدید از مدل کیمن یا باکستر برای پورشه است که به اختصار با نام پورشه ۷۱۸ هم شناخته می‌شود. کار تولید این نسل جدید از کیمن از سال ۲۰۱۶ کلید خورد و در میان تغییرات زیادی که در آن ایجاد کردند، مهم‌ترین تغییر، برداشتن موتور شش سیلندر خطی و گذاشتن یک موتور چهار سیلندر خطی به جای آن بود. اما پورشه توانست با وجود کاهش دادن سیلندرها، قدرت تولیدی خودرو را افزایش بدهد که این مسئله جالبی در علم بهره‌وری قدرت موتور است. در این ویدیو مدل ۲۰۱۷ از این خودرو به صورت کامل نقد و بررسی می‌شود.

فیلم | جنجال و درگیری فیزیکی در سخنرانی قالیباف در دانشگاه علامه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز: محمد باقر قالیباف ساعتی قبل از حضور در وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات مجلس و صدور بیانیه انتقادی درباره سیاست‌های دولت در دانشگاه علامه طباطبایی سخنرانی داشت. جایی که جنبش پر سر و صدای عدالتخواه میزبان بود بود و از پمپ بنزین روی سن استفاده کرده بودند اما عدم اجازه به دانشجویان برای طرح پرسش‌های‌شان این سخنرانی را به جنجال و کمی درگیری فیزیکی و هول دادن همدیگر کشاند.

تماشا کنید: وزیری که مردم را زمین زد / چرا روحانی باید رحمانی وزیر صمت را عزل کند؟

انتخابانتخاب1 روز قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ ۲۴ آبان ۹۸، درست در همان روز افزایش قیمت بنزین، وزیر صنعت تاکید کرد دلیلی برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد. او پس از آن نیز چند بار دیگر همین موضوع را تکرار کرد، اما واقعیت بازار در همین مدت کوتاه نشان می‌دهد قیمت‌ها متاثر از گرانی بنزین افزایش یافته‌اند. در چنین شرایط خاصی از نظر اقتصادی، چه اصراری بر ادامه کار این وزرا وجود دارد و چرا روحانی دست به تغییر در کابینه نمی‌زند؟

آمار و ارقام لایحه بودجه سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رقم کل بودجه سال آینده حدود ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که این عدد شامل ۴۸۴ هزار میلیارد تومان منابع عمومی بودجه و حدود ۱۴۸۳ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی است. برای تامین منابع عمومی بودجه، قرار است از فروش نفت برای سال آینده حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان، و از واگذاری دارایی‌های دولت حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان تامین شود. همچنین برای درآمد‌های گمرکی و مالیاتی هم حدود ۲۶۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است و انتشار اوراق هم ۱۲۴ هزار میلیارد تومان را تامین خواهد کرد. افزایش حقوق کارمندان برای سال آینده ۱۵ درصد خواهد بود و سقف معافیت مالیاتی برای حقوق بگیران با افزایش به عدد ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. سقف وام ازدواج ۳۰ میلیون تومان و عوارض خروج از کشور ۲۶۴ هزار تومان برای سفر اول، از اعداد بودجه سال ۹۹ است. نرخ ارز برای کالا‌های اساسی و دارو هم همان ۴۲۰۰ تومان خواهد بود. از منابع هدفمندی یارانه‌ها ۷۴ هزار میلیارد تومان به صورت نقدی به خانواده‌ها پرداخت می‌شود. بودجه سال آینده در منابع با رشد ۲۴ درصدی بسته شده است و به گفته رئیس جمهور باید منتظر رشد اقتصادی مثبت در سال ۹۹ باشیم.

اولین قطار تمام خورشیدی جهان ساخته شد + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، قطار متفاوت و جذابی طراحی و تولید شده است که برای حرکت، از انرژی خورشید استفاده می‌کند. این وسیله مسافربری، اولین قطار تمام خورشیدی جهان و ساخته‌ی یک شرکت استرالیایی است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر