برابری شیعه و سنی مهمترین عامل تاثیرگذار بر وحدت جامعه اسلامی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
برابری شیعه و سنی مهمترین عامل تاثیرگذار بر وحدت جامعه اسلامی است

برابری شیعه و سنی مهمترین عامل تاثیرگذار بر وحدت جامعه اسلامی است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/خراسان رضوی امام جمعه مشهدریزه شهرستان تایباد گفت: امام راحل(ره) فرموده«شیعه و سنی باهم برادرند و در حقوق مساوی هستند و برای حفاظت از دین و آیین اسلام از جان خود خواهند گذشت.»

عبدالکریم علی‌بایی در همایش بزرگداشت میلاد حضرت محمد (ص) با عنوان «پیامبر رحمت، محور تمدن نوین اسلامی» که با حضور علما و روحانیون اهل تشیع و تسنن در مشهد برگزار شد، اظهار کرد: میلاد پیامبر اکرم (ص) علاوه بر برکات ظاهری، معنویت، انسانیت و کمال را برای انسان‌ها به ارمغان آورده است، تولدی که زنگ خطری برای ابرقدرتانی که قد علم کرده بودند و کسی به غیر خودشان را قبول نداشتند و کسی را نمی‌شناختند شد و همچنین در اندام‌ آنها رعب، وحشت و لرزه انداخت.

وی افزود: به گفته حضرت عباس (ع) روز میلاد پیامبر درخشنده‌ترین و زیباترین روزی است که خورشید در آن طلوع کرد، مولودی که تابنده‌تر از خورشید درخشید و با نورافشانی خود جهل، کدورت، غفلت و جهالت را از صفحات دل‌های انسان‌ها زدود و به جای آن نور هدایت و علم و دانش را کاشت.

امام جمعه مشهدریزه شهرستان تایباد، ادامه داد: خدای متعال در وصف پیامبر (ع) فرمود «وما أرسلناک إلا رحمة للعالمین» ای پیامبر ما تو رحمتی، تو مهری، تو عطوفت برای جهانیان هستی، پیامبری که پیام آور بزرگ خدای متعال برای انسان‌ها بود و دین مقدس اسلام را برای هدایت انسان‌ها بنیان نهاد تا این‌که انسان‌ها از این جهالت و غفلتی که درگیر آن بودند خارج شوند.

علی‌بایی خاطرنشان کرد: حتی زمانی که پیامبر اکرم (ص) مبعوث شدند جهالت و کفر و ظلم و نادانی به قدری بود که در خانه‌ای که حضرت ابراهیم (ع) برای عبادت خدا بنا کرده بود بت‌هایشان را قرار داده بودند و آن‌ها را عبادت می‌کردند، پیامبر اکرم در چنین زمانی برای زدودن جهل و نادانی و ظلم و بی‌عدالتی متولد شد و پس از کمال، مبعوث به پیامبری شد.

وی عنوان کرد: پیامبر اکرم (ص) یکی از بزرگترین نعمت‌های الهی برای انسان‌ها و به خصوص برای عشاق و مسلمان‌هاست؛ سرمایه‌های حقیقی ما دین مقدس اسلام، وجود نازنین پیامبر و قرآن هستند که اگر انسان به رهنمودهای قرآن، کلام پیامبر و به دستورات دین مقدس اسلام مؤمن باشد و پیامبر را طبق گفته قرآن برای خود اسوه و نمونه واقعی حقیقی قرار دهد، این شخص مسلمان به عنوان الگو در جامعه معرفی خواهد شد؛ چراکه در صدر اسلام هم همین گونه بود.

امام جمعه مشهدریزه شهرستان تایباد، تشریح کرد: در صدر اسلام مسلمان‌ها حرف اول و آخر را می‌زدند، در صدر اسلام مسلمان‌ها حکم می‌کردند، اما امروز به دلیل فاصله گرفتن از دستورات قرآن و سیره پیامبر اکرم (ص) متاسفانه شاهد هستیم در جامعه اسلامی اختلافاتی به وجود آمده و ما تابع آن شده‌ایم که ابرقدرت‌ها بر کشورهای اسلامی حکم می‌کنند و نقشه می‌کشند.

علی‌بایی گفت: یکی از مهمترین دستاوردهای سیره نبوی برای مسلمان‌ها همین اخوت، برادری و برابری اقشار مختلف جامعه است که قرآن آن را تایید کرده و می‌فرماید «إنما المؤمنون إخوة فأصلحوا بین أخویکم ۚ واتقوا الله» و به این امر دعوت کرده و به انسان‌ها دستور داده است که «واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا» و همچنین پیامبر در حدیثی فرموده‌اند «المؤمن للمؤمن کالبنیان یشد بعضه بعضا» که تمام این آیات، احادیث و سیره عملی پیامبر اکرم (ص) ما انسان‌ها و مسلمانان را به کنار هم بودن و وحدت کلمه تشویق و ترغیب می‌کند.

وی اضافه کرد: همان وحدتی که در صدر اسلام که محور آن حبل‌الله و اساس آن اسلام و مقصد، توحید کلمه بود همه اصحاب و آل پیامبر را مانند پروانه گرد شمع، دور پیامبر جمع کرد و این اباهت، عزت و افتخار را برای جهانیان به ارمغان آورده بود؛ از همان زمان دشمنان پیامبر اکرم (ص) و اسلام به دنبال این بودند که دینداری و مکتب پیامبر را بدون نتیجه جلوه دهند و به دنبال این بودند که اختلاف بیاندازند.

امام جمعه مشهدریزه شهرستان تایباد، خاطرنشان کرد: دشمنان اسلام همیشه و همواره به دنبال این هستند که به دین مبین ضربه وارد کرده و با ایجاد اختلاف میان مذاهب اسلامی به خصوص برجسته کردن اختلافات میان برادران شیعه و سنی آشوب به پا کنند، یکی از بزرگترین حربه‌های دشمن برای براندازی هر حکومت و جامعه‌ای اختلاف، تفرقه و تشدد است.

علی‌بایی اظهار کرد: یکی از بیماری‌های خطرناکی که امروز دامن‌گیر رونق اسلامی شده است همین چند دستگی و اختلاف است و بر همه دانشمندان و مصلحین ناظر است که این بیماری را معالجه و فرهنگ هم‌گرایی را نهادینه کنند و قوانین وحدت، انسجام اسلامی، محبت، مهر و عطوفت را در میان اقوام امت اسلامی نشر دهند.

وی ادامه داد: به همین مناسبت است که بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی با درایتی بسیار بالا و با بینشی صحیح و دوراندیشی این زمان را به عنوان هفته وحدت نام‌گذاری کرد تا اینکه جرقه‌ای برای مسلمانان و اعلانی باشد برای منافقان و دشمنان اسلام که ما مسلمانان واحد هستیم.

امام جمعه مشهدریزه شهرستان تایباد، عنوان کرد: تمام ما کنار هم هستیم و هفته وحدت داریم برای اینکه در طول سال نشان دهیم ما همیشه در کنار هم هستیم و باکی نداریم به همین دلیل وظیفه علما، نخبگان، اندیشمندان و متفکران اهل قلم بسیار خطیر و سنگین‌تر از قبل است و باید سخنان، کلام و نوشتار آنها متفکرانه و با دوراندیشی و خیرخواهی و به نفع وحدت و انسجام جامعه اسلامی باشد و از هر گونه افراط و تفریط و احساسی عمل کردن دوری کنند.

علی‌بایی تشریح کرد: قرآن، عقل و فطرت مورد تایید و تاکید پیامبر اکرم (ص) است و به گفته مقام معظم رهبری وحدت در اولویت جهان اسلام قرار دارد زیرا که توسعه، پیشرفت، تداوم و بقاء هر جامعه در گرو وحدت و انسجام امت است.

وی تصریح کرد: اما امروز که کشور ما در شرایط سختی قرار گرفته است و از هر طرف هجمه و تهاجم و جور دشمنان و تحریم‌های ظالمانه و ناعادلانه بر مردم ما تحمیل می‌شود نیاز به وحدت، همدلی و انسجام بیشتر احساس می‌شود و عدالت‌محوری، حقوق مساوی، حفظ ارزش‌ها از مواردی است که باید بیشتر به آن توجه کنیم.

امام جمعه مشهدریزه شهرستان تایباد، گفت: امام راحل (ره) فرموده بود «شیعه و سنی باهم برادرند و در حقوق مساوی هستند در یک خط و جبهه حرکت کرده، در همان مسیر خواهند ماند و برای حفاظت از دین و آیین اسلام از جان خود خواهند گذشت» که یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر وحدت و انسجام جامعه اسلامی همین مسئله است.

علی‌بایی افزود: البته می‌توان به موارد دیگری از جمله برگزاری چنین جلساتی که باعث اتحاد و انسجام بیشترمی‌شود، گفت‌وگوهای مثبت و نقد و بررسی‌ها که به دور از توهین باشد، رعایت حقوق و اجرای عدالت، خروج از شعار به سمت عمل و واقعیت، احترام به مقدسات و ارزش‌های مذاهب دیگر و تامین آزادی‌های مشروط هر جامعه اشاره کرد که می‌تواند وحدت و امنیت پایدار را برای همه ما داشته باشد.

وی مدعی شد: هفته وحدت هفته تحلیل عقیده نیست بلکه به این معناست که با حفظ اعتقادات خود در کنار هم جمع شویم و فعالیت کنیم و زمینه بحث و گفت‌وگوی سالم و به دور از توهین را برای هم فراهم کنیم، هفته وحدت باید ما را به جایی برساند که به معنای واقعی کلمه چه به عنوان شیعه و چه به عنوان اهل سنت آرمان‌های والای پیامبر اکرم (ص) را جامعه عمل بپوشانیم و از تمام امکانات برای خدمت به مسلمانان و در جهت پیشرفت بشر استفاده کنیم.

امام جمعه مشهدریزه شهرستان تایباد، ادامه داد: مقام معظم رهبری می‌گوید «کسانی که دانسته و نادانسته از روی تعصبات به مقدسات دیگران توهین می‌کنند بهترین وسیله برای دشمنان هستند و باید مراقب باشیم که عضو چنین گروه‌هایی نباشیم و سعی کنیم اتحاد و وحدت را حفظ کنیم و به اقتدار خود بیافزاییم.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فعالسازی رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، فعالسازی رمز دوم پویا، ضریب امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد و از کلاهبرداری‌های اینترنتی و سوءاستفاده از حساب‌های بانکی جلوگیری می‌کند. چنانچه فقط از کارتخوان یا خودپرداز استفاده می‌کنید نیازی به فعالسازی رمز دوم پویا نیست برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالسازی رمز دوم، گزارش آذری بقا را مشاهده نمایید.

جهنم‌دره تهران کجاست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصرایران- زینب کریمی- یکی از مخوف‌ترین و خطرناکترین پاتوق‌های اعتیاد است، درست بین محله پونک و سعادت‌آباد؛ کنار رودخانه پونک، میان دره‌ای که در دامنه جنوبی ارتفاعات البرز قرار گرفته؛ دره فرحزاد. جایی که سال‌هاست محلی امن برای زندگی معتادان و موادفروشان است. چهل پله، ممددراز، کرم، خزایی و پل آهنی از جمله پاتوق‌های دره فرحزاد است. می‌گویند همه زن‌های این پاتوق برای تامین پول مواد خود مجبور به تن‌فروشی‌اند. بیشتر بدانیداز زنان رانده شده تا دختران فراری بی‌نام و نشان/ خانه زنان بی‌خانمان تهران کجاست؟ (+فیلم) پشت دیوارهای کوه سنگی چه خبر است؟ از رفت و آمد‌های مشکوک تا ساکنان بزرگترین گرمخانه تهران (+فیلم) از زنان رانده شده تا دختران فراری بی‌نام و نشان/ خانه زنان بی‌خانمان تهران کجاست؟ (+فیلم) چرخه معیوب درمان اعتیاد در ایران؛ ۲۰ بار ترک فقط برای یک نفر (فیلم) تصاویر مخفی بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب شرق تهران/ در حاشیه بزرگراه امام رضا چه می‌گذرد؟ (+فیلم)

ساخت صخره مصنوعی با کشتی باری +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

باور استعدادها، راهی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و اروپا

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، مسعود پزشکیان در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی دستاورد‌ها و مشکلات شرکت‌های دانش بنیان گفت: نیرو‌های علمی و دانش بنیان باید مورد توجه قرار گیرند، در این جلسه مسائلی در رابطه با مشکلات این شرکت‌ها اعم از در حوزه تامین اجتماعی، فضای کسب و کار، مالیات، گمرک و مجوز‌ها مطرح شد، اما مگر غیر از دولت این موضوع به جای دیگری ربط دارد، چرا باید کاری کنیم فضای کسب و کار مشکل پیدا کند، دولت می‌تواند لایحه فوریتی در این باره به مجلس بیاورد و مشکلات را حل کند. آقای پزشکیان با بیان اینکه رئیس دولت و معاون وزیر می‌گویند وضعیت کسب و کار بد است و ما رتبه صد و چندمی در فضای کسب و کار داریم چه کسی باید این وضع را اصلاح کند، ادامه داد: ما در دو موضوع هسته‌ای و موشک‌ها نگاه ویژه و تعهد سیاسی داشتیم و با قدرت حرفمان را در دنیا به کرسی نشاندیم و امروز می‌دانید قادریم کارمان را انجام دهیم، مسوولان ارشد مملکت باید بپذیرند با دانشمندان و جوانان می‌شود مملکت را درست کرد اگر پیشنهادی برای حل مشکلات دارند می‌توانند آن را به مجلس بیاورند ما هم با تمام قدرت آماده همکاری هستیم. آقای پزشکیان گفت: نیازمند عزم و اراده ملی و اعتماد به جوانان هستیم، برای حل مشکلات شرکت‌های دانش بنیان کارگروهی متشکل از وزارتخانه‌های اقتصاد، کار، علوم، بانک مرکزی و سازمان ثبت تشکیل و با کمیسیون‌های مربوط به مجلس هماهنگی شود، به این شرکت‌ها اختیاراتی داده شود و با تعهد و عزم و اراده از آن‌ها حمایت و دفاع کنیم. نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر قرار است مقابل آمریکا و تحریم‌ها بایستیم باید به مغز‌ها و استعداد‌ها باور داشته باشیم، اگر آن‌ها را باور و حمایت کنیم، آمریکا، اروپا وهیچ قدرتی نمی‌تواند ما را زمین گیر کنند بلکه از بحران هم نجات پیدا می‌کنیم؛ راه نجات ممکلت علم و دانش است و نمایندگان نیز با قدرت پشتیبان این امر هستند.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
آقای ابوالفضل همراه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره آخرین وضعیت سلامتی آقای رضا ایرانمنش گفت: این بازیگر سینما و تلویزیون دو شب پیش بر اثر حملات ناشی از عوارض شیمیایی شدن در بیمارستان بعثت بستری شد. وی ادامه داد: این هنرمند اکنون بستری است و مراحل درمان را طی می‌کند. از مردم عزیز می‌خواهم برای سلامتی این هنرمند دعا کنند. آقای رضا ایرانمنش ۱۹ شهریور ۱۳۴۶ در جیرفت کرمان متولد شد. وی در ده‌ها فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی حضور داشته است.

تفاوت در نقش‌های زن و مرد

مهرمهر9 ساعت قبل
حجت الاسلام پناهیان در یکی از سخنرانی‌های خود درباره نقش‌های زن و مرد در زندگی و تفاوت‌های روانشناختی‌ زن و مرد صحبت کرد و در رابطه با این مضوع خاطره‌ جالبی از یک اردوی دانشجویی تعریف کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

وضعیت مهاجران در اروپا و آمریکا در سال ۲۰۱۹؛ روی دیگر آوارگی و مرگ

میزان‌آنلاین23 ساعت قبل

واکنش کریمی به عملکرد مدیران استقلال

وانانیوز22 ساعت قبل

جدا کردن کودکان و نوجوانان از خانواده‌های آن‌ها خلاف حقوق یک کودک است / کودکان مهاجر باید تحت حفاظت سازمان‌های بین المللی قرار گیرند

میزان‌آنلاین22 ساعت قبل

توییت انتقادی فرید مدرسی درباره تیتر یک امروز یک روزنامه اصولگرا/ منصف باشید رفقا

خبرآنلاین3 ساعت قبل

اقتصاد ایران دیگر تحمل شوک‌های پوپولیستی را ندارد

ایمنا4 ساعت قبل

ترکیب احتمالی سپاهان مقابل شهر خودرو؛ دستان بسته قلعه‌نویی با مصدومان پر تعداد

ایلنا1 روز قبل

عکس/ دیده نشو!

مشرق‌نیوز18 ساعت قبل

مفاد طرح سیاست‌های تدوین بودجه شهرداری اصلاح می‌شود/ شهرداری فقط یک نهاد اقتصادی نیست

میزان‌آنلاین1 روز قبل

رکورد درخواست بلیت پارالمپیک شکسته شد/ بلیت‌های ۶ میلیونی برای افتتاحیه و اختتامیه

تسنیم2 ساعت قبل

کاهش ۱۲ هزار بشکه‌ای تولید نفت الجزایر برای پایبندی به توافق اوپک

فارس1 ساعت قبل