شما نظر دادید/ ارتقای کیفیت سوخت و گسترش حمل‌ونقل عمومی؛ راهکار کاهش آلودگی هوا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
شما نظر دادید/ ارتقای کیفیت سوخت و گسترش حمل‌ونقل عمومی؛ راهکار کاهش آلودگی هوا

شما نظر دادید/ ارتقای کیفیت سوخت و گسترش حمل‌ونقل عمومی؛ راهکار کاهش آلودگی هوا

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
با توجه به آلودگی‌های اخیر تهران و نواحی و البته شهرهای بزرگ، کاربران خبرآنلاین در این خصوص نظرهای متفاوتی را ارائه دادند. از کیفیت خودرو و کیفیت سوخت گرفته تا بهبود خدمات وسایل حمل و نقل عمومی و همچنین انتقال پایتخت راهکارهای پیشنهادی کاربران است.

به گزارش خبرآنلاین، شهرداری تهران برای بهبود آلودگی هوای این روزهای پایتخت اقدام به کاهش قیمت بلیت حمل و نقل عمومی برای تشویق شهروندان برای استفاده از آنها کرده است. همچین تعطیلی مدارس در پایتخت و چند شهر دیگر از دیگر راه‌کارهای بهبود هوا در این روزها است. در این خصوص خبرآنلاین با طرح پرسشی از کاربران خودش پرسید که آنها چه راهکارهایی را برای کاهش آلودگی هوا پیشنهاد می‌کنند؛ که برخی از پاسخ‌ها به شرح زیر است.

بهبود کیفیت خودروها

کاربری که خود را «بهروز» معرفی کرده است در این خصوص می‌گوید: «بهتر است فعالیت تجاری خودروسازان داخلی بویژه ایران خودرو و سایپا را متوقف کنید و جهت جلوگیری از معضلات اجتماعی ناشی از بیکاری کارگران، با حذف تعرفه‌های واردات خودرو و حمایت از سرمایه گذاران خارجی فعال در تولید خودرو، شاغلین در این صنعت را جذب اشتغال در برندهای معتبر جهانی نموده تا وضعیت معاش آنها سرو سامان یابد».

کاربر دیگری عنوان می‌کند: «اولین و فوری‌ترین قدم این است که ایران خودرو و سایپا بدون معطلی تعطیل شوند تا ورود آلودگی از طریق پمپ‌های سیار این دو متوقف شود».

یکی از کاربران خبرآنلای معتقد است که «باید برای ماشین‌های با عمر ۵ سال به بالا مالیات سنگین وضع شود». یکی از پاسخ دهندگان به پرسش ما به راه‌کار «حذف ماشینهای سنگین غیر استاندارد» اشاره می‌کند و این طرح را مفید می‌داند.

بنزین نقش مهمی دارد

کاربری که خود را «بی‌نام» معرفی کرده است می‌گوید: «بنزین‌ها هنوز فاقد کیفیت استانداردهای جهانی‌اند. همچنین گوگردشان زیاد است که این مسئله بوی نامطبوع در سطح شهر راه می‌اندازد».

«علی نامدار» در بخشی از پاسخش به پرسش ما کاهش مصرف سوخت را راهکار بهبود شرایط فعلی می‌داند او بیان میکند: «وارادت اتومبیل‌های برقی و هیبریدی از دیگر راهکارهای مفید می‌باشند»

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

عوامل به یکدیگر وابسته هستند

اما برخی از شرکت کنندگان در خصوص پرسش ما، از عوامل چندگانه به جهت کاهش آلودگی نام میبرند. در همین خصوص کاربری به عوامل مهم کاهش آلودگی این چنین اشاره میکند. «۱-افزایش تعداد قطارهای مترو و اتوبوسهای درون شهری ۲-افزایش مسیرهای حمل و نقل عمومی و گسترش دسترسی به آنها از تمام نقاط شهر ۳-توزیع بنزین استاندارد ۴-تولید خودروهای استاندارد ۵-کاهش استفاده از سوختهای ناپاک در صنایع»

«مسعود» معتقد است «۱- بی کیفیت بودن سوخت توزیعی با توجه به تعداد زیاد اتومبیل در کلان شهرها تاثیر بیش از اندازه در ایجاد آلودگی دارد ۲- ممنوعیت تردد اتوبوس‌های دودزا در سطح شهر ۳- افزایش وسایل نقلیه عمومی در تمام سطح شهر تهران و سایر کلانشهرها ۴-افزایش خطوط حمل ونقل ریلی (مترو)» از عوامل مهم کاهش آلودگی هوا هستند.

مرکز زدایی و باد هوا

کاربری بنام «الی» از لزوم مرکز زدایی می‌گوید و معتقد است که «عدم مرکزگرایی نتیجه‌اش شکوفایی مناطق دیگر ایران و عدم مهاجرت برای بهره مندی از امکانات و شغل است. در یک کلام، تعیین سرنوشت اقتصادی و غیره‌ء مناطق کشور را به مردم خودشان واگذار کنیم».

با توجه به اظهار نظرهای برخی مقامات مسئول در خصوص وزش باید به جهت کاهش آلودگی به عنوان یک راه‌کار یک کاربر در طنزی تلخ و نگاهی انتقادی به همین وضعیت اشاره می‌کند و برای ما می‌نویسد «شهردار گفته باد بیاید، هوا سالم می‌شود و آلودگی هوا کم می‌شود. باد که نمی‌آید، پس بهتراست تهرانی‌ها بروند ودر یک طرف شهر جمع شده و همگی با هم فوت کنند تا هوا تمیز شود یا که باد بزن ببرند و باد بزنند».

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | دانشجوی دکترای اقتصاد است، پول نداشت کولبری می‌کند

همشهریهمشهری3 روز قبل
وی بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد، موفق به قبولی در رشته دکترای این رشته شد اما اکنون کولبر استدریافت ۳ MB کد خبر ۴۶۹۶۵۸

بارندگی‌ها تا پایان امشب ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
آقای مرتضی ضرابی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در آخرین ساعات دیشب یک سامانه بارشی از نوار غربی وارد کشور شد و نخستین بارش‌ها به شکل برف از ارومیه، سردشت آذربایجان غربی و سقز کردستان گزارش شد. وی افزود: همچنین از دیشب تا صبح امروز در بندر ماهشهر، ایلام، آبادان، بوشهر، شیراز و بروجرد گزارش بارندگی شده است. کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: در مناطق مرتفع و سردسیر، چون مراغه، سردشت، پیرانشهر، ارومیه و زنجان بارش برف گزارش شده است. آقای ضرابی گفت: مناطق مرکزی کشور و بخش‌هایی از استان‌های مرکزی و همدان در دامنه‌های زاگرس نیز تحت تأثیر این بارندگی‌ها قرار گرفتند. آقای ضرابی گفت: از بعدازظهر دوشنبه هفته آینده یک سامانه بارشی از سمت غرب و جنوب غربی وارد کشور می‌شود و از نیمه دوم هفته آینده شاهد فعالیت بارشی این سامانه خواهیم بود.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

فیلم | آتش دوباره به جان پلاسکو افتاد

همشهریهمشهری3 روز قبل
وی با تاکید بر اینکه محل حادثه در ضلع شرقی پلاسکو قدیم واقع شده بود گفت: ساختمان محل آتش سوزی در گذشته گاراژ بوده و مغازه‌هایی در کنار آن وجود داشت. در طبقه بالایی این ساختمان که بیش از ١٠٠٠ متر وسعت داشت، چندین باب مغازه دچار اتش سوزی شده که انبارها و مغازهها کاربری تولید و نگهداری لباس داشتند و وسعت آتش سوزی حدود ٢٥٠متر بود. سخنگوی سازمان آتش نشانی ادامه داد: در ابتدا شعله زیادی از پنجره‌ها بیرون می‌زد اما بعد از مدتی با تلاش آتش نشانان شدت آن کاهش یافت. در ادامه نیز با توجه به اینکه آتش به شیروانی‌ها هم سرایت کرده بود عملیات را ادامه دادند تا آتش به طور کامل اطفاء شود. به گفته وی این عملیات مصدومی نداشته است.

نظرها

اخبار بیشتر