سریال‌ها، صحنه درگیری جدید ترکیه و عربستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سیاسی

سریال‌ها، صحنه درگیری جدید ترکیه و عربستان

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
روابط ترکیه و عربستان که در سال های اخیر به علت تحریم قطر از سوی برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس رو به تیرگی گذاشته و این روند با قتل جمال قاشقچی روزنامه نگار عربستانی در سرکنسولگری استانبول در ترکیه به اوج خود رسید، بار دیگر به دلیل پخش یک سریال تلویزیونی و جنگ نرم بین دو طرف، خود را به گونه ای دیگر نشان داد.

ایرنا: روابط ترکیه و عربستان که در سال‌های اخیر به علت تحریم قطر از سوی برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس رو به تیرگی گذاشته و این روند با قتل جمال قاشقچی روزنامه نگار عربستانی در سرکنسولگری استانبول در ترکیه به اوج خود رسید، بار دیگر به دلیل پخش یک سریال تلویزیونی و جنگ نرم بین دو طرف، خود را به گونه‌ای دیگر نشان داد.

سریال‌های تلویزیونی ترکیه که به عنوان قدرت نرم این کشور در سال‌های اخیر به خصوص در تلویزیون‌های کشورهای عربی به روی آنتن می‌رود، علاوه بر زمینه سازی برای جذب گردشگران از این کشورها یکی از ابزارهای مهم در پیشبرد اهداف فرهنگی دولت آنکارا بشمار می‌رود.

روابط ترکیه و عربستان تا جایی تیره شد که حتی گروه شرکت‌های تلویزیونی «ام بی سی» عربستان که کار پخش سریال‌های ترکیه در عربستان را عهده دار بود سال گذشته پخش این سریال‌ها را متوقف کرد.

شرکت ام بی سی در گام جدید خود سریالی تحت عنوان پادشاهی‌های آتش را از هفدهم نوامبر / ۲۶ آبان / به نمایش خواهد گذاشت. در این سریال پایان کار کشور مملوکان که از اوایل قرن شانزدهم به دست امپراتوری عثمانی ایجاد شده بود به تصویر کشیده شده و در این سریال از امپراتوری عثمانی به عنوان یک حکومت خونخوار یاد شده است.

به رغم اینکه سریال یاد شده هنوز پخش نشده اما خبر پخش آن در رسانه‌های ترکیه به عنوان دشمنی عربستان با ترکیه ارزیابی شده است.

پایگاه اینترنتی شبکه خبر رادیو تلویزیون دولتی ترکیه موسوم به «تی. آر. تی خبر» در خبری با تیتر «عربستان که سریال‌های تلویزیونی ترکیه را از اکران برداشته، سریالی که در آن دولت عثمانی بد معرفی شده؛ پخش می‌کند»، نوشت: شبکه‌ام بی سی که مرکز آن در امارات متحده عربی قرار دارد و از سوی یک سرمایه دار عربستانی تاسیس شده است، در سریالی که در زمینه سرنگونی دولت مملوکی تهیه کرده، دولت عثمانی را یک نیروی اشغالگر معرفی می‌کند.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

به نوشته این پایگاه، در سریال از امپراتوری عثمانی به عنوان یک امپراتوری که بر پایه ریختن خون انسان‌ها حکومت می‌کند، نام برده شده است.

این پایگاه با تاکید بر اینکه دشمنی ام بی سی با امپراتوری عثمانی منحصر به این موضوع نمی‌باشد، افزود: یاسر هارب تهیه کننده سریال در پخش صحنه هایی از سریال امپراتوری عثمانی را اشغالگر خواند.

شرکت ام بی سی در سال ۱۹۹۱ میلادی از سوی والد بن ابراهیم آل ابراهیم سرمایه دار عربستانی در انگلستان تاسیس شد؛ مرکز این شرکت بعد از مدتی به امارات متحده عربی منتقل شد و شرکت اقدام به پخش برنامه تلویزیونی به زبان عربی کرد.

برنامه‌های این شبکه در بسیاری کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا پخش می‌شود و گفته می‌شود این کانال در ۲۴ کشور با ۱۸ کانال مختلف برنامه‌های خود را پخش می‌کند.

عربستان در اوایل سالجاری کتابهای درسی خود را که در دبستانها و دبیرستانها تدریس می‌شود تغییر داد و در کتابهای جدید از دولت عثمانی به عنوان قدرت اشغالگر یاد شده است.

در کتابهای درسی عربستان گفته می‌شود که دولت عثمانی به مردم عرب ظلم می‌کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افکارنیوزافکارنیوز15 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارش «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه روز یکشنبه در سخنانی درباره توافق این کشور با دولت وفاق ملی لیبی به نخست‌وزیری «فائز السراج» گفت که این توافق به معنای تهدید یا نقض حقوق دیگر کشورها نیست. اخبار بین الملل - آکار درباره روابط ترکیه با پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز گفت: «ما تهدیدها علیه ائتلاف را جدی می‌گیریم. به همان شیوه نیز ما انتظار داریم که ائتلاف مسئولیت‌های خود در قبال ما را انجام دهد.» وزیر دفاع ترکیه درباره توافق با آمریکا و روسیه درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه گفت: «ما به تعهدات خود در قبال این توافق ادامه می‌دهیم و انتظار داریم که دوستان آمریکایی و روسی ما نیز اقدام مشابه انجام داده و به مسئولیت‌های خود عمل کنند.» ترکیه هفدهم مهرماه دست به یک اقدام نظامی جدید در خاک سوریه زد و این بار در عملیات موسوم به چشمه صلح حملات به مناطق تحت کنترل گروه‌های کرد سوری را در دستور کار قرار داد. به دنبال این اقدام نظامی، ترکیه با محکومیت‌های بین‌المللی مواجه شد و با گذشت چندین روز از آغاز این عملیات نظامی در مناطق شمالی سوریه، آنکارا به صورت جداگانه با واشنگتن و مسکو برای توقف این عملیات دو توافق کرد؛ توافق‌هایی که وجه مشترک آنها دور شدن ی‌پ‌گ از مرز ترکیه بوده است. طبق توافق ۲۲ اکتبر گذشته (۳۰ مهر) «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه و «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در شهر سوچی روسیه باید شبه‌نظامیان کرد سوریه تا عمق ۳۰ کیلومتری در شمال سوریه عقب‌نشینی کنند و مقرر شد تا دو کشور گشت‌زنی مشترک در این منطقه داشته باشند.

نشریات ترکیه در یک نگاه| داوود اوغلو: دارایی‌های مسئولین در ۱۷ سال اخیر بررسی شود/ امکان تکرار بحران اقتصادی ۲۰۱۸ در ترکیه

6+
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل

نحوه تعیین نرخ عوارض نوسازی مشخص شد

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
همچنین در تبصره این ماده آمده است: مؤدیانی که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ظرف مدت یکسال نسبت به تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نوسازی معوق خود اقدام نمایند، مشمول بخشودگی جرایم عوارض می‌شوند. تصویب اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولتنمایندگان مجلس با یک فوریت طرح اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولت موافقت کردند. نماینده مردم اصفهان افزود: از آنجا که هزینه سفر‌های خارجی از محل بیت المال تهیه می‌شود، لازم است در شرایطی که بسیاری از مردم در تامین نیاز‌های اساسی خود دچار مشکل هستند تامین هزینه سفر‌های خارجی نظام‌مند و علت سفر نیز مشخص شود. رئیس جمهور یک ساعت فرصت خواهد داشت در خصوص بودجه و مسائل مختلف کشور سخنرانی کند و سپس لایحه بودجه را تقدیم رئیس مجلس خواهد کرد. به گفته آقای نوبخت بودجه امسال نسبت به بودجه سال گذشته بیش از ۵ درصد رشد داشته است.
مهرمهر36 دقیقه قبل
قاسمی بالاترین مشاغل شرکت کننده داوطلبان را کارمندان اعلام کرد و بیان داشت: کارمندان با ۴۲۴ نفر، مشاغل آزاد با ۱۷۲ نفر، بازنشستگان با ۱۳۹ نفر، استادان دانشگاه ۱۲۲ نفر و فرهنگیان ۱۱۹ نفر داوطلب دوازدهم دوره مجلس شورای اسلامی از استان اصفهان شده‌اند. رییس ستاد انتخابات استان اصفهان گفت: ۲۱ درصد از داوطلبان این دوره سابقه مشارکت در انتخابات قبل را داشتند و سه درصد سابقه نمایندگی را در کارنامه خود دارند. قاسمی با بیان اینکه سه نفر از ارامنه جنوب ایران برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از اصفهان ثبت نام کردند، افزود: نماینده فعلی ارامنه جنوب ایران در مجلس شورای اسلامی آقای آبرامیان در این دوره داوطلب نشد. قاسمی اعلام کرد: در استان اصفهان در روز اول نام نویسی ۴۲ نفر، روز دوم ۸۱ نفر، روز سوم ۸۵ نفر، روز چهارم ۱۴۱ نفر، روز پنجم ۲۴۵ نفر، روز ششم ۱۷۱ نفر از استان اصفهان ثبت نام کردند. وی افزود: حجت الاسلام سالک، فولادگر و عابدی ثبت نام نکردند، کوهکن نماینده لنجان و ابطحی نماینده خمینی شهر هم از اصفهان ثبت نام نکردند و سعیدی نماینده مبارکه هم از اصفهان ثبت نام کرد مابقی نمایندگان فعلی برای دوره یازدهم ثبت نام کردند.
تسنیمتسنیم13 ساعت قبل
رمضانعلی فردوسی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از نطنز، با اعلام ثبت نام نهایی کاندیداهای انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ثبت‌نام داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در آخرین روز ثبت نام از ساعت هشت صبح در فرمانداری شهرستان آغاز شد و تعداد ۶۰ نفر ثبت‌نام کردند. وی افزود: در روز آخر اسم نویسی تعداد ۲۲ نفر با مراجعه به فرمانداری نطنز و وزارت کشور ثبت‌نام کردند که در مجموع آمار ثبت‌نام‌شدگان به ۶۰ نفر رسید. فرمانداری نطنز افزود: از تعداد ۶۰ نفر افراد ثبت‌نام شده تعداد ۵۵ نفر مرد و تعداد پنج نفر زن هستند. وی ضمن اشاره به مدارک نامزدان یازدهمیک دوره انتخابات مجلس از حوزه نطنز، بادرود و قمصر بیان داشت: در بین داوطلبان این حوزه انتخابیه، هفت نفر دارای مدرک تحصیلی دکترا و مابقی فوق لیسانس هستند. فردوسی اذعان کرد: در بین کاندیدای مجلس یازدهم در این حوزه سه نفر روحانی نیز داوطلب و ثبت‌نام کردند.

بررسی بودجه سال آینده از ۴ اسفند

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: نهایتا چهارم اسفند ۹۸ بررسی لایحه بودجه در نشست علنی مجلس آغاز می‌شود؛ امیدواریم این لایحه بودجه مدنظر رهبر معظم انقلاب باشد، چرا که در سال گذشته و در جلسه با نمایندگان صحبت از حذف تدریجی نفت شده است. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: حذف یکصد ردیف هزینه‌ای تغییری در بودجه سنواتی محسوب می‌شود و همچنین مسائلی، چون طرح تحول سلامت نیز از جمله ویژگی‌های بودجه سال ۹۹ است. وی در خصوص بودجه شرکت‌های دولتی نیز گفت: ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی برای بخش سرمایه گذاری است و همچنین ۷۰ هزار میلیارد تومان نیز برای بخش عمرانی دیده شده است که در مجموع به ۲۷۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس افزود: در بخش کشاورزی، عمران، ارتباطات و اطلاعات، طرح ملی اطلاع رسانی و … بودجه یاد شده اختصاص یابد. بررسی مشکلات اقتصادی شرکت‌های دانش بنیانسخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: دستاورد‌ها و مشکلات اقتصادی شرکت‌های دانش بنیان در جلسه علنی سه شنبه با حضور دولتی‌ها بررسی می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر