عقبگرد با شتاب زیاد!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. ورزشی

عقبگرد با شتاب زیاد!

تابناکخبرگزاری تابناک |
برای مسابقه جمعه برخی از رانندگان برجسته و شاخص و همچنین تعدادی از کسانی که پیش از این در کلاس های غیررسمی حضور داشتند اما مقام قهرمانی سال به آنها تعلق نمی گرفت نیز از دیگر منتقدین کمیته درگ هستند

سومین مرحله از مسابقات اتومبیلرانی درگ (شتاب) قهرمانی کشور، قرار است روز جمعه ۲۴ آبان در پیست آیلند برگزار شود. مسابقات درگ از سال ۱۳۸۹ توسط فدراسیون آغاز شد و با تلاش و همت علی دلجو در ابتدای دهه ۹۰ رسما به جمع مسابقات اتومبیلرانی اضافه شد و بعد از چند سال برگزاری، رشد قابل ملاحظه‌ای داشت اما امسال این مسابقات دچار افول شده و به نظر می‌آید این روند ادامه داشته باشد.

در سال جاری به دلایل مختلف از جمله نظم و ترتیب ضعیف مسابقات، رفتارهای سلیقه‌ای و غیبت برخی از چهره‌های نامدار، مسابقات شتاب دچار روند نزولی شده است.

به گزارش تابناک ورزشی؛ هر چند این مسابقات در ابتدای فعالیت خود با قوانین متفاوتی نسبت به امروز آغاز شد اما از سال ۱۳۹۴ و به همت تعدادی از کارشناسان و قهرمانان اتومبیلرانی، قوانین NHRA (مهم‌ترین نهاد مسابقات درگ در دنیا) به عنوان الگو انتخاب شد و قوانین بومی برای مسابقات ایران تدوین گشت.

عقبگرد با شتاب زیاد! - 4

کمیته درگ فدراسیون اتومبیلرانی از حدود ۴ سال قبل تلاش کرد که با استفاده از قوانین به روز شده این مسابقات را در سطح کشوری برگزار کند و در این راه باید از تلاش‌های محمد جامعی زاده از قهرمانان اتومبیلرانی و کارشناس زبده و باسواد در این زمینه، یاد کرد.

سومین دور از مسابقات شتاب در شرایطی برگزار می‌شود که تعدادی از عوامل مهم در کمیته درگ فدراسیون از هفته‌ها قبل با رئیس کمیته به بن بست رسیده و مدتی است که از ادامه کار دست کشیده‌اند. محمد جامعی زاده دبیر کمیته درگ مدتی است به دلیل مشکلاتی که در برگزاری مسابقات پیش آمده از سمت خود استعفا کرده و کلرک (مسئول برگزاری) مسابقات یعنی امید دانه فزون نیز با رئیس کمیته درگ یعنی فرزاد شاهرخی قطع همکاری کرده است. طبق آخرین اطلاع، تیم تایم گیری مسابقه که نبض اصلی رقابت را ثبت و ضبط می‌کنند نیز در مسابقه بعدی حضور ندارند و این موضوع نگرانی‌ها را افزایش داده است.

علاوه بر این، ناظر مسابقات در دو سال اخیر یعنی پدرام بابایی نیز در راند سوم مسابقات کشوری حضور نخواهد داشت و به نظر می‌رسد این اتفاقات ناشی از عملکرد نادرست رئیس کمیته درگ باشد. در حالی که مسابقات درگ در چند سال اخیر به دلیل انتخاب درست قوانین و تغییر شکل آن به قالب مسابقات جهانی، روند رو به رشد کیفی را تجربه کرده بود اما در سال جاری این مسیر به صورت معکوس پیش رفته است و بیم آن می‌رود که انگیزه شرکت کنندگان را به شدت کاهش دهد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار ورزشی را آنلاین بخوانید

محمد جامعی زاده درباره دلایل استعفای خود از دبیری کمیته درگ گفت: «با اینکه قوانین فعلی برای انجام مسابقات کافی و مناسب به نظر می‌رسد اما عدم اجرای درست و دقیق آنها و برخورد سلیقه‌ای از سوی رئیس کمیته، باعث شده که اعتراض‌های زیادی را شاهد باشیم. دخالت‌های آشکار فرزاد شاهرخی در چینش و اجرای مسابقه و مسلط نبودن ایشان به قوانین و قالب مسابقات باعث بروز انتقادات زیادی از سوی قهرمانان شده است.»

پدرام بابایی ناظر مسابقات اخیر که خود از قهرمانان این رشته بوده و تسلط ویژه‌ای بر قوانین جهانی نیز دارد در این باره می‌گوید: «با وجود جذب اسپانسر و تبلیغات محیطی، هیچ حمایتی از ورزشکاران این رشته نمی‌شود و قهرمانان سهمی از بلیت فروشی یا درآمدهای جانبی ندارند و حتی باید مبلغی را برای ثبت نام بپردازند و هزینه‌های جانبی بسیاری را نیز تقبل می‌کنند. با اینکه بیشتر عوامل اجرایی به صورت افتخاری کار می‌کنند اما همچنان صحبت از بی پولی کمیته درگ می‌شود. علاوه بر این اولویت روابط بر ضوابط هم از دلایل دیگر موارد مهم انتقاد از رئیس کمیته درگ است. بنده پس از آسیب شناسی منصفانه ضعف‌ها، مواردی را که مانع پیشرفت درگ می‌شود در جلسه‌ای با دکتر صیدانلو، رئیس فدراسیون به عرض ایشان رسانده‌ام و با توجه به رفتار مدبرانه‌ای که در ایشان سراغ داریم، امیدوارم اتفاقاتی از سوی مقام عالی فدراسیون صورت پذیرد تا این رشته به جایگاه واقعی خود دست پیدا کند.»

ظاهرا برای مسابقه جمعه برخی از رانندگان برجسته و شاخص و همچنین تعدادی از کسانی که پیش از این در کلاس‌های غیررسمی حضور داشتند اما مقام قهرمانی سال به آنها تعلق نمی‌گرفت نیز از دیگر منتقدین کمیته درگ هستند و عملکرد این کمیته را ضعیف می‌دانند. برگزاری برخی از کلاس‌های غیرضروری نیز صدای برخی دیگر از شرکت کنندگان را درآورده است.

به هر حال روز جمعه مسابقه بعدی درگ برگزار می‌شد در حالی که از اعتبار و شکوه پیشین مسابقات کاسته شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

گل از راه دور دروازبان!

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 روز قبل

بسکتبال NBA؛ استقبال فوق العاده تورنتو رپترز از کوای لنارد و دادن حلقه قهرمانی به او

طرفداریطرفداری2 روز قبل
طرفداری- در جریان دیدار تورنتو رپترز و لس آنجلس کلیپرز، همانطور که انتظار می‌رفت استقبال بی نظیری از کوای لنرد شد و ستاره فصل گذشته رپترز، حلقه قهرمانی اش را از دست کایل لاوری دریافت کرد. یکی از جذاب‌ترین و خلاقانه‌ترین کارهای رپترز، ساختن صحنه‌ای فوق العاده از گیم وینر لنرد مقابل فیلادلفیا سونی سیکسرز بود.

عصبانیت عجیب کریستیانو رونالدو از جیمی جامپ!

مهرمهر2 روز قبل
شب گذشته پس از پایان بازی یوونتوس و بایرلورکوزن در آلمان، وقتی یک جیمی جامپ به سمت کریس رونالو رفت و قصد عکس گرفتن با وی را داشت با عکس العمل عجیب و بدی روبه رو شد.

ویدیو؛ جو هیجان انگیز ورزشگاه یوهان کرایوف آرنا پیش از شروع دیدار آژاکس-والنسیا

طرفداریطرفداری2 روز قبل
طرفداری- دو تیم آژاکس و والنسیا در هفته ششم دور گروهی لیگ قهرمانان اروپا فصل ۲۰۱۹/۲۰ به مصاف هم رفتند که این دیدار با پیروزی ۱-۰ خفاش‌ها به پایان رسید. پیش از شروع بازی هواداران آژاکس فضای مهیجی در ورزشگاه یوهان کرایوف آرنا به وجود آوردند که ویدیو آن را مشاهده می‌کنید.

نظرها

اخبار بیشتر