کجا اسب آبی ببینیم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کجارو
  4. سرگرمی
کجا اسب آبی ببینیم؟

کجا اسب آبی ببینیم؟

کجاروخبرگزاری کجارو |

بسیاری از گردشگران حیات وحش مایلند تا روزی بتوانند از نزدیک اسب آبی ببینند. در ادامه همراه این مقاله باشید تا این جانور را بیشتر بشناسیم.مقاله‌های مرتبطگردشگری حیات وحش چیست؟وحشی ترین حیوانات جهان

اسب‌های آبی حیواناتی با جثه گرد، بسیار بزرگ و عاشق آب هستند که بومی آفریقا محسوب می‌شوند. درحالی‌که شاید گاهی اوقات اسب‌های آبی از روی ظاهر حیواناتی بی آزار و آرام به نظر برسند اما واقعا اینطور نیست! اسب‌های آبی حیوانات بسیار وحشی و خطرناکی هستند که سالانه عده زیادی را از بین می‌برند. اسب‌های آبی بسیار بزرگ هستند و سومین پستاندار خشکی زی بزرگ در جهان به شمار می‌روند. جایگاه اسب‌های آبی پس از فیل و کرگردن سفید است.

اسب‌های آبی بین ۳٫۳ تا ۵ متر طول دارند و قد آن‌ها از پاهایشان تا سر شانه‌شان حدودا ۱٫۶ متر است. دم این جانوران به‌تنهایی حدود ۳۵ تا ۵۰ سانتی‌متر طول دارد. وزن اسب‌های آبی بسیار زید است و وزن این جانوران به نسبت جنسیتشان متفاوت است و طبیعتا نرها سنگین وزن‌تر هستند. به‌طور میانگین اسب‌های آبی ماده حدود ۱٫۴۰۰ کیلوگرم وزن دارند و وزن اسب‌های آبی نر بین ۱٫۶۰۰ تا ۴٫۵۰۰ کیلوگرم متغیر است.

کجا اسب آبی ببینیم؟ - 4

اسب آبی روزانه ۳۵ کیلوگرم غذا می‌خورد!

اسب‌های آبی از گیاهان تغذیه می‌کند. یک اسب آبی روزانه حدود ۳۵ کیلوگرم غذا می‌خورد! اسب‌های آبی اکثر فعالیت‌های خود را شبانه انجام می‌دهند اما این مسئله به هیچ وجه بدان معنا نیست که در روز شانس دیدن این حیوانات از نزدیک را نخواهید داشت. اسب‌های آبی اکثرا در شب به‌دنبال غذای خود می‌گردند و روز را استراحت می‌کنند. این حیوانات گاهی اوقات در یک شب حدود ۱۰ کیلومتر مسافت را برای یافتن غذا طی می‌کنند. این حیوانات غالبا از گیاهان، علف‌ها و میوه‌ها تغذیه می‌کنند.

کجا اسب آبی ببینیم؟ - 7

طبق گزارش‌ها IUCN، وضعیت بقای اسب‌های آبی در دسته «آسیب پذیر» قرار می‌گیرد. این مسئله از این نظر که این جانوران در خطر انقراض نیستند خبر نسبتا خوبی است اما همچنان جای نگرانی دارد. جمعیت اسب‌های آبی در طی ۱۰ سال اخیر حدود ۷ تا ۲۰ درصد کاهش یافته است و خبر بد این است که این کاهش جمعیت همچنان در حال افزایش است و اگر شرایط به همین نحو ادامه پیدا کند به‌زودی نام اسب آبی را در دسته «در خطر انقراض» مشاهده خواهیم کرد. دلیل اصلی کاهش جمعیت این حیوانات، آمار بسیار بالای شکار آن‌ها است. دلیل اصلی شکار شدن این جیوانات استفاده از پوست و دندان نیش آن‌ها است. از جمله دیگر دلایل کاهش جمعیت اسب‌های آبی می‌توان به مسئله کمبود مناطق آبی از قبیل دریاچه‌ها به‌دلیل گسترش کشاورزی اشاره کرد.

کجا اسب آبی ببینیم؟ - 9

اسب آبی هیچ ارتباطی با اسب ندارد!

اسب‌های آبی در زبان انگلیسی «Hippo» نامیده می‌شوند و نام علمی و کامل آن‌ها «Hippopotamus» است که این واژه یونانی به معنای «اسب آبی» یا «اسب رودخانه‌ای» ترجمه خواهد شد. در نتیجه نامی که در زبان فارسی به این حیوانات نسبت داده شده است، ترجمه نام اصلی این جانوران در یونانی است. جالب است بدانید که اسب‌های آبی هیچ ارتباطی با اسب‌ها ندارند! نزدیک‌ترین خویشاوندان به اسب‌های آبی، خوک‌ها، وال‌ها و دلفین‌ها هستند. پوست اسب‌های آبی باید همیشه مرطوب باشد چراکه اگر پوست این حوانات خشک شود سریعا ترک می‌خورد.

خبری: اخبار سرگرمی و تفریحی

کجا اسب آبی ببینیم؟ - 13

اسب‌های آبی می‌توانند تا ۵ دقیقه در زیر آب بمانند!

پوست این حیوانات مایع قرمز رنگی از خود ترشح می‌کند که این مایع هم آنتی‌بیوتیک است، هم نقش ضد آفتاب دارد و هم مرطوب کننده است. مردم در قدیم به غلط بر این باور بودند که اسب‌های آبی خون عرق می‌کنند! اسب‌های آبی می‌توانند تا ۵ دقیقه در زیر آب بمانند و نفس خود را حبس کنند. هنگامی که این حیوانات در دریاچه‌ها می‌خوابند، بدن آن‌ها به‌طور خودکار روی سطح آب می‌آید تا این جانوران نفس بکشند و سپس مجددا به زیر آب فرو می‌رود و این روند تا پایان خواب جانور تکرار می‌شود. چشم اسب‌های آبی تقریبا در بالاترین نقطه از سرشان قرار گرفته و این امکان را به جانور می‌دهد تا اطراف خود را از زیر ببیند در حالی‌که فقط چشم‌ها از سطح آب بیرون است.

کجا اسب آبی ببینیم؟ - 16کجا اسب آبی ببینیم؟ - 17

اسب‌های آبی به نسبت جثه و وزنشان سریع هستند. یک اسب آبی می‌تواند با سرعت ۲۳ کیلومتر بر ساعت بدود. اسب‌های آبی شدیدا پر سروصدا هستند! اصواتی که اسب‌های آبی تولید می‌کنند (مثل خر و پف کردن و نعره کشیدن) حدود ۱۱۵ دسی‌بل اندازه گیری شده است. اگر کنجکاوید تا بدانید این حجم از صدا چقدر است، شرایطی را تصور کنید که در فاصله ۴٫۶ متری از یک بلندگو در یک فستیوال موسیقی راک قرار دارید! صدای اسب‌های آبی هم همین قدر بلند است! اسب‌های آبی قابلیت این را دارند تا غذا را در معده خود زخیره کنند! این حیوانات بسیار خطرناک هستند و همواره می‌توان نام آن‌ها را در فهرست خطرناک‌ترین پستانداران جهان دید! آرواره‌های اسب آبی بسیار قوی است و این جانور بسیار پرخاشگر است. اسب‌های آبی بسیار با یکدیگر درگیر می‌شوند و گاهی اوقات درگیری به‌حدی می‌رسد که یکی از بچه‌ها در بین دعوای دو اسب آبی دیگر آسیب می‌بیند یا حتی له می‌شود! تصویر جمجمه اسب آبی را در سمت چپ مشاهده می‌کنید!

کجا اسب آبی ببینیم؟ - 19

اسب‌های آبی تنها در آفریقا یافت می‌شوند و بسیاری از گردشگران در راه یک سافاری قدم می‌گذارند تا بتوانند یک اسب آبی را از نزدیک ببینند. این جانوران اکثرا در جنوب آفریقا یافت می‌شوند و آن‌ها را تنها در نقاطی که آب وجود دارد می‌توان یافت. در نتیجه احتمال دیدن یک اسب آبی تنها درکنار دریاچه‌ها و رودخانه‌ها وجود دارد. اسب‌های آبی باید حداقل ۱۶ ساعت از روز خود را در آب سپری کنند. اسب‌های آبی زندگی گروهی دارند و با هم نوعان خود اجتماعی هستند.

نظر شما در مورد اسب‌های آبی چیست؟ آیا تمایلی به دیدن این حیوانات از نزدیک دارید؟ نظرات خود را با کجارو در میان بگذارید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کلکسیون‌های عجیب سلبریتی‌ها | از خنجرهای آنجلینا جولی تا اسباب‌بازی‌های دی‌کاپریو

4+
همشهریهمشهری1 روز قبل
همشهریهمشهری18 ساعت قبل
دو کوهنورد مراسم عروسی خود را بر فراز قله برف‌انبار قم جشن گرفتند. به گزارش همشهری آنلاین به نقل از برنا، این زوج ورزشکار جشن ازدواج خود را بر فراز قله ۳۲۰۰ متری برف‌انبار قم برگزار کردند. نکته جالب این است که در این مراسم جمعی از خانواده و دوستان داماد و عروس نیز حضور داشتند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرارو، این ماراتن با عنوان «من تو را دوست دارم سوریه» با هدف انتقال پیام شادی، عشق و صلح از سوریه به جهانیان برگزار شد و تاکیدی بر خوب بودن کشور سوریه بود. این ماراتن با جشن رنگ‌ها همراه بود برای دومین سال متوالی است که در دمشق برگزار می‌شود و علاقمندان زیادی را از استان‌های دیگر سوریه به سوی خود جلب کرده است.
انتخابانتخاب1 روز قبل
بنابراین بد نیست به سه نکته مهم در این خصوص اشاره کنیم: موهای شما بیش از حد چرب استیکی از نکته‌های مهم در خصوص شامپو این است که بتواند چربی موها را به شکل کامل حذف کند. با این وجود می‌توان گفت که افرادی که موهای بیش از حد چرب دارند از این موضوع جدا می‌شوند. حالت موهایتان تغییر کرده استتغیر حالت موها می‌تواند نشانه‌ای باشد که موهای شما با شامپوی قدیمی شما سازگاری ندارد. درواقع خشکی بیش از حد موها نشانه‌ای از زمان لازم برای تغییر شامپو است. البته گاهی استفده بیش از حد از نگ مو می‌تواند به علت رنگ کردن بیش از حد موها یا استفاده از اتو و سشوار مو رخ دهد.

چگونه موفق شویم؟ | ۱۳ نصیحت از موفق‌ترین افراد جهان

9+
همشهریهمشهری15 ساعت قبل
همشهریهمشهری12 ساعت قبل
این در حالی است که مصرف ویتامین سی منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش طول دوره این بیماری‌ها می‌شود. در زمستان می‌توانید ویتامین سی مورد نیاز خود را از طریق مصرف مرکبات، سبزی‌جات تیره رنگ و مکمل‌های این ویتامین دریافت کنید. ویتامین دی: اگرچه مصرف ویتامین دی در تمام طول سال مورد نیاز است، اما در فصل زمستان و با مایل شدن نور خورشید، نیاز شما به این ویتامین بیشتر می‌شود. در طول زمستان احتمال بروز دردهای استخوانی و مفصلی به دلیل عدم تابش کافی نور خورشید بیشتر است. به همین دلیل است که با مصرف ویتامین ب به ویژه ویتامین ب ۱۲ افسردگی و اضطراب ناشی از کوتاه شدن روزها در زمستان را کاهش می‌دهد.

نظرها

اخبار بیشتر