اقدام داوطلبانه کشاورز بابلی با تخریب بنای غیرمجاز
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. سیاسی

اقدام داوطلبانه کشاورز بابلی با تخریب بنای غیرمجاز

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
اقدام داوطلبانه کشاورز بابلی با تخریب بنای غیرمجاز - 0

بزرگنمایی:

پیام مازند - ساری- تصرف و تجاوز به عرصه‌های منابع طبیعی و تغییر کاربری غیرقانونی زمین‌های کشاورزی مازندران درحالی که طبق اظهارات رسمی مسئولان دراین استان به مرز بحران رسیده یک کشاورز بابلی دراقدامی داوطلبانه بنای غیرمجاز در زمین زراعی خود را تخریب کرده است.

بر اساس آمارهای رسمی تا ۷۰ درصد وسعت استان مازندران را عرصه‌های طبیعی ملی در قالب سواحل دریای خزر، جنگل و مرتع تشکیل می‌دهد و همین گستردگی عرصه ملی سبب تجاوز و تصرف آن و تغییر کاربری‌های غیرقانونی زمین‌های کشاورزی شده است.

اینکه یک مورد تفکیک و دیوارکشی و بنی غیر مجاز به مساحت ۴۰ مترمربع در زمین کشاورزی روستای چمازکلا از توابع مرکز جهاد کشاورزی بیشه جنوبی شهرستان بابل توسط مالک به صورت داوطلبانه تخریب شود، نشانه درک بالای این کشاورز به نقش زمین کشاورزی مازندران در امنیت غذایی است.

وسعت اراضی کشاورزی و باغی مازندران نیز حدود ۴۶۰ هزار هکتار است که سالانه حدود هفت میلیون تن محصول از آن برداشت می‌شود و به همین دلیل حفاظت از این زمین‌های کشاورزی به خاطر نقش محوری و ملی که در امنیت غذایی دارد، همواره مورد توجه است.

از این رو تشکیل یگان حفاظت امور اراضی از مهرماه سال گذشته با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح و با هدف ساماندهی و قانونمندسازی فعالیت گشت‌های اراضی کشاورزی در دستور کار قرار گرفت و این یگان که زیر نظر وزارت جهادکشاورزی و سازمان امور اراضی کشور فعالیت می‌کند از امروز در استان مازندران نیز تشکیل و به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

اهمیت و ارزش تخریب داوطلبانه اندک زمین کشاورزی در بابل که به صورت غیرمجاز تغییر کاربری داده شد درحالی بیشتر نمود پیدا می‌کند که فرمانده یگان حفاظت اراضی کشور اعلام کرد که مازندران بدترین وضعیت را در دریاخواری، جنگل‌خواری، مرتع‌خواری، کوه‌خواری و تغییر کاربری غیرقانونی اراضی کشاورزی در کشور دارد و اینکه زمین‌خواری در مازندران به مرز بحران رسیده است.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان بابل ضمن قدردانی از مالک برای تخریب داوطلبانه تغییر کاربری غیرمجاز در زمین کشاورزی گفت که همه باید از این اقدام داوطلبانه این کشاورز قدردانی کنیم.

بپذیریم در حراست از زمین‌های کشاورزی مازندران کوتاهی شده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در خصوص اهمیت حفاظت از زمین در استان گفت که مازندران یک استان خاص در مقوله کشاورزی است و زمین در ان همواره مورد توجه است.

عزیزالله شهیدی فر با بیان این که زمین در مازندران بسیار اندک است و آمار رسمی نشان می‌دهد که ۱٫۵ درصد اراضی و ۲٫۵ درصد زمین کشاورزی کشور در این استان است، افزود: سال گذشته از رامسر تا گلوگاه هفت میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید و رتبه نخست کشوری کسب شد.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

وی ادامه داد: از آنجایی که مازندران از متراکم‌ترین استان‌های کشور به لحاظ نفوذ جمعیت و مسکن در سطح هکتار است و از سویی دیگر این استان از مهاجرپذیر و گردشگر پذیرترین استان‌ها نیز است، همواره زمین در این استان در معرض خطر تجاوز و تغییر کاربری غیرقانونی قرار دارد.

شهیدی فر بیان داشت: به همین دلیل آسیب پذیری زمین کشاورزی در استان مازندران به شدت بالا و درمعرض خطر قرار دارد و در چنین شرایطی سختی‌های حفاظت و حفظ زمین موجود کشاورزی به مراتب بیشتر از استان‌های دیگر کشور است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: میزان کار، علاقمندی، سخت کوشی مسئولان در مازندران باید به مراتب بیشتر از استان‌های دیگر باشد.

وی ادامه داد: اگرچه اقداماتی که در حفظ زمین در مازندران انجام شد قابل توجه است اما بپذیریم که در حفظ زمین کشاورزی و عرصه‌های طبیعی کم کاری شده است و حراست و حفاظت کافی نبود و نیست و حتی برخی از مصوبات نیز بازدارنده نیست.

وی گفت: تصمیم امروز دولت تدبیر و امید با آغاز به کار یگان حفاظت امور زمین مازندران به طور یقین، مدیریت زمین کشاورزی را در حراست به مراتب بهتر خواهد کرد.

این مسئول کشاورزی مازندران با بیان این که وسعت اراضی کشاورزی در غرب استان به لحاظ عرضی یک کیلومتریا حتی به صفر می‌رسد، گفت: تولیدات محصولات کشاورزی استان تا چهار برابر نسبت به متوسط تولید کشور است، به همین دلیل اهمیت و حفظ اراضی مازندران مهم و حساس است.

شهیدی فر تصریح کرد: مدیران جهاد کشاورزی استان کمک کردند و می‌کنند و از این پس نیز باید همواره اهتمام ویژه در حفظ زمین کشاورزی استان داشته باشند، چراکه فلسفه وجودی جهاد کشاورزی و امنیت غذایی مازندران به زمین‌های کشاورزی است.

وی گفت: آمار دیگری از تولیدات کشاورزی مبنی بر اینکه پارسال ۳۰۰هزار تن محصولات کشاورزی مازندران فقط صادرات به خارج از کشور شده است و ۵۰ تا ۷۰ درصد تولیدات محصولات کشاورزی استان مازاد بر مصرف استان است، نشان از اهمیت حفاظت از زمین این استان دارد.

برچسب‌ها

کشاورزی مازندران تغییر کاربری اراضی بابل

اقدام داوطلبانه کشاورز بابلی با تخریب بنای غیرمجاز - 26

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | نطق جنجالی پروانه سلحشوری که به درگیری ختم شد | جز اقلیتی برخوردار مابقی مردم را رها کرده‌ایم

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، در آغاز این جنجال نمایندگان اصولگرا، ابتدا حاجی دلیگانی و علیرضا سلیمی شروع به انتقاد کردند بعد سامری از مجمع نماینگان خوزستان هم شروع به فریاد زدن کرد و خواستار خاموش شدن میکروفون سلحشوری شد. گزارش این جنجال را هم از اینجا بخوانید. فیلم کامل نطق پروانه سلحشوری را ببینید:

فیلم| مجادله یک دانشجو با رئیسی درباره رهبر انقلاب

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

فیلم/ تغییر طرح بنزینی دولت در مجلس آینده

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه این سازمان، امسال تا پایان آبان، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده را شناسایی و معرفی کرده است، گفت: سازمان امور مالیاتی هم برای این مالیات‌ها، برگ تشخیص صادر کرده که حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است. وی اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و رویکرد‌های مهم سازمان بازرسی کشور‏، پیگیری و شناسایی بستر‌های فسادزا و اصلاح آن است که بخش قابل توجهی از این بستر‌ها باید توسط قوه مجریه‏، اصلاح شود. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: بخشی از این بستر‌ها هم ناشی از قوانین و مقررات است که باید اصلاح شود. وی تاکید کرد: فساد، خط قرمز سازمان بازرسی و دستگاه قضایی است و بدون هیچ اغماضی با آن برخورد می‌کنیم. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور هم تخلفی انجام شود حتما برخورد می‌کنیم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
اصولگرایان می‌گویند آرای قشر مذهبی تماما متعلق به آنهاست و قشر غیرمذهبی متعلق به اصلاح‌طلبان! اصولگرایان می‌گویند آرای قشر فرودست جامعه متعلق به آنهاست و آرای قشر ثروتمند - یا به تعبیر آن‌ها اشراف‌زاده و مرفهین بی‌درد - متعلق به اصلاح‌طلبان. در ثانی اگر چنانچه گفته شد او در تشخیص خود در مورد پایگاه و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان اشتباه بوده باشد، در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که آن بخش از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان که در طبقه مذهبی و حاشیه‌نشین قرار می‌گیرند، رای خود را از اصلاح‌طلبان دریغ خواهند کرد. ماجرا فقط این نیست؛ افزایش قیمت بنزین غالب بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان را از این جریان ناامید خواهد کرد؛ چراکه دست‌کم این نوع اجرای طرح بنزینی و نیز در تقابل با وعده‌های اصلاح‌طلبان در مورد شفافیت است. از طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان از عملکرد این جریان است.

تشکیل هیئت‌های اجرایی انتخابات، تقریبا در سراسر کشور

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عبدالرضا رحمانی فضلی پس از شرکت در کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران، افزود: در این کمیسیون درباره حوادث اخیر صحبت شد و به سوالات نمایندگان در حدی که وقت اجازه می‌داد توضیح دادم، اما مقرر شد تا در جلسه دیگری بحث ادامه یابد. وی گفت: درباره انتخابات هیچ بحثی در این جلسه صورت نگرفت. وزیر کشور افزود: هیئت‌های اجرایی انتخابات از روز شنبه و پس از پایان ثبت نام از داوطلبان مجلس، کارشان را شروع کردند و انتخاب هیئت‌های اجرایی در سراسر کشور به جز یکی دو شهرستان که ما هنوز نتوانستیم این هیئت‌های اجرایی را تشکیل دهیم، انجام شده است. آقای رحمانی فضلی گفت: ​ به محض اینکه اطلاعات از دستگاه‌های چهارگانه برای هیئت‌های اجرایی برسد، آن‌ها کارشان را شروع می‌کنند و در بعضی از شهر‌ها این کار شروع شده است. وی افزود: به صورت کلی، چون تعداد داوطلبان انتخابات مجلس در این دوره ۱۶ هزار نفر است، رسیدگی به صلاحیت آن‌ها هم کار بسیار سختی است، اما امیدواریم با رسیدن مستندات هیئت‌های اجرایی هم کارشان را شروع کنند.

نظرها

اخبار بیشتر