پاسخ قاطعانه واشنگتن به جاه طلبی‌های «ماکرون» چه خواهد بود؟!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. بین‌المللی
پاسخ قاطعانه واشنگتن به جاه طلبی‌های «ماکرون» چه خواهد بود؟!

پاسخ قاطعانه واشنگتن به جاه طلبی‌های «ماکرون» چه خواهد بود؟!

مهرخبرگزاری مهر |
رئیس جمهور کنونی فرانسه می خواهد همچون «شارل دوگل» اروپا را مطابق با تصویر ذهنی فرانسه متحد کند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: سایت تحلیلی «دفنس وان» به تازگی مقاله‌ای به قلم «کوری شایک» معاون مدیرکل انستیتوی بین المللی مطالعات استراتژیک و استاد مطالعات جنگ در کالج کینگ منتشر کرده است. نویسنده مقاله معتقد است که اظهارات «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه در مورد «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) جاه طلبانه بوده و دیگر کشورهای اروپایی با سیاستهای وی همراهی نمی‌کنند.

ترجمه متن کامل مقاله در ادامه آمده است.

«امانوئل ماکرون» در مصاحبه‌ای بی سابقه با نشریه انگلیسی «اکونومیست»، با اشاره به اینکه «در حال حاضر با مرگ مغزی ناتو روبرو هستیم» گفت که آمریکا «در حال پشت کردن به ما است» و این موضوع را می‌توان در خروج ناگهانی نیروهای آمریکا از شمال شرق سوریه بدون مشورت با متحدان ناتو مشاهده کرد. او با ابراز تردید نسبت به بقای بند دفاع متقابل ناتو گفت: «استنباط من این است که ما باید واقعیت آنچه را که ناتو در سایه تعهد ایالات متحده انجام می‌دهد، بار دیگر ارزیابی کنیم».

آنچه او می‌خواهد این است که اروپا «اقتدار نظامی» خود را از ایالات متحده امریکا پس بگیرد. باید گفت که این خواسته جاه طلبانه بوده و نقشه‌های ماکرون نه تنها بلندپروازانه بلکه غیرممکن است. ماکرون با این استدلال که «دونالد ترامپ اولین رئیس جمهور آمریکاست که ایده فرانسه در مورد پروژه اروپا را به اشتراک نمی‌گذارد» ثابت می‌کند که تاریخ دان فقیری است. زیرا نه تنها ترامپ، بلکه بیشتر روسای جمهور آمریکا ایده پاریس در مورد پروژه اروپایی را به اشتراک نگذاشته‌اند؛ زیرا نظرات فرانسه همواره به اتحاد اروپا بدون ایالات متحده امریکا گرایش داشته و خودداری از اینکه ایالات متحده اروپا را رها کند، بخش اصلی روابط فراآتلانتیکی بوده است.

رئیس جمهور فعلی فرانسه درصدد بازگشت به سنت سلف خود، شارل دوگل، است؛ فردی که غم و اندوه ناشی از اشغال فرانسه در جنگ جهانی دوم را با احیای عزت نفس فرانسه جبران کرد. ماکرون نیز همچون دوگل می‌خواهد اروپا را طبق تصور فرانسه متحد سازد؛ با این امید که آلمان نیز این لایحه را تصویب کند. ماکرون مانند دوگل، در این رویا سیر می‌کند که کشورهای اروپایی قدرت نظامی خود را به یک مرکز واحد جهت تعیین سیاستهای امنیتی غرب بسپارند. اما این استراتژی اجرا نمی‌شود زیرا اولا فرانسه هنوز شرکای اروپایی خود را متقاعد نکرده که از ایالات متحده آمریکا قابل اطمینان‌تر است. از طرفی شهروندان آمریکایی نسبت به همتایان فرانسوی خود بیشتر تمایل دارند که از نیروی نظامی کشورشان برای دفاع از متحدین استفاده شود- علیرغم اینکه ترامپ مخالف آن است. همچنین اروپایی‌ها می‌دانند که آمریکا ۷۰ سال رهبری نظامی ناتو را بر عهده داشته است.

ثانیا ماکرون انتظار دارد سایر کشورهای اروپایی کمک‌های نظامی خود را افزایش دهند؛ در حالی که نگرانی‌های آنها را به حساب نمی‌آورد. اکونومیست در سال ۲۰۰۲ بطور تلویحی نوشت: «فرانسه آرزو می‌کرد بعد از جنگ اروپای قدرتمند، سوار چابک اما کاملا مطیع اسب آلمانی باشد». باید گفت ترمز جاه طلبی‌های فرانسه، آمریکا نیست بلکه دیگر کشورهای اروپایی هستند. ماکرون از سیاست ارتباط مجدد اروپا با کرملین جهت مذاکره درباره دستور امنیتی جدید در اروپا حمایت می‌کند، در حالی که کشورهای حوزه بالتیک و لهستانی‌ها از این سیاست حمایت نمی‌کنند. او از یک ارتش اروپایی دفاع می‌کند که آلمان آن را نمی‌پسندد؛ زیرا بیش از سایر کشورها مجبور خواهد شد بودجه آن را تأمین کند.

ایالات متحده آمریکا در حوزه موضوعات فراآتلانتیکی به طور سنتی از فرانسه پیش افتاده است؛ زیرا سیاستهای آمریکا در راستای سیاست کشورهای اروپایی بوده و افزون بر آن، مقامات واشنگتن برای ایجاد اجماع با اروپایی‌ها رنج و مشقت فراوانی متحمل شده‌اند. در سال ۱۹۶۶، دوگل به ایالات متحده آمریکا اطلاع داد که ارتش آمریکا و مقر نظامی ناتو باید از فرانسه خارج شود. پاسخ خویشتندارانه و محتاطانه رئیس جمهور وقت آمریکا- «لیندون جانسون» - هنوز هم یکی از بهترین نمونه‌های رهبری آمریکا است.

به طور کلی باید گفت که نظر ۱۴ کشور دیگر عضو ناتو با نظر دولت فرانسه در مورد منافع خود مشابهتی ندارند. ایالات متحده آمریکا مصمم است سیستم بازدارنده ناتو را حفظ نموده و جهت حمایت از اهداف مشترک و حیاتی غرب آنرا تقویت کند. تأکید بر «هدف مشترک» در طول بحران دهه ۱۹۶۰ اعضای ناتو را در کنار هم قرار داد و این نکته را یادآور شد که ایالات متحده آمریکا از ایده‌های خود یک مزیت عملی عظیم کسب می‌کند؛ مزیتی که پایه وفاداری اروپا را تشکیل می‌دهد. «آنه‌گرت کرامپ-کارن باوئر» وزیر دفاع آلمان اخیرا گفته است: «روابط فرا آتلانتیک برای او مسئله‌ای شخصی است زیرا پدرش به عنوان یک سرباز در جنگ جهانی دوم به دست آمریکایی‌ها زخمی شد و خود را بسیار خوش شانس می‌دانست که اسیر آمریکایی‌ها شده است».

اظهارات ماکرون این ایده را تقویت می‌کند که سبک تندخومآبانه دولت ترامپ برای آمریکا گران تمام می‌شود. فرانسه تنها کشوری نیست که سهم آمریکا در اروپا را ناچیز می‌شمرد. در بزرگداشت ۳۰ سالگی اتحاد آلمان، «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان از فرانسه، انگلیس و اتحاد جماهیر شوروی سابق (روسیه کنونی) قدردانی کرد (همه کشورهایی که مخالف اتحاد بودند) اما چیزی از ایالات متحده آمریکا نگفت (تنها کشوری که [ظاهرا] از اتحاد دو آلمان حمایت کرده و جهت رسیدن به این هدف تلاش کرده بود). البته باید گفت این اقدامات نتیجه اعزام شخصی مثل «ریچارد گرنل» به عنوان سفیر به برلین، عدم توجه به نگرانی‌های آلمان و تخریب منافع آن، سرزنش دولتهای دوست در اجلاس سران ناتو توسط ترامپ و ناچیز شمردن بند تعهد جدی دفاع متقابل ناتو از سوی آمریکا است.

در پایان باید گفت که سیاست آمریکا نباید برای اروپاییان بیگانه باشد. این بدان معناست که پاسخ درست ایالات متحده آمریکا به سیاست ماکرون باید اینگونه باشد: «واشنگتن اقداماتی را انجام دهد که به بهترین وجه آرمانهای آمریکایی را زنده نگه داشته و با متحدان آمریکا با قاطعیت رفتار کند».

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
«کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی برای بار دوم طی کمتر از ۲ ماه گذشته به کوهستان زادگاه جد پدری خود (کیم ایل سونگ= بنیانگذار حکومت کمونیستی کره شمالی) رفت. به گزارش عصرایران، در تصاویر جدیدی که خبرگزاری رسمی کره شمالی از اسب‌سواری رهبر کره شمالی و همسرش (ری سول جو) در کوهستان «پکتو» منتشر کرده، رهبر کره شمالی و همسرش و جمعی دیگر از ملازمان سوار بر اسب سفید در حال اسب سواری دیده می‌شوند. در تبلیغات رسمی – حکومتی در کره شمالی کوهستان «پکتو» در شمال کره شمالی به دلیل اینکه زادگاه بنیانگذار حکومت کمونیستی کره شمالی است، مقدس توصیف می‌شود. رهبر کره شمالی در هفته آخر مهر ماه سال جاری نیز سوار بر اسب سفید در این کوهستان دیده شده بود. اسب سفید در خاندان حاکم بر کره شمالی یک نماد است و گفته می‌شود «کیم ایل سونگ» پدر بزرگ رهبر فعلی کره شمالی و بنیانگذار حکومت کمونیستی کره شمالی هم به هنگام رهبری جنبش مبارزه با استعمار ژاپن، سوار بر اسب سفید می‌شد.
ایلناایلنا1 روز قبل
سخنگوی دولت ژاپن اعلام کرد که دولت کشورش مقام‌های ایرانی را در جریان اعزام نیرو به خاورمیانه قرار داده استبه گزارش ایلنا به نقل از کیودو، «یوشیده سوگا» سخنگوی دولت ژاپن در مورد اعزام نیرو به منطقه گفت: دولت ژاپن به ایران اعلام کرده است که می‌خواهد نظامیان ژاپنی را برای ارتقای ظرفیت‌ها و قابلیت‌های جمع‌آوری اطلاعات و اطمینان از امنیت کشتی‌رانی به منطقه اعزام کند. سوگا در ادامه گفت: شینزو آبه این موضوع را با معاون وزیر خارجه ایران در میان گذاشته است. وی در ادامه افزود: ما به طور کامل و شفاف توضیح دادیم که در حال بررسی استفاده از نیروی دفاعی خود، برای بهبود جمع‌آوری اطلاعات هستیم. مانند همیشه، ما همواره در همکاری و هماهنگی نزدیک با ایران قرار داریم. سوگا در ادامه اظهار کرد که آبه به عراقچی اعلام کرده است با توجه به جایگاه و موقعیت ایران در خلیج فارس لازم است که ایران به تعهدات خود برای حفظ امنیت ناوبری و کشتیرانی عمل کند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین10 ساعت قبل
به گزارش به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ اعتصاب سراسری در فرانسه، سبب فلج شدن زندگی در شهر‌های مختلف و به ویژه «پاریس»، پایتخت این کشور شده است. به گزارش فرانس ۲۴، فرانسه امروز (پنجشنبه) شاهد اعتصاب سراسری کارکنان بخش حمل و نقل، معلمان و سایر اصناف است. • بیشتر بخوانید: وزارت آموزش و پرورش فرانسه پیش بینی کرده است که ۵۵ درصد کادر آموزشی در اعتصاب سراسری شرکت کنند. «کریستف کاستنر»، وزیر کشور فرانسه روز گذشته (چهارشنبه) از برگزاری ۲۴۵ تظاهرات در سراسر کشور خبر داده بود. رئیس پلیس پاریس اعلام کرد ۶۰۰۰ پلیس در پاریس مستقر شده‌اند و ۱۸۰ پلیس موتور سوار برای مقابله با درگیری‌ها در نظر گرفته شده‌اند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، آرتاشس تومانیان، امروز در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به بازدید خود از پنج واحد تولیدی و صنعتی، آذربایجان شرقی را یکی از استان‌های توسعه‌یافته و توانمند از نظر فناوری و منابع انسانی خواند و اظهار داشت: روابط رو به رشد ایران و ارمنستان این اجازه را می‌دهد که در مورد همکاری‌های مشترک در زمینه‌های مختلف فکر کنیم. با اشاره به امضای توافق‌نامه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، گفت: کارآفرینان و فعالان اقتصادی ارمنی از مزایای عضویت در این اتحادیه بهره‌مند شده‌اند و اکنون زمان آن است که همراه با ایران، به طور مشترک از این امکانات استفاده کنیم. وی با بیان اینکه امکانات نامحدودی برای همکاری در زمینه‌های مختلف با ایران داریم، افزود: مسیر هزاران ساله‌ای که دو ملت ایران و ارمنستان طی کرده‌اند ما را ملزم می‌کند که روابط کنونی را توسعه و تحکیم ببخشیم. سفیر ارمنستان همچنین آمادگی کشورش را برای توسعه همکاری‌های علمی، فرهنگی و هنری با ایران اعلام کرد و گفت: نباید همواره به اروپا چشم بدوزیم و خود ما به عنوان کشورهای همسایه نیز می‌توانیم دادوستد علمی و فناوری داشته باشیم.
فارسفارس22 ساعت قبل
دبیرکل عصائب اهل الحق عراق گفت که هسته‌های پنهان داعش همچنان در عراق وجود دارند و این گروه تروریستی، آشوبگران را به تظاهرات مسالت‌آمیز این کشور می‌فرستد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شیخ «قیس الخزعلی» دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق روز چهارشنبه در سخنانی گفت که عربستان و امارات برای نفوذ به عراق طرح و برنامه دارند. به گزارش شبکه خبری المیادین، الخزعلی تصریح کرد: هسته‌های پنهان داعش همچنان در عراق وجود دارند. دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق از حضور نفوذی‌های داعش در جمع معترضان عراقی پرده بر داشت و تاکید کرد که داعش آشوبگران را به تظاهرات مسالت آمیز می‌فرستد. فرمانده پلیس بصره تاکید کرد که «داعش وظیفه‌ای بر عهده دارد و آن هم به حاشیه بردن تظاهرات است.
فارسفارس1 ساعت قبل
سفیر چین در آمریکا ضمن هشدار درباره وجود نیروهایی مخرب برای تضعیف روابط دو کشور، انتشار اخبار دروغ درباره وضعیت هنگ‌کنگ و استان سین‌کیانگ را در راستای ترویج دشمنی میان پکن و واشنگتن دانست. این دیپلمات چینی گفت: «در عین حال باید مراقب باشیم زیرا برخی نیروهای مخرب از اختلافات تجاری موجود، با لفاظی‌هایی مانند «تجزیه»، «جنگ سرد جدید» و «برخورد تمدن‌ها» سوءاستفاده می‌کنند». تیانکای گفت «اخبار جعلی» پیرامون وضعیت در هنگ‌کنگ و استان «سین‌کیانگ» با قصد «انتشار دشمنی و حتی ایجاد درگیری بین ما (چین و آمریکا)» تولید می‌شوند. مجلس نمایندگان آمریکا روز گذشته (چهارشنبه)، طرحی را درخصوص برخی اختلافات مذهبی-فرقه‌ای در کشور چین تصویب کرد و از کاخ سفید خواست تا فشارها به دولت چین را به دلیل برخی اقدامات در استان سین‌کیانگ افزایش دهند. وزارت خارجه چین در واکنش به این اقدام یکی از مقامات ارشد سفارتخانه آمریکا را احضار کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری1 روز قبل

پنجمین روز ثبت‌نام انتخابات مجلس یازدهم - مشهد

ایسنا1 ساعت قبل

دخیا: رشفورد تمام کننده خیلی خوبی است؛ اگر مثل بازی با تاتنهام کار کنیم، می‌توانیم منچسترسیتی را شکست بدهیم

طرفداری1 ساعت قبل

پیش بازی اینتر-آ اس رم؛ زورآزمایی کونته و فونسکا با لشکری از مصدومان (به همراه نظرسنجی)

طرفداری1 ساعت قبل

ویدیو؛ گل روز باشگاه یوونتوس - الساندرو دل پیرو به لاتزیو (۱۹۹۴)

طرفداری1 ساعت قبل

راهبرد فرهنگی سند دانشگاه آزاد ارتقای فرهنگ قرآن و عترت بین دانشگاهیان است

ایسنا1 ساعت قبل

اعضای هیئت اجرایی انتخابات در قم معرفی شدند

مهر1 ساعت قبل

قلعه‌نویی: بیشترین ضربه را ما از داوری‌ها خورده‌ایم/ از جیب خودم و دوستانم برای نساجی خرج کردم

ایسنا1 ساعت قبل