ذات‌الریه مهم‌ترین قاتل عفونی کودکان زیر پنج سال
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
ذات‌الریه مهم‌ترین قاتل عفونی کودکان زیر پنج سال

ذات‌الریه مهم‌ترین قاتل عفونی کودکان زیر پنج سال

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
ذات‌الریه به عنوان مهم‌ترین قاتل عفونی کودکان زیر پنج سال، عامل ۱۵درصد از مرگ و میر کودکان است و در سال ۲۰۱۷میلادی جان ۸۰۸هزار و ۶۹۴کودک را گرفته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، ذات‌الریه مهم‌ترین قاتل عفونی کودکان زیر پنج سال است؛ گرچه نوع باکتریایی این بیماری با آنتی‌بیوتیک به‌راحتی قابل درمان است؛ ولی فقط یک سوم کودکان مبتلا به آن آنتی بیوتیک دریافت می‌کنند. این بیماری‌ می‌تواند همه کودکان در هر نقطه جهان را تحت تاثیر قرار دهد؛ ولی در آسیای جنوبی و جنوب آفریقا شیوع بیشتری دارد. به راحتی و با داروهای ارزان‌قیمت می‌توان از بروز این بیماری پیشگیری کرد.

آمار منتشر شده از سازمان جهانی بهداشت در مورد ذات‌الریه:

- ذات‌الریه عامل ۱۵ درصد از مرگ و میر کودکان زیر پنج سال است و در سال ۲۰۱۷ میلادی جان ۸۰۸ هزار و ۶۹۴ کودک را گرفته است. در سال ۲۰۱۵ میلادی ۹۲۰ هزار و ۱۳۶ کودک زیر پنج سال بر اثر این عارضه جان خود را از دست دادند. - پنومونی می‌تواند بر اثر ویروس، باکتری یا قارچ رخ دهد. از شایع‌ترین میکروارگانیسم‌های عامل ذات‌الریه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: • باکتری استرپتوکوک نومونیا (Streptococcus pneumonia) که شایع‌ترین ذات‌الریه باکتریایی در کودکان است. • باکتری هموفیلوس آنفلوآنزای نوع ب (Hib) که دومین باکتری شایع عامل پنومونی است. • ویروس تنفسی syncytial که شایع‌ترین عامل ویروسی این عارضه است. • قارچ پنوموسیستیس جیرووسی (Pneumocystis jiroveci) در کودکان مبتلا به ویروس HIV که مسئول مرگ حداقل یک چهارم مرگ و میر نوزادان مبتلا به HIV بر اثر پنومونی است. - با استفاده از واکسن و ایمن‌سازی، تغذیه مناسب و عوامل محیطی می‌توان از این عارضه پیشگیری کرد. - پنومونی ناشی از باکتری با آنتی بیوتیک به راحتی قابل درمان است؛ ولی فقط یک سوم کودکان مبتلا به پنومونی آنتی بیوتیک دریافت می‌کنند.

ذات‌الریه که گاهی به آن سینه‌پهلو یا پنومونی نیز گفته می‌شود، وضعیت التهابی ریه و عفونت حاد تنفسی است که معمولا کیسه‌های میکروسکوپی هوا موسوم به آلوئول‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری معمولا در اثر عفونت ناشی از ویروس یا باکتری و گاهی نیز در اثر سایر میکروارگانیسم‌ها، برخی داروها و شرایط دیگر مانند بیماری خودایمنی رخ می‌دهد. در این بیماری، کیسه‌های هوایی متورم می‌شوند و چون درون آن از مایعات پر می‌شود، اکسیژن‌رسانی کاهش می‌یابد. با معرفی یک شکل از واکسن پنومونی در اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی، گونه‌های مرگبار پنومونی تا حد زیادی کنترل شد؛ تا جایی سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد مرگ و میر ناشی از پنومونی درکودکان بر اثر واکسن تا ۵۰ درصد کاهش یافته است. علاوه بر تغذیه بهتر و دسترسی به آنتی بیوتیک، واکسنی که در آن دوره معرفی شد، ۲۳ باکتری عامل پنومونی را از بین برد. با پیشرفت علم پزشکی، به تازگی واکسنی ساخته شده است که بیش از ۵۰ گونه باکتری عامل این بیماری از جمله باکتری عامل پنومونی، مننژیت و سپسیس را نابود می‌کند. با وجود پیشرفت علم و ساخت واکسن، هنوز هم کودکان زیر پنج سال به ویژه در کشورهای فقیر قربانی این بیماری می‌شوند.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

روش‌های انتقال و گسترش بیماری:

گسترش و انتقال پنومونی از چند طریق امکان‌پذیر است؛ ویروس‌ها و باکتری‌هایی که در مخاط بینی و گلوی فرد مبتلا وجود دارند، در صورت تنفس و ورود به ریه باعث آلودگی می‌شوند. سرفه و عطسه از دیگر روش‌های گسترش و انتقال بیماری است. خون نیز یکی دیگر از راه‌های انتقال بیماری است. بررسی پاتوژن‌های مختلف بیماری برای جلوگیری از راه‌های انتقال و درمان بسیار موثر است.

عوامل خطر بیماری: گرچه این بیماری می‌تواند کودکان سالم را نیز تحت تاثیر قرار دهد، ولی ضعف سیستم ایمنی کودک را بیشتر مستعد این عارضه می‌کند. ضعف سیستم ایمنی بر اثر سوء تغذیه بوجود می‌آید؛ به ویژه کودکانی که در نوزادی از شیر مادر تغذیه نمی‌کنند. بیماری‌هایی از قبیل سرخک و اچ ای وی، کودکان را بیشتر مستعد پنومونی می‌کنند. عوامل محیطی مانند آلودگی‌هوای داخل خانه ناشی از پخت و پز و سوخت‌های فسیلی، زندگی در خانه‌های شلوغ و سیگارکشیدن والدین نیز از جمله عوامل خطر این عارضه هستند. روز جهانی پنومونی برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ میلادی در تاریخ ۱۲ نوامبر برگزار شد و از آن تاریخ هر سال در همین روز برگزار می‌شود. پنومونی مهمترین قاتل عفونی کودکان زیر پنج سال قلمداد می‌شود و برگزاری رویدادی به منظور افزیش آگاهی در سراسر جهان برای مقابله و درمان این عارضه می‌تواند اقدامی موثر باشد. شعار امسال «تاریخچه و نکات کلیدی درباره ذات‌الریه» است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ساعت قبل
وی همچنین گفت که بقایی در زندان نیست و با مرخصی استعلاجی بیرون آمده بود و همچنان در مرخصی استعلاجی است. عبدالله پور درگفت‌وگو با خبرگزاری فارس نیز گفت: موکلم به دلیل مشکلات جسمی و روانی در بیمارستان بستری شده و بر اساس ۱۰ گواهی پزشکی، وضعیت وی خطرناک گزارش شده است.

فعالسازی رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، فعالسازی رمز دوم پویا، ضریب امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد و از کلاهبرداری‌های اینترنتی و سوءاستفاده از حساب‌های بانکی جلوگیری می‌کند. چنانچه فقط از کارتخوان یا خودپرداز استفاده می‌کنید نیازی به فعالسازی رمز دوم پویا نیست برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالسازی رمز دوم، گزارش آذری بقا را مشاهده نمایید.

فیلم| زره‌‌پوش‌شدن بانک‌ها بعد از اعتراضات بنزینی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، ویروس کشنده Nipah که خفاش‌ها ناقل آن هستند در مناطقی از جنوب و جنوب شرق آسیا شیوع انسانی داشته و احتمال همه‌گیری جدی آن وجود دارد. این ویروس در سال ۱۹۹۹ در مالزی و سنگاپور شناسایی شد که همه‌گیری‌هایی با نرخ مرگ و میر ۴۰ و ۹۰ درصد همراه داشته‌ است. تاکنون واکسن یا دارویی برای مقابله با ویروس Nipah تولید نشده‌ است. مدیر اجرایی ائتلاف نوآوری‌های آمادگی اپیدمی (CEPI) گفت: ۲۰ سال از زمان کشف این ویروس گذشته اما جهان همچنان برای مقابله با تهدید جهانی ناشی از ویروس Nipah آماده نیست. به گزارش خبرگزاری رویترز، همچنین از آنجاییکه این ویروس از انسان به انسان منتقل می‌شود این امکان وجود دارد که در مناطق با تراکم جمعیت بالا گسترش یابد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ساعت قبل
علی لاریجانی دیروز در مراسم افتتاح بخشی از نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو در کرمانشاه با بیان اینکه اصلاحات واقعی در اقتصاد کشور زمانی اتفاق می‌افتد که همگرایی ملی وجود داشته باشد گفت: اکنون در کشور کارها با وجود تحریم و فشار اقتصادی پیش می‌رود و هم دولت و هم مجلس و افراد صاحب نظر باید به اقتصاد بدون نفت فکر کنند تا چرخ‌های اقتصادی کشور به درستی و به‌صورت متعارف بچرخد. منفی‌بافی برای کشور سم استرئیس مجلس همچنین در جریان افتتاح ۵۵ طرح آبرسانی و روستایی استان کرمانشاه، بابیان اینکه منفی‌بافی برای کشور سم است و نباید آیه یاس بخوانیم، گفت: در شرایط کنونی تحریم و فشار اقتصادی ظالمانه دشمنان باید با کار بیشتر بر مشکلات فائق بیاییم نه اینکه دل مردم را خالی کنیم. لاریجانی راه غلبه بر مشکلات کشور را وفاق، وحدت و هم‌افزایی دانست و مجلس شورای اسلامی را نتیجه حضور مردم در تعیین سرنوشت خود خواند و تاکید کرد: باید در یک فضای معقول و سنجیده برای بالا بردن توان ملی با همدیگر و حمایت از مدیران دلسوز، توانمند و کارآمد کارها را به انجام برسانیم.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین10 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، مژگان خانلو با اشاره به ویژگی‌های کلیدی که در تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور مورد نظر دولت بوده است، اظهارداشت: ‌ حمایت از معیشت عمومی، سلامت و عدالت اجتماعی، حمایت از تولید و اشتغال، تسهیل تأمین مالی و افزایش نقش بخش خصوصی در اقتصاد کشور از جمله این مباحث است. سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور تاکید کرد: ‌ افزایش اعتبارات طرح‌های عمرانی، زیرساختی و توسعه‌ای کشور با رویکرد اتمام طرح‌ها طی سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ و در نهایت تهیه و تنظیم گزارش بودجه استان‌ها را نیز می‌توان به این ویژگی‌ها افزود. خانلو ادامه داد: ‌ با احتساب اجازه پیش‌بینی شده برای پرداخت تسهیلات ارزی از محل منابع ورودی سال ۱۳۹۹ به صندوق توسعه ملی به میزان ۳٫۵ میلیارد دلار این رقم به ۱۴٫۵ میلیارد دلار بالغ می‌شود. سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور از رویکرد و برنامه‌ریزی دو ساله در خصوص پایداری بودجه گفت‌ و افزود: سیاست‌های اشتغالزایی و برنامه‌های حمایت از تولید و اشتغال، افزایش نقش بخش خصوصی در اقتصاد و کوچک‌سازی دولت و اصلاح نظام یارانه‌ها و قیمت‌گذاری جزء اصلاحات صورت گرفته است. وی خاطرنشان کرد: ‌ انجام هرگونه پرداخت مستقیم و مستمر ازمحل اعتبارات هزینه‌ ای به سایر کارکنان دستگاه‌های اجرایی، صرفا پس از ثبت اطلاعات آنان در سامانه کارمند ایران، توسط خزانه‌داری کل کشور به ذی‌نفع نهایی انجام خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر