چند همسری؛ انحطاط ارزشها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
چند همسری؛ انحطاط ارزشها

چند همسری؛ انحطاط ارزشها

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
در کتابهای تاریخ درسی به وفور به ظلم و ستم شاهان،فاصله طبقاتی بسیار و فساد اخلاقی آنها از جمله وجود حرمسراها در دربار پادشاهان و حاکمان محلی اشاره شده است.

به وفور در جاهای مختلف به بچه هایمان (متولدین دهه‌های پنجاه وشصت و پس از آن) که انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ را تجربه نکرده بودند گفتیم مردم به خاطر فقر و نابرابری زیاد و فسادهای اخلاقی درباریان انقلاب کردند، گفتیم توده مردم از ستم خوانین به ستوه آمده بودند، خوانینی که به ناموس رعیت تعدی می‌کردند و با ازدواجهای (رسمی و غیر رسمی) متعدد خود، جوانان را تحقیر می‌کردند.

گفتیم مردم انقلاب کردند و خون دادند تا به فساد و فقر و نابرابری پایان دهند. اما حالا بعد از ۴۰ سال، چند همسری مطلوب برخی آقایان را چگونه توجیه کنیم، چه فرقی با حرمسرا دارد؟ (مخصوصا وقتی در یک منزل با هم به سر می‌برند).

وقتی عده معدودی مرد با استطاعت مالی، هرکدام چند همسر دارند و تعداد بسیاری پسران جوان بدون استطاعت مالی، مجرد هستند، چه بر سر جامعه خواهد آمد؟

جدای از بحث اختلافات خانوادگی و مشکلات تربیتی و گاه خیانتهای همسران جوان این گروه از مردان، باید به پسران جوان مجرد نگاه ویژه داشت که در نتیجه این سیاست فرهنگی، آسیب فراوان خواهند دید. پسرانی که غرور و مردانگی آنها به واسطه وضعیت نابه سامان شغلی و ضعف مالی جریحه دار شده و در آستانه تبدیل شدن به نیروی ضد اجتماعی هستند. وباید نگاه ویژه‌ای به خانواده‌های طبقات پایین داشت که طعمه مردان طالب چند همسری اند، خانواده هایی که به پروسه احیای برده داری جنسی کمک می‌کنند و مردان چند همسره را در جایگاه خان قرار می‌دهند.

به جای تلاش برای رسیدن به آرمانهای انقلاب و کاهش فساد و فاصله طبقاتی، متاسفانه در  چند سال اخیر یا با بحث افزایش جمعیت و یا با تبلیغ چند همسری در چرخشی مرتجعانه و ناآگاهانه، خواستیم با یک تیر دو نشان بزنیم، از یک طرف با ابزار نمودن زنان در راستای امیال مردان و به اندرون راندن آنها،چرخ توسعه فرهنگی را در جهت عکس بچرخانیم و از طرف دیگر با تحقیر جوانان دختر و پسر، بذر ناامیدی و از خودبیگانگی را در این مرز و بوم بکاریم و با استفاده ابزاری از دین، حکومت خوانین و پادشاهان را به شکلی متفاوت احیا کنیم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

بهتر است با کمی تامل بپذیریم همه جوانان ایران، فرزندان ما هستند: ازدواج به عنوان همسر چندم برای دختر ما ناپسند است و تجرد گزینی برای پسر ما غم انگیز است. بهتر است اگر آنقدر استطاعت مالی داریم که چند خانواده را اداره کنیم، در قالب تشکلهای غیر دولتی شرایط اشتغال و ازدواج جوانان را فراهم کنیم و با خوشی و موفقیت آنها خوش باشیم نه با تنوع همسر و فرزندهای متعدد.

الگوی درستکاری و همکاری را ترویج کنیم نه اشرافی‌گری هوس بازانه برگرفته از شاهزادگان سعودی را. الگوی رایج و پذیرفته جهان، الگوی تک همسری است. اگر به لحاظ سیاسی با ابرقدرتهای جهان اختلاف منافع و قدرت داریم، چرادر مخالفت با الگوی جهانی خانواده، خودزنی فرهنگی کنیم وخانواده‌ها و جوانان خود را ویران کنیم. مگر نسبت جنسی دختران در سن ازدواج ما به پسران در سن ازدواج چقدر است که ما راهکار اضطراری و فوری چند همسری می‌دهیم.

طبق نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن۱۳۹۵، جمعیت زن بین ۱۵ تا ۳۴ سال کشور تقریبا ۱۴میلیون و ۲۰۰ هزار است و جمعیت مرد بین ۲۰ تا ۳۹ سال تقریبا ۱۵ میلیون ۱۰۰ هزار است. پس کشور با مشکل حاد جمعیت بالای دختران در سن ازدواج روبرو نیست و این تبلیغات بیشتر در راستای منافع گروهی است و نه مصالح کشور و جامعه. به قول یکی از اساتید مطرح جمعیت شناسی، " اگر مشکل شغل و اقتصاد حل شود جوانان خودشان به بهترین شکل مشکل تجرد راحل می کنند" و لازم نیست ما بزرگترهای متاهل کاسه داغتر از آش باشیم و دختران جوان را از ازدواج با پسران هم سن و سال و همدل خود محروم کنیم و فساد و نابرابری را گسترش دهیم.

*دکترای جامعه شناسی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مسافرکش شیطان صفت

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، این شخص از اراذل و اوباش معروف، که برای رسیدن به اهداف پلید خود اقدام به مسافرکشی و زورگیری از خانم‌ها در محدوده غرب تهران می‌کرد. وی برای رسیدن به مقاصد شوم اش از قمه و چاقو استفاده می‌کرد. پلیس به شهروندان توصیه می‌کند؛ حتما از خودرو‌های دارای اعتبار، تاکسیرانی، تاکسی اینترنتی، خودرو و وسیلیه نقلیه که اعتباری پشتش باشد، استفاده کنند و به هیچ عنوان از خودرو‌های شخصی که قابل احراز هویت نیستند، استفاده نکنند.

مدرسه آماده

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گفته رئیس شورای شهر تهران نیمی از سه هزار و ۵۰۰ مدرسه پایتخت بیش از بیست سال عمر دارند. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، چهار هزار مدرسه در تهران آماده اجرای طرح مدرسه آماده برای مقابله با حوادث پیش بینی نشده است.
رکنارکنا8 ساعت قبل
به گزارش رکنا، علی مظفری در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه پاسپورتی شدن سندهای ازدواج منتفی شده است اظهار کرد: سندهای ازدواج از سال آینده الکترونیک و تک‌برگ می‌شود. رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق افزود: تعداد اوراق سندهای دفترچه‌ای فعلی بسیار زیاد است. هم با صدور سامانه‌ای منافات دارد و نمی‌شود از سامانه ثبت پرینت گرفت و هم اینکه مردم هر جا می‌روند باید تعداد زیادی کپی از اوراق دفترچه تهیه کنند. مظفری گفت: البته قرار شده سندهای تک برگی ازدواج، با سبک و سیاق شکیل و متناسب با شئون خانواده باشد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از وزارت دادگستری، این تفاهم نامه با توجه به ظرفیت‌های موجود در وزارت دادگستری و وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در زمینه حقوق فناوری و مالکیت فکری و استفاده از توانمندی‌های دو وزارتخانه برای ارتقای سطح فرهنگ و آگاهی در حوزه‌های نوآوری، تحقیقات، حقوق فناوری و مالکیت فکری به امضا محمود حکمت‌نیا، معاون حقوق مالکیت فکری وزیر دادگستری و امیر فرهاد امیری، رئیس مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح رسید. انجام امور مطالعاتی و ارائه پروژه‌های علمی مشترک، تبیین و ترویج مفاهیم فناوری و حقوق مالکیت فکری در حوزه تحقیقات و صنایع دفاعی؛ برگزاری همایش‌ها، نشست‌های تخصصی، میزگرد، کارگاه آموزشی و اجرای دوره‌های آموزشی از جمله بند‌های مشترک همکاری بین دو وزارتخانه است.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح، حجت الاسلام والمسلمین احمد مرتضوی مقدم در جلسه قضایی قضات سازمان قضایی نیرو‌های مسلح استان تهران با اشاره به حساسیت رسیدگی به پرونده‌ها در دادسرا‌ها و دادگاه‌های نظامی گفت: در رسیدگی‌های سازمان قضایی نیرو‌های مسلح از یک طرف باید با فرد متخلف برخورد و احقاق حق شود، دوم اینکه به اقتدار و روحیه نیرو‌های مسلح لطمه‌ای وارد نشود. وی تأکید کرد: رسیدگی به این گونه پرونده‌ها، ظرافت و تدبیر خاصی را می‌طلبد تا افرادی که مفید نیستند در دستگاه باقی نمانند و خدشه‌ای هم به قدرت نیرو‌های مسلح وارد نشود. رئیس دیوان عالی کشور همچنین با بیان اینکه باید در مقابل مردم تواضع داشته باشیم و به آن‌ها خدمت کنیم، گفت: تجربه سی و چند سال خدمت من در دادگاه و قسمت‌های مختلف قضایی این است که هیچ چیزی مفیدتر ازخدمت به مردم نیست. وی افزود: خدمت به مردم ابعاد مختلفی دارد و تنها رأی دادن به حق و رفع ظلم نیست بلکه اخلاق خوب در برخورد‌ها و بها دادن به مردم نیز شرط است و باید آن‌ها را در نظر بگیریم. حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی تصریح کرد: وقتی می‌خواهیم برای پرونده‌ای تعیین وقت نماییم فکر کنیم که به چه چیز‌هایی نیاز داریم و کارشناسی‌ها و استعلام‌هایی که نیاز است، صورت بگیرد و پرونده آماده صدور رأی شود تا از رفت و آمد مکرر اصحاب دعوی جلوگیری کنیم، چون باعث خوشبینی مردم به دستگاه قضایی می‌شود. وی با تأکید بر اینکه قاضی در احقاق حق باید جسارت داشته باشد، گفت: اگر قاضی در موقع قلم زدن ترس داشته باشد در خیلی جا‌ها نمی‌تواند احقاق حق کند، قاضی باید ابتکار داشته باشد و به هر نحوی که شده پرونده را از بن بست خارج نماید. حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی در بخش دیگر از سخنانش با اشاره به حکم امام علی (ع) به مالک اشتر گفت: زمانی که در مقابل پروردگار قرار می‌گیریم، انصاف این است که شکرگذار نعمت خدا باشیم و زمانی که در مقابل مردم قرار می‌گیریم حقوق آن‌ها را رعایت نماییم. وی افزود: برخی مواقع نزدیکان و آشنایان ما، از این موقعیت سوءاستفاده و به مردم ظلم و حقوق دیگران را پایمال می‌کنند و می‌گویند ما آشنا و فامیل فلان مقام و مسئول هستیم. در ابتدای این جلسه نیز حجت الاسلام والمسلمین بهرامی رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح ضمن خیر مقدم به رئیس دیوان عالی کشور، گزارشی از فعالیت‌های این سازمان ارائه کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

5 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1

فرمانده حشدالشعبی ترور شد+ عکس پیکر فرمانده / تکذیب شد

6 روز قبلرکنا1