یونان معبر فلسفه است نه مبدا آن / منتظر واقعی جهانی فکر می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
یونان معبر فلسفه است نه مبدا آن / منتظر واقعی جهانی فکر می‌کند

یونان معبر فلسفه است نه مبدا آن / منتظر واقعی جهانی فکر می‌کند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/قم آیت‌الله جوادی آملی گفت: مگر می‌شود آدم جهانی باشد و قمی فکر بکند و نداند که در دنیا کانت و دکارت و هایدگر چه گفته‌اند؟ منتظر واقعی کسی نیست که جهانی حرف می‌زند و قمی فکر می‌کند بلکه کسی است که جهانی حرف می‌زند و جهانی فکر می‌کند.

آیت‌الله عبدالله جوادی آملی شامگاه چهارشنبه در نخستین شب از شب‌های سه‌گانه‌ای که به مناسبت سالگرد درگذشت و برای بزرگداشت علامه طباطبایی (ره) در دارالقرآن این مفسر بزرگ برگزار شد، گفت: یونان معبر فلسفه است نه مبدا آن؛ سقراط و افلاطون و ارسطو خیلی بزرگ هستند اما کوچک‌تر از آنند که مبدا فلسفه باشند، مبدا و پدر فلسفه ابراهیم (ع) است، این‌ها وقتی راه‌های ابراهیم خلیل (ع) از بابل به یونان رفت تربیت شدند وگرنه چطور آن سقراط آنقدر تربیت می‌شود که جام شوکران بنوشد؟ پس می‌شود کسی راه ابراهیم خلیل را طی کند و بشود سقراط و افلاطون و ارسطو.

این مفسر قرآن کریم تصریح کرد: ابوریحان بیرونی که مدتی هم در هند زندگی کرده بود در کتاب «تحقیق ما للهند» میگوید من از علمای هند گله دارم، زیرا آن‌ها هم اگر مانند مردم یونان بیدار می‌شدند، دیگر موش پرست و گوساله پرست نمی‌شدند، چند سال پیش که دانشمندان هندی به ایران آمدند من همین حرف‌ها را برایشان زدم و این‌ها اشک ریختند.

منتظر واقعی جهانی حرف می‌زند و فکرش نیز جهانی است نه ایرانی یا قمی

آیت الله جوادی آملی گفت: در سوره‌هایی مثل توبه و فتح قرآن کتابی معرفی شده‌است که بر تمامی مکتب‌های جهان حکومت دارد.

این مفسر قرآن با بیان اینکه خداوند متعال در سوره مائده گفته است که قرآن مهیمن بر تمام کتاب‌های جهانی است و هیمنه دارد، اظهار کرد: هیمنه قرآن یعنی سیطره و سلطنت قرآن بر تمامی کتب و مکاتب عالم فلذا قرآن کتابی جهانی است و اقتضای آن جهانی فکر کردن است.

وی با بیان اینکه ما همه در انتظار ظهور هستیم ادامه داد: اگر حضرت صاحب (عج) آمد و گفت برای تبلیغ برو به فلان کشور، ما باید کتب کشورهای دیگر و مکاتب دیگر را بدانیم تا شرق رفتیم شرقی حرف بزنیم و غرب رفتیم غربی حرف بزنیم و این معنای جهانی فکر کردن است که در آیه شریفه آمده است.

وی عنوان کرد: ما اگر جهانی حرف بزنیم باید جهانی هم فکر کنیم و اگر قمی یا ایرانی یا حتی خاورمیانه‌ای فکر کنیم، عمل‌مان با آیه شریفه هماهنگ نیست، فلذا منتظر واقعی کسی نیست که جهانی حرف می‌زند و قمی فکر می‌کند بلکه کسی است که جهانی حرف می‌زند و جهانی فکر می‌کند.

آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به مثالی از تاریخ اسلام به نقل قولی از نبی اکرم (ص) در خصوص اهمیت مطالعه علوم عقلی با رویکردی جهانی پرداخت و گفت: رسول گرامی (ص) فتح خیبر را با فعالیت‌های تبلیغی جعفر در سرزمین مسیحیان حبشه هم طراز می‌داند و این یعنی ممکن است اهمیت کار علمی یک طلبه با رویکردی جهانی از فتح خیبر هم ارزشمندتر باشد.

وی اظهار کرد: ذات اقدس اله گفت قرآن باید جهانی باشد و پیامبر مسئول جهانی کردن این کتاب بود وعلما وارثان انبیا هستند و این غیر از آن است که اولاد وارث پدر است زیرا در ارث مادی باید پدر بمیرد تا ارث به وارث برسد اما در ارث معنوی ابتدا وارث باید بمیرد تا ارث نصیبش شود و این است معنای «موتوا قبل ان تموتوا».

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

رئیس موسسه اسرا تصریح کرد: رسول (ص) یک زبان محلی دارد با مسلمانان ویک زبان منطقی با موحدان و برای سایرین یک زبان عقلی و فطری دارد که برهانی است و دلیل محور و زبان جهانی است فلذا باید با حکمت حرف با جهانیان سخن گفت.

وی در خصوص اهمیت علوم عقلی اظهار کرد: تا علوم عقلی و کلام و فلسفه نباشد بسیاری از معارف و اعتقادات دینی قابل حل نیست، در ادعیه نیز نیازمند فهم فلسفی هستیم، اگر بخواهیم یک دعا را فهم ادبی صرف کنیم کمتر در می‌یابیم.

وی افزود: گاهی یک سطر از زیارت نامه‌ها و احادیث وقتی به دست بزرگان بیفتد و بخواهند تدریسش کنند می‌شود چندین جلد کتاب فلذا چه اسمش‌ را فلسفه بگذاری چه کلام یا حدیث یا مناجات شعبانیه.

وی با بیان اینکه اظهار فقر و نیاز در درگاه ربوبی لازم است، عنوان کرد: نیاز در جای خود ولی ما چنان که در مناجات شعبانیه می‌بینیم، نیازمند ناز کردن برای خدا هم هستیم، به خداوند عرض می‌کنیم که اگر در قیامت ما را مواخذه کردی ما هم مواخذه می‌کنیم که تو که بزرگی چرا من را نبخشیدی؟ این مساله همان ناز کردن است که توضیح آن مستلزم علوم عقلی است.

آیت الله جوادی آملی تاکید کرد: آب فقط میتواند خون و نجسی را پاک کند اما ما یک سلسله قوه‌های بدخیم داریم مانند حرف حرام یا استعمار خارجی که آب نمی‌تواند آن‌ها ‌را پاک کند اما خون می‌تواند، همین بود که امام گفت؛ «خون بر شمشیر پیروز است».

وی ادامه داد: کشوری که خون داد میوه‌های پاک می‌دهد؛ امروز زمین این کشور پاک است و ما باید در این زمین میوه‌ای به ثمر دهیم که غرب را در برابر سلطنت و حکومت جهانی دین محکوم کنیم و تا فلسفه و علوم عقلی نخوانیم نمی‌شود.

آیت الله جوادی آملی با ذکر این مطلب که اخلاص آن است که از خدا جز خدا نخواهیم، عنوان کرد: اخلاص آن نیست که به نیت کسب علم و علامه شدن تعبد کنی بلکه آنست که بی تمنا باشی در بندگی‌ات.

وی بیان کرد: سفر دور و دراز مرکب و راحله می‌خواهد؛ امام حسن عسکری (ع) بیان کردند مرکب و راحله، همان نماز شب است، نماز شب مرکب راهوار است، اگر راه نزدیک باشد انسان به مقصد می‌رسد ولی وقتی راه طولانی است نمی‌توان پای پیاده رفت و باید با نماز شب در این مسیر حرکت کرد.

وی در پایان با اشاره به نقش علامه طباطبایی (ره) عنوان کرد: علامه شاگردانی تربیت کرد که شبهات توده‌ای‌ها را پاسخ دادند، کتاب اصول فلسفه علامه (ره) بعد از ۶۰ سال هنوز زنده است و ما باید این‎هارا احیا کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدئو) آموزش بستن زنجیر چرخ

فراروفرارو19 ساعت قبل
نحوه بستن زنجیر چرخزنجیر چرخ یکی از ملزومات سفر در جاده‌های برفگیر زمستانی است. پیشنهاد ما به شما این است که اگر اهل مسافرت هستید از همین حالاتا پایان زمستان زنجیر چرخ خود را در صندوق عقب ماشین قرار بدهید. با این حال برای بستن زنجیر چرخ ابتدا باید وضع ظاهری زنجیر چرخ را کنترل کرده و پیچ خوردگی‌های آن را باز کنید. ۱- زنجیر چرخ را همیشه تمیز و در جای خشک در صندوق عقب خودرو نگهداری کنید، اگر خودروی شما تک دیفرانسیل (جلو یا عقب) است دو زنجیر چرخ برای خودرو کافیست که برای دیفرانسیل جلو به چرخ‌های جلو می‌بندیم و برای خودرو‌های دیفرانسیل عقب به دو چرخ عقب؛ اگر خودروی شما دیفرانسیل جلو و عقب است بهتر است هر چهار چرخ را مجهز به زنجیر کنید. ۲- زنجیر چرخ را بر روی زمین طوری پهن کنید تا خار‌های زنجیر به سمت زمین و سطح صاف زنجیر با لاستیک در تماس باشد، سپس خودرو را به وسط آن هدایت کنید.

شهاب حسینی و پسرش در فستیوال فیلم سانتا باربارای کالیفرنیا

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
شهاب حسینی و پسرش امیرعلی و نیوشا جعفریان (بازیگران فیلم) و کوروش آهاری کارگردان فیلم «آن شب» در سی و پنجمین فستیوال فیلم سانتا باربارای کالیفرنیا. به گزارش خبر فوری، اولین نمایش این فیلم در ایران، در بخش نگاه نو سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر خواهد بود. داستان «آن شب» دربارهٔ یک زوج ایرانی در آمریکاست که در یک هتل محبوس شده‌اند در حالی که نیروهای بیگانه‌ای آن‌ها را وادار می‌کنند که با رازهایی که از هم پنهان کرده‌اند روبه رو شوند.

زنگ همدلی در مدرسه‌ها

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
مازن آنلاینمازن آنلاین1 روز قبل
بیشتر بدانید: خداحافظی محسن تنابنده: چاره‌ای جز ادامه تصویربرداری «پایتخت ۶» ندارم! تنابنده به واسطه توانمندی در نویسندگی در سریال‌های زیادی کار کرده است و می‌توان گفت: زمینه فعالیت‌های سینمایی‌اش را از رسانه ملی پایه‌گذاری کرده است. تنابنده در ۴‌دوره جشنواره فیلم فجر هم صاحب سیمرغ شده است. بیشتر بدانید: خداحافظی محسن تنابنده: چاره‌ای جز ادامه تصویربرداری «پایتخت ۶» ندارم! بیشتر بدانید: واکنش ژوله، معتمدآریا و سعید روستایی به تحریم جشنواره فجر + عکسبیشتر بدانید: فرهیختگان علیه ترانه علیدوستی و مسعود کیمیاییبیشتر بدانید: حمله بی سابقه کیهان به بازیگران سریال پایتخت!

معرفی کتاب هفته

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
ایلناایلنا1 ساعت قبل
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی محسن حدادی را به عنوان مدیرکل دفتر تبلیغات و اطلاع‌رسانی این وزارتخانه منصوب کرد. به گزارش ایلنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در حکم سیدعباس صالحی خطاب به محسن حدادی آمده است: «نظر به تعهد و سوابق جنابعالی در حوزه رسانه و بنا به پیشنهاد معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی به سمت مدیرکل دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی منصوب می‌شوید. انتظار می‌رود ضمن بهره‌گیری از کلیه امکانات و ظرفیت‌های موجود از طریق سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و نظارت بر اجرای بهینه قوانین، ضوابط و مقررات در حوزه تبلیغات و تعامل و هماهنگی با مراجع مرتبط و با تمهیدات لازم در جهت ساماندهی حوزه تبلیغات در کشور اقدام نمایید. از خداوند متعال توفیق جنابعالی را در انجام وظایف محوله و ماموریت‌های دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی خواستارم.»

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

آمار ابتلا به صرع در ایران ۲ تا ۳ برابر آمار جهانی است

ایرنا19 دقیقه قبل

علی‌ نژاد به عدم میزبانی باشگاه‌های ایرانی تاکید کرد

ایمنا20 دقیقه قبل

هیئت مقررات زدایی یک بخشنامه بانک‌مرکزی را ابطال کرد

ایمنا20 دقیقه قبل

فصل دوم «دوست نابغه من» روی آنتن می‌رود

اعتمادآنلاین21 دقیقه قبل

با تازه‌ترین کتاب‌های نشر نهفت آشنا شوید

ایمنا21 دقیقه قبل

شاهد تحول اساسی در گروه سایپا هستیم/ نگاه بلندمدت برای توسعه و نوآوری در گروه سایپا شکل گرفته است/ بانک صنعت و معدن و گروه سایپا، کارگروه مشترک حمایت مالی از تولید تشکیل دادند

تابناک22 دقیقه قبل

حضور دو فرد دیگر در جلسه ایرانی‌ها با دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا/ مذاکره ۲+۵ در مقر AFC

تسنیم22 دقیقه قبل