وحدت چیزی جز عشق ورزیدن به انسانیت نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سرگرمی

وحدت چیزی جز عشق ورزیدن به انسانیت نیست

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
هفته وحدت هرساله فرصت بیان دیدگاه‌ها و نظریات مختلف در باب الزامات و شیوه‌های وحدت‌آفرینی است که بی‌شــک صاحب‌نظران دینی حرفهای قابل تأملی می‌زنند.

علی محمدزاده/

هفته وحدت هرساله فرصت بیان دیدگاه‌ها و نظریات مختلف در باب الزامات و شیوه‌های وحدت‌آفرینی است که بی‌شک صاحب‌نظران دینی حرفهای قابل تأملی می‌زنند.

اما جدا از تمام اظهارنظرهای تخصصی و پرمعنی می‌خواهیم در ادامه به زبانی ساده و اندکی عامیانه به وحدت نگاهی بی‌پیرایه داشته باشیم که به نظر می‌رسد علاوه بر زندگی اجتماعی، در حوزه فردی هم میتوان گفت گمشده بشر امروزی است.

بنابراین بی هیچ مقدمه‌چینی نام این گمشده وحدت‌بخش را عشق ورزیدن می‌گذاریم؛ چراکه با نگاهی به تمام ادیان الهی می‌بینیم یکی از پایه‌های اصلی دینداری، عشق ورزیدن به خالق است؛ ولی همواره تأکید شده راه رسیدن به حب خدا در گام اول عشق به خود است؛ البته آن جنبه خود بشری که خود را مخلوق خدایی می‌داند که آفریده شده تا به همه چیز مهر بورزد و از آسیب‌رسانی به هر شکلی پرهیز نماید.

دین اسلام کاملترین دین الهی است و در آموزه‌های آن میتوان دستورات مؤکد فراوانی از دوست داشتن انسان فارغ از هر دسته‌بندی را یافت؛ یکی از نمادهای عملی این دوستی عدالت است، چراکه اگر عدالت معیار رفتار هر فردی باشد بی‌تردید نه راضی خواهد شد کسی به وی آسیبی برساند و نه راضی می‌شود به دیگری آسیب برساند.

در دیگر ادیان الهی هم عدالت پایه دین‌داری شناخته میشود، به‌طور مثال در انجیل آمده است: «خوشا به حال آنان که گرسنه و تشنه عدالتند، از آن رو که سیر نخواهند شد» که به زبانی ساده بیانگر تأثیر عدالت‌خواهی در دینداری است؛ چراکه با کنار هم قرار دادن همین نکات به ظاهر ساده و اولیه می‌توان به قواعد رفتاری ضروری دست یافت.

یکی از بزرگان دینی هم در تفسیری ساده از دستورات الهی در قرآن در باب عشق ورزیدن و محبت کردن میگوید: محبت به مردان فضیلت و کمال و قهرمانان، در واقع محبت به کمال خود است (چون شخص خود را وابسته و فردی از این نوع می‌داند) و چون محبت، از مظاهر محدود و ناپایدار گذشت و به مرتبه اعلا رسید، به صورت پرستش درمی‌آید که همان سزاوار کمال مطلق و غنی بالذات است.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

حال با در نظر گرفتن این نکات اگر بخواهیم اندکی ساده‌تر به موضوع وحدت بپردازیم میتوان گفت اگر بشر امروزی اندکی از جاه‌طلبی‌های مادی خود را کم کند و به قاعده عشق‌ورزی و محبت به همنوع خود پایبند باشد، بی‌شک نه شاهد وقوع جنگ‌های خونین خواهیم بود و نه دیگر خبری از توهین و تخریب خواهد بود.

اگر باور داشته باشیم عشق و مهرورزی است که آدمی را شایسته پرستش می‌کند، بیشک کینه‌توزی را فراموش خواهیم کرد و به بهانه‌هایی چون ملیت، نژاد، دین و مذهب دیوار مرزهای خودی و غیر خودی را بلندتر وعریض‌تر نخواهیم کرد.

اگر عاشق خالق و مخلوقات او باشیم دیگر مشوق کودک‌کشی‌های عده‌ای نخواهیم شد که خود را معیار دینداری و خداپرستی بر زمین می‌دانند و حامی جنگ‌افروزانی نخواهیم شد که خود را ناجی بشریت می‌دانند.

آری؛ تنها با عمل واقعی به همین دستور ساده الهی برای دوست داشتن دیگران (حتی خطاکاران) میتوان بهانه هر نوع آسیبی به بشریت و دیگر مخلوقات خداوند را از همان‌هایی گرفت که قدرت و فلسفه بودنشان در هراس‌آفرینی و اقتدارگرایی حتی به نام دین است.

پس بیایید وحدت را با معیار عاشق شدن پایه‌گذاری کنیم و ابتدا عاشق خود الهی خودمان باشیم و کاری کنیم که دیگران هم با هر دین و ملیتی در برابر مهرورزی ما راهی جز عشق ورزیدن به ما نداشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

طرز تهیه کتلت عدس

تابناکتابناک3 روز قبل
کلوچه گوشت یکی از غذاهای خوشمزه است که برخلاف عنوانش، شبیه کوفته است و …رولت مرغ و گوشت یکی از غذاهای خوش طعم و مقوی است که ترکیبی از رولت گوشت …کشک محصولی از دوغ است که از خشک کردن ماست چکیده و محلی بدست می‌آید. کشک …سوهان عسلی کی از شیرینی‌های سنتی ایران است که با ترکیبی از بادام، شکر و … «سنبوسه» یا «سمبوسه» خوراکی است که از خمیر پهن‌شده درست می‌شود به همین …قیمه اردبیلی یکی از خورش‌های خوش‌طعم اردبیل است که در آن به جای سیب …کته کبابی یکی از غذاهای خوش طعم است که به طور خاص در شمال کشور با …سوپ پاستای پاستینا بسیار ساده و سریع آماده می‌شود و به دلیل پنیر …

طرز تهیه خورش کدو مسما

تابناکتابناک2 روز قبل
«کدو مسما به انگلیسی / Straightneck squash» گونه‌ای از خانواده کدوها می‌باشد که مصرف خوراکی داشته و گاه ارتفاع آن تا یک متر نیز می‌رسد. کدو مسما یک کدو به رنگ زرد و گوشت داخلی آن سفیدرنگ میباشد. کدو از جمله صیفی جات خوش طعم است که در خورش‌های مختلفی استفاده می‌شود. کدوی زرد یکی از واریته‌های کدو خورشتی می‌باشد که طعمی شیرین‌تر و ظاهری بسیار زیباتر از کدو سبز دارد. اکنون طرز تهیه خورش کدو مسما که پایه‌ اصلی‌اش همین کدو است را فرامی‌گیرید.
رکنارکنا3 روز قبل
به گزارش رکنا، سردار محمد مسعود زاهدیان، درباره انتشار تصاویری در فضای مجازی مبنی بر وجود قرص در کیک خوراکی اظهار کرد: بررسی‌ها حاکی از این است که قاچاقچیان با بهره‌مندی از جاسازی‌های مختلف، مواد مخدر را قاچاق می‌کنند. وی درباره کیک‌های کشف شده، گفت: بر اساس گزارش واصله از پلیس مبارزه با مواد مخدر هرمزگان از یک دستگاه خودرو نیسان چند عدد کیک که حاوی تعداد معدودی قرص بود، کشف شد که برای تعیین ماهیت به آزمایشگاه پلیس مبارزه با موادمخدر ارسال شده است و تحقیقات در این رابطه از سوی پلیس ادامه دارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر