سیاست ورزی نیابتی جواب نمی‌دهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. سیاسی
سیاست ورزی نیابتی جواب نمی‌دهد

سیاست ورزی نیابتی جواب نمی‌دهد

ایمناخبرگزاری ایمنا |
یک فعال اصلاح طلب با تاکید براینکه سیاست ورزی نیابتی جواب نمی دهد، خاطرنشان کرد: واقع بینانه‌ترین تصمیمی که اصلاح طلبان می توانند بگیرند این است که متناسب با تعداد افرادی که تصور می‌شود قدرت تاثیرگذاری دارند.

به گزارش ایمنا، سید مصطفی تاج زاده در نشست «زنان و انتخابات» گفت: سرنوشت اصلاح طلبان تنها به انتخابات محدود نمی‌شود و راهی بهتر از مشارکت در انتخابات برای حاکم شدن بر سرنوشت‌ ما وجود ندارد. تا امروز انتخابات برای تعیین سرنوشت کشور بی‌بدیل بوده و جایگزینی نداشته است. شنیده می‌شود که می‌گویند انتخابات در ایران مناسکی شده است. این جمله را به تحقیر می‌گویند اما من می‌گویم این یک واقعیت است و انتخابات از مناسک دموکراسی است. اما نیاز است انتخابات هم شکلش و هم روح و جانش حفظ شود یعنی شکل بدون محتوا و جان بی‌تاثیر خواهد بود. تمام تلاش جریان اصلاحات این است که انتخابات به معنای واقعی‌اش در کشور برگزار شود.

وی افزود: اگر نامزدهای شایسته‌ای که وارد عرصه می‌شوند تایید صلاحیت نشوند می‌توان مشارکت را پایین آورد و مثلا در تهران به ارائه لیستی ده نفره اکتفا کرد. مردم باید مطمئن باشند از طرف اصلاح‌طلبان افرادی وارد مجلس خواهند شد که به تغییر معنادار و مثبت می‌اندیشند. حضور هر نماینده از طرف اصلاح‌طلبان وظیفه‌ای سنگین روی دوش ما می‌گذارد و اگر چنانچه افراد دارای صلاحیت حذف شوند می‌توان مشارکت را پایین آورد و دلیلی ندارد تمام مسئولیت را ما بپذیریم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: واقع بینانه‌ترین تصمیمی که اصلاح‌طلبان می‌توانند بگیرند این است که متناسب با تعداد افرادی که تصور می‌شود قدرت تاثیرگذاری خواهند داشت مسئولیت بپذیرند. در این صورت ممکن است تعداد نمایندگان این جریان پایین بیاید، اما تاثیرگذاری‌شان بالا خواهد بود. مانند حزب آقای مصدق که تنها هفت نفر بودند، اما چون پایگاه مردمی داشتند و حرف دل مردم را می‌زدند حضورشان همیشه تاثیرگذار و پررنگ بود و حرف اول را در مجلس می‌زدند. بنابراین معیار ما برای شرکت یا عدم شرکت ایجاد تغییر معنادار است و دیگر سیاست ورزی نیابتی جواب نمی‌دهد.

تاج زاده اظهار کرد: اگر از عرصه سیاسی و انتخابات کنار بکشیم حذف شده و از خاطرها می‌رویم. باید بپذیریم از گسست قدرت لطمه می‌خوریم. حداقل نقشی که می‌توانیم داشته باشیم با حضور اقلیت قوی در قدرت راه را برای خیلی‌ها می‌توانیم باز کنیم.

وی با بیان اینکه آنچه حائز اهمیت است حفظ وحدت در جبهه اصلاح‌طلبان است اظهار کرد: پرچمدار مجموعه‌ای که به نام اصلاحات شناخته می‌شود خاتمی است و خوشبختانه این محوریت پذیرفته شده است. در این جبهه پیش‌تر اختلافات بیشتری وجود داشت، اما ما همواره انسجام‌مان را حفظ کرده‌ایم. به یاد داشته باشیم در شرایطی که هستیم حتی در صورت همدلی و مشارکت دو جناح نیز شاید بسیاری از مردم به دلایل مختلف، از جمله نارضایتی در حوزه معیشت و اقتصاد پای صندوق رای نیایند. بنابراین آنچه به حفظ ما در عرصه سیاسی و تاثیرمان در این حوزه کمک خواهد کرد انسجام و همدلی است.

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: امروز جناحها همه جامعه را نمایندگی نمی‌کنند و هر کدام به تنهایی یک اقلیت هستند. اما قدر مسلم آن است که یک طرف پایگاه اجتماعی ثابتی دارد، اما پایگاه طرف دیگر در نوسان است و بستگی به رای و نظر و تصمیم قشر خاکستری دارد که یا رای نمی‌دهند و اگر رای بدهند به اصلاح طلبان رای می‌دهند.عملکرد نمایندگان زن لیست امید بهتر از مردان بود

تاج زاده با بیان اینکه سیاست در دنیا و کشور ما شکلی مردانه دارد، گفت: در ادوار تاریخ عرصه‌های سیاسی در دست مردان بوده است، اما در سال‌های اخیر حضور زنان در سیاست پررنگ‌تر شده است و مانند همه جای دنیا جناح‌های سیاسی چندان از این حضور استقبال نمی‌کنند، چراکه باید بخشی از قدرت و اختیارات را واگذار کنند. اما از دوم خرداد و شروع دور تازه اصلاحات در ایران حضور دو قشر در انتخابات بالا رفت و این دو قشر زنان و جوانان بودند. این به این معناست که این دو قشر خواهان تغییر بوده و هستند. هرچقدر در ایران دموکراسی پیشرفت کند شاهد حضور پررنگ‌تر زنان خواهیم بود و هدف اصلی ما نیز رسیدن به دموکراسی است.

وی افزود: با هرنوع داوری که امروز درمورد عملکرد فراکسیون امید در مجلس داشته باشیم به این نتیجه خواهیم رسید که عملکرد زنان این فراکسیون بسیار بهتر از مردان بوده است و این موضوع نشان می‌دهد تجربه اعتماد به زنان کاملا مثبت بوده است. درواقع حضور زنان شکل ویترینی و برای کسب رای نبوده و آنها حضوری کاملا موثر در مجلس داشته‌اند و نظر مردم و افکار عمومی نیز موید این ادعاست. من به شدت طرفدار حضور سی درصدی و حتی بالاتر زنان در لیست هستم و اگر فضا مساعد باشد و چهره‌های شاخص بیشتری مشارکت کنند قطعا می‌توان این آمار را به نفع حضور زنان بالاتر نیز برد. درواقع ما سی درصد را سقف نمی‌دانیم، بلکه کف حضور زنان تلقی می‌کنیم.

جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان بالا رفتن آگاهی و استقلال اقتصادی را مقدمه‌ای برای اینکه شهروندان حقوق خود را مطالبه کنند دانسته و گفت: با وضعیتی که زنان ایران دارند و رشد روزافزون جامعه دانشگاهی‌ آنها و بیشتر شدن استقلال مالی آنها، به طور طبیعی خواهان حقوق و مشارکت بیشتر در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی خواهند بود. شک نکنید هرچقدر در مقابل این خواسته مقاومت شود بی‌تاثیر خواهد بود و در آینده نیز درستی این فرضیه اثبات خواهد شد. کد خبر ۳۹۶۷۶۹

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تماشا کنید: ریاضت اقتصادی برای مردم، افزایش بودجه برای مصباح یزدی

انتخابانتخاب1 روز قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ حسن روحانی، رئیس جمهور هنگام تقدیم لایحه بودجه به مجلس گفته بود: «بودجه سال آینده بودجه استقامت و مقابله با تحریم است»؛ با این حال نگاهی به ردیف‌های بودجه نشان می‌دهد که گویا برخی موسسات بودجه بگیر، سهم چندانی از این «استقامت» ندارند.

پایان یک اتهام …

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
گزارش سازمان ملل مشخص کرد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره اتهام به ایران در زمینه حمله به آرامکو، فقط گمانه‌زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۲۳ شهریور امسال بود که برخی شهروندان سعودی در منطقه بقیق از شنیدن صدا‌هایی خبر دادند. اما بلافاصله جنبش انصارالله یمن، این حمله را تایید و آن را پاسخی به حمل ۱۵۰۰ روزه سعودی‌ها و شهادت بیش از ۴۰ هزار یمنی می‌داند. خبرگزاری رویترز در روز گذشته با انتشار گزارشی به نقل از دبیر کل سازمان ملل به صراحت می‌گوید این سازمان اعلام کرده است نمی‌تواند ایرانی بودن پهپاد‌ها و موشک‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کند. به نظر می‌رسد هر چند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تلاش کردند در این سه ماه با جعل سند و مدرک سازی بتوانند پرونده‌ای در این خصوص برای ایران باز کنند با گزارش سازمان ملل مشخص شد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فقط گمانه زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست.

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز23 ساعت قبل
سردار مرتضی قربانی گفته بود «به فرمان رهبری، دستمان روی ماشه است» وزیر اطلاع رسانی لبنان به اظهارات مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران واکنش نشان داد. مشاور فرمانده سپاه اخیرا گفته بود: رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود. براساس عرب نیوز، جمال الجراح، وزیر اطلاع رسانی لبنان در واکنش به اظهارات مرتضی قربانی، مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران گفت: این سخنان غیرقابل قبول است. ایران می‌تواند به هر شیوه‌ای که مایل است از خود دفاع کند اما لبنان نه میدانی باز برای استفاده دیگر کشورها است و نه صندوق پستی سپاه پاسداران ایران است. رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود، از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود.
تسنیمتسنیم21 ساعت قبل
قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور در سال ۱۹۹۶ به امضای دو طرف رسید و بر طبق این قرارداد ایران تا سال ۲۰۲۶ باید روزانه ۲۷ میلیون متر مکعب گاز به این کشور صادر کند. در بخش LNG نیز قطر، الجزایر و آمریکا مهم‌ترین صادرکنندگان گاز به کشور ترکیه طی چند سال گذشته بوده‌اند. صادرات گاز ایران به ترکیه همواره با مشکلات عدیده ­ای روبه­ رو بوده؛ قیمت و کیفیت گاز وارداتی بارها مورد مناقشه طرفین بوده است. اما با وجود همه این مسائل و فشار‌های آمریکا درطول مدت تحریم، هیچ­گاه گاز صادراتی ایران به ترکیه قطع نشده و همواره صادرات گاز ایران به ترکیه ادامه داشته است. به طوری که در مقاطعی که صادرات نفت کشور با چالش‌های جدی مواجه بوده است صادرات گاز ایران اما درآمدی پایدار و تحریم ناپذیر برای کشور تامین نموده است.
مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی اگرچه حزب جانسون همچنان پیروز انتخابات خواهد بود اما آرای کمتری بدست می‌آورد. این نظرسنجی که توسط موسسه «یوگاو» انجام شده است، نشان می‌دهد برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی، حزب حاکم محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» باوجود پیروزی در انتخابات موفق به کسب اکثریت قدرتمند نخواهد شد. بر همین اساس حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» نیز با وجود آنکه پیروزانتخابات نخواهد بود اما اقلیت قوی‌تری را تشکیل خواهد داد. دوهفته پیش یوگاو پیش‌بینی کرده بود حزب محافظه کار موفق به تصاحب ۳۵۹ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس می‌شود که اکثریت قابل قبولی بود ولی طبق پیش‌بینی جدید حزب محافظه‌کار۳۳۹ کرسی نماینگی کسب خواهد کرد که اکثریتی شکننده خواهد بود. پس از اعلام این خبر «لیره استرلینگ» واحد پول انگلیس که در ۷ ماه‌ اخیر روند رو به رشدی در برابر دلار آمریکا داشته با کاهش روبرو شده است.

نظرها

اخبار بیشتر