قهرمان پور، کارشناس بین‌الملل: مسئله پادمانی مطرح شده در گزارش اخیر آژانس در مورد ایران، قابل حل است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. سیاسی

قهرمان پور، کارشناس بین‌الملل: مسئله پادمانی مطرح شده در گزارش اخیر آژانس در مورد ایران، قابل حل است

انتخابخبرگزاری انتخاب |
یک کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به گزارش اخیر آژانس بین المللی انرزی اتمی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران اظهار کرد: در این گزارش تاکید شده که ایران همچنان پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه اجرا می‌کند و در همین چارچوب دسترسی بازرسان آژانس به مراکز هسته‌ای ایران جهت بازدید از این مراکز فراهم است و آژانس در جریان فعالیت های اخیر هسته ای ایران است .
قهرمان پور، کارشناس بین‌الملل: مسئله پادمانی مطرح شده در گزارش اخیر آژانس در مورد ایران، قابل حل است - 0

رحمن قهرمان‌پور در مورد گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی و طرح برخی از مسائل پادمانی در این گزارش، گفت: در مسائل پادمانی به دلیل وسعت و تنوع فعالیت‌های هسته‌ای کشور‌ها ممکن است بین آژانس و کشورها اختلاف نطر‌های فنی به وجود بیاید که معمولا با توضیح رفع می‌شود. فیزیک هسته‌ای تابع مکانیک نیوتونی نیست که قطعی باشد؛ بلکه کوانتومی است و همواره درصدی از خطای محاسبه در آن وجود دارد، به همین دلیل است که مثلا در اعلام درجه غنی سازی انجام شده همواره اندکی اختلاف محاسبه دیده می‌شود.

وی با اشاره به سابقه همکاری‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد: مثلا موضوع PMD و ابعاد احتمالی نظامی فعالیت‌های هسته‌ای ایران دشوارترین مساله پادمانی میان ایران و آژانس بود که در پی توافق برجام و با امضای توافقی میان ایران و آژانس در مسیر حل و فصل قرار گرفت. وقتی اختلافی در این حد مهم حل می‌شود واضح است مساله آلودگی‌ها هم حل شود مگر آنکه آژانس تسلیم فشار‌های سیاسی بیرونی شود. در سالهای ۲۰۰۴_ ۲۰۰۵ هم مساله آلودگی‌ها مطرح شد اما پس از بررسی‌هایی که انجام شد و توضیحاتی که ایران داد آژانس پذیرفت که این آلودگی منشاء خارجی داشته است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این‌که آنچه که در گزارش اخیر آژانس مطرح شده است، مساله‌ بزرگی نیست ولی بعضی از رسانه‌ها تلاش کردند آن را بزرگ جلوه دهند، به ادعاهای نتانیاهو در ارتباط با تورقوزآباد اشاره کرد و گفت: رژیم صهیونیستی با همکاری آمریکایی‌ها به آژانس فشار آورد که موضوع مطرح شده از سوی آنها را مورد بررسی قرار دهد. آژانس نیز در نامه‌ای از ایران خواست که این امکان فراهم شود و تهران نیز در بهار سال ۱۳۹۸ موافقت کرد که نمونه‌برداری صورت گیرد و آنها اکنون با توجه به اقدامات انجام شده، منتظر توضیحات ایران در مورد این مسئله هستند و تهران هم قاعدتا توضیحات خودش را دارد.

وی به بخش‌های دیگری از گزارش آژانس نیز اشاره کرد و افزود: در این گزارش تاکید شده که ایران پروتکل الحاقی را که به صورت داوطلبانه اجرای آن را پذیرفته همچنان اجرا می‌کند و در راستای اجرای این پروتکل آژانس به مکان‌های فعالیت‌های هسته‌ای ایران دسترسی دارد. همین طور از نظارت و اطلاع آژانس از جریان فعالیت‌های اخیر هسته‌ای ایران از جمله تزریق گاز به سانتریفیوژ‌ها در فردو و افزایش سطح غنی‌سازی سخن گفته شده است.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

قهرمان‌پور همچنین در پاسخ به این سوال که باید چگونه رفتار کرد که اجازه نداد از موضوع مطرح شده در گزارش آژانس صهیونیست‌ها و برخی دیگر از کشورها در راستای فشار به ایران و آژانس استفاده کنند، ادامه داد: تردیدی نیست که اسرائیل و برخی از کشورهای منطقه از همان ابتدا مخالف برجام بوده‌اند و به دنبال این هستند که بحران هسته‌ای ایران را بار دیگر ایجاد کرده و از این طریق به تهران فشار بیاورند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این‌که حل مسائل فنی بین آژانس و کشورهای عضو، تابع یکسری پروتکل‌های فنی است، اظهار کرد: هر چند روابط ایران و غرب بر عملکرد آژانس تاثیر می‌گذارد ولی آژانس میزانی از استقلال عمل را دارد. وقتی درباره کلیت برنامه هسته‌ای توافقی مثل برجام وجود دارد مساله آلودگی جزئی، موضوع جدی و خیلی مهمی نیست و می‌تواند حل و فصل شود. ایران نیز با توجه به سابقه همکاری خود با آژانس و آشنایی که با مسائل ریز و مهم در این زمینه دارد پیش از این مواردی که اسرائیل و آمریکا بر روی آن مانور داده‌اند را با همکاری آژانس توانسته حل کند و اکنون نیز مساله‌ی مطرح شده در جریان تعامل مناسب ایران و آژانس قابل حل است.

وی در پایان تاکید کرد: مخالفان فعالیت‌های هسته‌ای ایران تاکنون نتوانسته‌اند دلیل قانع‌کننده‌ای ارائه کنند که فعالیت‌های هسته‌ای ایران غیر صلح‌آمیز و نظامی است و مساله‌ی مورد اشاره نیز با توجه به تجربه‌ای که ایران به دست آورده، قابل حل است.منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.

نحوه تعیین نرخ عوارض نوسازی مشخص شد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
همچنین در تبصره این ماده آمده است: مؤدیانی که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ظرف مدت یکسال نسبت به تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نوسازی معوق خود اقدام نمایند، مشمول بخشودگی جرایم عوارض می‌شوند. تصویب اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولتنمایندگان مجلس با یک فوریت طرح اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولت موافقت کردند. نماینده مردم اصفهان افزود: از آنجا که هزینه سفر‌های خارجی از محل بیت المال تهیه می‌شود، لازم است در شرایطی که بسیاری از مردم در تامین نیاز‌های اساسی خود دچار مشکل هستند تامین هزینه سفر‌های خارجی نظام‌مند و علت سفر نیز مشخص شود. رئیس جمهور یک ساعت فرصت خواهد داشت در خصوص بودجه و مسائل مختلف کشور سخنرانی کند و سپس لایحه بودجه را تقدیم رئیس مجلس خواهد کرد. به گفته آقای نوبخت بودجه امسال نسبت به بودجه سال گذشته بیش از ۵ درصد رشد داشته است.

بررسی بودجه سال آینده از ۴ اسفند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: نهایتا چهارم اسفند ۹۸ بررسی لایحه بودجه در نشست علنی مجلس آغاز می‌شود؛ امیدواریم این لایحه بودجه مدنظر رهبر معظم انقلاب باشد، چرا که در سال گذشته و در جلسه با نمایندگان صحبت از حذف تدریجی نفت شده است. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: حذف یکصد ردیف هزینه‌ای تغییری در بودجه سنواتی محسوب می‌شود و همچنین مسائلی، چون طرح تحول سلامت نیز از جمله ویژگی‌های بودجه سال ۹۹ است. وی در خصوص بودجه شرکت‌های دولتی نیز گفت: ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی برای بخش سرمایه گذاری است و همچنین ۷۰ هزار میلیارد تومان نیز برای بخش عمرانی دیده شده است که در مجموع به ۲۷۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس افزود: در بخش کشاورزی، عمران، ارتباطات و اطلاعات، طرح ملی اطلاع رسانی و … بودجه یاد شده اختصاص یابد. بررسی مشکلات اقتصادی شرکت‌های دانش بنیانسخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: دستاورد‌ها و مشکلات اقتصادی شرکت‌های دانش بنیان در جلسه علنی سه شنبه با حضور دولتی‌ها بررسی می‌شود.

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در جریان اعترضات بنزینی، دسترسی ایرانیان به اینترنت جهانی قطع شده بودرییس جمهور گفت: در زمینه این که بتوانیم شبکه ملی اطلاعات داخلی را آنچنان تقویت کنیم که مردم بتوانند برای نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند و اخیرا هم رهبر معظم انقلاب در این زمینه دستوری دادند که در شورای عالی فضای مجاری آن را دنبال می‌کنیم مردم شرایط بهتری را لمس خواهند کرد. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ در جریان اعترض مردم به گرانی بنزین، دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی قطع و بعد از یک هفته به مرور اینترنت وصل شد؛ به گونه‌ای که اینترنت استان سیستان و بلوچستان در هفته اخیر وصل شده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، هر ساله با تقدیم لایحه بودجه سال آینده کشور به مجلس، حقوق کارمندان و کارگران متناسب با شرایط اقتصادی کشور افزایش می‌یابد؛ بودجه ۹۹ هم از این قاعده مستثنی نیست. محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور روز گذشته (شنبه) از افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان در سال آینده خبر داد و گفت: «برای جبران قدرت خرید مردم، افزایش ۱۵ درصدی حقوق را در بودجه سال ۹۹ پیش بینی کرده‌ایم». همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی، رئیس جمهوری که امروز برای تقدیم لایحه بودجه ۹۹ در مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، با تایید افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان و کارگران گفت: حقوق ثابت کارمندان و کارگران در سال جاری ۲۰ درصد افزایش یافت و در سال ۹۹ هم ان‌شاءالله ۱۵ درصد افزایش حقوق داریم که در این دو سال حدود ۳۵ درصد به حقوق افزودیم. جزئیات افزایش حقوق کارمندان از زبان رئیس جمهوروی افزود: تلاش ما این است که سختی معیشت مردم را کاهش دهیم، بنابراین در سال جاری برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ هزار تومانی را اختصاص دادیم و برای سال ۹۹ باز هم برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ در نظر داریم؛ برای کالاهای غیراساسی نیز ارز نیمایی که ۸۵۰۰ تومان است، در نظر گرفته‌ایم.
ایلناایلنا1 روز قبل
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس گفت: متاسفانه شرکت‌های دولتی از همه در گران کردن کالاها و خدمات سبقت گرفته‌اند و ما می‌بینیم که ملت در این رابطه خون دل می‌خورد؛ بنابراین باید این موارد پیگیری شود. نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی افزود: آقای روحانی در نشست امروز مطالبی را یکطرفه بیان کرد که ما اصلا باورمان نمی‌شود که چنین سخنانی علمیاتی شود. ما در گذشته هم سخنان عمل نشده‌ ایشان را دیده‌ایم لذا عموما حرف‌هایی که از رئیس جمهور می‌شنویم را باور نمی‌کنیم مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. وی با اشاره به اجرای طرح افزایش قیمت بنزین بیان کرد: ما که در جریان نبودیم قرار است کالاها گران شود و یا بنزین افزایش قیمت داشته باشد، اما متاسفانه در شرایط کنونی کالاها در حال گران شدن است و هیچ کس کاری برای جلوگیری از این روند انجام نمی‌دهد. این نماینده مردم در مجلس افزود: متاسفانه شرکت‌های دولتی از همه در گران کردن کالاها و خدمات سبقت گرفته‌اند و ما می‌بینیم که ملت در این رابطه خون دل می‌خورد؛ بنابراین باید این موارد پیگیری شود.

نظرها

اخبار بیشتر