معادن کردستان استراتژیک، غنی و ارزشمند است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
معادن کردستان استراتژیک، غنی و ارزشمند است

معادن کردستان استراتژیک، غنی و ارزشمند است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/کردستان رئیس اتاق بازارگانی سنندج، معادن ما استرتژیک، غنی و ارزشمند است، گفت: در کمترین استان های کشور سراغ داریم که همزمان معادن طلا، سنگ آهن با کیفیت، معادن مرمر ناب و باریت و غیره وجود داشته باشد.

کمال حسینی امروز (۲۳ آبان) در سی و چهارمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کردستان، با حضور معاون اقتصادی رئیس جمهور، اظهار کرد: کردستان با ۲ درصد جمعیت، ۱٫۸ مساحت، ۱٫۲ درآمد سرانه میانگین کشور و با کمترین جرم و جنایت جزء قانون مندترین مردم ایران هستند.

وی افزود: کردستان با توجه به موقعیت استراتیژیک و تلاش خدمت گذاران دولتی و فعالین بخش خصوصی، تامین کننده بخش عمده نیازهای حیاطی و اساسی کشور از جمله آب و گندم است.

رئیس اتاق بازرگانی سنندج، بیان کرد: کردستان رتبه پنجم زمین‌های سطح زیر کشت کشور، رتبه دوم در کشت تولید گندم و رتبه اول تولید توت‌فرنگی را در کشور دارد.

حسینی عنوان کرد: در صورت تخصیص حق آبه آب از سدهای موجود استان، در حد ۵۰ درصد میانگین کشوری برای کمک به تبدیل زمین‌های زیر کشت دیم به آبی، موجب افزایش درآمد سرانه تا حد میانگین کشوری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه معادن ما استرتژیک، غنی و ارزشمند است، ذکر کرد: در کمترین استان‌های کشور سراغ داریم که همزمان معادن طلا، سنگ آهن با کیفیت، معادن مرمر ناب و باریت و غیره وجود داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی سنندج، گفت: دارا بودن میراث فرهنگی، جاذبه‌های طبیعی و گردشگری، صنایع دستی منحصر به فرد و ظرفیت مناسب گردشگری سلامت از دیگر پتانسیل‌های کردستان است.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

حسینی بیان کرد: از جمعیت یک هزار و ۶۰۰ نفری کردستان سرنوشت معیشت جمعیتی در حدود ۵۰۰ هزار نفر معادل ۳۰درصد در چهار شهرستان مرزی مبهم است و همچنین رونق صدها مجتمع تجاری توریستی با مسائل مرزی و گمرکی و تصمیمات مربوط به آن گره خورده است.

وی بیان کرد: متاسفانه ظرفیت ۲۳۰ کیلومتر مرز مشترک با اقلیم کردستان، مشترکات قومی، خویشاوندی و زبانی ما در مقابل استراتژی‌های اقتصادی رقبایی همچون ترکیه کارساز نبوده و بازار اقلیم، کماکان در تسخیر مکانیسم اقتصادی ترکیه بوده و سهم اندکی به استان و کشور ما تعلق دارد.

رئیس اتاق بازرگانی سنندج، خاطرنشان کرد: اما امروز شرایط منطقه و نه گفتن مردم به کالاهای ترکیه‌ای فرصتی حیاتی برای تقویت قدرت رقابتی ما و صادرات کالاهای ایرانی و باز پس گرفتن میدان اقتصادی به نفع کشور است.

حسینی یادآور شد: فعالین اقتصادی، مسئولان ارشد استان، نمایندگان مجلس برای ایجاد منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان، بازگشایی مجدد بازارچه‌های مرزی همچون سیف سقز، رسمی شدن مرز سیرانبند بانه و ایجاد شهرک صنعتی مشترک ایران و عراق همواره در تلاشند اما تصمیم‌گیری در مورد این همه ظرفیت مغتنم خارج از اختیارات استان است و مستلزم عزم جدی مسئولان در سطح ملی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

امکان صادرات روزانه ۲۵ تا ۳۰ میلیون لیتر بنزین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سخنگوی اتحادیه صادر کنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان این که هم اکنون بازار بسیار خوبی در کشور‌های همسایه برای فرآورده‌های نفتی کشور بوجود آمده است، افزود: هم اکنون ما روزانه ۱۱۵ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم که پیش بینی می‌شود ۶۰ تا ۶۵ میلیون لیتر آن به صورت سهمیه‌ای و ۲۰ میلیون لیتر آن به صورت آزاد در داخل عرضه شود بنابراین حدود ۳۰ میلیون لیتر بنزین مازاد خواهیم داشت که می‌توان آن را برای صادرات عرضه کرد. آقای حسینی با بیان این که صادرات فرآورده‌های نفتی مشکلات صادرات نفت خام را ندارد گفت: صادرات فرآورده‌ها به دلیل این که از طریق مرز‌های زمینی به کشور‌های همسایه انجام می‌شود راحت‌تر است و معمولا خریداران ما عمدتا بخش خصوصی هستند که تحریم‌های آمریکا بر آن‌ها اثرگذار نیست. وی تصریح کرد: با صادرات فرآورده‌های نفتی می‌توان بخشی از کمبود منابع ارزی کشور که به دلیل ایجاد مشکلات در صادرات نفت خام بوجود آمده، جبران کرد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی رضا پدیدار، درگفتگو اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما افزود: در صنایع بالادستی نفت، ۵۰ شرکت فعال داریم که بیش از ۳۰ تای آن‌ها در اختیار بخش خصولتی است. رئیس شورای سیاستگذاری نخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفتنمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت برگزار می‌شودنخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت ایران به همت بخش خصوصی در تهران برگزار خواهد شد.

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.

نحوه تعیین نرخ عوارض نوسازی مشخص شد

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
همچنین در تبصره این ماده آمده است: مؤدیانی که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ظرف مدت یکسال نسبت به تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نوسازی معوق خود اقدام نمایند، مشمول بخشودگی جرایم عوارض می‌شوند. تصویب اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولتنمایندگان مجلس با یک فوریت طرح اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولت موافقت کردند. نماینده مردم اصفهان افزود: از آنجا که هزینه سفر‌های خارجی از محل بیت المال تهیه می‌شود، لازم است در شرایطی که بسیاری از مردم در تامین نیاز‌های اساسی خود دچار مشکل هستند تامین هزینه سفر‌های خارجی نظام‌مند و علت سفر نیز مشخص شود. رئیس جمهور یک ساعت فرصت خواهد داشت در خصوص بودجه و مسائل مختلف کشور سخنرانی کند و سپس لایحه بودجه را تقدیم رئیس مجلس خواهد کرد. به گفته آقای نوبخت بودجه امسال نسبت به بودجه سال گذشته بیش از ۵ درصد رشد داشته است.

ببینید | پیام واضح آیت الله خامنه‌ای به داعش و آمریکا در فیلم سایت سردار قاسم سلیمانی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان گیلان دیر زمانی است که جزء مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان در جریان است، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است.

تبدیل خودرو‌های بنزینی به گازسوز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
با اصلاح قیمت بنزین این روز‌ها اقبال صاحبان خوردو‌های دوگانه سوز به سمت جایگاههای سوخت گاز بیشتر شده است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در نهایت بهترین توصیه برای کسانی که می‌خواهند خوردو هایشان را گازسوزکنند این است که حتما به مراکز مجاز برای نصب سیستم گاز سوز روی خودرو‌ها مراجعه کنند و به هیچ وجه کپسول دست دوم بر روی خودرو هایشان نبندند.

مخالفت دوسوم اعضای مجمع با تصویب پالرمو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خبر تکمیل می‌شود. آقای حسین مظفر در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما تاکید کرد: در ابتدای بررسی لوایح «پالرمو» و «سی اف تی» در مجمع، ترکیب موافقان و مخالفان تصویب آن، پنجاه به پنجاه بود، اما به تدریج به شمار مخالفان افزوده شد و اکنون دو سوم اعضا با تصویب این لوایح مرتبط با اف‌ای تی اف مخالفند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به رد لایحه پالرمو در جلسات غیررسمی مجمع تشخیص گفت: این موضوع فردا (یکشنبه) در نشست یکی از کمیسیون‌های مجمع بار دیگر بررسی می‌شود. وی تاکید کرد: مسکوت گذاشتن این لایحه در مجمع تشخیص تنها با هدف فرصت دادن به دولت برای چانه زنی با اروپایی‌ها به منظور اجرای تعهدات برجامی آنان بود، اما با توجه به اثبات بدعهدی اروپایی‌ها، دیگر هیچ ابهامی برای مجمع در رد این لوایح وجود ندارد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش بینی کرد: تکلیف این دو لایحه تا قبل از پایان ضرب الاجل گروه اقدام مالی علیه کشورمان در مجمع، مشخص و رد خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر