دره جن‌ها در دل کویر +عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
دره جن‌ها در دل کویر +عکس

دره جن‌ها در دل کویر +عکس

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
اسمش نشان می‌دهد اوضاع از چه قرار است، همین که بگویند دره کال جنی، حساب کار دستمان می‌آید که حتما افسانه و باور قدیمی هست که می‌گوید آنجا حتما در گوشه و کناری اجنه کمین کرده‌اند تا به محض رسیدن مچتان را بگیرند و از این بپرسند که چرا پا به مقرشان گذاشته‌اید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از جام جم، نمونه‌های مشابه این ماجرا هم در ایران کم نیست و خلاصه باید گفت جن‌ها هم در حق صنعت گردشگری لطف کرده و با حضور احتمالی شان، بعضی جاها را رازآمیز و جذاب کرده و گردشگران زیادی را به سمتشان کشیده‌اند.

کویر ریگ جن، دره ستارگان، تالاب ارواح، قلعه‌جنی و کال جنی، پنج منطقه پررمز و راز در ایران هستند که مردم محلی افسانه‌های زیادی از آنها نقل می‌کنند. شاید این به نظر ما خرافه بیاید، اما مردم روستای ازمیغان در طبس هم بر این باورند که در دره کال جنی، چند جن زندگی می‌کنند؛ برای همین‌هم اسم دره زیبای این شهر را کال جنی یعنی دره جن گذاشته‌اند.

مردم آنها حتی تنور و دودکش اجنه را هم در این دره پیدا کرده‌اند و حالا هر قدر علم پاسخ بدهد و زمین‌شناسی دلیل بیاورد، باز هم مردم محلی قانع نمی‌شوند و حکایت‌ها دارند ار جن‌های چشم سرخ و پا سم داری که چندین و چند بار یکی را گیر انداخته‌اند و خلاصه …

دره جن‌ها در دل کویر +عکس - 5

کجا هست؟ چطور برویم؟

دره کال جنی در شهر طبس قرار دارد، شهری که روزگاری جزو خاک یزد محسوب می‌شد و حالا در تقسیمات کشوری جزو استان خراسان جنوبی است. پس باید اول خودمان را برسانیم خراسان جنوبی و از آنجا هم راهی طبس شویم.

از طبس باید برویم سمت روستای ازمیغان که در شمال طبس و البته در مسیر فرودگاه واقع شده است. یعنی این امکان هم هست که ابتدا با هواپیما برویم طبس و از آنجا ادامه برنامه را داشته باشیم. حالا ممکن است هر کسی به شیوه خودش برنامه‌ریزی کند دیگر. یادمان نرود کجای راه بودیم، همین که به سمت شمال طبس رفتیم بعد از ۳۵ دقیقه وارد یک جاده خاکی می‌شویم که اگر آن را تا انتها برویم باید ماشین را پارک کرده و پیاده وارد دره اجنه شویم.

از دو مسیر می‌توان وارد این دره شد. یکی انتهای جاده خاکی که ابتدای این دره و به کوه وصل شده است و دیگری میانه‌های این جاده خاکی که با یک میانبر از داخل یک شکاف می‌توان به درون دره راه یافت.

دره جن‌ها در دل کویر +عکس - 11

چرا برویم؟

چرا؟ همین که می‌گویند مقر جنیان است کلی جذابش می‌کند و منهای هر دلیل دیگری می‌شود زد به مسیر کال جنی. اما چند دلیل قانع‌کننده دیگر برای رفتن به کال جنی وجود دارد: اول این‌که شکل تراشیدگی و بریدگی دره‌ها زیبایی منحصربه‌فردی دارد. این شکل و شمایل به زمین‌شناسان ثابت کرده دره از هزاران سال پیش بر اثر فرسایش زمین و حضور سیلاب‌ها به این شکل درآمده.

دره، گاهی شکل خمیده و گاهی زاویه‌دار به خود می‌گیرد. علاوه بر آن این فقط زمین نیست که ما را جذب خودش می‌کند، بلکه اگر حین پیاده‌روی گاهی به بالا نگاه کنیم چیزی جز یک شکاف آبی رنگ از آسمان نخواهیم دید. حتی گاهی دره آنقدر تنگ می‌شود که همان آسمان هم به چشم نمی‌آید.

در مسیر هم دودکش و تنورهای اجنه را به چشممان می‌بینیم. این البته اسمی است که مردم محلی روی آنها گذاشته‌اند. دودکش و تنورهای جن به ستون‌های فرسایشی گفته می‌شود که به دنبال فرسایش در دیواره رودخانه به وجود آمده‌اند، اما مردم محلی که از دلیل زمین‌شناسی این دره بی‌خبر بودند، این اسم‌ها را رویشان گذاشته‌اند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

دلیل دوم این است که در طول مسیر، خانه‌هایی به اسم خانه گبرها در دل دیواره‌ها برای سکنای زرتشتیان زمان خود، ساخته شده و دیدن آنها خالی از لطف نیست.

تنها نروید

مسیر رسیدن به این گبرها نیاز به راهنما دارد و نباید تنهایی دنبال آن گشت. در این مسیر حفره‌هایی شبیه تونل وجود دارد که احتمالا راه ارتباطی آنها با هم بوده است. گفته می‌شود زرتشتیان موقع حمله اعراب به این مناطق پناه می‌بردند تا از خود دفاع کنند. جالب این‌که داخل حفره‌ها یک حلقه چاه عمیق هم برای دسترسی به آب وجود داشته.

سومین دلیل برای دیدن کال جنی، حوضچه‌ای است که در انتهای راه، ما را به پیاده‌روی تشویق می‌کند. در طول مسیر هم آبی جریان دارد که از چشمه ازمیغان می‌آید. این آب در انتها به یک‌قنات می‌رسد. مسیر پیاده‌روی بین صخره‌ها شش کیلومتر است.

خیلی‌ها وسط راه می‌مانند و منصرف می‌شوند، اما آنهایی که ادامه می‌دهند آخر سر به حوضچه‌ای با عمق ۵/۱ متری می‌رسند و تنی به آب می‌زنند.

یکی دیگر از تجربه‌های ناب صخره‌نوردی در کال جنی صدای بادی است که در آن می‌پیچد. اگر برای چند ثانیه سکوت کنیم و منتظر صدای باد بمانیم زوزه‌ای داخل صخره‌ها می‌پیچد که بیشتر متوجه دلیل مردم محلی برای انتخاب این اسم می‌شویم. انگار که صدای زوزه باد اینجا را ترسناک‌تر از چیزی که هست می‌کند.

همه چیز زیر سر یک رودخانه است!

دلیل شکل گرفتن این دره زیر سر رودخانه ازمیغان است؛ چراکه این رودخانه در محل عبور خودش زمین را گود کرده. از آنجایی که در همه نقاط، بافت صخره‌ها مشابه همدیگر نیست، وقتی باران آمده یا سیلاب در حال عبور بوده، بخش‌های نرم‌تر بافت خاک را تخریب کرده و بخش‌های سفت‌تر باقی مانده.

به همین دلیل هم این تنگه با فرورفتگی‌ها، برجستگی‌ها، شیارهای حاصل از فرسایش، منافذ و سوراخ‌های ریز، دیواره‌ها، پلکان‌ها و آبشارهای کوچک و حوضچه‌های آب به وجود آمده.

از آب تا عینک آفتابی و میان‌وعده

آب آشامیدنی مهم‌ترین چیزی است که در این‌سفر باید همراه خودمان ببریم. از آن مهم‌تر داشتن یک همراه آشناست که مانع گم شدن یا خطرات دیگر شود. کلاه نقابی و عینک آفتابی همیشه یکی از لوازم ضروری سفر به مناطق بیابانی بوده. بهتر است لباس خنک بپوشیم، کرم ضدآفتاب بزنیم و کفش مناسب پیاده‌روی به پا کنیم. همچنین با خودمان کیسه زباله ببریم تا زباله‌هایمان را آنجا رها نکنیم.

اگر موقع ناهار به دره برسیم باید با خودمان یک‌میان‌وعده سبک هم داشته باشیم. برخی از افراد به قصد کمپینگ به کال جنی می‌آیند و برای این کار با خودشان چادر و دیگر وسایل مورد نیاز برای شب ماندن در دره اجنه را همراه دارند.

این نکته مهم را هم یادآوری کنیم که دره دارای دیواره‌های بلند و پرشیب است که وارد شدن به آن می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد. برای دستیابی به کف دره نیازمند آشنایی به منطقه است که هرگز نباید به‌تنهایی در این کال قدم بزنید، حتی اگر به ارواح و جن هم اعتقادی ندارید!

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری9 ساعت قبل
رهبر حزب لیبرال دموکرات انگلیس که طرفدار باقی ماندن در اتحادیه اروپا است، پیشنهاد همکاری با حزب کارگر را در صورت قبول خواسته‌های آن‌ها مطرح کرده است. هم‌چنین هر دلار آمریکا به ۱٫۳۲۵۱ دلار کانادا افزایش یافت. میشل آرون، استراتژیست ارزی در موسسه «استیت استریت» گفت: داده‌های اخیر نشان می‌دهد که اقتصاد آمریکا در وضعیتی بهتر از چیزی که پیش‌تر تصور می‌شد قرار دارد. به دنبال کاهش شدید رشد اقتصادی سومین اقتصاد بزرگ جهان، دولت ژاپن اعلام کرده یک بسته محرک ۱۲۰ میلیارد دلاری را برای تقویت رشد اقتصادی این کشور به زودی عملیاتی خواهد کرد. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱٫۴۶۲۱ دلار مبادله شد.

بازار‌های مالی ۴۵

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما میانگین ارزش معاملات در این هفته حدود ۲۵ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است و این به معنای بازگشت رونق به بازار سرمایه است.

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا برای اولین بار یک تیم نخبه موفق به طراحی و ساخت دستگاه میکرواسپکتروفتومتر شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاهی با کاربری گسترده در صنایع مختلف که پیش از این جزو اقلام تحریمی محسوب میشده و حالا در ایران بومی شده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
در بینشان جوانی است که او را کارمند بانک سوخته کوثر معرفی می‌کنند. بااینکه دو هفته از آتش‌سوزی بانک گذشته اما کارمند بانک انگارهنوز شوکه است. شیشه‌های بانک شکسته بود و تعدادی برای غارت بانک خودشان را از لابه‌لای میله‌ها به داخل بانک می‌کشاندند. میلاد هم با هر زور و زحمتی که شده داخل بانک رفت و مرتب فریاد می‌زد «لطفا برید بیرون.» وسایل بانک را به غارت می‌بردند. قبل از اینکه بانک آتش بگیرد هر شخصی که وارد بانک می‌شد بیرونش می‌کردم.
ایسناایسنا11 ساعت قبل
کتاب «شب دوازدهم» نوشته ویلیام شکسپیر با ترجمه میلاد میناکار، «پنجاه سال برنامه‌ریزی» با گردآوری هدی صابر، «بهترین باش» نوشته آندری سدنیف با ترجمه زهرا ابراهیمی و «عشق و ازدواج در قرون وسطی» نوشته ژرژ دابی با ترجمه مهدیه چراغیان منتشر شد. به گزارش ایسنا، کتاب «شب دوازدهم» نوشته ویلیام شکسپیر با ترجمه میلاد میناکار در ۱۹۲ صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و قیمت ۳۲ هزار تومان توسط بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه منتشر شده است. نوشته پشت‌ جلد کتاب: معصیت قتل، از عشقی که قرار است پنهان بماند، رسواتر نیست. کتاب «بهترین باش» با عنوان فرعی «چگونه ذهن و بدن‌مان را شارژ کنیم» نوشته آندری سدنیف با ترجمه زهرا ابراهیمی در ۱۶۰ صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و قیمت ۲۹ هزار تومان نیز توسط بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه منتشر شده است. نوشته پشت‌ جلد کتاب: ژرژ دابی، پژوهشگر نامی در زمینه قرون وسطی، این‌بار به سراغ موضوع عشق و ازدواج رفته است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، محمد کاظم چقازردی در جلسه با اعضای هیات مدیره و مدیران ارشد بانک با اشاره به طرح ملی ادغام به عنوان مهمترین ماموریت بانک سپه گفت: برای اجرای بهینه طرح ملی ادغام، ۹۴ پروژه توسط بانک سپه تدوین و معرفی شد، این اقدامات برای ریاست محترم جمهور ارسال و ایشان ضمن تایید آن از تلاشهای صورت گرفته در این خصوص تقدیر کرد. وی تهیه نرم افزار جامع بانکی امید و برنامه بانک برای حرکت بیشتر به سمت سودآوری را از دیگر موضوعات اولویت دار بانک در سالجاری برشمرد و اظهار داشت: با ایجاد نرم افزار جامع بانک سپه و رعایت برنامه زمانبندی مربوط به آن جایگاه بانک سپه رفیع‌تر از گذشته خواهد شد و هیات مدیره بانک با قدرت از این پروژه حمایت می‌کنند. مدیرعامل بر ضرورت رعایت الزامات حاکمیت شرکتی در بانک سپه تاکید کرد و گفت: الزامات حاکمیت شرکتی به عنوان یک قانون که در دستور کار وزارت امور اقتصاد و دارایی بوده و به بانکها نیز ابلاغ شده است. چقازردی افزود: رعایت الزامات حاکمیت شرکتی باعث خواهد شد جامعه از نحوه اداره بانک و فرآیندهای داخلی آن آگاه شوند و همچنین بخشی از هیات مدیره بانک با تفکیک وظایف از امور اجرایی محض فاصله گرفته و در حوزه‌های تقویت ریسک، حسابرسی داخلی، حسابرسی سیستماتیک و سایر موارد فعالتر عمل کنند. وی ایجاد کمیته‌های مختلف در بانک، تقسیم مسولیتهای هیات مدیره و تفکیک جایگاه مدیرعامل از رییس هیات مدیره را از شاخصه‌های حاکمیت شرکتی در بانک برشمردو خاطرنشان کرد: تفکیک جایگاه مدیرعامل و رییس هیات مدیره برای تقسیم بهتر وظایف است و تغییری در نگاه و اهمیت مسولیتهای محوله ایجاد نخواهد کرد.

نظرها

اخبار بیشتر