نماینده سازمان ملل: مقامات عراقی باید برای اجرای اصلاحات سیاسی عجله کنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. بین‌المللی
نماینده سازمان ملل: مقامات عراقی باید برای اجرای اصلاحات سیاسی عجله کنند

نماینده سازمان ملل: مقامات عراقی باید برای اجرای اصلاحات سیاسی عجله کنند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
نماینده سازمان ملل در عراق تاکید کرد، مقامات عراقی باید در واکنش‌ نشان دادن به اعتراضات گسترده که خواستار اصلاحات سیاسی هستند، عجله کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جنین هنیس پلاسخارت، نماینده سازمان ملل در عراق گفت: مقامات عراق باید به این بحران واکنش نشان داده و کاری انجام دهند.

پلاسخارت در جلسه پارلمان عراق تاکید کرد، درخواست‌های معترضان در زمینه مبارزه با فساد، رشد اقتصادی، اشتغال زایی و خدمات عمومی انتخابات شفاف و اصلاحات گسترده سیاسی از جمله اصلاح قانون اساسی است.

وی افزود: از ابتدای تظاهرات از اول اکتبر ۳۱۹ تن کشته و حدود ۱۵ هزار تظاهرکننده نیز زخمی شده‌اند. ما همچنان گزارش‌هایی درباره کشتار، ربایندگی و بازداشت‌های بی‌دلیل و تهدید دریافت می‌کنیم.

نماینده سازمان ملل در عراق تاکید کرد: شما به عنوان اعضای منتخب پارلمان باید با مردم ارتباط برقرار کنید و صدای آنها در زمینه اصلاحات اساسی را به گوش مسؤولان برسانید. عراقی‌ها بهایی غیرقابل تصور را پرداخت کردند تا صدایشان شنیده شود.

وی تصریح کرد، قطع کامل اینترنت و مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی شایسته عراق به عنوان جامعه آزاد و دموکرات نیست بلکه روند زندگی مردم را مختل می‌کند.

وی درباره انتخابات زودهنگام نیز گفت: به کمک فنی سازمان ملل دستاورد بسیاری در زمینه اقدام برای دستیابی به چارچوب قانونی منسجم محقق شد که کل قوانین مربوطه را تجمیع و رای دهندگان را به نامزدهای انتخاباتی نزدیک می‌کند.

نماینده سازمان ملل در عراق اشاره کرد، خیابان‌های عراق شاهد ناامیدی از عدم تحقق پیشرفت طی ۱۶ سال گذشته است در حالی که جوانان عراقی خواهان آینده‌ای بهتر هستند.

وی افزود: این مقامات توسط مردم انتخاب شده‌اند و در قبال آنها مسؤول هستند.

سازمان ملل یک نقشه راه مرحله‌ای ارائه کرده که مورد حمایت و تایید آیت‌الله سیستانی نیز قرار گرفته است؛ نقشه راهی که خواستار پایان فوری خشونت‌ها، اصلاحات انتخاباتی و برنامه‌های مبارزه با فساد ظرف یک بازه زمانی دو هفته‌ای است.

به دنبال این اقدامات، اصلاحات قانون اساسی و قوانین زیربنایی نیز باید ظرف یک بازه زمانی سه هفته‌ای صورت گیرند.

جنین هنیس پلاسخارت در حاشیه نشست پارلمانی روز چهارشنبه با قانونگذاران عراقی درباره این برنامه به مذاکره پرداخت و به آنها گفت: الآن زمان عمل است در غیر این صورت زمان را از دست می‌دهید.

وی افزود: متاسفانه عراق به خوبی می‌داند که بسیاری از عاملان داخلی و خارجی ممکن است به عنوان تباه‌کننده فرصت‌ها عمل کنند و درخواست‌های مشروع مردم عراق را متزلزل سازنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو2 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.
الفالف3 روز قبل
گزینه خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی از میز مذاکره حذف شده است". پیونگ یانگ فقط و فقط از خلع سلاح هسته‌ای خود دورتر شده است. با این همه، اظهارات اخیر سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد، می‌تواند حتی همین دستاورد حداقلی را هم به خطر بیندازد. اضافه بر این، در شرایط فعلی، بازگشت آمریکا به اعمال فشار حداکثری به کره شمالی تا حد زیادی غیرممکن است. همه ما به شنیدن این گزاره که در بخش نتیجه گیری تمامی گزارش‌های کارگروه کارشناسان سازمان ملل متحد در موضوع کره شمالی می‌آید عادت کرده‌ایم: اقدامات کره شمالی در نقض تحریم‌های بین المللی، شاهدی بر ناکارآمدی تحریم‌های سازمان ملل متحد است.
فارسفارس2 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، سخنگوی رسمی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق روز پنجشنبه گفت که به دنبال قتل فجیع نوجوان عراقی در میدان الوثبه در مرکز بغداد وقت آن رسیده که دولت حاکمیت خود را در میدان‌های اعتراضات اعمال کند. خلف در اظهاراتی خبری با بیان اینکه نوجوان مقتول بر خلاف شایعات حتی یک گلوله هم به سمت معترضان شلیک نکرده بود، گفت: «با قاتلان وی به شدت برخورد خواهد شد.» وی افزود: «قاتلان این نو جوان نزدیک منزل او شلوغ کرده بودند که او از آنها می‌خواهد از خانه او دور شوند، چون خانواده در خانه زندگی می‌کند که در جواب او، قاتلانش به سوی منزلش چند کوکتل مولوتوف پرتاب کردند و سپس به داخل خانه یورش بردند و اینقدر او را مورد ضرب وشتم قرار می‌دهند که بدنش سیاه می‌شود سپس او را به حد مرگ خفه می‌کنند و در میدان الوثبه آویزان می‌کنند.» خلف ادامه داد: «جنایت وحشتناکی که در حق این نوجوان صورت گرفت بی مجازات نخواهد ماند و وقت آن رسیده که دولت حاکمیت و تسلط خود را بر میدان‌های اعتراضات اعمال کند.» وزارت کشور عراق هم اعلام کرد که اطلاعاتی کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه دریافت کرده است و در روزهای آنی نیروهای امنیتی نقش بزرگ‌تری در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهند داشت. سرتیپ «خالد محنا» سخنگوی وزارت کشور عراق در گفت‌وگو با شبکه العراقیه گفت: «وزارت کشور اطلاعات کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه جمع آوری کرده و به دستگاه قضایی تحویل داده است.» المحنا حادثه الوثبه را وحشتناک خواند و گفت: «یک اجماع نظر ملی وجود دارد که خواهان مداخله نیروهای امنیتی برای اعمال امنیت است و در روزهای آتی شاهد نقش بزرگ‌تر نیروهای امنیتی در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهیم بود.» المحنا ادامه داد: در مقطع اخیر انتقادهای رسانه‌ای علیه نیروهای امنیتی به راه افتاده بود که این امر منجر به دور شدن آنها از صحنه‌های اعتراضات برای درگیر نشدن با معترضان شد، اما حالا فرماندهان ارشد دستور گرفته‌اند که نیروهای امنیتی در نزدیکی معترضان برای مقابله با هر گونه تخلفی مسلح باشند. روز پنجشنبه در شبکه‌های اجتماعی عراق ویدیوئی منتشر شد که در آن تظاهرات‌کنندگان میدان الوثبه نزدیک میدان الخلانی، محل اصلی تجمع معترضان عراقی، یک نوجوان را به شکل فجیعی به قتل می‌رسانند. نوجوان مقتول با هویت «هیثم علی اسماعیل» ۱۷ سال سن داشته و پس از قتل توسط معترضان جسدش از تیر چراغ برق آویزان می‌شود. انتهای پیام/.

نظرها

اخبار بیشتر