شهیندخت مولاوردی؛ برگ برنده اصلاح طلبان؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سیاسی
شهیندخت مولاوردی؛ برگ برنده اصلاح طلبان؟

شهیندخت مولاوردی؛ برگ برنده اصلاح طلبان؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
مولاوردی از تشکیل یک ائتلاف برای زنان اصلاح طلب خبر داد و گفت: موسس شورای عالی زنان اصلاح‌طلب چهار حزب حقوق بشر زنان، مجمع زنان اصلاح‌طلب، جمعیت زنان مسلمان نواندیش و انجمن روزنامه‌نگاران زن ایران هستند.

شهیندخت مولاوردی روز چهارشنبه به خبر‌هایی درباره احتمال قرار گرفتن نامش به عنوان سر لیست اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی واکنش نشان داد. او گفت این گزارش‌ها «گمانه زنی انتخاباتی» است.

این سیاستمدار اصلاح طلب در این باره اظهار کرد: «این بحث‌ها بیشتر گمانه زنی است که در زمان انتخابات عادی است و هنوز جمع بندی راهبرد‌ها و برنامه‌های جبهه اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس نهایی نشده است.»

مولاوردی همچنین درباره این که نامزد انتخابات مجلس خواهد شد یا نه گفت: «فعلا تصمیمی نگرفته است.»

انتخابات مجلس شورای اسلامی برای اصلاح طلبان تبدیل به یک چالش بزرگ شده است. از جنجال طرح «سرا» (سامانه رای سنجی اصلاح طلبان) گرفته تا انتخاب سرلیست محافل سیاسی اصلاح طلبان را به خود مشغول کرده است.

اصلاح طلبان با وجود اینکه قرار است در قالب یک شورای سیاستگذاری درباره استراتژی‌های انتخاباتی تصمیم بگیرند، اما عملا گرفتار اختلاف نظر‌های عمیق شده‌اند. گروه‌های سیاسی مختلف در مباحث گوناگون با یکدیگر اتفاق نظر ندارند. با این حال این جریان به دنبال رسیدن به انسجام برای انتخابات مجلس است. در این بین مهمترین گروهی که ساز مخالف می‌زند حزب کارگزاران سازندگی است. کارگزاران مخالف جدی «سرا» است.

اما در کنار سازوکار رای سنجی یکی دیگر از مباحث جدی این است که چه کسی به عنوان سر لیست اصلاح طلبان معرفی شود. این بحث پس از آنکه اعلام شد که عارف نامزد انتخابات نمی‌شود حساسیت بیشتری پیدا کرد. تاکنون گزینه‌های مختلفی مطرح شده‌اند، اما شاید جالب‌ترین گزینه، شهیندخت مولاوردی است.

نام شهیندخت مولاوردی در برخی رسانه‌های اصلاح طلب مطرح شده است، تاکنون هیچ یک از اعضای شورای اصلاح طلبان در این باره اظهار نظری نکرده‌اند. اما به نظر می‌رسد او جایگاه مهمی در انتخابات مجلس برای اصلاح طلبان خواهد داشت.

اخیرا اعلام شده است که او رابط اصلاح طلبان استان البرز با شورای سیاستگذاری است. برخی رسانه‌ها می‌گویند مولاوردی از کرج نامزد انتخابات می‌شود. اما اگر قرار باشد او سر لیست اصلاح طلبان شود، باید از تهران در انتخابات شرکت کند.

انتخاب یک زن به عنوان سرلیست اصلاح طلبان در انتخابات مجلس شاید بتواند کمی از مشکلات این جریان سیاسی بکاهد، انتخاب یک زن به عنوان سر لیست اقدامی نادر و سنت شکنی آشکار در فضای سیاسی ایران است. با این حال مشخص نیست که این اتفاق ساختارشکنانه نیز بتواند هواداران اصلاح طلبان را به پای صندوق‌ها رای بکشاند.

حضور مردم در پای صندوق‌ها رای مهمترین چالش اصلاح طلبان در انتخابات مجلس است. این چالش در تهران بیشتر از دیگر نقاط کشور بارز است. اصلاح طلبان چهار سال پیش با ارائه لیستی واحد توانستند در تهران با نتیجه ۳۰ به صفر رقیب اصولگرای خود را شکست دهند. اما حالا برای هیچ ناظری قابل تصور نیست که اصلاح طلبان بتوانند موفقیت چهار سال پیش را تکرار کنند.

در همین راستا ممکن است برای کشاندن مردم به پای صندوق‌های رای به دنبال کسب سبد رای زنان باشند. در سال‌های اخیر مطالبات زنان در عرصه عمومی اهمیت بالایی پیدا کرده است و زنان به کنشگران مهمی در عرصه جامعه مدنی تبدیل شده‌اند.

حالا ممکن است اصلاح طلبان از این فرصت استفاده کرده و از ظرفیت بالای زنان برای کسب پیروزی در انتخابات سود ببرند.

شهیندخت مولاوردی؛ برگ برنده اصلاح طلبان؟ - 13

مولاوردی از بررسی عملکرد نمایندگان زن اصلاح طلب خبر داد

تشکیل ائتلاف زنان اصلاح طلب

در همین راستا سخنان روز گذشته شهیندخت مولاوردی در نخستین نشست «زنان و انتخابات» به همت ائتلاف احزاب زنان اصلاح‌طلب برگزار شد، تامل برانگیز است.

مولاوردی در این جلسه گفت: «این نشست در راستای هم‌اندیشی و همکاری هرچه بیشتر بین ائتلاف زنان اصلاح‌طلب برگزار می‌شود و امید است به هم‌افزایی و مشارکت بیشتر احزاب زنان در انتخابات منجر شود.»

او از تشکیل یک ائتلاف برای زنانم اصلاح طلب خبر داد و گفت: «موسس شورای عالی زنان اصلاح‌طلب چهار حزب حقوق بشر زنان، مجمع زنان اصلاح‌طلب، جمعیت زنان مسلمان نواندیش و انجمن روزنامه‌نگاران زن ایران هستند که به جز جمعیت حقوق بشر زنان، که مردان هم در شورای مرکزی آن عضو هستند، اعضای بقیه احزاب را کاملا زنان تشکیل می‌دهند.

خبری: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

به گفته مولاوردی «از اهداف این ائتلاف می‌توان به هماهنگی و همگرایی فعالیت زنان در احزاب اصلاح‌طلب، ایجاد وحدت رویه، انسجام و اثربخشی در راستای ارتقای کمی و کیفی مشارکت سیاسی زنان و تاثیرگذاری بر قدرت سیاسی در جهت تحقق عدالت جنسیتی اشاره کرد.»

مولاوردی گفت بررسی «عملکرد زنان نماینده لیست امید بپردازیم. نه فقط در تهران که در استان‌هایی دیگر نیز زنان در لیست امید حضور داشتند و موفق شدند با کسب اعتماد مردم به مجلس راه پیدا کنند» از برنامه‌های این ائتلاف است.

در این نشست زهرا شجاعی رئیس مرکز امور مشارکت زنان در دولت اصلاحات تاکید کرد که «می‌خواهیم بر تعداد زنان در مجلس افزوده شود.»

شهیندخت مولاوردی؛ برگ برنده اصلاح طلبان؟ - 23

کنار گذاشتن مولاوردی ازم عاونت زنان انتقادات زیادی برانگیخت

مولاوردی از معاونت زنان تا برگ برنده اصلاح طلبان

شهیندخت مولاوردی از جمله سیاستمدارانی است که پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ بین افکار عمومی به شهرت رسید.

او متولد سال ۱۳۴۴ در خوی است.

شهیندخت مولاوردی دارای لیسانس حقوق از دانشگاه شهید بهشتی و فوق لیسانس حقوق بین الملل از دانشگاه علامه طباطبایی است.

او علاوه بر داشتن سابقه تدریس در دبیرستان‌های تهران، سردفتر یکی از دفاتر اسناد رسمی در تهران بوده است. مولاوردی در دوره ریاست‌جمهوری محمد خاتمی معاون مرکز مشارکت امور زنان بود.

او همچنین دبیرکل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان و مسئول کمیته حقوقی ائتلاف اسلامی زنان بوده است.

او چند کتاب در حوزه حقوق زنان و خشونت علیه زنان منتشر کرده است. حسن روحانی، رئیس جمهور روز ۱۶ مهر ۱۳۹۲ شهیندخت مولاوردی را به معاونت رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده منصوب کرد.

مولاوردی در این سمت توانست رضایت نسبی فعالان حوزه زنان را در کشور کسب کند. اصولگرایان از منتقدان عملکرد مولاوردی در مدت زمان حضورش در این معاونت بودند. او در چهار سال حضورش در معاونت زنان تلاش کرد که ازدواج دختران زیر ۱۵ سال را به لحاظ قانونی ممنوع کند. او از مخالفان جدی کودک – همسری است، اما در این مسیر به موفقیت آنچنانی دست نیافت.

مولاوردی همچنین خواستار آزاد شدن حضور زنان در ورزشگاه‌ها بود و تلاش‌های مهمی نیز در این باره انجام داد، اما تا پایان دوران ماموریتش در معاون زنان به نتیجه مطلوب نرسید.

مولاوردی روز بیست و سوم اسفندماه ۱۳۹۳ در سفر به واتیکان به عنوان اولین مقام رسمی و دولتی ایران با فرانسیس (پاپ) رهبر مذهبی کاتولیک‌ها در واتیکان دیدار و گفتگو کرد. این دیدار بازتاب وسیعی داشت.

شهیندخت مولاوردی؛ برگ برنده اصلاح طلبان؟ - 35

دیدار مولاوردی با پاپ

مولاوردی همچنین در گزارش‌های از خرید و فروش کودک در ایران خبرداده بود و خواستار رسیدگی به این پدیده اجتماعی شد. او با حضور در برنامه تلویزیونی متن حاشیه دربارهٔ این موضوع و در پاسخ به مجری برنامه گفت: «یعنی ما حرف نزنیم؟ سکوت کنم، چون رسانه‌های خارجی به حرف‌های من می‌پردازند؟ در خصوص آسیب‌های اجتماعی من مسئولیت دارم و نمی‌توانم روی حقیقت سرپوش بگذارم.»

مولاوردی به خاطر اظهاراتش دربارهٔ اعدام در سیستان و بلوچستان و روستا‌هایی که «تمام مردان آن اعدام شده‌اند»، به اتهام نشر اکاذیب به دادگاه احضار شد.

در دولت دوم روحانی مولاوردی از معاونت زنان کنار گذاشته شد و با وجود اعتراض فعالان حوزه زنان، موقعیتش در دولت تضعیف شد. روحانی مولاوردی را به عنوان دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی منصوب و معصومه ابتکار، را جایگزین او در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نمود.

براساس قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان که در تابستان، شهیندخت مولاوردی در روز شنبه سوم آذر ماه ۱۳۹۷ بازنشسته شد و سمت دستیار رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی را ترک کرد.

با این حال او همچنان به فعالیت‌های وسیع خود در حوزه زنان ادامه داد تا حالا که اصلاح طلبان به او به عنوان یک برگ برنده نگاه می‌کنند. با این حال این برگ برنده چالش‌های زیادی دارد. مهمترین آن این است که بتواند از فیلتر شورای نگهبان عبور کند و چالش مهم دیگر این است که بتواند هواداران سرخورده اصلاح طلبان را به پای صندوق رای بکشاند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| مجادله یک دانشجو با رئیسی درباره رهبر انقلاب

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه این سازمان، امسال تا پایان آبان، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده را شناسایی و معرفی کرده است، گفت: سازمان امور مالیاتی هم برای این مالیات‌ها، برگ تشخیص صادر کرده که حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است. وی اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و رویکرد‌های مهم سازمان بازرسی کشور‏، پیگیری و شناسایی بستر‌های فسادزا و اصلاح آن است که بخش قابل توجهی از این بستر‌ها باید توسط قوه مجریه‏، اصلاح شود. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: بخشی از این بستر‌ها هم ناشی از قوانین و مقررات است که باید اصلاح شود. وی تاکید کرد: فساد، خط قرمز سازمان بازرسی و دستگاه قضایی است و بدون هیچ اغماضی با آن برخورد می‌کنیم. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور هم تخلفی انجام شود حتما برخورد می‌کنیم.

فیلم/ تغییر طرح بنزینی دولت در مجلس آینده

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

باور استعدادها، راهی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و اروپا

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، مسعود پزشکیان در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی دستاورد‌ها و مشکلات شرکت‌های دانش بنیان گفت: نیرو‌های علمی و دانش بنیان باید مورد توجه قرار گیرند، در این جلسه مسائلی در رابطه با مشکلات این شرکت‌ها اعم از در حوزه تامین اجتماعی، فضای کسب و کار، مالیات، گمرک و مجوز‌ها مطرح شد، اما مگر غیر از دولت این موضوع به جای دیگری ربط دارد، چرا باید کاری کنیم فضای کسب و کار مشکل پیدا کند، دولت می‌تواند لایحه فوریتی در این باره به مجلس بیاورد و مشکلات را حل کند. آقای پزشکیان با بیان اینکه رئیس دولت و معاون وزیر می‌گویند وضعیت کسب و کار بد است و ما رتبه صد و چندمی در فضای کسب و کار داریم چه کسی باید این وضع را اصلاح کند، ادامه داد: ما در دو موضوع هسته‌ای و موشک‌ها نگاه ویژه و تعهد سیاسی داشتیم و با قدرت حرفمان را در دنیا به کرسی نشاندیم و امروز می‌دانید قادریم کارمان را انجام دهیم، مسوولان ارشد مملکت باید بپذیرند با دانشمندان و جوانان می‌شود مملکت را درست کرد اگر پیشنهادی برای حل مشکلات دارند می‌توانند آن را به مجلس بیاورند ما هم با تمام قدرت آماده همکاری هستیم. آقای پزشکیان گفت: نیازمند عزم و اراده ملی و اعتماد به جوانان هستیم، برای حل مشکلات شرکت‌های دانش بنیان کارگروهی متشکل از وزارتخانه‌های اقتصاد، کار، علوم، بانک مرکزی و سازمان ثبت تشکیل و با کمیسیون‌های مربوط به مجلس هماهنگی شود، به این شرکت‌ها اختیاراتی داده شود و با تعهد و عزم و اراده از آن‌ها حمایت و دفاع کنیم. نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر قرار است مقابل آمریکا و تحریم‌ها بایستیم باید به مغز‌ها و استعداد‌ها باور داشته باشیم، اگر آن‌ها را باور و حمایت کنیم، آمریکا، اروپا وهیچ قدرتی نمی‌تواند ما را زمین گیر کنند بلکه از بحران هم نجات پیدا می‌کنیم؛ راه نجات ممکلت علم و دانش است و نمایندگان نیز با قدرت پشتیبان این امر هستند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
اصولگرایان می‌گویند آرای قشر مذهبی تماما متعلق به آنهاست و قشر غیرمذهبی متعلق به اصلاح‌طلبان! اصولگرایان می‌گویند آرای قشر فرودست جامعه متعلق به آنهاست و آرای قشر ثروتمند - یا به تعبیر آن‌ها اشراف‌زاده و مرفهین بی‌درد - متعلق به اصلاح‌طلبان. در ثانی اگر چنانچه گفته شد او در تشخیص خود در مورد پایگاه و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان اشتباه بوده باشد، در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که آن بخش از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان که در طبقه مذهبی و حاشیه‌نشین قرار می‌گیرند، رای خود را از اصلاح‌طلبان دریغ خواهند کرد. ماجرا فقط این نیست؛ افزایش قیمت بنزین غالب بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان را از این جریان ناامید خواهد کرد؛ چراکه دست‌کم این نوع اجرای طرح بنزینی و نیز در تقابل با وعده‌های اصلاح‌طلبان در مورد شفافیت است. از طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان از عملکرد این جریان است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
به گزارش خبر فوری، خبرهای منتشر شده از برخی سایت‌های خبری صهیونیستی حاکی از این است که نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و روسیه در سوریه با هم درگیری مختصری پیدا کرده‌اند. از می‌۲۰۱۸ درگیریهای مرزی بین نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و ایران و روسیه بیشتر شده است. با این حال، اگر گزارش فوق درست باشد احتمال درگیری هوایی روسیه و متحدانش با اسرائیل بالاتر می‌رود. این جنگنده می‌تواند با هواپیماهای دیگر که با سرعت و ارتفاع بیشتری پرواز می‌کنند به راحتی درگیر و پیروز شود. قدرت هوایی روسیه و رژیم صهیونیستیهم روسیه و هم رژیم صهیونیستی از توان هوایی بالایی برخوردارند.

نظرها

اخبار بیشتر