هدف جنگ اقتصادی ضد لبنان چیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
هدف جنگ اقتصادی ضد لبنان چیست؟

هدف جنگ اقتصادی ضد لبنان چیست؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
در حال حاضر لبنان وارد یک جنگ اقتصادی شده که البته این جنگ دارای اهداف برنامه‌ریزی شده‌ای است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه البناء، رژیم صهیونیستی در تابستان سال ۲۰۰۶ یک جنگ نظامی با هدف نابودی حزب‌الله و پایان دادن به حضور نظامی و سیاسی آن٬ ضد مقاومت لبنان به راه انداخت که بدون هیچ دستاوردی٬ از آن خارج شد. این جنگ در واقع یک جنگ مستقیم با کمک کشورهای عربی و غربی بود. سپس همراه با آغاز بحران سوریه٬ جنگی نیابتی توسط گروه‌های افراط‌گرا با همان هدف یعنی نابودی حزب‌الله به راه افتاد. پل اصلی این برنامه٬ سوریه بود که این امر نیز به نتیجه نرسید. اما این بار استراتژی جدیدی برای مقابله با حزب الله شکل گرفته به نام جنگ اقتصادی! کسی که گفته جنگ تنها یک یک امتداد سیاسی با استفاده از دیگر ابزارهاست٬ از اضافه کردن کلمه اقتصاد به آن غافل شده است.

در دنیای امروز٬ اقتصاد٬ ابزاری قاطع برای از پادرآوردن دشمن و شکست آن به شمار می‌رود. آمریکا در مقابله با مقاومت منطقه و از جمله حزب‌الله تاکتیک‌های خود را تغییرداده و دلار را جایگزین ابزار جنگی و درگیری‌های خشونت‌آمیز کرده است.

اکنون لبنان در لبه پرتگاه است؛ نزدیک به یک ماه فرسایش و فشار مردمی و رسانه‌ای و سیاسی و اقتصادی٬ نتیجه‌ای جز استعفای سعد حریری نخست وزیر پیشبرد امور لبنان نداشت. این اتفاق یک دستاورد ناقص برای تکمیل برنامه تغییر معادله سیاسی حاکم بر لبنان از زمان روی کار آمدن میشل‌عون رئیس‌جمهور و پیروزی حزب‌الله و هم‌پیمانان آن دراکثریت پارلمانی بود.

نگرانی‌ها در لبنان همچنان ادامه دارد و هنوز صداهایی که خواستار تشکیل دولتی مطابق شروط و خواسته‌های آمریکا هستند٬ خفه نشده‌ است.

اما خواسته‌های آمریکا در لبنان چیست؟

۱-دولتی که هیچ‌یک از وزیران آن از حزب‌الله نباشند.

۲-دولت بعدی به هرشکلی که باشد٬ بیانیه‌های وزیران آن باید کاملا مطابق با قطعنامه‌های ۱۵۵۹ و ۱۷۰۱ سازمان ملل صادر شود.

۳-سیاست‌خارجه لبنان باید موافق سیاست‌های آمریکا در منطقه و از جمله آنها پروژه‌های مربوط به معامله قرن که گویا هنوز نمرده است٬ باشد.

۴-اقدامات دولت نباید تنها محدود به هماهنگی با سیاست‌های آمریکا باشد؛ بلکه باید به طور مستقیم در راستای مخالفت و دشمنی با محور مقاومت باشد.

۵- هر گونه کمکی مالی در خصوص نجات لبنان از این وضعیت پولی و اقتصادی٬ تنها بعد از انجام اقدامات فوق صورت می‌گیرد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

این بدان معناست که لبنان در سایه این شرایطی که قادر به اصلاح آن نیست٬تا حدی به سمت هرج و مرج رفته است. میشل‌عون و حزب‌الله و سایر هم‌پیمانان آنها باوجود اینکه از پیامدها و خطرات وضعیت اقتصادی کنونی کشور به خوبی آگاه‌اند؛ نمی‌توانند کشور را دست کسانی بسپارند که در مقابل خواسته‌های آمریکا و به‌ویژه مسئله ترسیم مرزها با رژیم صهیونیستی و استخراج فوری نفت و گاز از دریای مدیترانه هیچ قاطعیتی از خود نشان نمی‌دهند.

آنها همچنین نمی‌توانند در تشکیل دولت جدید٬ محدودیت‌هایی را اعمال کنند که موازنه‌هایی که ثبات کشور بر اساس آنها ایجاد شده و لبنان را از فتنه‌های فرقه‌ای و جنگ داخلی دور نگه می‌دارد٬ بشکند. این ثبات در کشور نتیجه دو عامل است: قدرت مقاومت و قدرت توافق‌های داخلی و خارجی.

در حال حاضر تحولات لبنان و شرایط آن نشان می‌دهد که برای خروج از این بحران و مقابله با فشارهای اقتصادی دو گزینه مطرح است:

۱-ایجاد اختلال در تشکیل دولت نه به نفع حزب‌الله است و نه به نفع هم‌پیمانان آن.

۲- باید دولتی تشکیل شود که هیچ یک از مخالفان حزب‌الله نماینده‌ای در آن نداشته و حزب‌الله و هم‌پیمانان آن اکثریت پارلمانی را تشکیل دهند.

امروز نتایج اتفاقاتی که از ۱۷ اکتبر در لبنان درحال جریان است را به شکل واضح می‌بینیم: درگیری میان نیروهای بزرگ خارجی بر سر جایگاه و نقش لبنان در منطقه و درگیری میان نیروهای داخلی بر سر سهمیه‌های هریک در دولت.

همانطور که مشخص است؛ قدرت در لبنان همواره بازتاب این توازن دقیق میان نمایندگان فرقه‌ها و محاسبات کنسولگری‌ها و سفارت‌ها در این کشور بوده است. در این میان ورود حزب‌الله و میشل عون به این توازن٬ یک چالش جدی برای این معادله است.

آنچه که امروز توسط نیروهای خارجی و هم‌پیمانان داخلی آنها از طریق اعتراضات یا فشار اقتصادی و اقدامات دیگر در لبنان اتفاق می‌افتد٬ تلاشی برای بازگرداندن این معادله است.

پس از گفتگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور در روز سه‌شنبه٬ گزینه‌های حزب‌الله به مرحله قطعیت نزدیک شد. اگر دولت جدید لبنان با نام‌گذاری حزب‌الله تشکیل شود٬ این بار واقع‌بینانه‌تر خواهد بود٬ اما با دوچالش مواجه می‌شود: چه کارهایی باید انجام دهد و از چه کارهایی باید اجتناب کند که این دو چالش قطعا با قوانین هرج و مرج داخلی و تحریم‌های خارجی تقابل خواهند داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| مجادله یک دانشجو با رئیسی درباره رهبر انقلاب

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

فیلم | نطق جنجالی پروانه سلحشوری که به درگیری ختم شد | جز اقلیتی برخوردار مابقی مردم را رها کرده‌ایم

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، در آغاز این جنجال نمایندگان اصولگرا، ابتدا حاجی دلیگانی و علیرضا سلیمی شروع به انتقاد کردند بعد سامری از مجمع نماینگان خوزستان هم شروع به فریاد زدن کرد و خواستار خاموش شدن میکروفون سلحشوری شد. گزارش این جنجال را هم از اینجا بخوانید. فیلم کامل نطق پروانه سلحشوری را ببینید:

فعالسازی رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، فعالسازی رمز دوم پویا، ضریب امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد و از کلاهبرداری‌های اینترنتی و سوءاستفاده از حساب‌های بانکی جلوگیری می‌کند. چنانچه فقط از کارتخوان یا خودپرداز استفاده می‌کنید نیازی به فعالسازی رمز دوم پویا نیست برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالسازی رمز دوم، گزارش آذری بقا را مشاهده نمایید.

۹ هزار میلیارد تومان بودجه آب و برق سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر نیرو در حاشیه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مجموع اعتبارات آب و برق در بودجه سال ۹۹ بیش از ۹ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. رضا اردکانیان افزود: ما در آغاز فصل بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در مجلس هستیم و وزارت نیرو با همه کمیسیون‌ها به ویژه سه کمیسیون کشاورزی و آب، انرژی و عمران ارتباط مستقیم و کاری دارد و هر سال در چنین ایامی اعضای کمیسیون وقتی را در نظر می‌گیرند که دستگاه‌های اجرایی جزئیات کار‌های خود را در خصوص بودجه ارائه دهند. وی ادامه داد: همه دستگاه‌ها از جمله وزارت نیرو موظف است که چارچوب لایحه تدوینی دولت را ارائه کرده و بحث‌ها در چارچوب همان لایحه ادامه پیدا کند. وزیر نیرو در خصوص افزایش نرخ آب و برق در سال آینده افزود: طبق دستور دولت ما اجازه نداریم بیش از ۷ درصد تعرفه آب و برق را افزایش دهیم. آقای اردکانیان گفت: هر چند قیمت و هزینه کالا‌هایی که مصرف می‌کنیم رشدی بیش از این دارد، ولی ما اجازه افزایش بیش از ۷ درصدی را نداریم.

فیلم| زره‌‌پوش‌شدن بانک‌ها بعد از اعتراضات بنزینی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

پاسخ ضرغامی به روحانی! گزارش دقیق ۹۴۷ میلیون دلار در بانک مرکزی است از آنها بخواهید+فیلم

الفالف1 روز قبل
وی گفت: هر بار که یک قسط از طرف بانک مرکزی در اختیار صدا و سیما قرار داده می‌شد از صدا و سیما گزارش کامل هزینه‌های قسط قبل را می‌خواستند لذا من ۸ نامه رسمی برای رؤسای بانک مرکزی وقت‌ نوشتم به ازای هر نامه اعلام می‌کردم که به پیوست ریز هزینه‌های قسط قبل برای شما ارسال می‌شود لطفا بعد از تایید قسط بعدی را برای هزینه‌های ضروری و مورد نیاز بدهید. ضرغامی گفت: یک ماه و دو ماه و برخی وقت‌ها ۴ ماه طول می‌کشید تا بانک مرکزی بررسی کند که آقای روحانی انشاالله اینها را نمی‌دانسته تا خطای ایشان کمتر شود، اتفاقا قسط آخر زمان آقای روحانی بود و آقای سیف هم در جریان است. وی افزود: معنای حرف رئیس جمهور این است که اگر هر دستگاهی بودجه رسمی دولتی گرفت و هزینه شد یک نفر برود در تریبون عمومی و بگوید آن پولی که هزینه کردید پول گم شده اختلاسی است که می‌خواهم پیگیری کنم لذا خیلی خنده‌دار است. رییس اسبق صدا و سیما ادامه داد: آقای رئیس جمهور به جای این که در تریبون این حرف نادرست و ناشیانه و از موضع عصبانیت و در برابر پرونده شخصی برادر خودشان را اعلام کنند که صدا و سیما گزارش نداده، کافی است که به بانک مرکزی اعلام کنند گزارش‌های چهار ساله صدا و سیما را بدهید تا مطالعه کنم. فیلم را ببینید

نظرها

اخبار بیشتر