معرفی «سه دقیقه‌ای کتاب» در همدان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
معرفی «سه دقیقه‌ای کتاب» در همدان

معرفی «سه دقیقه‌ای کتاب» در همدان

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/همدان مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان از برگزاری طرح معرفی سه دقیقه‌ای کتاب با مشارکت جهاد دانشگاهی همدان خبر داد.

عاطفه زارعی پنج شنبه ۲۳ آبان‌ماه در جمع خبرنگاران، اعلام کرد: به مناسبت بیست و هفتمین دوره کتاب، کتابخوانی و کتابدار بیش از ۱۲۰۰ برنامه فرهنگی در سطح استان مانند افتتاح نمایشگاه‌ کتاب، برگزاری مسابقات و نشست‌های کتابخوانی، مراسم میثاق با شهدا در حال اجرا است.

وی با اشاره به اهدای بیش از ۴۵۰۰ جلد کتاب توسط دکتر علی اکبر روحانی منش از اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد همدان در هفته جاری، ادامه داد: طرح معرفی سه دقیقه‌ای کتاب با همکاری جهاد دانشگاهی در سوم آذر ماه به عنوان نخستین تجربه در سطح کاربران و کتابداران کلید خواهد خورد و در فضای بسیار شاد با نگاه داوری معرفی کتاب صورت می‌گیرد.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان‌ اینکه کتابخوانی و کتابخانه‌ها می‌توانند نقش شگرفی در مسائلی چون کنترل آسیب‌های اجتماعی و افزایش کسب و کارهای محلی ایفا کنند، اظهار کرد: برای تعامل و حضور بیشتر کتابخانه‌های عمومی در بخش صنعت نشست کتابخوان با موضوع «رونق تولید» با همکاری اتاق بازرگانی و دیگر ارگان‌های مرتبط با بخش صنعت با معرفی کتاب‌های فاخر این حوزه در هفته جاری برگزار شد.

زارعی با اشاره به اینکه کتابخانه‌های عمومی باید رویکردی اقتصادی و اجتماعی نیز داشته باشند، اضافه کرد: برگزاری این نوع نشست‌های کتابخوان می‌تواند مقدمه‌ای برای برگزاری همایش با عنوان رویکرد اجتماعی و اقتصادی کتابخانه‌های عمومی سطح کشور باشد.

وی خاطر نشان کرد: در راستای شکوفایی رونق تولید با کمک‌ کتابخوانی تفاهم‌نامه‌ای با اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان و کتابخانه‌های عمومی استان منعقد شد که‌ هدف از این تفاهم‌نامه بهره گیری متقابل از ظرفیت‌های طرفین در جهت ارتقاء و اشاعه فرهنگ کتابخوانی است.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان بیان کرد: از دیگر اقدامات این هفته افتتاح کتابخانه عمومی زندانیان شهرستان ملایر با مشارکت اداره زندان‌ها بود که این‌ امر می‌تواند فرصتی برای بازآموزی مجدد این افراد باشد.

زارعی از افتتاح و بهره برداری سه کتابخانه عمومی در استان خبر داد و گفت: تجهیز و آماده‌سازی کتابخانه عمومی شهید مظاهری مریانج به پایان رسیده که با توجه به روند تکمیلی مناسبی که داشته در سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید همچنین افتتاح کتابخانه شهدا گمنام رزن و اتمام طرح توسعه کتابخانه شهید رجایی اسدآباد نیز تا پایان سال صورت خواهد گرفت.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی ادامه داد: کتابخانه شهید رجایی اسدآباد نیازمند فضای بزرگتری بود به همین علت طی پیگیری‌هایی که با شهرداری اسدآباد صورت گرفت ۲۴۰‌متر این کتابخانه توسعه داده شد و با این اتفاق امکان استفاده همزمان آقایان و خانم‌ها از کتابخانه وجود دارد.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان خاطرنشان کرد: امسال در جشنواره کتابخوانی رضوی ۶۱ هزار و ۲۲۵ نفر در بخش‌هایی مانند پویش‌ها معرفی کتاب و منابع آنلاین شرکت کردند همچنین سال گذشته میزبان جشنواره قصه‌گویی استان‌های غرب کشور بودیم که در این جشنواره سه نفر از شهروندان همدانی به مراحل بالاتر راه یافتند.

وی خاطر نشان کرد: در رابطه با کمک و حمایت از مردم مناطق سیل زده کتابخانه‌های عمومی چندین طرح مختلف از جمله پویش بهار مهربانی و طرح مهربانی در مهر برگزار کردند که در پویش بهار مهربانی بیش از ۷۴۵۷ کتاب و اسباب بازی به مناطق سیل زده ارسال کردیم و طرح مهربانی در مهر لوازم تحصیل و کیف به مناطق سیل زده اهدا شد.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان بیان کرد: سنجش سرانه مطالعه شاخص‌های مختلفی دارد اما در بحث کتابخانه‌های عمومی با توجه به میزان امانت بیش از ۷۰ دقیقه عنوان شده و با توجه به امانت منابع اطلاعاتی این روند افزایش‌ خواهد داشت که این امر مدیون‌ تمام اقدامات فرهنگی در همه بخش‌ها است.

زارعی اضافه کرد: در راستای کمک به محققان و پژوهشگران‌ به منظور استفاده از منابع الکترونیکی‌ و دانلود مقاله اشتراک نور مگز را گرفتیم که به صورت رایگان در ۲۲ کتابخانه استان این خدمات ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: ۱۱۵ باب کتابخانه عمومی در استان وجود دارد که ۷۰ ‌کتابخانه شهری و بقیه روستایی هستند و حدود ۱۳۳۰ نسخه مطالعاتی کتاب در کتابخانه‌ها قرار داده شده که به ازای هر نفر هفت دهم کتاب وجود دارد و این عدد باید به چهار کتاب برسد.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان خاطرنشان کرد: بیش از ۸۲ هزار عضو فعال در کتابخانه‌ها فعالیت می‌کنند و ۴٫۸ درصد جمعیت استان عضو کتابخانه‌های عمومی هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری17 ساعت قبل
عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: وزارت آموزش و پرورش افزایش حقوق معلمان را نظام رتبه‌بندی عنوان می‌کند، در حالی که نظر مجلس با نظر دولت کاملا متفاوت است. قاسم احمدی لاشکی عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نظام رتبه‌بندی معلمان در بند «ب» ماده ۶۳ برنامه ششم توسعه تأکید شده است که باید اجرایی شود. وی ادامه داد: ‌ ما از اتفاقی که برای افزایش حقوق معلمان در حال حاضر افتاده است خوشحالیم و جلوی آن را هم نخواهیم گرفت؛ معلمان به اندازه کافی زحمت می‌کشند و این افزایش حقوق بهانه‌ای برای قدردانی از زحمات آنها است. اما متأسفانه وزارت آموزش و پرورش را برای افزایش حقوق در نظر نگرفته است. وی افزود: مدیران پژوهش‌سراها، محققان، سرایدارها، خدماتی و انباردارها از جمله کارمندان آموزش و پرورش هستند که افزایش حقوق اخیر شامل حال آنان نشده است.
ایسناایسنا7 ساعت قبل
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران گفت: با توجه به اینکه امامزاده معصوم (ع) دارای دو شبستان است یکی از این شبستان‌ها به عنوان گرمخانه در اختیار افرادی که شرایط اسکان (بی‌خانمان) ندارند یا مسافرانی هستند که از وضعیت مالی مناسبی برخوردار نیستند و امکان اسکان ندارند قرار گرفته است. مجتبی عبدالهی در گفت‌وگو با ایسنا در مورد طرح شرایط اسکان برای افراد بی‌خانمان یا در راه مانده در امامزاده معصوم (ع) اظهار کرد: باتوجه به فصل سرما و برودت هوا طی طرحی تلاش کردیم شرایطی برای اسکان افرادی که مکانی برای استراحت ندارند یا از سفر رسیده و شرایط مالی برای اسکان ندارند را فراهم کنیم تا این افراد در این سرما در خیابان‌ها نمانند. وی ادامه داد: باتوجه به اینکه امامزاده معصوم (ع) واقع در خیابان قزوین از دو شبستان برخوردار است این امامزاده برای خدمات‌رسانی به هموطنان عزیز در نظر گرفته شده است. مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان تهران تاکید کرد: از محل نیت یکی از واقفین به نام سرکار خانم ملوک هاشمی که نیت تهیه سوخت و لباس گرم را داشتند توانستیم پتوهای نو و حوله‌های یکبار مصرف را تهیه کنیم. باتوجه به حمام‌های داخل این امامزاده امکان استحمام نیز وجود دارد.
سینماپرسسینماپرس17 ساعت قبل
سینماپرس: بازیگر سریال «مردان آنجلس» گفت: من به مدت بیست روز کامل در کما به سر بردم، بعد از به هوش آمدن به دلیل زخمی که در بدنم ایجاد شده از بیمارستان مرخص شده و در خانه ادامه مراحل درمان را سپری می‌کنم. به گزارش سینماپرس، رضا ایرانمنش بازیگر سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با میزان، پیرامون آخرین وضعیت جسمانی خود گفت: نزدیک به دو هفته در کما بودم و وضعیت بسیار بدی را پشت سر گذاشتم اما خدا را شاکرم که توانستم کما را پشت سر بگذارم و چند روز پیش از کما بیرون آمدم. وی در همین راستا ادامه داد: معتقدم اگر ذره‌ای نسبت به گذشته بهتر شده باشم از لطف خدا و دعای مردم بوده است، مردم اینقدر به من لطف دارند که همیشه شرمنده آنها هستم. این بازیگر پیشکسوت سینما با اشاره به ادامه روند درمان خود اظهار کرد: من به مدت بیست روز کامل در کما به سر بردم، بعد از به هوش آمدن به دلیل زخمی که در بدنم ایجاد شده از بیمارستان مرخص شده و در خانه ادامه مراحل درمان را سپری می‌کنم. بازیگر فیلم سینمایی «دکل» دلیل ترخیص خود را اینگونه تشریح کرد: دلیل ترخیصم از سوی پزشکان احتمال بالای ابتلا به عفونت بیمارستانی بود، به همین خاطر هم اکنون خانه‌ام به صورت کامل ایزوله شده تا زخم به وجود آمده عفونت نکند.
مهرمهر10 ساعت قبل
‌به گزارش خبرگزاری مهر، ابراهیم حیدری مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر پایتخت کتاب ایران گفت: جلسه داوری ششمین پایتخت کتاب ایران برای بررسی برنامه‌های پنج نامزد نهایی این‌رویداد، امروز سه‌شنبه ۸ بهمن با حضور محسن جوادی و اعضای شورا در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد. به‌نظرم این نشان می‌دهد که همان گونه که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز عنوان کرده بودند، ایرانی را نمی‌توان از فرهنگ و کتاب جدا کرد. وی با تاکید بر هم‌افزایی نهادهای شهری در برنامه‌های پایتخت کتاب ایران گفت: شهرهایی که هم‌افزایی نهادهای شهری بالا بوده است، موفق‌تر بوده‌اند و برنامه‌های بهتری برای کسب عنوان پایتخت کتاب ایران ارائه کرده‌اند. دبیر پایتخت کتاب ایران با اشاره تعداد شهرهای شرکت‌کننده در ششمین جشنواره پایتخت کتاب ایران گفت: در این دوره پس از انتشار فراخوان، ۱۶۶ شهر برنامه‌های خود را ارسال کردند که از این میان ۳۸ شهر به مرحله نیمه‌نهایی راه یافتند. در جلسه داوری ششمین پایتخت کتاب ایران که با حضور محسن جوادی برگزار شد، اشرف بروجردی رئیس کتابخانه ملی، محمد بهشتی عضو شورای سیاست‌گذاری پایتخت کتاب ایران، مهدی جمالی‌نژاد رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، محمود آموزگار نائیب‌رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، علیرضا مختارپور دبیرکل نهادکتابخانه‌های عمومی کشور، علی‌اصغر سیدآبادی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراهیم حیدری مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی و دبیر پایتخت کتاب ایران، فریدون عموزاده خلیلی عضو شورای سیاست‌گذاری پایتخت کتاب ایران و فریبرز خسروی رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران حضور داشتند.
سینماپرسسینماپرس18 ساعت قبل
سینماپرس: باز هم حضور سینماگرانی با تابعیت غربی و آمریکایی در بین داوران جشنواره فیلم فجر حاشیه ساز شد! به گزارش سینماپرس، برخی از داوران سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، تابعیت خارجی، ازجمله آمریکایی دارند. هر چند که طی سال‌های اخیر، حضور افراد دو پاسپورته و دارای تابعیت آمریکایی در بین داوران و حتی مدیران جشنواره فیلم فجر اتفاق افتاده است. اما با توجه به اهدای جایزه شهید قاسم سلیمانی که توسط دولت آمریکا ترور و به شهادت رسید، جای سؤال است که چگونه این افراد قصد انتخاب فیلمی با این موضوع را دارند؟ آیا اعطای چنین جایزه‌ای با حضور چنین افرادی در تناقض نیست؟ *کیهان
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین21 ساعت قبل
پیام خوزستان - اهواز - فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان گفت: اعضای یک باند حفاری غیرمجاز در شهرستان شوشتر شناسایی و دستگیر شدند. به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ رامین مکناوی بیان کرد: در پی کسب خبری مبنی بر حضور گروهی با قصد حفاری غیرمجاز در یکی از مناطق شهرستان شوشتر، موضوع در دستور کار قرار گرفت. وی افزود: پایگاه حفاظت میراث فرهنگی شهرستان شوشتر با هماهنگی مرجع قضایی سه نفر اعضای باند حفاری غیرمجاز را در خوردوی پژو ۴۰۵ شناسایی و دستگیر کردند. فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان ادامه داد: در بازرسی از خودروی توقیفی یک دستگاه فلزیاب و یک قطب نما کشف شد. برچسب‌هاشوشتر میراث فرهنگی اهواز

نظرها

اخبار بیشتر