بهره‌برداری از ۱۰ هزار کیلومتر اراضی استان برای استخراج کانی‌های فلزی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
بهره‌برداری از ۱۰ هزار کیلومتر اراضی استان برای استخراج کانی‌های فلزی

بهره‌برداری از ۱۰ هزار کیلومتر اراضی استان برای استخراج کانی‌های فلزی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/خراسان رضوی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: در حوزه معدن بزرگترین کاری که قرار است آغاز شود انعقاد یک پروتکل سه جانبه با استانداری، سازمان صمت استان و شرکت ملی صنایع مس ایران است که بر این اساس آزادسازی 10 هزار کیلومتر مربع از جنوب خراسان برای استخراج کانی‌های فلزی به خصوص مس صورت خواهد گرفت.

محمدرضا مس فروش در سی و دومین اجلاس سراسری خانه‌های صنعت، معدن و تجارت در نمایشگاه بین‌المللی مشهد اظهار کرد: استان ما استان مهمی در حوزه‌های صنعت، معدن و بازرگانی است که ۳۰ میلیون زائر در سال دارد، این یک ویژگی خاصی است که همه فعالیت‌ها در همه بخش‌های این استان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، خراسان رضوی از نظر صنعتی استانی ویژه‌ای است و ۶۰۰۰ واحد صنعتی با ۲۰ هزار میلیارد تومان ارزش دفتر و ۲۰۰ هزار اشتغال دارد.

وی ادامه داد: میانگین تحقق جواز تاسیس در این استان با ۱۹٫۵ درصد از میانگین کشور با ۱۱٫۵ درصد بالاتر است. همچنین بخش معدن یکی از محورهای اساسی توسعه اقتصادی خراسان رضوی است. اساسا در حوزه صنعت آنچه که برنامه اصلی ماست، رفع نیاز واردات از طریق پروژه‌های تعریفی است. همکاران ما با همکاری تشکل‌ها روی این ماجرا کار کرده‌اند و متد آن تهیه شده است. در حوزه معدن بزرگترین کاری که قرار است آغاز شود انعقاد یک پروتکل سه جانبه با استانداری، سازمان صمت استان و شرکت ملی صنایع مس ایران است که بر این اساس آزادسازی ۱۰ هزار کیلومتر مربع از جنوب خراسان برای استخراج کانی‌های فلزی به خصوص مس صورت خواهد گرفت.

مس فروش بیان کرد: همزمان با این قضیه شرکت ایمیدرو از ما درخواست ۳۰ هزار کیلومتر از اراضی استان را برای اکتشاف و سرمایه گذاری را داشت که تفاهم نامه مربوط به آن را امضا نکردیم و امضای آن منوط به آزادی پهنه‌ای شد که بر اساس آن فعالیت‌های ما پیش رود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در حوزه بازرگانی نیز سوغات جزو مهم‌ترین برنامه‌های ما در این استان است که بایستی برای آن اقدامات لازم صورت گیرد. حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان مبادلات ریالی سوغات در سال در این استان صورت می‌گیرد که با توجه به ویژگی خاص مشهد باید به آن توجه کرد.

مس فروش عنوان کرد: دولت و تشکل‌های غیردولتی قائل به وجود موانعی بر سر راه فعالیت‌های اقتصادی هستند که موجب انجام نشدن کارها می‌شود. با این مساله از دو طریق در استان‌ها پیگیر موضوع هستیم که آن را به مسئولان منعکس کرده‌ایم. بر این اساس قرار شده اختیارات لازم به استان‌ها تفویض شود که امیدواریم این فرایند سرعت بگیرد. ما برای انجام کار به برخی ضوابط بر می‌خوریم که ناشی از دستورالعمل‌های دستگاه‌های اجرایی است، برخورد با این دستورالعمل‌ها باید به سرعت صورت گیرد.

وی با بیان اینکه همکاران ما در وزارتخانه نیازمند تعریف روش‌های متفاوت تامین منابع مالی هستند، گفت: براساس اجرای تبصره ۱۸ قانون بودجه، به میزان ۴۸۰ هزار میلیارد تومان در حوزه صنعت طرح‌های مختلف بررسی شده که تنها ۶۰۳ میلیارد تومان آن تخصیص یافته است که این ارقام با یکدیگر تناسبی ندارد، به اعتقاد ما اگر ۱٫۵ تا ۲ درصد به تخصیص منابع آب به حوزه صنعت اضافه شود، شرایط این حوزه تغییر خواهد کرد.

خبری: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

سیاست‌های پول محور بانک‌ها باید تبدیل به سیاست‌های اعتبارمحور گردد

در ادامه این نشست سیدمحمدرضا مرتضوی، دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران، اضافه کرد: شرایط استثنایی کشور بر کسی پوشیده نیست. امروز ایران اسلامی در مقابل زورگویی مستکبران ایستاده و آسمان، دریا و زمین خود را با تولیدات صنعتی کشور امن کرده است. نقش تولیدگران و کشاورزان در این ایستادگی نقشی ویژه است. امروز ارز مصرفی کشور نه از راه فروش نفت و دست درازی به بیگانه بلکه از راه فروش و صادرات فرآورده‌های صنعتی و صنایع بومی کشور تامین می‌شود که در تاریخ ایران بی‌سابقه است.

وی بیان کرد: ۴ سال حمایت مستمر مقام معظم رهبری از تولید ملی نشان از نقش تک تک فعالان اقتصادی در استقلال ایران دارد. همه در راستای عارضه یابی و رفع مشکلات واحدهای صنعتی باید همراه باشند. در شرایطی که بحران سراسر اقتصاد ایران را به چالش می‌کشد، نقش ستادهای تسهیل در این اثنا بی نظیر است و همه دستگاه‌ها موظف هستند برای حل مشکلات واحدهای صنعتی تلاش کنند. آنچه که در این ۲ سال در ستادهای تسهیل انجام شده بیان‌گر لزوم و ادامه فعالیت آن است.

مرتضوی افزود: با این حال ستادهای تسهیل در همکاری با سایر دستگاه‌ها اثرگذاری لازم را ندارد. نباید با استفاده غلط از دستورالعمل‌ها مشکلی به مشکلات واحدهای تولیدی کشور اضافه کرد. سیاست‌های پول محور بانک‌ها باید تبدیل به سیاست‌های اعتبارمحور گردد. ما توانایی تامین بهره‌های سنگین را نداریم چون کمر تولید زیر آن می‌شکند. باید بانک‌ها از منافع زودگذر خود بگذرند. ستانده‌های مالیاتی خرج هزینه‌های جاری می‌شود و بودجه‌های عمرانی به صفر رسیده است. توسعه زیرساخت‌ها وظیفه دولت است و باید از ستانده‌های مالیاتی برای توسعه زیرساخت‌ها بهره برد.

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران عنوان کرد: بیش از ۶۰ درصد تولید ناخالص ملی در بخش خدمات است. چرا باید یک کارگر مالیات بپردازد ولی برخی از ثروتمندان چنین کاری نمی‌کنند؟ عدالت مالیاتی یک مساله مهم است و باید ستانده‌های مالیاتی را در جایی به غیر از بودجه ناچیز واحدهای تولیدی جستجو کرد. وجود دولت‌های بزرگ و غیرمولد نمی‌تواند به حل مشکلات کشور کمک کند.

مرتضوی گفت: منابع محدود مالی کشور اعم از درآمد ارزی و ریالی باید به سمت تولید ملی هدایت شود و مسیر استقلال کشور از این راه تامین شود. پست‌ها، سمت‌ها و عناوین می‌آید و می‌رود ولی آنچه می‌ماند، خدمت به کشور و رفع مشکلات آن است، تنها راه مبارزه با بیکاری، فساد و مشکلات کشور ایجاد اشتغال و حرکت به سمت توسعه پایدار و تولید ملی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فعالسازی رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، فعالسازی رمز دوم پویا، ضریب امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد و از کلاهبرداری‌های اینترنتی و سوءاستفاده از حساب‌های بانکی جلوگیری می‌کند. چنانچه فقط از کارتخوان یا خودپرداز استفاده می‌کنید نیازی به فعالسازی رمز دوم پویا نیست برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالسازی رمز دوم، گزارش آذری بقا را مشاهده نمایید.
جام نیوزجام نیوز23 ساعت قبل
در روزهای بعد از افزایش قیمت بنزین، بازار رفتاری سردرگم و پیچیده داشت. بعد از آن بار دیگر درگیر موج افزایشی شد و باز هم با اعلام شرایط فروش خودروسازان به سراشیبی افتاد. ولی از شواهد امر پیداست که حداقل در برنامه آتی خودروسازان افزایش تولید و عرضه‌ای در این زمینه دیده نمی‌شود. بازار خودرو به کدام سمت و سو می‌رود؟ با در نظر گرفتن این شرایط، رفتار بعدی بازار کمی دشوار به نظر می‌رسد. دلیل این تحلیل آن است که هیچ یک از المان‌های تاثیرگذار بر قیمت خودرو طی چند روز اخیر حادث نشده است.

۹ هزار میلیارد تومان بودجه آب و برق سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر نیرو در حاشیه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مجموع اعتبارات آب و برق در بودجه سال ۹۹ بیش از ۹ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. رضا اردکانیان افزود: ما در آغاز فصل بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در مجلس هستیم و وزارت نیرو با همه کمیسیون‌ها به ویژه سه کمیسیون کشاورزی و آب، انرژی و عمران ارتباط مستقیم و کاری دارد و هر سال در چنین ایامی اعضای کمیسیون وقتی را در نظر می‌گیرند که دستگاه‌های اجرایی جزئیات کار‌های خود را در خصوص بودجه ارائه دهند. وی ادامه داد: همه دستگاه‌ها از جمله وزارت نیرو موظف است که چارچوب لایحه تدوینی دولت را ارائه کرده و بحث‌ها در چارچوب همان لایحه ادامه پیدا کند. وزیر نیرو در خصوص افزایش نرخ آب و برق در سال آینده افزود: طبق دستور دولت ما اجازه نداریم بیش از ۷ درصد تعرفه آب و برق را افزایش دهیم. آقای اردکانیان گفت: هر چند قیمت و هزینه کالا‌هایی که مصرف می‌کنیم رشدی بیش از این دارد، ولی ما اجازه افزایش بیش از ۷ درصدی را نداریم.

فیلم| زره‌‌پوش‌شدن بانک‌ها بعد از اعتراضات بنزینی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز16 ساعت قبل

نظارت بر تاکسی‎‌های خطی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حدود یک ماه پس از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، رصد کرایه‌ خودروهای عمومی نشان می‌دهد، کرایه‌ تاکسی‌های خطی هیچ‌ افزایشی نداشته‌ است، اما رانندگان تاکسی‌ها نیز مطالباتی دارند که باید به آنها رسیدگی شود.

نظرها

اخبار بیشتر