تسنیم گزارش می‌دهد؛ برای مدیریت مصرف منابع آب استان قزوین چه کار کنیم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
تسنیم گزارش می‌دهد؛ برای مدیریت مصرف منابع آب استان قزوین چه کار کنیم؟

تسنیم گزارش می‌دهد؛ برای مدیریت مصرف منابع آب استان قزوین چه کار کنیم؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
با توجه به اهمیت مدیریت مصرف آب در کشور و همچنین استفاده بهینه از منابع زیر زمینی این مایع حیات خبرگزاری تسنیم تمامی اقداماتی که برای این منظور در استان قزوین نیاز است را بررسی کرده است.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، مشکل کمبود آب یکی از مهم‌ترین چالش‌ها و مشکلات تمامی نقاط مختلف دنیا در روزگار فعلی محسوب می‌شود که این مهم تمامی مسئولان و دست اندرکاران این حوزه مهم را بر آن داشته‌اند که راهکارهایی را برای مدیریت این موضوع انجام دهند.

در کشور ایران نیز در راستای همین سیاست‌ها مسئولان وزارت نیرو و نمایندگی آنها در استان‌ها دست به‌اقداماتی زده‌اند تا بدین وسیله کمبود این نعمت الهی مدیریت شده و مردم سالیان بیشتری بتوانند از این نعمت بهره‌مند شوند.

به طور طبیعی مردم استان قزوین این موضوع را شنیده‌اند که مردم برخی از نقاط این استان از جمله شهر آبیک با مشکل کیفی آب رو به رو هستند و سفری به این شهر می‌تواند سبب عینیت یافتن تمامی این شنیده‌ها باشد.

از سوی دیگر آن خطبه معروف امام جمعه فقید شهیر آبیک حجت الاسلام موسوی که در یکی از خطبه‌ها ایراد کردند که «مردم آبیک دبه به دست به دنبال آب آشامیدنی هستند» و خطبه‌های صریح‌تر امام جمعه فعلی شهر آبیک را حداقل تمامی اصحاب رسانه به خوبی به یاد دارند که نشان دهنده عمق بحران در این شهر است.

به همین دلیل مدتی از که تمامی مسئولان استان قزوین از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادوار مختلف، استانداران و شرکت آب منطقه‌ای و آبفای استان قزوین تمام تلاش و کوشش خود را می‌کنند که این بحران برطرف شود و مردم شهر آبیک از آب با کیفیت بهره‌مند شوند.

در همین راستا استان قزوین دیروز میهمان حمید رضا جانباز مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب کشور بود تا بدین وسیله براساس بازدیدهای میدانی و گزارشاتی که مدیران به او می‌دهند این مشکل با سرعت بیشتری برطرف کند.

در ادامه این سفر دومین جلسه شورای حفاظت از منابع آبی استان قزوین در سال ۹۸ در سالن جلسات دفتر استاندار قزوین برگزار شد که در این جلسه گزارشات به سمع و نظر مدیر عامل شرکت آبفای کشور رسید تا بدین وسیله تدابیر لازم اتخاذ شود.

در این جلسه نمایندگان استان قزوین در مجلس شورای اسلامی، استاندار قزوین، معاونان استاندار قزوین، مدیران کل استان قزوین و فرمانداران شهرستان‌های استان قزوین حضور داشتند.

استاندار قزوین: شرایط آب شهر آبیک بحرانی است

در این جلسه هدایت الله جمالی پور استاندار قزوین اظهار داشت: در سفر رئیس جمهور به استان قزوین در زمینه تامین آب قولی داده شده و وظیفه همه است که این قول به سرانجام برساند.

جمالی پور عنوان کرد: رئیس جمهور اعتقاد دارد که هر جا که قول داده شده باید آن قول به سرانجام برسد و ما وظیفه داریم این امورات را به خوبی انجام دهیم.

استاندار قزوین تصریح کرد: در روزهای گذشته جلسات خوب و مفیدی را با معاونان رئیس جمهور آقایان جهانگیری و نوبخت با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار کرده‌ایم که امیدواریم مطالبات ارائه شده در این جلسه به زودی عملیاتی شود.

وی افزود: در حال حاضر در موضوع آب در شهر آبیک دچار بحران هستیم و باید به صورت ویژه‌تری فکر شود ولی به صورت کلی در این جلسه برای تمامی شهرستان‌ها تصمیم گیری می‌شود.

تمامی دستگاه‌ها در زمینه مدیریت منابع آبی استان مسئول هستند

در این جلسه یدالله ملکی مدیرکل آب منطقه‌ای استان قزوین اظهار داشت: هر استانی موظف است برنامه‌های عملیاتی در زمینه کمبود آب را با امضای استاندار به وزارت نیرو ارسال کنند تا بدین وسیله مشکلات آبی هر استان به صورت بومی قابل طرح و قابل دفاع باشد که این مهم تا بخش‌های زیادی در استان قزوین انجام شده است.

وی افزود: از دشت قزوین باید ۷۸۰ میلیون متر مکعب برداشت شود ولی این مهم در حالی است که در حال حاضر یک و نیم میلیارد متر مکعب برداشت می‌کنیم که در این زمینه اقداماتی انجام شده و باید مرحله به مرحله پیش برویم.

مدیر کل آب منطقه‌ای استان قزوین با اشاره به اینکه همه دستگاه‌ها در زمینه آب مسئول هستند، عنوان کرد: شرایط استان قزوین در زمینه آب تقریبا شرایط خاصی است که این شرایط نیازمند توجه همه دستگاه‌ها می‌باشد.

ملکی با اشاره به اینکه اقلیم استان قزوین نیمه خشک است، تصریح کرد: وضعیت بارندگی استان به صورت میانگین ۱۱۷ میلیون متر مکعب است که تقریبا در طول سال‌های اخیر کاهش جدی نداشتیم ولی رودخانه‌ها مانند تمام رودخانه‌های کشور از سال ۷۵ دچار نقصان شده که این مهم شرایط را سخت کرده است.

وی بیان کرد: مصارف آب قزوین ۹۱ درصد صرف کشاورزی، چهار درصد صرف صنعت و خدمات و پنج درصد در زمینه شرب استفاده می‌شود.

مدیر کل آب منطقه‌ای استان قزوین تصریح کرد: طرح‌های مهم و راهبردی استان قزوین شامل سدنهب، سد بالاخانلو و طرح آبرسانی از سد طالقان می‌شود که مورد آخر شاید مهم‌ترین طرح برای مدیریت منابع آبی استان محسوب می‌شود و در صورت تامین آب شرب ۸۰ درصد جمعیت استان را پوشش می‌دهد.

تکمیل فاضلاب شهری استان قزوین نیازمند تامین اعتبار است

در این جلسه داراب بیرانوندی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان قزوین اظهار داشت: حدود ۸۰۴ روستا در استان قزوین وجود دارد که آب شرب آنها تامین شده و شاخص استفاده از آب شرب ۸۶ درصد است که آمار خوبی نسبت به میانگین کشوری است.

وی افزود: در حال حاضر ۶۰ روستا به صورت سیار آب رسانی می‌شوند که امیدواریم در صورت تامین اعتبار این روستاها هم وارد شبکه شوند.

بیرانوندی با اشاره به اولویت‌های برطرف شدن مشکلات آب استان قزوین عنوان کرد: ایجاد پکیج سرامیکی، انتقال آب سد طالقان و احداث آب شیرین کن از مهم‌ترین اولویت‌هایی است که سبب برطرف شدن مشکلات آبی استان قزوین می‌شود.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان قزوین گفت: برای تکمیل فاضلاب شهر قزوین، تاکستان، آبیک و سایر شهرها اقداماتی انجام شده که با تامین اعتبار این اقدامات با سرعت بیشتری به نتیجه خواهد رسید.

وی تصریح کرد: در بحث پساب تصفیه شده صنایع هیچ سرمایه گذاری انجام نمی‌شود که امیدواریم با دستور استاندار قزوین و همت شرکت‌ها این مشکل هم برطرف شود.

براساس این گزارش، امید است با تدابیر مدیران و تامین اعتباری که باید از سوی مراکز بالادست تامین شود این مشکلات به زودی برطرف شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برف و باران در راه است

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: این سامانه بارشی برای پنج شنبه و جمعه در بیشتر مناطق به شکل برف و باران و برای مناطق جنوبی کشور به شکل رعد و برق پیش بینی می‌شود. وی با اشاره به آغاز بارش‌ها از نیمه غربی کشور، افزود: این سامانه به تدریج به بخش‌هایی از مرکز، جنوب و شمال کشور خواهد رسید. احمدی افزود: این سامانه به سمت شرق کشور حرکت می‌کند و برای ابتدای هفته آینده بخش‌هایی از شرق و شمال شرق، شاهد بارندگی خواهند بود. همچنین افزایش تدریجی دما در حد یک تا دو درجه در سایر مناطق دور از انتظار نیست. کارشناس هواشناسی ادامه داد: امروز سامانه بارشی در بخش‌هایی از غرب و جنوب غرب دامنه زاگرس فعال است.

جهنم‌دره تهران کجاست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصرایران- زینب کریمی- یکی از مخوف‌ترین و خطرناکترین پاتوق‌های اعتیاد است، درست بین محله پونک و سعادت‌آباد؛ کنار رودخانه پونک، میان دره‌ای که در دامنه جنوبی ارتفاعات البرز قرار گرفته؛ دره فرحزاد. جایی که سال‌هاست محلی امن برای زندگی معتادان و موادفروشان است. چهل پله، ممددراز، کرم، خزایی و پل آهنی از جمله پاتوق‌های دره فرحزاد است. می‌گویند همه زن‌های این پاتوق برای تامین پول مواد خود مجبور به تن‌فروشی‌اند. بیشتر بدانیداز زنان رانده شده تا دختران فراری بی‌نام و نشان/ خانه زنان بی‌خانمان تهران کجاست؟ (+فیلم) پشت دیوارهای کوه سنگی چه خبر است؟ از رفت و آمد‌های مشکوک تا ساکنان بزرگترین گرمخانه تهران (+فیلم) از زنان رانده شده تا دختران فراری بی‌نام و نشان/ خانه زنان بی‌خانمان تهران کجاست؟ (+فیلم) چرخه معیوب درمان اعتیاد در ایران؛ ۲۰ بار ترک فقط برای یک نفر (فیلم) تصاویر مخفی بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب شرق تهران/ در حاشیه بزرگراه امام رضا چه می‌گذرد؟ (+فیلم)

همسر شهید پس از ۳۸ سال قبر شوهرش را پیدا کرد+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز22 ساعت قبل
همسر شهید محمد صفری پس از ۳۸ سال تازه فهمیده که شوهرش در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شده است و او سال‌ها فکر می‌کرده همسرش مفقودالاثر است. همسر شهید محمد صفری پس از ۳۸ سال تازه فهمیده که شوهرش در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شده است و او سال‌ها فکر می‌کرده همسرش مفقودالاثر است. او امروز از رشت به تهران آمد و برای اولین بار بر سر مزار همسرش حاضر شد.

تعقیب و گریز قاچاقچیان در اتوبان قم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ماموران عملیاتی مبارزه با مواد مخدر پس از تعقیب و گریز با پژو ۴۵۰ که حامل ۳۹۰ کیلو گرم مواد مخدر بود، در اتوبان قم شناسایی و دستگیر کردند. همچنین در چند روز گذشته ۱۷ نفر قاچاقچی و ۶۸۶خرده فروش دستگیر شدند. قاچاقچیان هر ترفند و شگردی را اجرا کنند باز هم از پلیس عقب ترند.

فیلم | نطق جنجالی پروانه سلحشوری که به درگیری ختم شد | جز اقلیتی برخوردار مابقی مردم را رها کرده‌ایم

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، در آغاز این جنجال نمایندگان اصولگرا، ابتدا حاجی دلیگانی و علیرضا سلیمی شروع به انتقاد کردند بعد سامری از مجمع نماینگان خوزستان هم شروع به فریاد زدن کرد و خواستار خاموش شدن میکروفون سلحشوری شد. گزارش این جنجال را هم از اینجا بخوانید. فیلم کامل نطق پروانه سلحشوری را ببینید:

تیرباران ۴ شیطان صفت که دختری را زنده زنده سوزاندند + فیلم و عکس / هند

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه ترجمه رکنا، ۴ جوان هندوستانی که چندی پیش دختری جوان را ربودند، تسیم نیت شیطانی قرار دادند و او را زنده زنده در آتش سوزاندند توسط پلیس دستگیر و به قتل رسیدند. ویدیویی که از این پرونده منتشر شده است لحظه بردن ۴ متهم را به زیر پل نشان می‌دهد که ناگهان پا به فرار گذاشتند که ماموران پلیس به سمتشان آتش گشودند و آن‌ها را به رگبار بستند. گفتنی است که پس از قتل ۴ متهم خانواده آن‌ها ابراز ناراحتی کردند و مدعی شدند باید قبل از مرگ فرزندانشان آن‌ها را می‌دیدند و صحبت می‌کردند اما اکنون باید منتظر تحویل اجساد فرزندانشان باشند. همچنین جسد این چهار جوان پس از کالبدشکافی در تاریخ ۹ دسامبر به خانواده‌های آن‌ها تحویل داده شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر