حقوق عمومی چتری برای مطالبات شهروندان و اهداف توسعه است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
حقوق عمومی چتری برای مطالبات شهروندان و اهداف توسعه است

حقوق عمومی چتری برای مطالبات شهروندان و اهداف توسعه است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/خراسان رضوی رئیس مجمع مشورتی رؤسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها گفت: حقوق عمومی می‌تواند مثل یک چتر، مطالبات شهروندان و اهداف توسعه را در بر گیرد.

محمد سالاری، امروز در «دومین اجلاس مجمع مشورتی کمیسیون‌های شهرسازی شوراهای اسلامی مراکز استان‌ها» که در سالن جلسات عمومی شورای شهر مشهد برگزار شد، بیان کرد: اساس ایجاد مجمع مشورتی رؤسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری مراکز استان‌های کشور برای ارتقاء کیفیت زیست‌پذیری شهرهاست. بازگرداندن نظام شهرسازی به رویه اصلی و امتناع از رویکرد غالب شهرفروشی نیز از دیگر دلایل ایجاد چنین مجمعی‌ست.

وی با بیان اینکه «امروزه کلان‌شهرهای ما با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند»، افزود: جمعیت‌پذیری بی‌حساب‌وکتاب، قربانی‌شدن سرانه‌های خدماتی به نفع بارگذاری‌های انبوه، عقب‌افتادگی حمل‌ونقل عمومی، آلودگی‌های زیست‌محیطی و ترافیک و … از مشکلاتی‌ست که شهرها امروزه با آن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

رئیس مجمع مشورتی رؤسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها، تصریح کرد: در گذشته، نگاه غالب بر مدیریت شهری، نگاهی تقلیل‌گرایانه و تک‌بعدی بود. در این نوع نگاه، شهر صرفا یک جسم است که باید آن را ساخت و فروخت و باز دوباره پول آن را وارد این چرخه ساخت و فروش کرد. در این نگاه تقلیل‌گرایانه، شهر خوب، شهری است که پیاپی در حال تخریب و نوسازی است.

وی با بیان اینکه «نتیجه چنین چرخه معیوبی، شهروندانی بیگانه از هم و با شهر است»، اظهار کرد: شهری که پر از اشرافیت و منافع شخصی و مصرف‌گرایی است، موجب کاهش کیفیت زندگی مردم می‌شود. از طرف دیگر، در این شهر فضاهای سبز و عمومی، به منظور کسب درآمد، مورد تهاجم قرار می‌گیرد.

رئیس مجمع مشورتی رؤسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها، گفت: فعال‌کردن سمن‌ها و تشکل‌های مردمی و اصناف، با امن‌کردن محیط امکان‌پذیر است. داعیه دموکراسی‌داشتن، بی آنکه معتقد به الزامات عملی آن باشیم، عملی ظاهرسازانه است.

سالاری بیان کرد: موضوع این اجلاس به جایگاه حقوق عمومی در نظام شهرسازی و معماری اختصاص یافته است. چنین موضوعی از یک دغدغه عمومی در سطح کمیسیون‌های شهرسازی و معماری کشور نشأت گرفته است. گفتمان حقوق عمومی می‌تواند یک تغییر نگاه اساسی در نحوه مدیریت شهرها ایجاد کند.

رئیس مجمع مشورتی رؤسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها با بیان اینکه «حقوق عمومی همان حلقه گمشده در شیوه حکمرانی و مدیریت ماست»، گفت: باید از خود بپرسیم حقوق عمومی شهر یعنی چه؟ اگرچه نمی‌توان تعریف کاملی از حقوق عمومی ارائه داد، اما می‌توان به یک چارچوب کلی از آن اشاره کرد. حق بر شهر یعنی همه شهروندان حق دارند در ساخت و اداره شهر دخالت کنند و منابع و منافع شهرنشینی نیز باید منصفانه در دسترس عموم قرار گیرد.

وی افزود: حق آزادی، برابری، آموزش، سلامت، مشارکت، محیط‌زیست سالم، برخورداری از فضاهای عمومی و …از یکدیگر جدا نیستند، بلکه یک حق واحدند که به آن «حق بر شهر» می‌گوییم.

سالاری با بیان اینکه «حق بر شهر امروزه حتی از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است»، تصریح کرد: «حق بر شهر» به‌عنوان نظریه نسبتا جامع که می‌تواند مبنای عمل جامعه مدنی و مدیریت شهری باشد، شناخته می‌شود؛ بنابراین فضای عمومی شهرها اهمیت ویژه‌ای دارند و مشارکت شهروندان در فرآیندهای ساخت و اداره شهر، یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، گفت: حقوق عمومی مثل یک چتر، مطالبات شهروندان و اهداف توسعه را در بر می‌گیرد و اهدافی مانند حکم‌روایی خوب، شفافیت‌پذیری مطلوب، مشارکت‌پذیری و زیست‌پذیری، رضایت‌مندی و … به گفتمان حقوق عمومی مرتبط می‌شوند.

وی با اشاره به گفتمان حقوق عمومی و ضرورت آن، تشریح کرد: توسعه حمل‌ونقل عمومی، پیاده‌راه‌ها و انسان‌محوری، پلازاهای شهری، ساماندهی زیست شبانه، توجه به بافت‌ تاریخی، حفاظت از فضای سبز، توجه به عرصه‌های عمومی و نماهای شهری، هوشمندسازی و شفافیت و … پشتوانه نظری خود را از گفتمان حقوق عمومی گرفته‌اند.

رئیس مجمع مشورتی رؤسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها، افزود: مشکلات امروز شهرهای ما به این برمی‌گردد که نگاه ما در ساخت و اداره شهر، براساس حقوق عمومی نیست. باید سعی کنیم تا مسیر از جایی که منحرف شده، اصلاح شود و گفتمان حقوق عمومی در همه شئون حکمرانی جاری شود.

وی تصریح کرد: مادامی که یک سیاست، در بدنه جامعه و عموم مردم، یک خواست و مطالبه عمومی نشود، نمی‌توان به جاری‌شدن آن چشم داشت؛ بنابراین، اولین گام برای حرکت در مسیر تحقق حقوق عمومی تبیین این گفتمان است.

سالاری با بیان اینکه «حقوق عمومی یعنی ساکنان شهرها، به شهروندانی فعال و پویا و مسؤولیت‌پذیر تبدیل شوند»، توضیح داد: در همین راستا، مدیریت شهری موظف است زمینه حضور پررنگ شهروندان را در عرصه‌هایی از جمله تصمیم‌گیری و اداره شهر فراهم کند.

وی با بیان اینکه «مسئله مهم دیگر، ایجاد سازوکارهای تحقق حقوق عمومی است»، افزود: قسمتی از سازوکار نهادی به مدیریت شهری ارتباط می‌یابد و بخش مهمتر آن به کل جامعه مربوط می‌شود. مدیریت شهری برای رسیدن به بیشترین سطح مشارکت‌پذیری، شفافیت و تمرکززدایی، باید ساختارها و فرآیندهای خود را بازطراحی کند.

رئیس مجمع مشورتی رؤسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها، گفت: فعال‌ترشدن جامعه مدنی به معنی فعال‌شدن سمن‌هاست و انواع تشکل‌ها و صنوف مردمی را در برمی‌گیرد.

سالاری با بیان اینکه «عموم مردم از طریق سمن‌ها نظرشان را بر رویه‌ها و سیاست‌های موجود اعلام می‌کنند»، افزود: نقش قوای محترم قضائیه و مقننه بسیار حیاتی است باید قوانین حمایتی از فعالان مدنی تقویت و اصلاح شود. به نظر می‌رسد لازم است که قانون جامع و محکمی در این زمینه تدوین شود که از همه ظرفیت‌های مترقی قانون اساسی جمهوری اسلامی استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه «خوشبختانه در دوره جدید قوه قضاییه، شاهد اقداماتی دلگرم‌کننده هستیم که امیدواریم با شتاب و قوت بیشتری ادامه یابد»، گفت: برای اجرایی‌شدن گفتمان حقوق عمومی، دو راهبرد عمده و یک الزام قانونی نیاز است؛ راهبرد اول دغدغه‌مندساختن عموم مردم در خصوص حقوق عمومی شهر و راهبرد دوم ایجاد سازوکارهای نهادی در جامعه مدنی و مدیریت شهری است. الزام قانونی نیز قدم آخری‌ست که می‌تواند تصمیمات را جامه عمل بپوشاند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نجات عقاب گرفتار در چنگ اختاپوس در اقیانوس آرام + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران16 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک عقاب سر سفید توسط ماهیگیران از دست یک اختاپوس نجات پیدا کرد. این اتفاق در آب‌های اقیانوس آرام در شهر کواتسینو ساند در ایالت بریتیش کلمبیای کانادا به وقوع پیوست. بیشتر بخوانید: حمله عقاب به مرغ دریایی نگون بخت + فیلمانتهای پیام/

یه سوال از بچه‌های بالاشهر و پایین‌شهر: آرزوتون چیه؟

مهرمهر1 روز قبل

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل

بارندگی‌ها تا پایان امشب ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
آقای مرتضی ضرابی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در آخرین ساعات دیشب یک سامانه بارشی از نوار غربی وارد کشور شد و نخستین بارش‌ها به شکل برف از ارومیه، سردشت آذربایجان غربی و سقز کردستان گزارش شد. وی افزود: همچنین از دیشب تا صبح امروز در بندر ماهشهر، ایلام، آبادان، بوشهر، شیراز و بروجرد گزارش بارندگی شده است. کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: در مناطق مرتفع و سردسیر، چون مراغه، سردشت، پیرانشهر، ارومیه و زنجان بارش برف گزارش شده است. آقای ضرابی گفت: مناطق مرکزی کشور و بخش‌هایی از استان‌های مرکزی و همدان در دامنه‌های زاگرس نیز تحت تأثیر این بارندگی‌ها قرار گرفتند. آقای ضرابی گفت: از بعدازظهر دوشنبه هفته آینده یک سامانه بارشی از سمت غرب و جنوب غربی وارد کشور می‌شود و از نیمه دوم هفته آینده شاهد فعالیت بارشی این سامانه خواهیم بود.

بشنوید | وکیل محمد علی نجفی: خبر ۷ سال حبس نجفی واقعیت ندارد، اگر تخفیفاتش را لحاظ کنند باید یکسال حبس بگیرد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
امروزه می‌توان از اعتیاد بعنوان یکی از مشکلات و معضلات اجتماعی بشر در زندگی مدرن نام برد. با ورود انواع مواد مخدر صنعتی و پایین آمدن سن گرایش افراد به مصرف مواد مخدر، زنگ خطر برای خانواده‌ها و جوامع بشری به صدا درآمده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین15 ساعت قبل
محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران در خصوص چرایی اختلال هفته گذشته سایت‌های شهرداری تهران اظهار داشت: این اختلال در سامانه‌های شهرداری تهران ربطی به حمله سایبری نداشته است و ما نیز مانند همه سازمان‌ها با اختلالات ریز و درشت مواجه می‌شویم. اعتمادآنلاین|‌ مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران گفت: تسهیلات فیبر نوری شهرداری تهران را در اختیار همه مجموعه‌هایی که از سوی وزارت ارتباطات پرونده داشته باشند، قرار می‌دهیم. محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران در خصوص چرایی اختلال هفته گذشته سایت‌های شهرداری تهران اظهار داشت: این اختلال در سامانه‌های شهرداری تهران ربطی به حمله سایبری نداشته است و ما نیز مانند همه سازمان‌ها با اختلالات ریز و درشت مواجه می‌شویم. فرجود در پاسخ به این سوال که فیبر نوری شهرداری در اختیار صاحبان کسب و کارها قرار نمی‌گیرد و آقای حناچی اخیرا اعلام کردند پیگیر آن هستند، تصریح کرد: تسهیلات فیبر نوری را با همکاری وزارت اطلاعات و فناوری ارتباطات در اختیار همه قرار می‌دهیم و از این وزارتخانه مجوز لازم را نیز گرفته‌ایم. مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران افزود: سرمایه‌گذار این طرح بخش خصوصی است و جدای از مساله‌ای است که در شهرداری تهران و در شرکت واحد اتوبوسرانی در حال انجام است.

نظرها

اخبار بیشتر