چند ایرانی دیابت دارند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. سلامت

چند ایرانی دیابت دارند؟

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
۵ تا ۱۰ میلیون نفر از افراد جامعه مبتلا به دیابت هستند و نکته قابل ذکر در این زمینه این است که افراد در معرض خطر در جوامع شهری زندگی می‌کنند بطوریکه دوم سوم آنها نیروی کار هستند، بطوریکه در ایران ۳۰ درصد از بیماران از بیماری خود خبر ندارند.

آفتاب‌‌نیوز :

دکتر ادیبی معاون پژوهشی غدد علوم پزشکی ایران درخصوص تاثیر دیابت بر سلامت افراد جامعه گفت: با توجه به اینکه در هفته دیابت قرار داریم بنا شد تا از ۲۳ آبان‌ماه اقداماتی قابل توجه جهت اطلاع رسانی درخصوص دیابت و عوارض آن برای مردم انجام دهیم.

به گزارش آفتاب‌نیوز، وی ادامه داد: دیابت شایع‌ترین بیماری غدد درون ریز است که باعث صدمه به ارگان‌های حیاتی بدن مانند قلب وعروق و اعصاب محیطی شده و آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد که مجموعه این عوامل باعث از کارافتادگی و مرگ بیماران می‌شود.

چند ایرانی دیابت دارند؟ - 4

ادیبی افزود: ۵ تا ۱۰ میلیون نفر از افراد جامعه مبتلا به دیابت هستند و نکته قابل ذکر در این زمینه این است که افراد در معرض خطر در جوامع شهری زندگی می‌کنند بطوریکه دوم سوم آنها نیروی کار هستند، بطوریکه در ایران ۳۰ درصد از بیماران از بیماری خود خبر ندارند.

معاون پژوهشی غدد علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: عدم اطلاع افراد از بیماری خود باعث عدم کنترل وافزایش بیماری و عوارض حاد آن می‌شود.

ادیبی تاکید کرد: در هر ۳۰ ثانیه اندام تحتانی بدن بیماران بدلیل بیماری دیابت قطع می‌شود که براساس آمارهای گرفته شده از بیماران دیالیزی مشخص شد که احتمال شیوع و نارسایی کلیوی در اینگونه بیماران ۱۰ برابر افراد سالم جامعه است.

وی ادامه داد: شایع‌ترین علت نابینایی افراد جامعه ناشی از بیماری دیابت است که این مساله باعث شده وزارت بهداشت به این بیماری توجه ویژه داشته باشد و عملکردهایی در جهت جلوگیری و پیشگیری از این بیماری انجام دهد.

معاون پژوهشی غدد دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: کلینیک تخصصی دیابت از اولویت‌های دانشگاه علوم پزشکی ایران است و به نحوی سازمان‌دهی شده است که با ارائه خدمات ویژه این بیماری را کنترل کند و از بار بیماری دیابت بکاهد.

ادیبی گفت: درمانگاه کلینیک تخصصی دیابت یک مجموعه تخصصی است که تمامی مراقبت‌های ویژه برای بیماران در آن در دسترس است.

وی ادامه داد: بحث کنترل قند خون بیماران از طریق پزشکان، اساتید و فوق‌تخصصین غدد، مشاورین تغذیه و … در دسترس بیماران است تا کمک کنند بیماران قند خون خود را کنترل و با پیشگیری از عوارض جانبی این بیماری بکاهند.

ادیبی افزود: مجموعه سرپایی قلب و عروق در کلینیک طراحی شده و بیماران دیابتی می‌توانند این خدمات را دریافت کرده و درصورت نیاز با هماهنگی بیمارستان‌های زیرمجموعه دانشگاه تهران در آنها بستری و از خدمات استفاده کنند.

معاون پژوهشی غدد دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: نابینایی غیرتروماتیک توسط عوامل داخلی وعوارض کلیوی بیماران توسط متخصصین کلیه و مشکلات اورولوژی و مشکلات جنسی این بیماران توسط متخصصین مربوطه مورد مراقبت ویژه قرار می‌گیرد.

ادیبی خاطرنشان کرد: مشکلات پای دیابتی که حساسیت ویژه‌ای برای ما دارد و ما در این مرکز مراقبت زخم پا با نیروهای مجرب مانند جراح عروق، متخصصین پوست و کادری که کارشان درمان پای دیابتی است، انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در این زمینه پانسمان‌های متنوعی وجود دارد که در این واحد به مراقبت زخم پا و در کنار آن واحد «پاپزشکی» و درمانگاه تخصصی دانشگاه تهران نیز فعالیت دارند.

ادیبی افزود: هدف ما از راه‌اندازی «پاپزشکی» رسیدگی به موقع به قسمت‌هایی از بدن است که در اندام تحتانی قرار دارند و تا بهبود بیماری و عدم وخامت عضو درگیر خدمات لازم صورت می‌گیرد.

معاون پژوهشی غدد دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: برنامه‌ غربالگری دیابت از بیست‌وسوم تا سی‌ام آبان‌‌ماه امسال انجام و به بیماران مشاوره‌های لازم داده می‌شود و برحسب نیاز بطور خاص مشکلات حسی، عروقی و پیشگیری از زخم پای دیابتی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ادیبی ادامه داد: کلینیک تخصصی دیابت که تحت نظارت دانشگاه علوم‌ پزشکی تهران است تمامی بیمه‌های درمانی را پوشش می‌دهد و خدمات در این کلینیک به نسبت درمانگاه‌های خصوصی با هزینه بسیار پایین‌تری ارائه می‌شود.

«پاپزشکی» خدماتی جدید به بیماران مبتلا به دیابت

موسوی، مجری طرح «پاپزشکی» نیز در ادامه این نشست گفت: هدف از واحد «پاپزشکی» که اطلاعات کمی در این زمینه وجود دارد، مراقبت از پا، پیشگیری از بروز زخم‌ها در افراد مبتلا به دیابت است که هر ۳۰ ثانیه در جهان یک قطع عضو در اینگونه بیماران صورت می‌گیرد.

در خبری بخوانید: تازه های پزشکی و سلامت

وی ادامه داد: با توجه به شیوع و گستردگی بیماری دیابت در جهان شاهد قطع عضو بیماران در هر ۲۰ ثانیه هستیم که افراد دیابتی در طول عمرشان حداقل یکبار پای دیابتی را تجربه کرده‌اند که از عوارض آن می‌توانیم به عدم خون‌رسانی مناسب به کف پا، روی پا، نوروپاتی‌ها یا بی‌حسی پا اشاره کرد.

موسوی افزود: تغییرات اسکلتی و عضلانی پا باعث افزایش فشار در برخی از قسمت‌های پای بیمار شده بطوریکه پای دیابتی «پینه» می‌زند و همین مساله موجب عدم خون‌رسانی مناسب به پا می‌شود.

مجری طرح «پاپزشکی» تاکید کرد: عدم مراقبت مناسب از پای بیمار دیابتی باعث بروز بیماری «قانقاریا» و منجر به قطع عضو می‌شود که این مساله با کنترل قند خون، پانسمان مناسب، کفش و کفی طبی مناسب و توزیع مناسب فشار در پا قابل پیشگیری است. هدف ما آموزش به فرد بیمار و خانواده بیمار است که منجر به خودمراقبتی می‌شود. در این طرح توصیه‌های لازم درخصوص معاینه پا، نقاط کم فشاری و پرفشاری، عوامل خون‌رسانی مناسب به بیماران مبتلا به دیابت داده می‌شود تا شاهد کاهش عوارض این بیماری باشیم.

برگزاری دوره‌های آموزشی سبک زندگی سالم

دکتر نمازی متخصص علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در ادامه این نشست خبری با اشاره به سبک زندگی سالم در جوامع امروزی گفت: به تازگی در کلینیک تخصصی دیابت دوره‌های سبک زندگی سالم را راه‌اندازی کرده‌ایم که هدف آن پیشگیری از بیماری دیابت است.

وی افزود: ارائه خدمات چندبعدی به صورت پکیج درمانی در دستور کار ما قرار دارد که اینگونه خدمات در سایر کلینیک‌های مشابه خارج از کشور نیز انجام می‌شود. اثربخشی این پکیج خدماتی در کلینیک بسیار بالاست و افرادی که این پکیج خدماتی را دریافت می‌کنند از خدماتی نظیر فوق تخصصین غدد، متخصص طب سوزنی، متخصص پزشکی- ورزشی و … نیز بهره‌مند می‌شود.

نمازی ادامه داد: هدف کلینیک دیابت این است که با تدابیر و توصیه‌های غیردارویی بیماران را هدایت کنند تا عوارض ناشی از دیابت که شامل مشکلات خوابی، استرس، افسردگی و مشکلات گوارشی است، کاهش یابد. ما در کلینیک دیابت بدنبال این هستیم که سطح زندگی مردم را بالا ببریم. اهداف ما نیز تغییر عادات نامناسب مردم به سمت زندگی سالم است که بتوانند در درازمدت سلامتی خود را حفظ کنند.

متخصص علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در این کلینیک درصدد آن هستیم تا با رعایت تمامی ابعاد و مسائل عنوان شده بتوانیم با مشاوره‌های فردی و خدمات گروهی مانند کلاس‌های آموزشی، مسابقات، کلاس‌های آشپزی سالم و تورهای تفریحی سالم افراد را از حالت یکنواختی خارج کرده تا انگیزه بیشتری برای زندگی پیدا کنند.

نمازی افزود: تورهای آموزشی و تفریحی ما شامل تورهای نیم روزه به همراه فعالیت فیزیکی افراد در این مکان‌ها و برگزاری مسابقات آموزشی و آموزش غذای سالم است.

دکتر شهبازی نیز در این نشست گف: احساس کردن درد یکی از نعمت‌های خداوند است ولی بیماران دیابتی به علت حسن نکردن درد حتی سکته قلبی می‌‌کنند درد را احساس نمی‌کنند لذا باید با کوچکترین تغییرات در عضو خود به پزشک مربوطه مراجعه کنند.

وی تاکید کرد: فرد دیابتی حتی با کنترل قند خون خود نیز حتما هر سه ماه یکبار به پزشک مراجعه کنند چرا که مریض هایی داشتیم با کنترل قند خون دچار مشکلاتی زیادی در عضو خود شده بودند. در گذشته هر ۳۰ ثانیه در جهان یک پا بخاطر دیابت قطع می‌شد ولی متاسفانه بخاطر افزایش تعداد بیماران دیابتی هر ۱۹ ثانیه یک پا در جهان قطع می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چرا رنگ موز تغییر می‌کند؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴-پیر شدن یک فرایند طبیعی هنگام رشد و تکامل بدن انسان است که اغلب از تغییرات هورمونی به وجود می‌آید. پیر شدن یک فرایند طبیعی هنگام رشد و تکامل بدن انسان است که اغلب از تغییرات هورمونی به وجود می‌آید. چرا در پیری رنگ موها تغییر می‌کند؟ رنگ موها به دلیل وجود رنگ‌دانه‌هایی در موست که مهم‌ترین آن ملانین است. بر خلاف تصور عموم، پارچه هایی که با پوست بدن در تماس هستند یکی از مهمترین عواملی هستند که روند پیر شدن را تسریع میکنند. هر چه پوست مرطوب‌تر باشد، دیرتر پیر میشود.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
سلامت نیوز: سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: واردات واکسن آنفلوانزا در سال جاری نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش داشته است. او با اشاره به افزایش واردات ۳۰ درصدی واکسن آنفلوانزا نسبت به سال قبل گفت: پارسال یک میلیون و ۴۰۰ هزار واکسن آنفلوانزا وارد کشور شد که از این تعداد ۴۰۰ هزار عدد در پایان زمستان امحا شد. سالیانه سالانه ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار واکسن برای گروه‌های در معرض خطر در شبکه‌های بهداشتی توزیع می‌شود. جهان پور تاکید کرد: هیچگاه قرار نیست همه جامعه واکسن آنفلونزا تزریق کنند و میزان واکسن آنفلوانزا به میزان جمعیت ایران نیست، چون ضرورتی برای تزریق واکسن در افراد سالم و کل جمعیت کشور وجود ندارند، اما برخی در تلاش هستند واکسن باقی مانده درشرکت‌های تولیدکننده واکسن آنفلوانزا را به مردم ایران بفروشند. سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره زمان اثربخشی واکسن آنفلوانزا اظهار کرد: باید توجه داشت که واکسن در مدت خاصی بیشترین اثربخشی را دارد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما به نقل از روابط عمومی ایده بازار امیرکبیر؛ پیرو برگزاری دومین رویداد ملی ایده‌بازار فراورده‌های بهداشتی، آرایشی، شوینده و سلولزی، پیش نشست این رویداد با حضور آقایان دکتر عبدالعظیم بهفر (مدیرکل امور فراورده‌های آرایشی سازمان غذا و دارو)، دکتر عبدالحسین قاسم‌زاده (معاون برنامه‌ریزی اداره کل فراورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو) و دکتر شهرام شعیبی (مشاور مدیرکل امور فراورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو) برگزار شد تا درباره چالش‌ها و فرصت‌های این صنعت و نیز تبیین اهداف و چشم‌انداز دومین رویداد ملی ایده‌بازار فراورده‌های بهداشتی، آرایشی، شوینده و سلولزی پرداخت. آقای عبدالعظیم بهفر، عضو هیأت علمی سازمان غذا و دارو در خصوص اهمیت این رویداد گفت: با تشکیل سازمان غذا و دارو در سال ۹۰ و با توجه به اهمیت حوزه فراورده‌های آرایشی و بهداشتی، اداره‌کل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی را تشکیل دادیم. آقای عبدالعظیم بهفر با اشاره اهدافی که در دومین رویداد ملی ایده‌بازار فراورده‌های بهداشتی، آرایشی، شوینده و سلولزی دنبال می‌شود گفت: این فراورده‌ها را از دو منظر می‌توان نگاه کرد. اول بازار داخلی کشور: طبیعی است که در داخل کشور نیاز‌هایی در این زمینه داریم. در بخش فراورده‌های آرایشی و بهداشتی به راحتی می‌توان ایده‌ای را مطرح کرد که اثبات این ادعای این ایده نسبت به فرآورده‌های دارویی آسان‌تر است.
مهرمهر7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، حامد باطنی، در ارتباط با موضوع توریسم درمانی، اظهار داشت: شرایط پزشکی کشور به لحاظ علمی سبب شده که بیماران سایر کشورها از منطقه و حتی از نقاط دور دست دنیا به ایران سفر کنند و از حوزه پزشکی در ایران بهره مند شوند. باطنی در پاسخ به این سئوال که تحریم‌های دشمنان چه تاثیری در رشته جراحی پلاستیک و زیبایی داشته است و آیا با کمبود دارو در این حوزه مواجه هستید، خاطرنشان کرد: رشته کاری جراحی پلاستیک و زیبایی وابستگی زیادی با جنبه داروهای دچار کمبود ندارد ولی تجهیزات و وسایلی مانند ایمپلنت، پروتز و محصولات زیبایی با تغییر نوسانات ارزی افزایش قیمت یافته و گاهی محصولات با کمبود مواجه شده و واردات به سهولت انجام نمی‌گیرد. وی گفت: وسایل مورد نیاز توسط جراحان فوق تخصص پلاستیک از برند‌های مختلف تهیه می‌شود که بسته به شرکت تولید و توزیع کننده و پخش قیمت آنها متفاوت است ولی همه این تجهیزات و وسایل دارای کیفیت مناسب بوده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، خاطرنشان کرد: غالب وسایل و تجهیزات مورد نیاز جراحی پلاستیک و زیبایی مانند ایمپلنت و پروتز ورود مسافری یا چمدانی ندارند چرا که مرجع این وسایل شناخته شده است و همه آنها شماره سریال دارد که در وب سایت شرکت سازنده و توزیع کننده قابل ردیابی است بنابراین هیچ جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد. باطنی گفت: بیماران می‌توانند با استفاده از این شماره سریال و مشخصات، پروتز و وسیله مورد استفاده شده در بدن خود را ردیابی کنند و از کیفیت آن مطمئن شوند چرا که پروتزهای قابل استفاده در جراحی‌های پلاستیک و زیبایی با برخی از پروتزهای سایر جراحی‌ها متفاوت است و بیمار در تهیه آن نقش مستقیمی دارد.
ایلناایلنا6 ساعت قبل
وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر یکی از سخت‌ترین ایام بعد از انقلاب را تجربه می‌کنیم اما امسال با وجود همه سختی‌ها، ۱۰۰۰ پروژه بهداشتی و درمانی در کشور افتتاح می‌شود و طرحی با عنوان ۲۰ در ۵۰ شکل گرفته و تا ۲۰ هفته که به هفته سلامت منتهی می‌شود، ۱۰۰۰ پروژه عمرانی حوزه سلامت در کشور افتتاح می‌شود. به گزارش ایلنا، سعید نمکی در آیین افتتاح همزمان پروژه‌های بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار که در مرکز جامع خدمات سلامت شهری کوشک سبزوار برگزار شد، اظهار داشت: اولویت ما در افتتاح پروژه‌های بهداشتی و درمانی، مناطق کمتر توسعه یافته و نسبتا محروم است. در سال کمبود منابع، افتتاح این تعداد پروژه بسیار ارزشمند است که مدیون لطف خدا، حرمت خون شهدا، دعای جانبازان و خانواده‌های شهدا و ایثارگران، کمک خیرین و تلاش مسئولان است. وزیر بهداشت با اشاره به دستاوردهای نظام سلامت در دوران بعد از انقلاب اسلامی، گفت: در عرصه هایی مانند کاهش مرگ و میر کودکان و زنان به عنوان گروه‌های آسیب پذیر و افزایش طول عمر، جزو پیشتازان بودیم. نمکی اضافه کرد: در گام دوم طرح تحول نظام سلامت، حرکت جدیدی را تحت عنوان تقدم پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی بر بستری آغاز کردیم.

نظرها

اخبار بیشتر