بیستمین دوره جایزه ترویج علم به ایسنا رسید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
بیستمین دوره جایزه ترویج علم به ایسنا رسید

بیستمین دوره جایزه ترویج علم به ایسنا رسید

ایسناخبرگزاری ایسنا |
در بیستمین دوره جایزه ترویج علم از اداره علمی و دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به عنوان یکی از برندگان جایزه ترویج علم سال ۹۸ تجلیل به عمل آمد.

به گزارش ایسنا، در بیستمین دوره جایزه ترویج علم که امروز (پنجشنبه) با حضور تنی چند از استادان و فعالان حوزه ترویج علم ایران و با سخنرانی دکتر اکرم قدیمی، رییس انجمن ترویج علم ایران و دکتر وحید احمدی، رییس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، برندگان جایزه ترویج علم سال ۱۳۹۸ معرفی و تقدیر شدند.

امروز (پنجشنبه) در بیستمین دوره جایزه ترویج علم از اداره اخبار علمی و دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به پاس تلاش در جهت ترویج علم و تشویق عموم به فعالیت و زمینه‌سازی برای ارتقای بینش و تفکر علمی در جامعه تجلیل به عمل آمد.

بیستمین دوره جایزه ترویج علم در حالی به بخش علمی و دانشگاهی ایسنا اعطا می‌شود که خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در بیستمین سال فعالیت خبری خود قرار دارد و با هویت دانشجویی و دانشگاهی همواره از بدو تاسیس تاکنون توجه ویژه‌ای به اخبار علمی و دانشگاهی داشته و در جهت توسعه و ارتقای آگاهی‌های علمی و دانشگاهی جامعه گام برداشته است.

انجمن ترویج علم ایران جایزه ترویج علم در این دوره به را به پاس یک عمر فعالیت و تلاش بی‌وقفه مسئولانه، هدفمند، همه‌جانبه و انسانی در حوزه‌های دانشگاهی و عمومی برای بسط علوم ژنتیک و اخلاق به جناب آقای دکتر داریوش فرهود؛

به پاس یک عمر تلاش عالمانه، آزاد اندیشانه و پرثمر در عرصه دانش زبان‌شناسی و اجتماعی به استاد دکتر محمدرضا باطنی؛

به پاس کوشش پیگیر، مسئولانه، هدفمند، همه‌جانبه، انسانی و اخلاقی در حوزه‌های دانشگاهی و عمومی در راستای بسط علم روانشناسی و مشاوره به سرکار خانم دکتر شیوا دولت آبادی‌؛

به پاس یک عمر فعالیت و تلاش بی‌وقفه، مسئولانه، هدفمند، همه‌جانبه، انسانی و اخلاقی در حوزه‌های دانشگاهی و عمومی در راستای بسط علوم انسان‌شناسی، جامعه‌شناسی، ایران‌شناسی و فرهنگ، جایزه ترویج علم سال ۹۸ را به جناب آقای دکتر ناصر فکوهی‌؛

به پاس قدردانی از یک عمر فعالیت و تلاش بی‌وقفه هدفمند، همه‌جانبه، انسانی و اخلاقی در حوزه آموزشی، پژوهشی فرهنگی و ترویجی در راستای علاقمند کردن کودکان به علم، گسترش و ترویج خواندن و ایجاد فرصت علم‌آموزی به کودکان مناطق محروم که به نام مروج بزرگ ادبیات کودک «توران میرهادی» مزین است، به سرکار خانم منیر همایونی؛

به پاس انجام فعالیت‌های ترویجی، علمی آموزشی، گسترش نجوم آماتوری و علوم فضا، زمینه‌سازی برای انجام فعالیت‌های علمی از سوی گروه‌های سنی مختلف و کمک به عمومی‌سازی علم، به آسمان نمای گنبد مینا؛

به پاس کوشش خلاقانه در تلویزیون با هدف معرفی علم به زبان ساده، گسترش مفاهیم علمی و کمک به افزایش آگاهی عمومی مردم از دستاوردهای فناوری بر پایه روزنامه‌نگاری علم به جناب آقای علیرضا خنجری‌؛

به پاس دو دهه تلاش مستمر در انتشار اخبار علمی کشور، ارتقای آگاهی درباره فعالیت دانشگاه‌ها و مراکز علمی و نیز کمک به تعامل دانشمندان، مردم و و مدیران به سرویس علمی و دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)؛ تقدیم می‌کند.

انجمن ترویج علم همچنین لوح تقدیر خود را

به پاس تلاش حرفه‌ای در عرصه روزنامه نگاری علم و نیز پایبندی به معیارهای دقت و صحت در تولید و انتشار اخبار علمی در زمان همکاری با سرویس علمی و دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و پس از آن، به سرکار خانم فرشته هاشمی‌؛

به پاس تلاش حرفه‌ای در عرصه روزنامه‌نگاری پایبندی به معیارهای دقت و صحت در تولید و انتشار اخبار علمی در زمان همکاری با سرویس علمی و دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و پس از آن به جناب آقای علی شمس‌؛

جایزه بهمن بیگی (معلمان مناطق محروم)

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

هیئت داوران به پاس کوشش پیگیر در راه آموزش در مناطق محروم، شوق‌انگیز کردن امر آموزش، فعالیت داوطلبانه و موثر جهت دسترس پذیر کردن آموزش برای دانش‌آموزان مناطق محروم کشور، جایزه بهمن‌بیگی معلمان مناطق محروم سال ۹۸ را به جناب آقای نظرمحمد اربابی

و به پاس سال‌هت خدمت صادقانه در آموزش عشایر کشور در سطوح مختلف و تداوم حضور و مشارکت در تربیت معلمان مناطق محروم جایزه بهمن‌بیگی سال ۱۳۹۸ را به جناب آقای جلال جاویدی تقدیم می‌کند.

انجمن ترویج علم ایران، به منظور قدردانی از کوشش‌های مروجین علم و تشویق عموم به فعالیت و زمینه‌سازی برای ارتقای بینش و تفکر علمی در جامعه، هر ساله مراسم جایزه ترویج علم را برگزار و از افراد یا سازمان‌هایی که بهترین و مؤثرترین فعالیت‌ها را برای همگانی‌ کردن علم، گسترش اندیشه و فرهنگ علمی در ایران و کاربرد علم در هر یک از سطوح زندگی اجتماعی انجام داده‌اند، تقدیر می‌کند.

جایزه ترویج علم، جایزه‌ای است که در هر سال به اشخاص حقیقی یا حقوقی اهدا می‌شود که به وسیله گروه داوران انجمن ترویج علم انتخاب می‌شوند.

جایزه ترویج علم اصولا مبانی تشویقی دارد و نوعی ارج نهادن به فعالیت‌های ترویجی است و بیشتر جنبه معنوی آن حائز اهمیت است. قدمت جایزه انجمن ترویج علم از این انجمن بیشتر است؛ در واقع این جایزه یکی از عوامل مؤثر در شکل‌گیری انجمن ترویج علم ایران بوده است.

مراسم نکوداشت دکتر رضا منصوری به پاس یک عمر تلاش در راه ترویج علم و آگاهی

به گزارش ایسنا، همچنین همزمان با اعطای بیستمین جایزه ترویج علم، مراسم نکوداشت دکتر رضا منصوری، استاد دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و عضو فرهنگستان علوم به پاس یک عمر تلاش در راه ترویج علم و آگاهی برگزار شد.

دکتر رضا منصوری که نقش ویژه‌ای در پویایی علمی دانشگاه‌ها و جهش پرشتاب ایران در صحنه بین‌المللی تولید مقالات علمی و پایه‌ریزی انجمن‌ها و نهادهای علم مدرن در کشور داشته است، از صاحب‌نظران برجسته سیاست‌گذاری علم و توسعه و از پیشروان حرکت‌های ترویج علم در چند دهه اخیر است.

وی دیپلم خود را در سال ۱۹۶۵ از دبیرستان رهنمای تهران گرفت و در همان سال برای تحصیل در رشته فیزیک به دانشگاه وین رفت. وی در سال ۱۹۷۲ دکتری خود را در رشته فیزیک اخذ کرد. دکتر منصوری تا سال ۱۹۷۷ (به مدت پنج سال) استادیار دانشگاه وین بود و پس از انقلاب به ایران بازگشت و در دانشکده فیزیک دانشگاه شریف مشغول فعالیت شد.

وی به همراه «رومن اولریش سکسل» نظریه آزمون نسبیت را ارائه کرده‌ است. همچنین تحقیقاتی در زمینه گرانش، نسبیت عام، سیاه‌چاله‌ها و کیهان‌شناسی انجام داده است.

دکتر منصوری در سال ۱۳۵۸ به ایران بازگشت و به عضویت هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف درآمد. او یکی از بنیان‌گذاران پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان و مرکز نشر دانشگاهی است. همچنین فعالیت‌هایی هم در فرهنگستان زبان و ادب فارسی داشته ‌است. او از بنیانگذاران انجمن فیزیک ایران پس از انقلاب است و چند دوره ریاست آن را نیز برعهده داشته‌ است.

دکتر منصوری از سال ۱۳۶۱ و به مدت ۲۵ سال مدیر مسئول مجله فیزیک مرکز نشر دانشگاهی و از آغاز انتشار ماهنامه نجوم در سال ۱۳۷۰ مدیر مسؤول این ماهنامه بوده‌ است. منصوری یکی از پیشگامان همکاری ایران با سرن (سازمان اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای) در پروژه «ال‌. اچ‌. سی» بوده‌ است.

وی همچنین در دورهٔ ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی؛ معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

پایان انحصار صداوسیما؛ «من با تلویزیون حرف نمیزنم»

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
هواداران فوتبال و استقلال هم مصاحبه کامل وریا غفوری را در کانال‌های تلگرامی یا سایت‌های خبری خواندند. این دیالوگ معروف وریا غفوری کاپیتان تیم استقلال است که در فضای مجازی دست به دست می‌شود. اینکه چرا وریا نمی‌خواهد با تلویزیون حرف بزند، به خود او تلویزیون مربوط است. هواداران فوتبال و استقلال هم مصاحبه کامل وریا غفوری را در کانال‌های تلگرامی یا سایت‌های خبری خواندند. شبکه‌های اجتماعی بر خلاف صداوسیما تیغ سانسور هم ندارند و مردم بدون ممیزی می‌توانند نقطه نظرات مختلف را بخوانند و ببیند.

پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این برنامه سید محمد جواد شوشتری رییس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور به موضوع «پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی» می پردازد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، آقای جواد نصیری در ارتباط زنده با شبکه قرآن و معارف سیما افزود: مرکز تولیدات چند رسانه‌ای قرآنی جهاد دانشگاهی، نخستین دوره جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه‌ای مبین را در تهران برگزار می‌کند که دبیرخانه آن از خرداد فعالیت خود را آغاز کرد و براساس فراخوان ارسال آثار تا ۳۱ شهریر امسال به دبیرخانه این جشنواره ادامه داشت. وی گفت: این جشنواره در چهار بخش؛ فیلمسازی با تلفن همراه، فیلمسازی حرفه‌ای، بخش جنبی با موضوع تربیت فرزند و انتخاب مردمی برگزار می‌شود. وی گفت: ۲۲۴ اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است که بعد از مرحله نخست داوری و شورای سیاست گذاری ۴۸ اثر به مرحله نهایی راه پیدا کرده‌اند که در مراسم اختتامیه از نفرات برگزیده تقدیر خواهد شد. نصیری افزود: برای برگزاری مراسم اختتامیه در روز دهم ماه دی برنامه ریزی کرده‌ایم. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت mobinmedia. com مراجعه کنند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور افزود: طبق آخرین اطلاعاتی که داریم حدود ۳۰ هزار پایان نامه قرآنی داریم که در مرحله فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه‌های کشور کار شده است که عمدتا نگاه ما به دکتری است. وی افزود: از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ در حوزه قرآن ۲۹۹ مدرک علمی در دنیا تولید شده که از این تعداد تنها ۱۵ مدرک مربوط به ایران است، ۶۱ مدرک مربوط به امریکا و ۲۴ مدرک نیز مربوط به انگلستان است. رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور گفت: در کشور‌های اسلامی عربستان جایگاه اول، ایران دوم و مصر نیز جایگاه سوم را دارد. وی ادامه داد: اگر به قرآن نگاه کنیم چیزی نمانده که درباره آن نظر نداده باشد و از نظر علمی مفتاح العلوم قرآن کریم است. آقای شوشتری افزود: اکنون وضعیت فقرا را در جامعه ببینید آیا ما با استفاده از زکات، خمس و صدقه چگونه توانستیم وضعیت جامعه را حل کنیم.

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.

نظرها

اخبار بیشتر