نباید تحت تاثیر برخی هیجانات کاذب قرار بگیریم/ مردم و قانون، اولویت‌های وزارت کشور هستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سیاسی

نباید تحت تاثیر برخی هیجانات کاذب قرار بگیریم/ مردم و قانون، اولویت‌های وزارت کشور هستند

ایلناخبرگزاری ایلنا |
وزیر کشور گفت: آیا با تلاش‌هایی که هیأت‌های اجرایی و هیأت‌های نظارت انجام می‌دهند واقعا نخبگان جامعه از منظر دینی، اعتقادی و تخصصی انتخاب می‌شوند؟ به جرأت می‌گوییم نه. آیا عملکرد این افراد در جایگاه خود همان عملکردی است که قانون اساسی جمهوری اسلامی، رهبری نظام، مردم و اسلام از آن انتظار دارد؟ حتما اینگونه نیست.

نباید تحت تاثیر برخی هیجانات کاذب قرار بگیریم/ مردم و قانون، اولویت‌های وزارت کشور هستند - 1

به گزارش ایلنا، عبدالرضا رحمانی‌فضلی در همایش سراسری هیات‌های نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، با تبریک هفته وحدت و ولادت پیامبر اکرم (ص)، اظهار کرد: خدا را شکر که به برکت انقلاب اسلامی، توفیق نصیب ملت ایران شده است تا بازیگر اصلی صحنه قدرت باشند و با نظراتشان بتوانند در تعیین سرنوشت و انتخاب ارکان نظام در حوزه‌های مختلف نقش‌آفرینی کنند.

وی با اشاره به اینکه تاریخ ایران به سه مقطع قبل از مشروطیت، مشروطیت تا انقلاب اسلامی و انقلاب به بعد تقسیم می‌شود، افزود: دوران «تا مشروطیت» مفهوم و معنای ملت در قاموس ادبیات سیاسی ایران نبوده است، در ادبیات سیاسی این دوره و کلام قدرتمندان «کلمه رعیت» اوج افتخار برای مردم بوده است.

وزیر کشور ادامه داد: زمانی که ملت در ادبیات سیاسی به رسمیت شناخته نمی‌شود، معلوم است که هیچ وقت قوه قضا و مقننه‌ای نبوده و همه چیز در اختیار یک خاندان یا تبار حاکم قرار داشته است؛ این وضعیت ساختار حکومت تا مشروطیت بوده است.

رحمانی‌فضلی افزود: از مشروطیت به بعد علاوه بر فشارهای مردم ومداخلات بیرونی، فرصتی رقم می‌خورد تا مردم در سرنوشت خود سهیم باشند، به ظاهر مجلس، قوه قضاییه و قوه مجریه شکل می‌گیرد، ولی در عمل هیچ کدام از این‌ها، تحقق پیدا نمی‌کند.

وی تصریح کرد: به واسطه انقلاب اسلامی، حضور مردم و رهبری امام راحل، شاهد حضور واقعی مردم درعرصه‌های قدرت و تعیین سرنوشت هستیم. امروز تجلی اراده مردم در همه موضوعات قدرت از روستاها تا مجلس، ریاست جمهوری، مجلس خبرگان رهبری و به صورت غیر مستقیم رهبری وجود دارد.

وزیر کشور با اشاره به پیوند میان حاکمیت و ملت، خاطرنشان کرد: باید قدر این موقعیت را بدانیم، وقتی در موضوعی به نام انتخابات وارد می‌شویم، باید بدانیم این مهم از مجموعه اجزایی تشکیل شده و این پازل قطعاتی دارد که در کنار هم، این شکل نهادی را نهایی می‌کنند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه وزارت کشور مسئول اجرا و شما ناظرین انتخابات هستید، افزود: همه ما از یک موجودیت مقدس در مقام عمل حمایت و دفاع می‌کنیم، هر گونه خدشه، اهمال، سستی و اعمال نظر و سلیقه شخصی، گروهی، حزبی، در انتخابات از طرف هر کس باشد نابخشودنی است.

وی گفت: اگر از من سوال شود که ما در حوزه‌های مردم سالاری موفقیم؟ با جرات می‌گویم پیشرفت‌های بسیاری داشته‌ایم اما با نقطه مطلوب فاصله داریم و باید در رسیدن به آن تلاش کنیم.

وزیر کشور ادامه داد: آیا با تلاش‌هایی که هیأت‌های اجرایی و هیأت‌های نظارت انجام می‌دهند واقعا نخبگان جامعه از منظر دینی، اعتقادی و تخصصی انتخاب می‌شوند؟ به جرات می‌گوییم نه، آیا عملکرد این افراد در جایگاه خود همان عملکردی است که قانون اساسی جمهوری اسلامی، رهبری نظام، مردم و اسلام از آن انتظار دارد؟ حتما اینگونه نیست.

وی ادامه داد: پس منطق و عقل می‌گوید، هر قدمی که تحت عنوان انتخابات در هر دوره‌ای بر می‌داریم، باید یک گام به سمت جلو باشد و هر مجلس، دولت و شورای کشور باید قوی‌تر از دوره قبلی باشد.

رحمانی‌فضلی بیان کرد: اگر خدای ناکرده، جامعه به طرفی برود که مردم احساس کنند پاسخ نیازهای خود را از نهادهای قانونی نمی‌توانند بگیرند، موجب کاهش سرمایه اجتماعی و بی‌اعتمادی خواهد شد و نتیجه این دو، کاهش حمایت جدی از نظام خواهد بود.

وزیر کشور تصریح کرد: دشمن در سال گذشته می‌خواست که مردم چهلمین سال جشن پیروزی انقلاب را نبینند، اما دیدیم مردم آمدند و به تهدید‌های دشمن پاسخ دادند.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: یکی از کانون‌های اصلی انقلاب همین حضور مردم در انتخابات است، بنابراین خروجی انتخابات به عنوان مظهر تجلی واقعی اراده مردم می‌تواند مطرح باشد.

وی با اشاره به تحرکات دشمن در بازه‌های زمانی گوناگون علیه ملت ایران، یادآورشد: در هر دوره‌ای از انتخابات، بیشترین تلاش دشمن برای این بوده است که مشارکت در انتخابات کم شود و یا انتخابات با اعتراض و تنش روبرو باشد.

وزیر کشور ادامه داد: از یک سال و نیم قبل، با دوره دیگری از فشار جدی آمریکا بر ایران مواجه شده‌ایم، در محور اقتصادی، بحث نفت، بانک و تبادلات مالی جزو اصلی‌ترین موضوعاتی بوده که دشمن به ما فشار آورده است.

وی گفت: دشمن بر اساس تحلیل‌های غلطی که منافقین، رژیم صهیونیستی و کشورهای مرتجع به آنها دادند، پدیده دی ماه را یک پدیده مبتنی بر حرکت خودجوش اعتراضی مردم به شرایط اقتصادی و منجر به فروپاشی می‌دانستند.

رحمانی‌فضلی بیان کرد: در آن مقطع وزارت کشور، نیروهای نظامی و امنیتی و قضایی و صدا و سیما و شورای امنیت و شوراهای تامین، همکاری در مدیریت موضوع را برعهده داشتند. وقتی دشمنان، موفق نشدند، بر اساس تحلیل‌های غلط برای مراحل بعد برنامه ریزی کردند، اما در هر برنامه شکست خوردند.

وی با بیان اینکه مبنای اعمال تحریم‌ها و تهدید‌های دشمن این بود که نظام قدرت مقاومت و ایستادگی نخواهد داشت اما تا کنون خلاف نظر دشمن اثبات شده است، اظهار داشت: باید گفت دشمن برای سال ۹۸ یک نکته کانونی در نظر دارد که ما از آن اطلاع داشته و تحلیل داریم، دشمن هنوز از اینکه بتوانند یک ضربه اساسی به جمهوری اسلامی ایران بزند نا امید نشده است و به دنبال یک محور و کانون و نقطه اتصالی است که نارضایتی‌ها را حول محور آن ساماندهی کنند و یک جریان عمومی در کشور ایجاد کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

وزیر کشور افزود: تحلیل دشمن این است که انتخابات یک نقطه کانونی مناسب است و می‌توان نارضایتی‌ها را حول آن ساماندهی کرد، بنابراین فشار را در حوزه تحریمی افزایش داده‌اند و تا انتخابات هم این را افزایش خواهند داد.

وی تاکید کرد: در همین مسیر، دشمنان حتما افتراق، اختلاف، درگیری، انشقاق بر حوزه‌های مختلف داخلی را افزایش خواهند داد و حتما تلاش خواهند کرد از نظر رسانه‌ای و تبلیغاتی اثر تحریم‌ها را در رفتار و زندگی جاری روزانه مردم بزرگ نمایی کنند، همچنین سیاه‌نمایی، ناامیدی و اعمال تهدید‌ها و القائات ناامید کننده به مردم از اقدامات دشمن است.

وزیر کشور با اشاره به اینکه در روند انتخابات، در ادوار مختلف، متأسفانه با تبلیغات غلط، دخالت‌های بی مورد و عدم درک منافع ملی و عدم رعایت قوانین در برخی از جاها، روبرو هستیم، افزود: دشمن اگر بتواند از این ظرفیت استفاده کند، می‌تواند فضای ناامیدی را بالا ببرد و بدانید دشمن بر این مبنا تلاش می‌کند.

رحمانی‌فضلی تصریح کرد: باید برخلاف ترفند‌های دشمن عمل کنیم، باید حامی وحدت و انسجام داخلی باشیم؛ باید برخلاف دشمن آرامش و نشاط سیاسی را در جامعه تقویت کنیم، باید به مردم امید و اعتماد بدهیم و اطمینان ایجاد کنیم که انتخابات سالم، قانونی و در بستر امن و درست انجام می‌شود، لذا هر نوع اظهار نظری مبنی بر اینکه امکان دارد انتخابات درست و قانونی انجام نشود، ممکن است در فکر و اراده مردم تزلزل ایجاد کند، و بدانید که در میزان مشارکت در انتخابات تاثیر دارد. این در حالی است که؛ این دور انتخابات را باید قوی‌تر و پرشکوه‌تر برگزار شود و مشارکت با شکوه‌تری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه انتخابات فقط ابزار سیاسی نیست، تاکید کرد: انتخابات از نظر بنده ضمن اینکه یک امر کاملا سیاسی برای تحقق مشارکت مردم در تعیین سرنوشت و اداره امور است، اکنون یک موضوع کاملا دفاعی و به عنوان یک عامل مانور قدرت در عرصه‌های امنیتی و سیاسی است.

وزیر کشور در فراز دیگری از بحث خود با یادآوری اینکه؛ دشمنان قرار بود دو ماهه دولت سوریه را ساقط کنند و در عراق یک حکومت وابسته به خودشان بر سر کار بیاورند، گفت: هرچقدر دشمن در سطح بین المللی و منطقه دچار مشکل می‌شود موضوع را متوجه ایران می‌کنند و خواهان برخورد با ایران هستند.

رحمانی‌فضلی با بیان این که دشمنان هر روشی را بر علیه خط مقاومت امتحان کرده‌اند، گفت: آخرین روش دشمنان، استفاده از رویکرد اسلام علیه اسلام بود. در مقابل این رویکرد، آنچه که در موضوع مبارزه با تروریسم و داعش واقع شد، امر کوچکی نبود؛ چون همه منفعت‌طلبان دنیا از آنها حمایت می‌کردند، اما در حال حاضر به لطف خدا آثاری از آن‌ها در عرصه عمل به جا نمانده است.

وی بیان کرد: از جایی که دشمنان تمام پیروزیها در مقابل تروریسم و داعش را به ایران منتسب می‌دانند، تمام تلاش خود را خواهند کرد تا به ایران آسیب برسانند. لذا ما باید در مقابل این تلاش‌ها، انتخابات را با شکوه و عظیم برگزار کنیم.

وزیر کشور تاکید کرد: بنده دین، ایمان، اعتقاد و آخرت خود را برای هیچ حزب، فرد و شخصی صرف نکرده و آبروی خود را تقدیم هیچ فردی نخواهم کرد؛ چون منافع مردم، الزام به قانون و مسیر کلی انقلاب برای بنده اهمیت بیشتری دارد.

وی با تاکید بر اینکه سیاست جاری وزارت کشور اجرای نص قانون است، تصریح کرد: قانون موجود، میثاق وزارت کشور با مردم برای اجرای انتخابات است، لذا در این راستا نباید تحت تاثیر برخی از نظرها، گفتمان‌ها و هیجانات کاذب قرار بگیریم، بلکه باید با صلابت در مسیر اجرای قانون حرکت کنیم.

وزیر کشور بیان کرد: هر فرد یا دستگاهی که دست‌اندر کار انتخابات است در درجه اول باید خدا را در نظر بگیرد. همه باید وظیفه خود را درست انجام دهیم. اگر از قانون کنار برویم هر کسی نظر خود را قانون خواهد دانست.

رحمانی‌فضلی گفت: مقام معظم رهبری چشم امید به انتخابات پیش رو دارند که باشکوه و سالم برگزار شود. یقینا همه باید در این زمینه تلاش خود را انجام دهیم.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: همه باید دست به دست هم بدهیم که دل مقام معظم رهبری را شاد کرده و از آرای مردم صیانت کنیم. نباید به گونه‌ای جلو برویم که موجب یاس و ناامیدی مردم و نامزدهای انتخاباتی فراهم شود.

رحمانی‌فضلی در پایان تاکید کرد: هر جا در فضای مجازی به نامزدی اتهام زده شد و یا شایعه‌ای خلاف واقع منتشر گردید باید با آن برخورد شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| مجادله یک دانشجو با رئیسی درباره رهبر انقلاب

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه این سازمان، امسال تا پایان آبان، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده را شناسایی و معرفی کرده است، گفت: سازمان امور مالیاتی هم برای این مالیات‌ها، برگ تشخیص صادر کرده که حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است. وی اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و رویکرد‌های مهم سازمان بازرسی کشور‏، پیگیری و شناسایی بستر‌های فسادزا و اصلاح آن است که بخش قابل توجهی از این بستر‌ها باید توسط قوه مجریه‏، اصلاح شود. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: بخشی از این بستر‌ها هم ناشی از قوانین و مقررات است که باید اصلاح شود. وی تاکید کرد: فساد، خط قرمز سازمان بازرسی و دستگاه قضایی است و بدون هیچ اغماضی با آن برخورد می‌کنیم. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور هم تخلفی انجام شود حتما برخورد می‌کنیم.

فیلم/ تغییر طرح بنزینی دولت در مجلس آینده

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

باور استعدادها، راهی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و اروپا

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، مسعود پزشکیان در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی دستاورد‌ها و مشکلات شرکت‌های دانش بنیان گفت: نیرو‌های علمی و دانش بنیان باید مورد توجه قرار گیرند، در این جلسه مسائلی در رابطه با مشکلات این شرکت‌ها اعم از در حوزه تامین اجتماعی، فضای کسب و کار، مالیات، گمرک و مجوز‌ها مطرح شد، اما مگر غیر از دولت این موضوع به جای دیگری ربط دارد، چرا باید کاری کنیم فضای کسب و کار مشکل پیدا کند، دولت می‌تواند لایحه فوریتی در این باره به مجلس بیاورد و مشکلات را حل کند. آقای پزشکیان با بیان اینکه رئیس دولت و معاون وزیر می‌گویند وضعیت کسب و کار بد است و ما رتبه صد و چندمی در فضای کسب و کار داریم چه کسی باید این وضع را اصلاح کند، ادامه داد: ما در دو موضوع هسته‌ای و موشک‌ها نگاه ویژه و تعهد سیاسی داشتیم و با قدرت حرفمان را در دنیا به کرسی نشاندیم و امروز می‌دانید قادریم کارمان را انجام دهیم، مسوولان ارشد مملکت باید بپذیرند با دانشمندان و جوانان می‌شود مملکت را درست کرد اگر پیشنهادی برای حل مشکلات دارند می‌توانند آن را به مجلس بیاورند ما هم با تمام قدرت آماده همکاری هستیم. آقای پزشکیان گفت: نیازمند عزم و اراده ملی و اعتماد به جوانان هستیم، برای حل مشکلات شرکت‌های دانش بنیان کارگروهی متشکل از وزارتخانه‌های اقتصاد، کار، علوم، بانک مرکزی و سازمان ثبت تشکیل و با کمیسیون‌های مربوط به مجلس هماهنگی شود، به این شرکت‌ها اختیاراتی داده شود و با تعهد و عزم و اراده از آن‌ها حمایت و دفاع کنیم. نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر قرار است مقابل آمریکا و تحریم‌ها بایستیم باید به مغز‌ها و استعداد‌ها باور داشته باشیم، اگر آن‌ها را باور و حمایت کنیم، آمریکا، اروپا وهیچ قدرتی نمی‌تواند ما را زمین گیر کنند بلکه از بحران هم نجات پیدا می‌کنیم؛ راه نجات ممکلت علم و دانش است و نمایندگان نیز با قدرت پشتیبان این امر هستند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
اصولگرایان می‌گویند آرای قشر مذهبی تماما متعلق به آنهاست و قشر غیرمذهبی متعلق به اصلاح‌طلبان! اصولگرایان می‌گویند آرای قشر فرودست جامعه متعلق به آنهاست و آرای قشر ثروتمند - یا به تعبیر آن‌ها اشراف‌زاده و مرفهین بی‌درد - متعلق به اصلاح‌طلبان. در ثانی اگر چنانچه گفته شد او در تشخیص خود در مورد پایگاه و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان اشتباه بوده باشد، در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که آن بخش از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان که در طبقه مذهبی و حاشیه‌نشین قرار می‌گیرند، رای خود را از اصلاح‌طلبان دریغ خواهند کرد. ماجرا فقط این نیست؛ افزایش قیمت بنزین غالب بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان را از این جریان ناامید خواهد کرد؛ چراکه دست‌کم این نوع اجرای طرح بنزینی و نیز در تقابل با وعده‌های اصلاح‌طلبان در مورد شفافیت است. از طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان از عملکرد این جریان است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
به گزارش خبر فوری، خبرهای منتشر شده از برخی سایت‌های خبری صهیونیستی حاکی از این است که نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و روسیه در سوریه با هم درگیری مختصری پیدا کرده‌اند. از می‌۲۰۱۸ درگیریهای مرزی بین نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و ایران و روسیه بیشتر شده است. با این حال، اگر گزارش فوق درست باشد احتمال درگیری هوایی روسیه و متحدانش با اسرائیل بالاتر می‌رود. این جنگنده می‌تواند با هواپیماهای دیگر که با سرعت و ارتفاع بیشتری پرواز می‌کنند به راحتی درگیر و پیروز شود. قدرت هوایی روسیه و رژیم صهیونیستیهم روسیه و هم رژیم صهیونیستی از توان هوایی بالایی برخوردارند.

نظرها

اخبار بیشتر