چرا از پیشرفت‌های پزشکی‌مان پول در نمی‌آوریم؟ / وزیر اسبق بهداشت: شبکه‌های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌ پزشکی ایران باشند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. فرهنگ
چرا از پیشرفت‌های پزشکی‌مان پول در نمی‌آوریم؟ / وزیر اسبق بهداشت: شبکه‌های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌ پزشکی ایران باشند

چرا از پیشرفت‌های پزشکی‌مان پول در نمی‌آوریم؟ / وزیر اسبق بهداشت: شبکه‌های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌ پزشکی ایران باشند

الفخبرگزاری الف |
شبكه هاي تلويزيوني كشورهاي پيشرفته هر از چندي يك برش از موفقيت هاي علمي و به ويژه پزشكي كشورشان را به مخاطبان خود نشان مي دهند. امري كه مي تواند هم افتخار و قدرت فكري آنها را بيان كند، هم براي جذب دانشجو و متقاضي مديكال توريسم يا گردشگري سلامت تاثيرگذار باشد. چنین توجهی باید در شبکه های برون مرزی ایران نیز تقویت شود.

به گزارش الف آنچه از پیشرفت‌های علمی و پزشکی کشورهای مطرح دنیا در فکر عموم مردم متبادر می‌شود محصول فعالیت رسانه‌های بین الملل به ویژه شبکه هایی تلویزیونی است. بسیاری از مردم در کشورهای منطقه و جهان سوم از این موفقیت‌ها اطلاع چندانی ندارند و شاید ایران را با کشور خود مقایسه کنند.

معرفی توانایی‌های ایران و اطلاع رسانی در خصوص پیشرفت‌های کشورمان تا حدی در بخش هایی از برنامه‌های شبکه پرس تی وی انجام می‌شود که یکی از آنها برنامه ایران تو دی است. اما چنین فعالیتی چه مزیت‌ها و چه مولفه هایی داشته باشد می‌تواند تاثیر بهتری بر مخاطب داشته باشد؟

روایتگر پیشرفت‌های پزشکی کشور

کامران باقری لنکرانی وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید دارد: «اگر شبکه‌های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌های علمی ایران باشند هم می‌تواند در دیپلماسی علمی و هم گردشگری سلامت برای موفقیت بیشتر قابل استفاده باشد. ما در این خصوص به استفاده از ابزار رسانه‌های دیداری کمتر توجه کرده‌ایم و باید بر فعالیت در این بخش بیشتر سرمایه گذاری کرد.»

بخش علمی ایران در رشته پزشکی به مراتب از کشورهای همسایه و حتی جهان سوم مانند افریقا، جنوب آسیا و آمریکای لاتین پیشرفته‌تر است و اگر هماهنگی خوبی میان مراکز درمانی بخش خصوصی و شبکه‌های برون مرزی مانند پرس تی وی و هیسپان تی وی انجام شود می‌توان بر روی گردشگری سلامت و جذب بیمارانی که برای درمان به کشور ما سفر می‌کنند حساب گسترده‌ای باز کرد.

لنکرانی فوق تخصص گوارش و عضو فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران در خصوص اینکه چگونه می‌توان از پرس تی وی برای جذب گردشگری سلامت بهره برد، توضیح می‌دهد: باورپذیر کردن پیشرفت‌های کشورمان بسیار مهم است در نتیحه فعالیت شبکه پرس تی وی در این خصوص می‌تواند بسیار راهگشا باشد. اگر ما روایتگر این پیشرفت‌ها و موفقیت‌ها نباشیم چگونه مردم دیگر کشورها از آن مطلع خواهند شد.

این استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شیراز معتقد است: یکی از راهکارها برای معرفی توانایی‌های بخش سلامت ایران به کشورهای دیگر مصاحبه با اشخاص خارجی است که در ایران خدمات پزشکی دریافت کرده‌اند و خود یا خانواده شان از اینکه در این سرزمین درمان شده‌اند، راضی هستند.

از مواردی که می‌تواند برای بسیاری از مسلمانان کشورهای دیگر حتی ممالک پیشرفته مطرح باشد توجه به اصول اسلامی مانند حجاب و خوراک حلال است که در ایران رعایت می‌شود.

گردشگری سلامت در برابر تحریم اقتصادی

همه این موارد در حالیست که ایران با تحریم‌های اقتصادی ظالمانه مقابله می‌کند و باید از ظرفیت‌های ارزشمند موجود برای حل مشکلات اقتصادی مانند کمبود ارز و بیکاری و … نهایت استفاده را ببرد.

یکی از مواردی که می‌تواند به درآمد ارزی منتهی شود و تحریم‌ها هم تاثیری بر آن ندارد توجه به گردشگری سلامت است. امری که با قانون و فرهنگ کشورمان کاملا منطبق است و مشکلات دیگر انواع گردشگری را به همراه ندارد. اما این مهم به سادگی به دست نمی‌آید.

باقری لنکرانی وزیر سابق بهداشت درباره مراجعه بیماران کشورهای دیگر به مراکز درمانی ایران می‌گوید: تعدادی بیمار خارجی از بخش‌های خصوصی کشورمان استفاده می‌کنند اما این روند نیازمند یک حرکت سازماندهی شده است. با این حال شهرت کشورمان در زمینه پزشکی زیاد است.

این استاد علوم پزشکی در مورد تخصص هایی که گردشگران کشورهای دیگر به آنها نیاز دارند می‌گوید: تا آنجا که می‌دانم در تخصص‌های چشم پزشکی، جراحی قلب، دندان پزشکی و بیماری‌های گوارش و کبد از کشورهای همسایه به مراکز درمانی کشورمان مراجعه می‌کنند.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری | بهترین اخبار کوتاه سلامت

در کشورهایی که به گردشگری سلامت و یک قدم بالاتر دیپلماسی علمی به عنوان یک اولویت مهم نگاه می‌کنند بسته‌های کاملی برای درمان در آن کشور در رسانه‌ها وجود دارد. حتی زمانی که برای مسافرت اقدام می‌شود در همان آژانس‌های مسافرتی و هتل‌ها به معرفی بیمارستان‌ها و مراکز تخصصی پزشکی پرداخته می‌شود و هماهنگی برای استفاده از بخش‌های مورد نظر انجام می‌شود که در وقت و هزینه صرفه جویی شود. به این صورت از هم سردرگمی بیمار و خانواده‌اش هم جلوگیری می‌شود هم اشخاص می‌توانند یک سفر امن و راحت داشته باشند.

اگر توان بالای علمی ایران در درمان بسیاری از بیماری‌ها و ارائه خدمات پزشکی در حد کشورهای پیشرفته جهان به دنیا معرفی شود، متقاضیان این خدمات که در کشورهای همسایه بسیار هستند برای درمان به ایران خواهند آمد. این امر هم برای بخش علمی و خدمات پزشکی درآمدزاست هم برای بخش‌های مسافرتی مانند هتل‌ها و آژانس‌های هواپیمایی.

یک سوال که ممکن است مردم را نگران کند این است که اگر گردشگری سلامت رونق گیرد و شمار بسیاری از بیماران خارجی به ایران سفر کنند، آیا این حجم از بیماران خارجی ممکن است فضا را برای استفاده مردم ایران از خدمات پزشکی تنگ کند؟ در پاسخ باید گفت: از آنجا که چنین بیمارانی به بخش خصوصی مراجعه می‌کنند قطعا از ظرفیت‌های خالی این بخش استفاده می‌شود و برای مردم عادی کشورمان مزاحمتی نخواهد داشت. همچنین با توجه به سرمایه‌های سرگردان در کشور و پزشکان و پزشکیارانی که بیکار هستند می‌توانند به این بخش‌ها سوق داده شوند.

در شرایط حال حاضر خاورمیانه و حوزه قفقاز و قاره افریقا شاهد جنگ‌های خونینی هستیم که قطعا این مجروحان برای درمان به مراکز بیمارستانی نیاز خواهند داشت. کشورهای سوریه، عراق، یمن، لیبی، اوکراین و کشمیر در سال‌های اخیر صحنه درگیری‌های شدید نظامی بوده‌اند. یک راهکار مطرح این است که بتوان با سازمان بهداشت جهانی یا آزانس‌های امداد وابسته به سازمان ملل متحدد به توافق رسید تا مجروحان این جنگ‌ها به ویژه کودکان و جوانان آسیب دیده در حملات را برای درمان به ایران اعزام کنند.

بخش دیگر هم ایجاد اشتغال برای متخصصان رشته‌های پزشکی، پیراپزشکی، نرسینگ و توانبخشی است. کشورهای منطقه که با برخی از استان‌های ما اشتراک زبانی دارند می‌توانند در این خصوص مورد توجه باشند. اعزام پزشک و پیراپزشک یک راهکار مطرح در دنیاست. حتی کشورهای پیشرفته مانند اروپا، کانادا و آمریکا هم فیزیوتراپ، کاردرمان و گفتار درمان وارد می‌کنند.

همچنین معرفی صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی و خدمات آزمایشگاهی می‌تواند مورد توجه باشد. به راستی چرا باید از فرصت معرفی توانایی‌های صادراتی کشور به همسایگان خودداری کرد؟

با توجه به ظرفیت دانشگاهی ایران می‌توان دانشجویان کشورهای جهان سوم را برای آموزش به دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران به ویژه بخش خصوصی دعوت کرد که میتواند برای کشور درآمد ارزی هم داشته باشد. بسیار فرصت هایی که می‌توان با استفاده از رسانه‌های برون مرزی به دست آورد و به ثروت تبدیل کرد و از آن غفلت می‌شود.

چرا از پیشرفت‌های پزشکی‌مان پول در نمی‌آوریم؟ / وزیر اسبق بهداشت: شبکه‌های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌ پزشکی ایران باشند - 22

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایشگاه جوان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل

سیما تیرانداز از افسرده شدن هنگام بازی در سریال ستایش گفت + فیلم

رکنارکنا15 ساعت قبل
به گزارش رکنا، سیما تیرانداز از آن بازیگرانی است که در هر نقشی ظاهر می‌شود آن را به‌خوبی اجرا می‌کند نقش انیس در سریال ستایش هم همین طور بود. او در فیلم بالا در این باره توضیحات جالبی داده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

پخش پشت صحنه سریال به رنگ خاک

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزای میزان به نقل از روابط عمومی شبکه یک، پس از پایان پخش سریال ۳۴ قسمتی «به رنگ خاک» پشت صحنه ساخت این پروژه امشب چهارشنبه نمایش داده می‌شود. در تصاویری که پخش می‌شود تهیه کننده، کارگردان و سایر عوامل پشت و مقابل دوربین درخصوص ساخت این سریال توضیح می‌دهند. بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین خبر سیما اینجا کلیک کنیدمجموعه تلویزیونی «به رنگ خاک» به تهیه کنندگی سعید بشیری و حسن لفافیان کاری از گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما بود. /انتهای پیام

آثار مخرب سیگار روی بدن انسان (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

پایان انحصار صداوسیما؛ «من با تلویزیون حرف نمیزنم»

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
هواداران فوتبال و استقلال هم مصاحبه کامل وریا غفوری را در کانال‌های تلگرامی یا سایت‌های خبری خواندند. این دیالوگ معروف وریا غفوری کاپیتان تیم استقلال است که در فضای مجازی دست به دست می‌شود. اینکه چرا وریا نمی‌خواهد با تلویزیون حرف بزند، به خود او تلویزیون مربوط است. هواداران فوتبال و استقلال هم مصاحبه کامل وریا غفوری را در کانال‌های تلگرامی یا سایت‌های خبری خواندند. شبکه‌های اجتماعی بر خلاف صداوسیما تیغ سانسور هم ندارند و مردم بدون ممیزی می‌توانند نقطه نظرات مختلف را بخوانند و ببیند.

نظرها

اخبار بیشتر