سلول‌های خورشیدی مبتنی بر آهن توسعه داده شدند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
سلول‌های خورشیدی مبتنی بر آهن توسعه داده شدند

سلول‌های خورشیدی مبتنی بر آهن توسعه داده شدند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک مطالعه بین‌المللی که توسط "دانشگاه لوند"(Lund University) در سوئد انجام شده است، نشان می‌دهد که ۳۰ درصد از انرژی موجود در یک نوع خاص از مولکول آهن جذب کننده نور به روشی که قبلاً ناشناخته بود، ناپدید می‌شود. پژوهشگران امیدوارند با کنترل این موضوع بتوانند با استفاده از این سلول خورشیدی مبتنی بر آهن، به پیشرفت سلول‌های خورشیدی کارآمدتر کمک کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، خورشید منبع نامحدودی از انرژی خالص و تجدیدپذیر است. با این وجود، ساختن قطعات در محلول‌های سلول خورشیدی امروزی مبتنی بر سیلیکون نیاز به انرژی زیادی دارد و بسیاری از عناصر سلول‌های خورشیدی جدید نادر یا سمی هستند.

بنابراین محققان در دانشگاه «لوند» شروع به تولید محلول‌های جایگزین سلول‌های خورشیدی مبتنی بر آهن کردند. به عنوان بخشی از این تحقیق، یک تیم تحقیقاتی بین‌المللی اخیرا یک آزمایش لیزر الکترون آزاد را در استنفورد ایالات متحده انجام داده‌اند تا بررسی کنند که چگونه مولکول‌های آهن جذب کننده نور الکترون‌ها را به وضعیتی که از آن انرژی گرفته می‌شود، منتقل می‌کنند.

«جنس اولیگ» (Jens Uhlig) پژوهشگر شیمی «دانشگاه لوند» گفت: مطالعات ما نشان داده است که در یک سوم موارد، الکترون به اندازه کافی در بلندمدت در یک موقعیت قرار نمی‌گیرد که ما بتوانیم انرژی آن را استخراج کنیم و انرژی خیلی سریع در کانال قبلی ناشناخته ناپدید می‌شود. اگر ما بتوانیم راهی برای استخراج انرژی از تمام مولکول‌ها پیدا کنیم، بازده این سلول‌های خورشیدی مبتنی بر آهن یا کاتالیزورهای فعال شده با نور به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

طبق گفته پژوهشگران این مطالعه از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است چرا که آنها توانستند مواد پایدار و مقیاس پذیری را پیدا کنند که می‌تواند جایگزین یا مکمل راه حل‌های سلول خورشیدی امروزی مبتنی بر سیلیکون شوند.

جنس اولیگ طی این مطالعه دریافت آهن که یک منبع فراوان در پوسته زمین است، می‌تواند راه حل خوبی برای این مشکل باشد.

وی در انتها گفت: کشف در ارتباط با این سلول‌های خورشیدی جدید مبتنی بر آهن بسیار هیجان انگیز است و امیدواریم این کشف، دانش مهمی در مورد چگونگی دستیابی به چالش جهانی انرژی که با آن روبرو هستیم، در اختیار افراد قرار دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

تکذیب معافیت مالیاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این ستاد از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و همه مالیات‌های خود را وفق قانون پرداخت کرده است. سید مصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه این روز‌ها بحث معافیت مالیاتی در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی داغ شده است افزود: به همین دلیل برخی رسانه‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور به دنبال این هستند که اثبات کنند ستاد اجرایی معاف از مالیات است و مالیاتی پرداخت نمی‌کند. وی با اشاره به تأکید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرداخت همه مالیات‌های قانونی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و در زمینه مالیات برعملکرد سود و زیان، مالیات بر حقوق و مزایای کارکنان، مالیات بر نقل و انتقال و املاک، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تمامی مالیات‌هایی که در قانون مالیات مستقیم به آن‌ها اشاره شده، ستاد اجرای فرمان حضرت امام جزو نهاد‌هایی است که هم به موقع و هم دقیق و کامل مالیات خودش را پرداخت کرده است. سیدهاشمی با تأکید بر اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی نیز بار‌ها ستاد اجرایی فرمان امام را جزو مؤدیان خوش حساب کشور معرفی کرده است افزود: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص معافیت مالیات‌ها، ستاد می‌توانست آن بخش از هزینه‌هایی که در رابطه با دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی، کمک به درمان بیماران صعب العلاج، کتابخانه‌های عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد، جزء هزینه‌های دستگاه مربوطه خود محاسبه و از شمول مالیات خارج کند، اما ستاد از این قانون تاکنون استفاده نکرده است. وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تاکنون از معافیت‌های قانونی نیز استفاده نکرده است گفت: تاکنون ستاد هزار و ۷۰۶ مدرسه و ۱۲ بیمارستان هزار و صد تختخوابی، ۲۱۰ مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور ساخته و همه هزینه‌های بیماران صعب العلاج را تقبل کرده با این حال مالیات اینگونه فعالیت‌ها نیز تمام و کمال پرداخت شده است.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رئیس کل بانک مرکزی هشدار داد؛ مردم دارایی‌های خود را در معرض ریسک خرید و فروش ارز قرار ندهند. بازار ارزبازار ارز هفته گذشته را با نوسان پشت سر گذاشت و قیمت دلار در پایان هفته به ۱۳ هزار تومان رسید. بازار بورس بازار بورس برخلاف بازار‌های موازی هفته پر رونقی را پشت سر گذاشت و نقدینگی قابل توجهی به این بازار وارد شد. بازار سکه و طلابازار سکه و طلا نیز به دلیل نوسانات بازار ارز هفته گذشته با نوسان زیادی همراه بود و قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

رمز یک بار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی از اول دی اجبار کرده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ در کشور روزانه بیش از ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی در حال انجام است که نیاز به تدابیر خاص امنیتی دارد و در همین راستا بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی اجبار کرده است.

همتی: سال آینده دغدغه علما درباره بانک‌ها برطرف می‌شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در جمع خبرنگاران گفت: قانون بانکداری بدون ربا از ابتدای سال آینده اجرایی می‌شود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: لایحه اصلاح نظام بانکی مورد تأیید علما و فقها قرار گرفته است و از سال آینده تمام جرایم و سودها بر مبنای بانکداری بدون ربا خواهد بود. همتی با اشاره به مشکلات بانک‌ها در گذشته، اظهار کرد: دریافت سود و نحوه محاسبه آن همیشه مورد انتقاد بوده است اما با اجرای این قانون دیگر مشکلی نداریم و همه چیز شرعی خواهد بود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانک‌ها به‌دلیل داشتن سپرده‌گذاران بلندمدت ممکن است با مشکل مواجه شوند که لازم است سپرده‌گذاری‌های خود را اصلاح کنند. وی ادامه داد: بر اساس نظر شورای فقهی بانک مرکزی و مصوبه شورای پول و اعتبار مصوبه بانکداری اسلامی تصویب شد.
همشهریهمشهری1 روز قبل
هر چند زنان آزاردیده در این پرونده جنجالی به پول می‌رسند اما تبرئه شدن واینستین و حتی عذرخواهی نکردن او از قربانیان می‌تواند لکه لنگ نظام قضایی آمریکا باشد. کاترین کندال، بازیگر ۵۰ ساله آمریکایی و یکی از زنان حاضر در پرونده واینستین است که در ۱۹۹۳ آزار جنسی دیده است. از جمله اتهام‌هایی که علیه واینستین مطرح شده می‌تواند به یک مورد تجاوز در سال ۲۰۱۳ و یک مورد آزار شدید جنسی در ۲۰۰۶ اشاره کرد. واینستین از زمان بازداشت در ماه می‌۲۰۱۸ با سپردن وثیقه آزاد است و البته دادگاه میزان وثیقه او را از یک میلیون دلار به پنج میلیون دلار افزایش داد. دلیل آن هم از کار انداختن عمدی ابزاری است که متهم‌ها را در زمان آزاد بودن با وثیقه ردیابی می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر