گزارش تحلیلی تسنیم| آیا مسئولان در سیل ۹۸ خوزستان غافلگیر شدند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
گزارش تحلیلی تسنیم| آیا مسئولان در سیل ۹۸ خوزستان غافلگیر شدند؟

گزارش تحلیلی تسنیم| آیا مسئولان در سیل ۹۸ خوزستان غافلگیر شدند؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
سیل خوزستان نتیجه غافلگیری از یک حادثه طبیعی بود یا بی‌توجهی مسئولان به اخطاریه‌های سازمان هواشناسی؟ سؤالی که پاسخ آن را در این گزارش خواهید یافت.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، خلاصه بررسی و تحلیل بارش‌های استان خوزستان از ابتدای سال زراعی ۹۸-۹۷ تا ۲۸ اردیبهشت ۹۸ نشان می‌دهد که از ابتدای سال زراعی (۰۱ مهر ۹۷) تا (۲۸ اردیبهشت ۹۸) مجموع بارش کل استان ۵۲۱٫۷ میلی‌متر بوده است. این مقدار در مقایسه با مقدار بلندمدت آن در همین بازه زمانی (۳۱۹٫۰ میلی‌متر) ۶۳٫۵ درصد افزایش و در مقایسه با مقدار آن در دوره مشابه سال گذشته (۲۰۳٫۱ میلی‌متر) افزایش ۲۵۶٫۹ درصدی را نشان می‌دهد.

نقشه‌های هواشناسی نیز بارش بیش از ۳۲۰ میلی‌متر باران را در حوزه‌های بالادست رودخانه‌های استان پیش‌بینی می‌کردند.

گزارش تحلیلی تسنیم| آیا مسئولان در سیل ۹۸ خوزستان غافلگیر شدند؟ - 4

همچنین در این بازه زمانی استان‌های ایلام ۸۶۲ میلی‌متر، کهگیلویه و بویراحمد ۷۳۳، لرستان ۹۷۰ و چهارمحال و بختیاری ۸۲۰ میلی‌متر بارندگی را تجربه کردند که به‌صورت طبیعی جریان‌های آبی همه این استان‌ها نهایتا به رودخانه‌های خوزستان می‌ریزد.

افزایش بارندگی در استان‌های نام‌برده شده نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به ترتیب ایلام ۲۰۵ درصد، کهگیلویه و بویراحمد ۳۲۴ درصد، لرستان ۲۲۳ درصد و چهارمحال و بختیاری ۳۳۶ درصد بود که از میانگین بلندمدت نیز بیشتر بود.

گزارش تحلیلی تسنیم| آیا مسئولان در سیل ۹۸ خوزستان غافلگیر شدند؟ - 7

براساس اعلام سازمان هواشناسی خوزستان نیز در استان از بازه زمانی ۱ مهرماه ۹۷ تا ۲۷ اردیبهشت ۹۸ بیشتری بارش‌ها مربوط به شهرستان اندیمشک با بیش از هزار و صد میلی‌متر بارندگی بود و به ترتیب اندیکا، ایذه و دزفول هرکدام بین ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌متر بارندگی در رده‌های بعدی قرار داشتند.

در همین بازه زمانی کمترین بارش‌ها نیز مربوط به شهرهای خرمشهر، آبادان، حمیدیه و اهواز بود.

گزارش تحلیلی تسنیم| آیا مسئولان در سیل ۹۸ خوزستان غافلگیر شدند؟ - 10

بااین‌وجود بسیاری از مسئولان استانی و کشوری در خصوص سیل خوزستان از کلیدواژه «غافلگیر شدیم» استفاده کردند اما آیا واقعا مسئولان پیش از وقوع سیل اطلاعات کافی در خصوص احتمال وقوع آن را داشتند و یا اینکه هیچ نهاد مرتبطی هشدارهای لازم را در این خصوص نداده بود؟

برای بررسی این موضوع کافی است نگاهی به نامه‌های ارسالی سازمان هواشناسی خوزستان به سازمان آب و برق و نهادهای مربوطه بیاندازیم.

گزارش تحلیلی تسنیم| آیا مسئولان در سیل ۹۸ خوزستان غافلگیر شدند؟ - 13

این تصویر نامه اطلاعیه سازمان هواشناسی خوزستان در تاریخ یکم فروردین‌ماه است که در آن احتمال بارش شدید باران در مناطق شمالی خوزستان را پیش‌بینی‌شده و به ۱۱ مرجع قانونی مرتبط ارسال گردیده.

در این اطلاعیه آماده است: بررسی مدل‌های پیش‌بینی نشان‌دهنده ورود سامانه بارش زا از اواسط روز شنبه سوم لغایت اوایل چهارشنبه چهارم فروردین‌ماه است که در ابتدا سبب افزایش ابر، رگبار پراکنده باران و سپس بارش باران، رعدوبرق، تندبادهای لحظه‌ای و احتمال تگرگ به‌ویژه در مناطق شمال، شمال شرق، شرق و ارتفاعات خواهد شد. بیشترین شدت بارش‌ها طی اواسط روزهای یکشنبه لغایت اوایل سه‌شنبه پیش‌بینی می‌شود. بارش در ارتفاعات استان به‌صورت برف است. وزش بادهای قابل‌ملاحظه تا نسبتا شدید در روز یکشنبه و دوشنبه، طی ساعاتی در نیمه مرکزی و بعضا جنوبی دور از انتظار نیست.

گزارش تحلیلی تسنیم| آیا مسئولان در سیل ۹۸ خوزستان غافلگیر شدند؟ - 16

نامه دوم اما یک روز بعد یعنی دوم فروردین‌ماه از اطلاعیه به اخطاریه تغییر نام می‌دهد و این بار با دقت بیشتری می‌گوید که افزایش ابر و شدت باران در مناطق شمالی، شمال غرب و شمال شرق استان رخ می‌دهد.

در این نامه آمده است: پیرو اطلاعیه شماره ۱ مورخه ۱/۱/۹۸ و بررسی آخرین نقشه‌های پیش‌یابی نشان‌دهنده ورود سامانه بارشی، از اواسط روز شنبه لغایت اوایل چهارشنبه هفته آینده است. طی این مدت افزایش ابر، رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد قابل‌ملاحظه تا شدید به همراه تندباد لحظه‌ای به‌ویژه در روز دوشنبه و احتمال تگرگ در استان مورد انتظار است که آب‌گرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها را در پی خواهد داشت. بارش در ارتفاعات به‌صورت برف پیش‌بینی می‌شود. شمال خلیج‌فارس نیز طی این ایام مواج خواهد بود. بیشترین شدت بارش‌ها طی اواسط روزهای یکشنبه لغایت اواخر سه‌شنبه پیش‌بینی می‌شود.

بیشترین حجم بارش‌ها: در روز یکشنبه و دوشنبه در مناطق شمال غربی، شمالی، شمال شرقی، شرقی و مرکزی استان شامل حوزه‌های آبریز کرخه، دز و کارون و مارون است. روز سه‌شنبه در مناطق شمالی، شمال شرقی، شرقی و مرکزی استان شامل حوزه‌های آبریز دز و کارون و مارون با توجه به حجم بارش‌ها به‌ویژه در حوزه‌های آبریز سدهای استان خوزستان، اکیدا توصیه می‌گردد نسبت به مدیریت خروجی سدهای استان در جهت کاهش خسارات احتمالی، تمهیدات لازم در نظر گرفته شود، همچنین به عموم مردم توصیه می‌گردد از تردد غیرضروری در مسیرهای کوهستانی و اسکان در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها جدا خودداری کنند.

در خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران | حوادث واقعی و تکان دهنده در ایران

گزارش تحلیلی تسنیم| آیا مسئولان در سیل ۹۸ خوزستان غافلگیر شدند؟ - 21

سومین نامه نیز مربوط به پنجم فروردین‌ماه است که در آن بازهم سازمان هواشناسی از سازمان آب و برق می‌خواهد اکیدا نسبت به مدیریت سدها تمهیدات لازم را انجام دهند.

این بار نیز سازمان هواشناسی گفته است: پیرو اخطار به شماره ۱ مورخه ۲/۱/۹۸ و بررسی آخرین نقشه‌های پیش‌یابی نشان‌دهنده تقویت مجددا سامانه بارشی، طی امروز تا عصر فردا است. طی این مدت افزایش ابر، بارندگی قابل‌ملاحظه، رعدوبرق وزش باد قابل‌ملاحظه تا شدید به همراه تندباد لحظه‌ای به‌ویژه طی امروز و احتمال تگرگ در استان مورد انتظار است که این وضعیت آب‌گرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها را در پی خواهد داشت. بارش در ارتفاعات به‌صورت برف پیش‌بینی می‌شود. شمال خلیج‌فارس نیز طی این ایام مواج خواهد بود.

بیشترین شدت بارش‌ها طی امروز لغایت اواخر سه‌شنبه پیش‌بینی می‌شود. در ضمن به علت وزش بادهای شدید طی امروز انتظار برخاستن گردوخاک و کاهش دید افقی در مناطق جنوبی و مرکزی را در ساعاتی خواهیم داشت.

بیشترین حجم بارش‌ها طی امروز شامل مناطق شمال غربی، شمالی و شمال شرقی و شرقی و مرکزی استان شامل حوضه‌های آبریز کرخه، دز و کارون و مارون است به‌ویژه شهرستان‌های مسجدسلیمان، گتوند، دزفول، اندیمشک، اندیکا ایذه، باغملک، دهدز، لالی، بهبهان و در روز سه‌شنبه در مناطق شمالی، شمال شرقی، شرقی و مرکزی استان شامل حوضه‌های آبریز در کارون و مارون است.

توصیه می‌گردد نسبت به مدیریت خروجی سدهای استان در جهت کاهش خسارات احتمالی، تمهیدات لازم در نظر گرفته شود. همچنین به عموم مردم توصیه می‌گردد از تردد غیرضروری در مسیرهای کوهستانی و اسکان در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها جدا خودداری کنند.

گزارش تحلیلی تسنیم| آیا مسئولان در سیل ۹۸ خوزستان غافلگیر شدند؟ - 27

ششم فروردین‌ماه مانیتورینگ مرکز مدیریت و کنترل حوادث استان همچنان ظرفیت سدها را پس از سه بار اعلام اخطار نسبتا در حداکثر اندازه نهایی خود نشان می‌دهد به شکلی که تراز کرخه ۲۱۷٫۵ متر و تراز سد دز ۳۴۲٫۶ متر است. این روند نشان‌دهنده عدم توجه مسئولان سازمان آب و برق به اخطاریه‌ها است.

گزارش تحلیلی تسنیم| آیا مسئولان در سیل ۹۸ خوزستان غافلگیر شدند؟ - 29

اما روز دهم فروردین در کمال تعجب سطح تراز سدهای خوزستان به‌جای کاهش رشد را نشان می‌دهد به‌گونه‌ای که تراز سد کرخه به ۲۱۹٫۶ متر و تراز سد دز به ۳۴۸٫۷ رسید. این در حالی است که تراز نرمال سد کرخه ۲۲۰ متر و تراز نرمال سد دز ۳۵۲ متر اعلام‌شده.

گزارش تحلیلی تسنیم| آیا مسئولان در سیل ۹۸ خوزستان غافلگیر شدند؟ - 31

بی‌توجهی مسئولان سازمان آب و برق تاجایی ادامه پیدا کرد که سیل لرستان و ایلام به پشت سدهای دز و کرخه رسید در شرایطی که تراز سد کرخه به ۲۲۰٫۵ متر و تراز سد دز به ۳۴۷٫۹ رسیده بود و تقریبا جایی برای دریافت حجم آب جدید را نداشتند؛ و از سوی دیگر سد سیمره نیز به تراز نهایی خود رسیده بود. (با دقت در تصاویر متوجه می‌شود که این سد از ۶ فروردین تا ۱۲ فروردین کم‌کم به ظرفیت نهایی خود نزدیک می‌شود)

با قرار گرفتن در این شرایط بود که مسئولان آب و برق تکان خوردند و نگران حفظ پایداری سدها شدند. سپس رهاسازی آب با دبی ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ مترمکعب بر ثانیه را در دستور کار قراردادند. این روند ادامه پیدا کرد تاجایی که پس از ۱۰ روز کلان‌شهر اهواز نیز در معرض خطر جدی زیرآب رفتن قرار گرفت و حتی در اتفاقی بی‌سابقه رودخانه‌های کرخه و دز با ۷۲ کیلومتر فاصله از یکدیگر به هم متصل شدند!

اکنون جای تعجب است که همچنان مدیران در برنامه‌ها و همایش‌های مختلف از عنوان «غافلگیر شدیم» در سیل فروردین‌ماه استفاده کرده و به‌قول‌معروف به دوربین خیره می‌شوند و به‌راحتی به مردم می‌گویند ما غافلگیر شدیم.

اگر مدیران سازمان آب و برق همان دوم فروردین‌ماه نسبت به اخطاریه هواشناسی واکنش نشان داده و آن را جدی می‌گرفتند این‌گونه با زندگی هزاران نفر بازی نمی‌شد و به‌جای هزاران میلیارد خسارت به استان، هزینه‌ها را در جهت بازسازی زیرساخت‌ها استفاده کرد. در اصل می‌توان گفت مدیران سازمان آب و برق مجبور به مدیریت سیلاب شدند وگرنه تا قبل از ایجاد خطر جدی برای سدها واکنش مؤثری انجام ندادند.

به گزارش تسنیم، در پی طغیان رودخانه‌های کرخه، کارون و دز، ۲۱ شهرستان درگیر سیل شده، ۱۳۳ روستا به زیرآب رفت و ۳۷۴ روستا نیز تخلیه شد.

گزارش: حسین اسکندری

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برف و باران در راه است

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: این سامانه بارشی برای پنج شنبه و جمعه در بیشتر مناطق به شکل برف و باران و برای مناطق جنوبی کشور به شکل رعد و برق پیش بینی می‌شود. وی با اشاره به آغاز بارش‌ها از نیمه غربی کشور، افزود: این سامانه به تدریج به بخش‌هایی از مرکز، جنوب و شمال کشور خواهد رسید. احمدی افزود: این سامانه به سمت شرق کشور حرکت می‌کند و برای ابتدای هفته آینده بخش‌هایی از شرق و شمال شرق، شاهد بارندگی خواهند بود. همچنین افزایش تدریجی دما در حد یک تا دو درجه در سایر مناطق دور از انتظار نیست. کارشناس هواشناسی ادامه داد: امروز سامانه بارشی در بخش‌هایی از غرب و جنوب غرب دامنه زاگرس فعال است.

جهنم‌دره تهران کجاست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصرایران- زینب کریمی- یکی از مخوف‌ترین و خطرناکترین پاتوق‌های اعتیاد است، درست بین محله پونک و سعادت‌آباد؛ کنار رودخانه پونک، میان دره‌ای که در دامنه جنوبی ارتفاعات البرز قرار گرفته؛ دره فرحزاد. جایی که سال‌هاست محلی امن برای زندگی معتادان و موادفروشان است. چهل پله، ممددراز، کرم، خزایی و پل آهنی از جمله پاتوق‌های دره فرحزاد است. می‌گویند همه زن‌های این پاتوق برای تامین پول مواد خود مجبور به تن‌فروشی‌اند. بیشتر بدانیداز زنان رانده شده تا دختران فراری بی‌نام و نشان/ خانه زنان بی‌خانمان تهران کجاست؟ (+فیلم) پشت دیوارهای کوه سنگی چه خبر است؟ از رفت و آمد‌های مشکوک تا ساکنان بزرگترین گرمخانه تهران (+فیلم) از زنان رانده شده تا دختران فراری بی‌نام و نشان/ خانه زنان بی‌خانمان تهران کجاست؟ (+فیلم) چرخه معیوب درمان اعتیاد در ایران؛ ۲۰ بار ترک فقط برای یک نفر (فیلم) تصاویر مخفی بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب شرق تهران/ در حاشیه بزرگراه امام رضا چه می‌گذرد؟ (+فیلم)

همسر شهید پس از ۳۸ سال قبر شوهرش را پیدا کرد+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
همسر شهید محمد صفری پس از ۳۸ سال تازه فهمیده که شوهرش در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شده است و او سال‌ها فکر می‌کرده همسرش مفقودالاثر است. همسر شهید محمد صفری پس از ۳۸ سال تازه فهمیده که شوهرش در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شده است و او سال‌ها فکر می‌کرده همسرش مفقودالاثر است. او امروز از رشت به تهران آمد و برای اولین بار بر سر مزار همسرش حاضر شد.

له شدن یک مرد در زیر کالسکه اسب‌های رم کرده + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، رم کردن اسب‌ها در ایالت مهاراشترا هند باعث وقوع اتفاق دردناکی شد. یک مرد که سوار بر موتورسیکلت بود قصد داشت تا اسب‌ها را نگه دارد، اما از روی موتور به زمین افتاد و کالسکه از روی او رد شد. بیشتر بخوانید: حمله وحشتناک ببر به اسب در سیرک + فیلمانتهای پیام/

سالروز شهادت شهید کشوری

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
شهید کشوری در ۱۵ آذر سال ۵۹ در غرب کشور به شهادت رسید و این روز به نام روز هوانیروز نام‌گذاری شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ به مناسبت سی و نهمین سالگرد شهادت سرلشکر کشوری جمعی از خلبانان ستاد هوانیروز ارتش دور هم گرد آمدند و این روز را گرامی داشتند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
قاتل پس از بازگشت از محل کارش با صحنه همخوابی همسر و دامادش در خانه مواجه شد که موجب بروز این جنایت شد. مرد ۴۵ ساله افغان دامادش را از مردانگی انداخت و با چاقو او را سلاخی کرد. گزارش رسانه‌ها حاکی از آن است که قاتل پس از بازگشت از محل کارش با صحنه‌ای وحشتناک از همسر و دامادش در خانه مواجه شد که موجب بروز این جنایت هولناک شد. در جریان تحقیقات پلیسی مشخص شد که قربانی و همسر متهم از مدت‌ها قبل با یکدیگر در رابطه بودند و بارها با همدیگر رابطه برقرار کرده بودند که روز حادثه بازگشت نابهنگام متهم از محل کار راز آن‌ها را فاش کرد. در حال حاضر متهم در بازداشت است تا جلسه دادگاهی اش به زودی برگزار شود.

نظرها

اخبار بیشتر