اعتراض‌ در لبنان پس از خبر تایید نشده معرفی نخست‌وزیر جدید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. بین‌المللی
اعتراض‌ در لبنان پس از خبر تایید نشده معرفی نخست‌وزیر جدید

اعتراض‌ در لبنان پس از خبر تایید نشده معرفی نخست‌وزیر جدید

فارسخبرگزاری فارس |
گروه‌هایی از معترضان لبنان به دنبال اعلام خبر تایید نشده از توافق گروه‌های لبنانی بر سر نامزدی محمد الصفدی وزیر سابق برای تشکیل کابینه این کشور در برابر منزل و یکی از موسسه های او تحصن کردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، شبکه خبری المیادین گزارش داد در پی اعلام خبر تایید نشده رسانه‌ها درباره توافق گروه‌های لبنانی بر سر نامزدی «محمد الصفدی» برای نخست وزیری لبنان تجمعات اعتراضی برگزار شده است.

گروه‌هایی از معترضان در پاسخ به چندین فراخوان برای اعلام مخالفت با نامزدی الصفدی در برابر یکی از موسسه‌های متعلق به وی تجمع کردند.

وبگاه خبری اسپوتنیک هم گزارش داد جمعی از معترضان در حال حرکت به سمت منزل الصفدی هستند تا در آنجا تحصن کنند.

محمد الصفدی ۷۵ ساله سیاستمدار و بازرگان لبنانی است. وی دارای مدرک لیسانس مدیریت از دانشگاه آمریکایی بیروت است. در سال ۱۹۶۸، کار تجاری خود را در طرابلس آغاز کرد و سپس در سال ۱۹۶۹ به بیروت نقل مکان کرد. از آنجا در سال ۱۹۷۵ به عربستان سعودی رفت و تجارت خود را در تعدادی از کشورهای عربی و اروپا از طریق پروژه‌های مختلف سرمایه‌گذاری از جمله ساخت و ساز، مسکن، حمل و نقل هوایی، فناوری، گردشگری و بانکی گسترش داد. در سال ۲۰۰۰، او «بنیاد توسعه صفدی» را راه اندازی کرد.

وی در سال ۲۰۰۰ به عنوان نماینده کرسی اهل تسنن در طرابلس انتخاب شد و در سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۹ مجددا برای همین کرسی پارلمانی انتخاب شد.

الصفدی در چندین دولت به عنوان وزیر شرکت داشت:

از ۱۹ ژوئیه ۲۰۰۵ تا ۱۱ ژوئیه ۲۰۰۸ وی به عنوان وزیر امور عمومی و حمل و نقل در دوره نخست وزیری فواد سنیوره و ریاست جمهوری امیل لحود منصوب شد.

از ۱۱ ژوئیه سال ۲۰۰۸ تا ۹ نوامبر ۲۰۰۹ وی توسط دولت فواد سنیوره به ریاست جمهوری میشل سلیمان وزیر امور اقتصاد و تجارت ملی منصوب شد.

وی از ۹ نوامبر ۲۰۰۹ تا ۱۳ ژوئن ۲۰۱۱ وی به عنوان وزیر اقتصاد و تجارت ملی در دولت نخست وزیر سعد الحریری پس از میشل سلیمان منصوب شد.

از ۱۳ ژوئن ۲۰۱۱ تا ۱۵ فوریه ۲۰۱۴، وی به عنوان وزیر دارایی در دولت نجیب میقاتی در زمان رئیس جمهوری میشل سلیمان منصوب شد.

وبگاه خبری النشره هم آورده است توافق اصولی بین احزاب سیاسی درباره نام محمد الصفدی وزیر سابق برای تشکیل کابینه شامل انتصاب دو نفر از نمایندگان جنبش اعتراضی لبنان برای وزارت در کابینه جدید است علاوه بر اینکه احزاب سیاسی اسامی افراد جدید، جوان و توانمند را معرفی می‌کنند که انتظار می‌رود عملکرد آنها بازتاب مثبتی نزد افکار عمومی داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا22 ساعت قبل
وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد، پاریس چهارشنبه میزبان نشست بین‌المللی درباره لبنان است. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: پاریس ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) میزبان نشست بین المللی درباره لبنان است. هدف این نشست تلاش برای تشکیل دولت کارآمد و معتبری در لبنان است که بتواند اوضاع اقتصادی را بهبود بخشد. اعتراضات در لبنان علیه وضعیت اقتصادی این کشور اخیرا آغاز شد. به دنبال گسترش دامنه اعتراضات سعد حریری از سمت نخست‌وزیری لبنان استعفا داد و گروه‌های لبنانی هنوز به توافقی بر سر نخست‌وزیر جدید دست نیافته‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از مسکو، دومین نشست کمیته همکاری‌های رسانه‌ای ایران و روسیه تا ساعتی دیگر در مسکو آغاز می‌شود. آلکسی وولین معاون وزارت مخابرات، توسعه دیجیتال و ارتباطات جمعی روسیه و محمد خدادی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان، ریاست هیات‌های رسانه‌ای دو کشور را برعهده دارند. پیمان جبلی معاون برون مرزی سازمان صدا و سیما و مدیران چند خبرگزاری، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را در این گفتگوها همراهی می‌کنند. بازدید از مراکز رسانه‌ای و آشنایی با تجربیات روسیه در زمینه رسانه‌ای، گفتگو با اندیشمندان و صاحبنظران روسیه و شرکت در همایش ایران شناسان روس از دیگر برنامه‌های هیات رسانه‌ای کشورمان در پایتخت روسیه است. وزارت مخابرات، توسعه دیجیتال و ارتباطات جمعی روسیه میزبانی این دور از گفتگوها را برعهده دارد.
ایسناایسنا3 ساعت قبل
این مصاحبه‌ها به عنوان بخشی از پروژه «پندهای گرفته شده» توسط بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان سیگار (SIGAR) طی چند سال اخیر گرفته شده‌اند. روزنامه واشنگتن پست براساس قانون آزادی اطلاعات به متن خام مصاحبه‌ها دست یافته است. این اسناد به نقل از مقامات آگاه از تلاش‌های مربوط به این جنگ ۱۸ ساله، از کمپین دولت آمریکا برای تحریف واقعیت تلخ جنگ افغانستان خبر می‌دهد. روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت: جان ساپکو، رئیس سیگار اذعان کرده که این اسناد نشان می‌دهند دائما به مردم آمریکا دروغ گفته شده است. سیگار در سال ۲۰۰۸ میلادی توسط کنگره تاسیس شد تا درباره هدر رفتن بودجه دولتی در جنگ افغانستان تحقیق کند.
ایسناایسنا1 روز قبل
خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد جنگنده‌های سوخو۳۵ روسیه به تعقیب و رویارویی با جنگنده‌های اسرائیلی در جنوب سوریه پرداختند که احتمال داده شده قصد حمله به پایگاه تیفور را داشتند. به گزارش ایسنا، خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد: این حادثه بسیار خطرناک بود. جنگنده‌های اسرائیلی در جنوب سوریه قصد حمله به پایگاه تیفور، بزرگترین پایگاه هوایی نظامی در سوریه را داشتند که جنگنده‌های روسی مانع آن‌ها شدند. به گفته منابع جنگنده‌های رژیم صهیونیستی بعد از به پرواز درآمدن جنگنده‌های سوخو۳۵ از پایگاه حمیمیم به پایگاه‌های خود بازگشتند. رژیم صهیونیستی اخیرا اهداف نظامی در سوریه را بمباران کرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
به گزارش نامه نیوز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی توئیتری با انتقاد از رسانه‌هایی که او را مسخره می‌کنند نوشت: «من کشور‌های ناتو را مجبور کردم تا سالانه ۵۳۰ میلیارد دلار بیشتر پرداخت کنند و آمریکا مبلغ کمتری را پرداخت کند. وقتی به خانه (آمریکا) آمدم، دیدم رسانه‌های جعلی دارند من را مسخره می‌کنند. فکر نمی‌کردم چنین چیزی ممکن باشد.» ترامپ، پیش از این در پیامی دیگر خود کره شمالی را تهدید به از دست دادن تمام چیز‌هایی کرد که دارد. ترامپ در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی فرد بسیار باهوشی است. او نمی‌خواهد روابط ویژه خود با رئیس‌جمهور آمریکا را از دست بدهد یا در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر مداخله کند.»
تسنیمتسنیم21 ساعت قبل
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، دومین نشست دو روزه کمیته همکاری‌های رسانه‌ای ایران و روسیه به میزبانی وزارت مخابرات، توسعه دیجیتال و ارتباطات جمعی روسیه و به ریاست آلکسی وولین معاون وزارت مخابرات، توسعه دیجیتال و ارتباطات جمعی روسیه و محمد خدادی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهر مسکو برگزار شد. بر اساس این گزارش، در این دور از گفتگوها زمینه‌های همکاری و هم افزایی در حوزه رسانه بین دو کشور در راستای تقویت مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و پیگیری توافقات و تفاهمات اولین دور گفتگوها که سال گذشته در تهران برگزار شد، توسط نمایندگان رسانه‌های دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. بازدید از مراکز رسانه‌ای و آشنایی با تجربیات روسیه در این زمینه و گفتگو با اندیشمندان و صاحبنظران روسیه و همچنین شرکت در همایش ایرانشناسان روس از دیگر برنامه‌های پیش بینی شده سفر هیات رسانه‌ای کشورمان به مسکو است. انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر